NLP چیست؟

health179249227131358324023876889006
NLP چیست؟

NLP مخفف عبارت برنامه ربزی عصبی کلامی  (Nero Linguistic Programming)  و یک تکنولوژی رفتاری است که شامل یکسری تکنیکها، روشها و اصول راهنما در مورد زندگی واقعی است. NLP   فقط یک قضیه علمی و نا کارآمد نیست.
N مخفف Nero  به معنای عصب یا سیستم عصبی (ذهن) است که تجربه ما بوسیله حواس پنج گانه از طریق آن ایجاد می میگردد.
L  مخفف Linguistic  به معنای زبانی یا سیستمهای زبانی یا سیستمهای ارتباطی غیر کلامی دیگر است که علائم عصبی از طریق آنها به کد تبدیل شده و سپس سازماندهی گردیده و مفهوم را ارائه می دهند. یعنی از طریق این سیستم، فرآیندهای عصبی ذهن به شکل کد گذاری شده منظم و دارای معنی میشوند و سپس از طریق زبان، سیستمهای ارتباطی و سیستمهای سمبولیک (مثل گرامر، ریاضیات، موسیقی و علامتها) به منصه ظهور می رسند.
P مخفف Programming  به معنای برنامه ریزی است؛ یعنی ایجاد توانایی استفاده کردن از برنامه هایی که در سیستم عصبی خود میریزیم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم(ارتباط با خود)
NLP  در دست گرفتن کنترل ذهن است. بعبارت دیگر NLP  نحوه استفاده از زبان ذهن است برای نیل به نتایج مطلوب و دلخواه.
NLP  به جستجوی کارکردهای داخلی ذهن انسان می پردازد؛ به اینکه چگونه فکر می کنیم ، چگونه تمایلات و اهداف خود را محقق می سازیم و چگونه به خود انگیزه می دهیم، چگونه ارتباط برقرار می کنیم و به تجربیات خود معنی می بخشیم.
NLP  الگوها و مهارتهای لازم برای ایجاد تغییرات مثبت، انتخابهای جدید، بهتر بودن با دیگران، کنار گذاشتن رفتارها و الگوهای مخرب کهنه و شفاف تر ساختن آنچه را که میخواهیم و نحوه رسیدن به آن را فراهم میسازد.
NLP  مطالعه نحوه سازماندهی افکار ،احساسات ، زبان و رفتار افراد برای نیل به نتایج مطلوب است. NLP  بدلیل ارائه تکنیکهای پیشنهادی برای ایجاد تغییرات ماندگار و موثر معروف شده است. برای مثال  NLP  دارای تکنیکی  بنام “درمان سریع”می¬باشد که توسط ریچارد بندلر ارائه شده است. با بکار بردن این تکنیک، NLP  میتواند ترس را در مدت زمان کوتاهی درمان کند(اغلب در ۱۰ الی ۱۵ دقیقه). از این روش می¬توان برای درمان ترس از آب، زنبور، ارتفاع، سخنرانی در جمع، هواپیما و غیره استفاده نمود. درمان سریع ترس فقط یک نمونه از تکنیکهای متعدد تغییر توسط NLP   است.
جان گریندر و ریچارد بندلر که بوجود آورندگان NLP  بودند تمایل زیادی داشتند تا ساختار الگوهای رفتاری افراد موفق را پیدا کرده و شبیه سازی کنند و آنها را به دیگران یاد دهند تا مطابق آن عمل کنند. این فرآیند، مدل سازی نامیده می شود که اساس NLP  است.
NLP  در باره  فهم  چگونگی  ساختار سیستم عصبی انسان است که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنجگانه را به توصیفات ذهنی (زبانی) و سپس رفتار ناخودآگاه (برنامه ریزی) تبدیل می کند.
NLP  جهت درک فرآیندهای فکری ناخود آگاه که منجر به رفتار می شوند؛ مدلی را در اختیار می گذارد. این کار دو مزیت دارد:  اولاً کاری راکه دیگران بخوبی می¬توانند انجام دهند را ،  مدل سازی می کنید. ثانیاً می توانید الگوهای محدود کننده در خود و دیگران را تشخیص داده و برای جابجایی آنها از الگوی NLP  استفاده کنید.
مدل سازی در مرکز اغلب فعالیتهای NLP  است، بنابراین الگوها و تکنیکهایی که وجود دارند ، از مدل سازی پروژه ها نشأت گرفته¬اند. الگوهای NLP  ترکیبی از فرآیندهای تغییر، مدلهای زبانی ، طرحهای رفتاری بر مبنای توفیقات فردی و کامیابی است. الگوهای NLP  از روی افراد نابغه ای که نتایج شگفت انگیزی در حوزه روانشناسی ، روانپزشکی وروان درمانی بدست آورده اند، مدل سازی شده است. گریندر و بندلر در این زمینه آگاهی بسیار کمی داشتند،  اما بزودی دریافتند که آنها هم می¬توانند مانند  افرادی که در مدت زمان کوتاهی از آنها مدل سازی کرده بودند، به نتایج شگفت انگیزی دست یابند.آنها شروع بکار کردند و افراد دیگر نیز دریافتند که با استفاده از  الگو برداری می توانند به نتایج شگفت انگیزی دست یابند. امروزه از این الگوبرداری  به NLP  تعبیر می شود .
NLP  به شما اجازه می دهد تا مطابق میلتان رفتارها را حذف یا با آنها سازگار شوید. این توانایی را به شما می دهد تا بهترین حالت فیزیکی ، احساسی و روحی را انتخاب کنید.
بر خلاف حوزه های دیگر روانشناسی فکر که بر روی نحوه بوجود آمدن مشکل تمرکز می کنند، NLP  کار خود را از مطالعه افرادی که در کاری خاص سرآمد هستند، شروع می کند و نحوه انجام آن کار را توسط آن فرد مشخص کرده و سپس آن را در اختیار دیگران قرار می¬دهد تا آنها نیز بتوانند با انجام دادن همان کارها به نتایج مشابه دست یابند. هدف NLP  ماورای درمانگری و حرکت به سمت “تغییر خلاقانه” است و با این کار به شما این قدرت را می دهد تا در هر حوزه ای از زندگی خود به موفقیت نایل شوید.

با NLP   یاد می گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و سپس توانایی خود را برای بهبود زندگی افزایش دهید.
NLP  یک تکنولوژی بسیار واقع بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است و با استفاده از آن می توان آینده درخشانی را برای خود رقم زد.

health179249227131358324023876889004

 

چرا NLP؟

صرفاً بدین دلیل که نتیجه بخش بوده  است. چنانچه می خواهید انتخابهای بیشتری در مورد رفتار و احساساتتان داشته باشید، یا نحوه تعامل با دیگران و ارتباطات خود را بهبود بخشید و یا از طریق فکر بهتر به نتایج مطلوبتری برسید ، NLP  می تواند چهارچوب گام به گامی را برای نیل به همه این اهداف فراهم سازد. البته این NLP  مقطعی نیست بلکه انتقالی مداوم است که همواره در طول مدت زندگی با شما همراه خواهد بود.
افرادی بیشماری که رازهای NLP  را فرا گرفته اند ، در زندگی خود به¬شکل قابل توجهی موفق بوده اند.
NLP  مخفف برنامه ریزی عصبی کلامی است و این همان تکنولوژی است که اپرا وینفری ، آنتونی رابینز ، بیل گیتس و صدها هزار نفر دیگر از آن استفاده کرده اند تا به نتایج ماندگار که  اغلب ما فقط می توانیم رویایی از آنها در سر داشته باشیم، نائل شوند

تاریخچه NLP

NLP  ابتدا در دهه ۷۰ توسط ریچارد بندلر و جان گریندر بوجود آمد. ریچارد یک دانشجوی رشته ریاضی و گشتالت درمانی و جان استاد زبانشناسی دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز بود. در حقیقت دکتر گریندر قبلاً چندین کتاب در زمینه زبانشناسی تحت عنوان تحول دستور زبان چاپ کرده بود.
بندلر دریافت که موهبتی طبیعی در مورد مدلسازی و الگو برداری دارد. او فهمید که می تواند در گشتالت درمانی   (gestalt therapy) که یک شکل از روان درمانی است از حداقل موارد موجود، الگوها را شناسایی کند و آنها را باز سازی نماید. او چندین کتاب از فریتز پرل در زمینه گشتالت تراپی ویراستاری کرد. بندلر با آشنا شدن با آثار پرل، شروع به مطالعه تکنیهای او کرد. هنگامی که دریافت می تواند فرایندهای درمانی پرل را مدل سازی نماید،  بر روی بیشتر مشتریان خود این تکنیکها را آزمایش کرد.
پس از مشاهده نتایج سریع و اثر بخش آن مدلسازی، ریچارد دریافت که می تواند دیگران را نیز مدلسازی نماید. با تشویق گریندر، بندلر این امکان را یافت تا  “ویرجینیا استیر”را نیزکه مشاور خانواده درمانی بود، مدل سازی کند.
ریچارد بلا فاصله “هفت الگوی” مورد استفاده ویرجینیا را شناسایی کرد. هنگامی که او و جان شروع به استفاده از آن الگوها نمودند، پی بردند که می توانند فعالیتهای ویرجینیا را مدل سازی کنند و به همان نتایجی برسند که او می رسد. ریچارد بعنوان یک برنامه نویس کامپیوتر می دانست که برای برنامه ریزی کردن “ساده ترین ذهن” دردنیا (یک کامپیوتر با سوئیچهای خاموش- روشن) باید الگوهای رفتاری را  به بخشهای کوچکتری تقسیم کرده و به سیستم سیگنالهای واضح و روشن ارائه نمود. جان دانش گسترده خود را در زمینه تحول دستور زبان به این موضوع خام اضافه کرد. از طریق تحول دستور زبان، می توان مفاهیم جملات سطحی و عمیق را که معنی و مفهوم را در مغز انسان تبدیل میکنند ، دریافت نمود. از اینجا آنها شروع به جمع آوری مطلب راجع به مدلشان نمودند که انسان چگونه برنامه ریزی می شود و سپس صحبت می کند.
پس از آن گریگوری بتسون – مردم شناس معروف –  بندلر وگریندر را به میلتون اریکسون – متخصص هیپنوتیزم – معرفی کرد. اریکسون مدل ارتباطی را بوجود آورده بود که امروزه آن را بعنوان “خواب هیپنوتیزم اریکسون”می شناسیم. از سال ۱۹۵۸ جامعه پزشکی آمریکا خواب هیپنوتیزم را بعنوان یک ابزار آرامش بخش در طی عمل جراحی، به¬رسمیت می شناسند. هنگامی که بندلر و گریندر، اریکسون را مدل سازی کردند؛ پی بردند که آنها هم می¬توانند به همان نتایج مشابه دست یابند. امروزه بسیاری از تکنیکهای NLP  حاصل مدل سازی فعالیتهای اریکسون است.
بندلر و گریندر با استفاده از این تجربیات و تحقیقات، اولین مدل خود را ابداع کردند. اولین مدل، مدل ارتباطی بود که فهم تئوریک از نحوه ” برنامه ریزی شدن ” ما توسط زبان را ارائه می داد(برمبنای حسی – بر مبنای زبانی).  بر همین اساس ما پاسخهای روانی، پاسخها و رفتارهای متداول را ایجاد می کنیم. این مدل روش استفاده از ویژگیهای فردی برای ایجاد تغییر و بهبود روانی را مشخص می سازد.
بدین ترتیب NLP  توسعه یافت. این مدل توسط مطالب مرتبط با رشته های دیگر توسعه یافت مثل: سابرنتیک یا فرمانشناسی(ارتباط درونی سیستمهای پیشرفته شامل سیستمهای زنده و سیستمهای مکانیکی)، فلسفه ، مطالعه بر روی “ضمیر ناخود آگاه” ، و نورولوژی. امروزه NLP  زمینه کاری بسیاری از موسسات سرتاسر دنیاست و کتابهای متعددی در مورد استفاده از NLP  در پزشکی، سلامت، درمان و سلامت روانی، کسب و کار ، آموزش، ورزش، حقوق و غیره تألیف شده است.

health179249227131358324023876889002
آیا هر کسی میتواند NLP را بیاموزد؟

بله امروزه NLP  کاربرد گسترده ای در کسب و کار جهت بهبود مدیریت، فروش و نیل به اهداف دارد. در آموزش برای بهتر یادگرفتن روشهای مطالعه، پیشرفت روابط دانش آموزان با والدین و کمک به ایجاد انگیزه بکار می رود.
فروشندگان، مدیران اجرایی تجاری، مالکان کسب و پیشه، وکلا، معلمان، مربیان، مشاوران، پزشکان، متخصصین ماساژ درمانی ، متخصصان هیپنوتیزم، روانشناسان، دانشجویان و ورزشکاران نمونه افرادی هستند که برای یادگیری NLP  اقدام میکنند. بدون در نظر گرفتن شغل،  اغلب افرادی که بدنبال NLP هستند در واقع بدنبال یافتن راههای موثرتر برای افزایش عملکرد و بهبود اثربخشی خود هستند.

نمونه ای از باورهای NLP :
(این فقط لیست کوتاه و خلاصه شده ای از تفکر ماورای NLP است.)
–    رفتار فرد خود فرد نیست. شخص را بپذیر رفتار را تغییر بده.
–    افراد همه منابع مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت و نیل به نتایج مطلوب را در اختیار دارند.
–    معنی ارتباط پاسخی است که دریافت میکنید.
–    هر کسی میتواند با استفاده از منابع دردسترس، بهترین عملکرد را داشته باشد.
–    ما در قبال ذهنمان مسؤول هستیم بنابر این در مورد نتایج هم بهمین ترتیب.
–    هیچ شکستی وجود ندارد فقط تجربه است.
–    ما به تفسیر درونی مان از وقایع پاسخ می دهیم نه به خود وقایع.
–    هر فردی منحصر بفرد است و هیچکس مثل فرد دیگری نیست (ارزش خاص بخود دادن).
–    هر فردی برای خود در یک بازه زمانی بهترین حالت را انتخاب می کند.
–    پشت هر رفتاری نیت مثبتی نهفته است.
–    ذهن و بدن بخشهایی از یک سیستم مشابه هستند.
–    تجربه یک ساختار دارد- ساختار را عوض کن تا بتوانی تجربه را عوض کنی

NLP بطور خلاصه

برای این که به موفقیت دست یابید بایستی ۴ مطلب را مد نظر قرار دهید:
۱-  بدانید چه می خواهید و تصویر روشنی از نتیجه مطلوب در همه حال در ذهن داشته باشید.
۲-  هوشیار باشید و حواس خود را جمع کنید.
۳- برای رسیدن به آنچه می خواهید بایستی انعطاف پذیری لازم را جهت تغییر برنامه ها داشته باشید.
۴- اگر کاری را که همیشه انجام می دهید انجام دهید، به نتیجه ای که همیشه می رسیدید، خواهید  رسید.
 
خلاصه کلام :
خود شناسی مقدمه ای بر خدا شناسی است.

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • روش هایی برای جلوگیری از تولید ضایعات مواد غذایی
 • علائم و مشکلات ابتلا به سرطان پروستات
 • طرز تهیه رب انار
 • برنامه شماره ۶۰۶ گنج حضور تفسیر مثنوی معنوی مولانا
 • طرزتهیه خوراک مرغ و سبزیجات قفقازی
 • تحمل پریشانی عاطفی : نقشه عملی(۱۳)
 • درمان اضطراب
 • آزمایشات ضروری برای زنان
 • نشانه های رسیدن زمان زایمان را بشناسید
 • باغ قلهک داخل حصارهای سفارت!
 • خواص سیب زمینی شیرین
 • یک مانع مهم در مسیر درمان «اختلال خود زشت پنداری»(۹)
 • طبقه بندی آقایان براساس شخصیت آنها
 • پیشگیری از پوکی استخوان با تمرینات بدنسازی
 • معرفی سبک ایندی راک
 • افراد موفق دارای این هشت ویژگی هستند
 • نکات ضروری در بدنسازی بوسیله دوچرخه ثابت
 • ورزش های مناسب برای آرتروز
 • زنان ورزشکار دچار چه بیماری هایی میشوند؟
 • چرا وظیفه دندانها را به معده می سپاریم؟
 • شادمانی و امید تا آخرین لحظه زندگی
 • طرز تهیه حلیم نذری
 • درهنگام فقدان ممکن است به متخصص نیازداشته باشید!(۱۲)
 • رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش قدرت بینایی
 • محدودیت مصرف کالری روشی درست برای رژیم
 • تفسیر اشعار دیوان غزلیات شمس و مثنوی معنوی مولوی(گنج حضور)-برنامه شماره ۶۲۸
 • سوختگی و هزینه های سرسام آور آن در ایران
 • ورزش موجب ترشح هورمون چربی سوزی در بدن می شود!
 • طرز تهیه ی پودینگ گوشت
 • عامل بیماری و طریقه انتقال تب کریمه کنگو چیست؟
 • محبوبترین ها
 • طرز تهیه ی ماهی ماکرل،یک غذای مقوی
 • قصه ی شیرین آشنایی جلال آل احمد و سیمین دانشور
 • برای نویسنده شدن، با یادداشت های خود شروع کنید!
 • بلوغ اجتماعی کودک با بازی رشد میکند
 • پس از دچار شدن به هوس!(۳)
 • طرز تهیه خوراک تند پاکورا
 • آیا میتوانم چای را با آب لیموی تازه بخورم یا نه ؟
 • تفسیر غزلیات دیوان شمس و مثنوی معنوی مولانا(گنج حضور)-برنامه ۶۲۳
 • طب سوزنی برای معالجه بیماری های صعب العلاج
 • طرز تهیه لازانیای لوله ای با سس کلم بروکلی
 • علائم و هشدارهای ریه را بشناسید
 • عدم تقارن سینه ها در خانم ها نشانه چیست؟
 • ۸ نشانه که ثابت میکند با یک خودشیفته زندگی میکنید!
 • آناناس هم به دشمنان سرطان پیوست!
 • اضطراب و نگراین و مدلهای معالجه آن(۴)
 • شورت برد قهوه،دسری باکلاس!
 • قهوه سبز چقدر مرا لاغر می سازد؟
 • صبحانه رژیمی نیرومند برای گرسنگی صبحگاهی شما
 • برنامه شماره ۷۱۲ گنج حضور
 • کفپوش های چوبی تولید کننده برق
 • انواع ماسک برای از بین بردن جای جوش
 • من فرد کارمندم مترو سوارم… طنز
 • گام های معالجه افسردگی:داروهای ضد افسردگی(15)
 • شیوه های نگهداری گوجه فرنگی برای زمستان!
 • بیماریهای هیپوتالاموس و روش های درمان
 • نقش مادر در سخنوری کودک
 • آیا میدانید که چرا عجولانه غذا می خورید؟
 • مواد شیمیایی برخی محصولات علت کاهش ویتامین D بدن می باشد
 • برنامه ریزی برای مداخله اولیه در اختلال دو قطبی(۸)
 • تغییرات مغزی و چاق شدن بدلیل خوردن غذاهای چرب
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب