کدام ظروف برای نگهداری مواد غذایی مناسب تر هستند

diet12317555050273115102002

به نظرتان ظرف ها مناسب با غذا یا خوراکی که می برند، هستند؟

همین الآن غذایی را که همسر مهربان با هزار عشق و علاقه آماده کرده، داخل چه ظرفی ریخته اید؟ کمی آن طرف تر هم فرزندتان خوراکی هایی را که مادر ش آماده کرده ، داخل کیف  می گذارد و او هم قصد سوار شدن به سرویس مدرسه را دارد.
به ظرف غذای تان خوب نگاه کنید. به کیسه نایلون یا ظرف غذایی هم که فرزندتان می برد دقت کنید. به نظرتان ظرف ها مناسب با غذا یا خوراکی که می برند، هستند؟ فکر نمی کنید خورشتی که داخل مثلا ظرف پلاستیکی ریخته اید، به دلیل انتقال حرارت اضافی به دلیل نامناسب بودن ظرف در آستانه فساد قرار دارد؟
درباره ظرف غذای فرزندتان چه نظری دارید؟دوربین را بچرخانیدسمت منزل! قرار است همسرتان بعد از اینکه شما و فرزندتان را راهی کرد، به فریزر و یخچال رسیدگی کرده  و آذوقه فریزری پاییز را فراهم کند.  غذاها  را باید در چه ظرفی فریز کرد؟ در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ انتخاب ظرف,ظرف مناسب,ملامین

 در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟

اگر بخواهید غذایی را داخل یخچال نگهداری کنید و مثلا فردا آن را میل کنید، چه ظرفی را انتخاب می کنید؟ از همان شیوه سنتی قابلمه در یخچال استفاده می کنید یا روش های بهتری بلد هستید؟ برای نگهداری کاهو و  سبزی خوردن  چطور؟ اگر بخواهید خوراکی هایی را همراه تان  سر کار ببرید چه کار می کنید؟ جواب همه این سوال ها اینجاست.
قرار است درباره انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری غذاها صحبت کنیم. علاوه براین چند قلق کوچک اما مهم برای انتخاب ظرف مناسب خواهیم گفت. بنابراین پیش از اینکه شنبه صبح دوباره ظرف غذای تان را پر کنید یا همسرتان برای فریز کردن اقدام کند، این مطلب را دقیق بخوانید.
ملامین هرگز!
خیلی زمان را به عقب برنگردانید. حدود ۲۰ سال پیش یا شاید همین حالا، بسیاری از مردم در بشقاب ملامین غذا می خوردند و این نوع ظرف ها پای ثابت سفره بود.
خانم خانه هم برای اینکه خوش سلیقه تر باشد، سعی می کرد انواع رنگی و خاص آن را انتخاب کند، غافل از اینکه غذا خوردن داخل بشقاب ملامین و آن هم از نوع گلدار،  بسیار خطرناک  است. در اینکه نگهداری و استفاده از ملامین یا ظرف های پلاستیکی به هزار و یک دلیل آسان تر از شیشه ای و