کلم بروکلی و خواص درمانی متعدد آن

mi987239078903558567001
بروکلی شبیه یک دسته گل سبز رنگ است. این سبزی بومی کشور ایتالیاست و مصرف آن از ۶ قرن پیش از میلاد مسیح رایج بوده است. ایتالیایی ها به این سبزی بروکولو می گویند که معنی آن گل روی کلم است.  این واژه ریشه لاتین دارد که معنی آن بازو یا شاخه است که به شکل درخت مانند این سبزی مربوط می شود. این سبزی به صورت آبپز همراه خوراک ها یا به صورت خام در سالاد مصرف می کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بروکلی قبل از شکوفا شدن برداشت می شود. این کلم محتوی مقادیر بالای بتاکاروتن (ویتامین A) فیبر، ویتامین B، ویتامین C، کلسیم، سولفور و پتاسیم است.

بروکلی سرشار است از ویتامین های A و D.بروکلی در فصلهای خنک بهترین و بیشترین محصول می دهد .

قسمت خوراکی بروکلی “سر” نامیده می شود . سر اصلی در مرکز و بالای گیاه روئیده می شود .

وقتی سر اصلی برداشته و قطع شود , سرهای جانبی شروع به رشد کرده , ظاهر می شوند در بیشتر مناطق آمریکا در فصلهای بهار و پائیز دو بار محصول بدست می آید بروکلی از سبزیهایی است که بهترین فصل آن پاییز و زمستان است و منبع خوب ویتامین c و فیبر است.

ساقه بروکلی باید سفت بوده و سر آن بنفش یا سبز تیره باشد. غنچه های آن بایدبه صورت بسته باشد و گلهای آن زرد نشده باشد.

بروکلی را می توانید ۳ روز یا بیشتر در یخچال نگهداری کنید. قبل استفاده از بروکلی آن را خوب با آب بشویید و برگها و ساقه های سفت آن را جدا کنید و ساقه های نازک و گلهای کوچک آن را خرد کرده و استفاده کنید .فصل زمستان مناسبترین زمان برای کاشت مستقیم بذر این گیاه در زمین می باشد.

خواص کلم بروکلی:

خاصیت ضد سرطانی:

در میان سبزی های موجود در جهان کلم بروکلی یکی از غنی ترین منابع آهن به شمار به دلیل داشتن خاصیت ضد سرطان بلکه به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین ها(ویتامین CوE)ومواد معدنی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

به گفته دانشمندان ،اگر چه کلم بروکلی و گوجه فرنگی هردو دشمن سرطان هستند،اما اگر این دو سبزی با هم ترکیب شود وبه عنوان بخشی از رژیم غذایی با هم خورده شوند،در کاهش ابتلا به سرطان پروستات بسیار مؤثرند .

این محققان اظهار می کنند وقتی کلم بروکلی و گوجه فرنگی با هم خورده می شوند تأثیرات بیشتری دارند و شاید این به دلیل ترکیب فعال کننده های بیوشیمایی باشد که در هر دو سبزی وجود دارد و می توانند به روشهای مختلف اثرات ضد سرطانی داشته باشد.

به گفته این دانشمندان مردان سالمندی که به سرطان پروستات مبتلا هستند ودر انتظار شیمی و اشعه درمانی هستند باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه کنند.این دانشمندان به مردان توصیه می کنند که روزانه یک چهارم فنجان کلم بروکلی ودو پنجم فنجان گوجه فرنگی تازه مصرف کنند.

پزشکان می گویند: که سبزیهای برگدار(مانند بروکلی و کلم پیچ)به شکل طبیعی حاوی ماده شیمیایی سلفورافان است که از رشد و افزایش سلولهای سرطانی در سینه جلوگیری می کند.

محققان معتقدند که مواد موجود در کلم بروکلی بدون ایجاد اختلال د رساز و کار سلولهای طبیعی، سلولهای سرطانی را(در ۲ نوع سرطان تخم دان و لوزالمعده) از بین می برد.

خاصیت ضد سرطانی آن به دلیل وجود مقادیر فراوان ایندول،گلوکز زینولات ،بتا کاروتن وویتامین Cاست.کلم بروکلی یا گل کلم سبز از خانواده کلم و منبع بسیار خوبی از ویتامینCدر مواد غذایی می تواند از بروز سرطان های دستگاه گوارش،سرما خوردگی و بیماری های وابسته به آن پیشگیری کند.همچنین ویتامین Cدر جذب کلسیم و آهن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

محققان در یافته اند که مواد موجود در کلم بروکلی و فلفل قرمز ،بدون ایجاد اختلالی در ساز و کار سلول های طبیعی ،سلول های سرطانی را در نوع سرطان تخمدان و لوزالمعده از بین می برد

 

health20359782937845928374783

در ضمن بروکلی شما را از سرطان سینه محافظت می کند:

برخی از سبزیها مانند بروکلی، حاوی ماده ضد سرطان سیبروکلی (broccoli ):است.

از بین بردن باکتری ها:

بر اساس نتایج پژوهشی در فرانسه، ماده ای در کلم بروکلی وجود دارد که باکتریهای معده را از بین می برد. دانشمندان می گویند که یکی از راههای خوب برایپیشگیری از ابتلا به بیماریهای معده و روده( به ویژه در کشورهای د رحال توسعه) خوردن کلم بروکلی است.

کمک به درمان دیابت:

مصرف کلم بروکلی در از بین بردن عوارض قلبی دیابت موثر است.

محققان اعلام کردند، تحقیقات نشان می دهد استفاده از کلم بروکلی، آسیب رگ های خونرسان قلب را که بر اثر دیابت ایجاد شده است ترمیم می کند..

کلم بروکلی به جای کرم ضد آفتاب:

گروهی از دانشمندان آمریکایی کشف کردند که کلم بروکلی به دلیل برخورداری از یک ماده گوگردی می تواند پوست را از آسیب های اشعه فرابنفش خورشید و ابتلا به سرطان پوست محافظت کند.

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا که نتایج تحقیقات خود را در مجله “شرح مباحثات آکادمی ملی علوم” (Pnas) منتشر کرده اند، کشف کردند که جوانه ها و برگ های تازه کلم بروکلی می تواند تاحد قابل توجهی پوست را از صدمات تابش اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند. اشعه فرابنفش خورشید یکی از دلایل محیطی ابتلا به سرطان پوست است.

به گفته این دانشمندان می توان با مالیدن یک لایه نازک از برگ های تازه این کلم، پوست را درمقابل این تابش ها محافظت کرد.

وجود ترکیب شیمیایی “سولفورافان” در برگ های جوان کلم بروکلی قرمزی و التهاب پوست که نشان دهنده آسیب های ناشی از تابش اشعه فرابنفش به سلولهای بافت پوست است را کاهش می دهد.

اکنون دانشمندان جان هاپکینز اظهار داشته اند که ماده سولفورافان سلولهای پوست را برای تولید آنزیم های محافظتی فعال می کند. این آنزیم ها از سلولها در مقابل آسیب های اشعه های مضر آفتاب محافظت می کنند.

در این آزمایش لایه نازکی از پوست بدن داوطلبان به قطر حدود یک سانتی متر تحت درمان با سولفورافان قرار گرفت و پس از آن اشعه فرابنفش به این لایه تابیده شد.

نتایج این آزمایش نشان داد که قرمزی و التهاب پوست بطور متوسط تا ۳۷ درصد کاهش یافت که این رقم در افراد مختلف بین ۸ تا ۷۸ درصد متغیر بود.

به گفته این محققان، این ترکیب شیمیایی حتی اگر سه روز قبل از معرض دربرابر تابش اشعه فرابنفش روی پوست مالیده شود، می تواند از آسیب های این اشعه مضر آفتاب محافظت کند.

درمان پوکی استخوان:

انواع سرطان، آلزایمر(فراموشی دوران پیری)، بیماریهای قلبی، آرتریت( التهاب مفاصل) پیشگیری کرده و فرآیند پیری را به تاخیر می اندازد.

فیبر غذایی بالای موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند.

کلسیم موجود دربروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است.

ولی چون شیر علاوه بر کلسیم، دارای ویتامینD نیز می باشد که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، به عنوان منبع بهتری برای رفع پوکی استخوان مطرح می شود.

۴۵ درصد از کالری حاصل از مصرف کلم بروکلی از مواد پروتئینی موجود در آن به دست می آید. مقادیر بالای فیبر در کلم بروکلی برای از بین رفتن علایم سندرم روده تحریک پذیر، دل درد و یبوست بسیار مفید است.

انجمن ملی سرطان کانادا ماده ای تحت عنوان ایندرول-۳ را در کلم بروکلی کشف نموده است. این ماده باعث تغییر شکل استروژن می شود. بنابراین درصد ابتلای سرطان پستان را در زنان به شدت کاهش می دهد.

کلم بروکلی را می توانید با سالاد و در کنار غذا مصرف کنید. همچنین می توانید شیره آن را همراه با آب هویج و سیب مخلوط کنید و میل نمایید. هنگام خرید دقت کنید که کلم بروکلی زرد نباشد کلم بروکلی را می توانید برای مدت ۵ روز در یخچال نگهداری کنید.

مصرف کلم بروکلی به ویژه برای خانم های یائسه بسیار مفید است چون عوارض یائسگی را کنترل می کند.کلم بروکلی سرشار از کاروتن ، ویتامین های گروهB و C، فولیک اسید ، پتاسیم ، اندکی سدیم ، آهن ، کلسیم ، سلنیوم (در ساقه)، فلاوونوئیدها و سولفورافن است.  نیازی به توضیح نیست که با این همه ترکیبات مفید، توصیه می شود مصرف آن در سبد غذایی خانواده قرار گیرد.

 

۰۲۹۸۷۳۸۵۴۲۸۹۳۷۵۷۸

کاهش کلسترول خون:

اگر به تازگی بعد از گرفتن جواب آزمایش متوجه شده اید که کلسترول خون تان بالاست متخصصان به شما توصیه می کنند کلم بروکلی را به رژیم غذایی تان راه دهید.  این کلم در ترکیباتش موادی دارد که به پایین آمدن کلسترول خون کمک می کند. قضیه این است که فیبر موجود در سبزیجات با کلسترول خون ترکیب می شود. این ترکیب شدن سبب می شود کلسترول راحت تر دفع شده و درنتیجه سطح کلسترول بدن پایین می آید.  یک راه عالی برای سم زدایی  اگر در فکر از بین بردن سموم و مواد زائد بدن تان هستید، نیم نگاهی هم به کلم بروکلی داشته باشید. در این کلم پرخاصیت ترکیبات مفیدی وجود دارد که پله پله مراحل سم زدایی بدن را انجام می دهد.

در تحقیقی که نتایج آن در مجله آکادمی ملی علوم آمریکا به ثبت رسیده، گفته شده با مصرف بخش های جوان کلم بروکلی از این خاصیت آن بیشتر بهره مند می شوید.

سلامت قلب و رگ ها  کلم بروکلی در کنار خواص مختلفش به مهم ترین عضو بدن شما هم سود می رساند و علاوه بر پایین آوردن کلسترول خون، به تقویت رگ های خونی کمک می کند.  سولفورافن موجود درکلم بروکلی خاصیت ضد التهابی دارد و از تخریب و صدمه به رگ های خونی پیشگیری می کند.

ویتامین های گروه B هم در کلم بروکلی پیدا می شوند که این ویتامین به تنظیم و کاهش هموسیستئین کمک می کند.

محققان دانشکده سلامت عمومی هاروارد بر این باورند که هموسیستئین یک نوع اسید آمینه است که پس از مصرف گوشت در بدن ایجاد می شود و مقدار زیاد آن می توان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش دهد.

تقویت بینایی

شاید شنیده و خوانده اید که هویج برای سلامت چشم ها بسیار مفید است و این موضوع به لوتئین آن مربوط می شود اما این بار می توانید برای حفظ سلامت چشم ها در کنار هویج از کلم بروکلی هم استفاده کنید.  بروکلی آنتی اکسیدان های مفیدی دارد که از تخریب سلول های چشم، بروز بیماری آب مروارید و صدمه به عدسی چشم پیشگیری می کنند.

کمک به دستگاه:

گوارش یک خاصیت مشترک بیشتر میوه ها و سبزیجات این است که به هضم بهتر غذا و سیری بیشتر کمک می کنند.  بروکلی هم از این قاعده مستثنی نیست و با داشتن فیبر بالا به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

فیبر در سالم نگه داشتن سطح باکتری های روده نقش دارد و سبب هضم بهتر مواد غذایی می شود.  سولفورافن بروکلی سبب می شود باکتری معروف هیلکوباکتر پیلوری که در معده وجود دارد بیش از حد رشد و تکثیر پیدا نکند یا به دیوار معده نچسبد؛ این خاصیت بیشتر در جوانه های بروکلی دیده می شود.  یک سبزی با خاصیت ضدالتهابی  بروکلی یک داروی طبیعی مفید برای کاهش التهابات بدن است و سرعت تحلیل مفاصل را کاهش می دهد؛ به همین دلیل به افراد مبتلا به آرتروز توصیه می شود کلم بروکلی را حتما در برنامه غذایی شان داشته باشند.
ترکیبات بروکلی با مسدود کردن ترشح آنزیم هایی که سبب تخریب مفاصل می شود، از مفاصل شما حفاظت می کند.

در انتها به یاد داشته باشید که کلم بروکلی، خواص زیر را دارا می باشد:

_ از بروز سرطان پیشگیری می کند

_ از پرخوری جلوگیری می کند

_ در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است

_ با دیابت مقابله می کند

_ با بیماری قلبی مقابله می کند

_ از سرماخوردگی پیشگیری می کند

_ به بهبود عملکرد استخوان ها کمک می کند

_ فشار خون را تنظیم می کند.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • آیا ازخودتان پرسیده اید که چرا بدن ذخیره گاه چربی هاست؟
 • رژیم غذایی ضدالتهاب را بشناسید!
 • طرز تهیه سالاد روسی و رژیمی
 • سرمایه گذاری بشردوستانه یا ثوابجو!
 • شبکه های اجتماعی، فرصت یا تهدید سلامت روان
 • علت بی تاثیر بودن رژیم های غذایی
 • جشن تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی به روایت عکاس امریکایی
 • تفاوت رژیم های مضر و رژیم های مفید در لاغری
 • سرکه سیب بدون «مادر سرکه» خاصیت ندارد
 • تست های روانشناسی شخصیت چقدر قابل اعتمادند؟
 • رابطه عقل و دین چطوری و چگونه؟
 • خواص و مزایای فراوان روغن سیر برای پوست ومو
 • یوگولبوی شیک برای شب یلدا
 • پچ تست چیست و آیا شما به آن نیاز دارید؟
 • یک بانوی مهماندارایرانی در میان مهمانداران جذاب خطوط هواپیمایی جهان
 • کلسترول خون و عوارض افزایش آن
 • فقدان و سفر به خاطرات گذشته!(20)
 • ورزش مناسب در هوای آلوده
 • طرز تهیه کوکوی مرغ و قارچ
 • عزت نفس ضعیف بخاطر رخدادهای استرس آور-بخش چهارم
 • خرج میلیاردی بیماری نادر برای سه خواهر و برادر
 • طرز تهیه ی ترشی قارچ
 • طرز تهیه سبزی پلو با ماهی شب عید و تزئینات آن
 • عسل شوید چه خاصیتی برای بدن دارد؟
 • تاثیر منفی چاقی والدین بر کودکان
 • میانبرهایی برای افزایش وزن
 • ورزش درمان کننده پروستات برای آقایان مشکل دار
 • تمریناتی برای پاهای قوی تر
 • تصورات غلط راجع به ورزش و تغذیه
 • قدم به قدم تهیه ی قهوه ترک
 • محبوبترین ها
 • تقویت شکم و کمر قبل از بارداری لازم است
 • برای گردن درد چه ورزش و تمریناتی مناسب است؟
 • روانشناسی تغذیه و ابعاد مختلف آن
 • مراسم خاکسپاری در ایران و سایر کشورها و فرهنگ ها
 • فوتبال نخستین بار در شرق انگلستان پاگرفت
 • شکلات تلخ چاق نمی کند
 • نکاتی برای پوشیدن لباس سفید در زمستان
 • کمبود منیزیوم موجب سردرد،اشتها به مواد قندی و یبوست می شود
 • تاثیر طلاق بر روی کودکان
 • تحمل پریشانی عاطفی؛ تمرین کسب آرامش(۹)
 • پیری زود هنگام با نوشابه های رژیمی
 • اشتباه در چیدن اتاق نشیمن یعنی به باد رفتن زحمت و پول شما!
 • راههای پرهیز از تعلل ورزی درکار(به فردا سپردن)!
 • لیونل مسی و راز های او
 • این عادت های ناسالم،شما را چاق،افسرده و سرطانی می سازند
 • سوپ پیاز بهاری به سبک فرانسوی را بچشید
 • زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی
 • آنچه باید راجع به بیماری افسردگی بدانید
 • طرز تهیه چیلی داگ رژیمی
 • اشعاری از دیوان شمس و مثنوی معنوی مولانا(۱)
 • روغنی که جهت پخت و پز استفاده می کنید از کدام نوع است؟
 • دیالوگ های ماندگار از فیلم های محبوب شما
 • حمله پانیک: به چالش کشیدن افکار بی فایده!(19)
 • گیاه استویا جایگزین شکر و همیار لاغرکننده!
 • دستور تهیه کباب ترش به روش گیلانی ها
 • رهنمودهای تغذیه منظم در هنگام اختلال تغذیه ای!(۱۱)
 • مهارت های تقویت حافظه در دوران سالمندی
 • مواد غذایی موثر در جذب آهن
 • دانستنی های ضروری درباره خواب سالمندان
 • چگونه نماز شکر بجای بیاوریم؟
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب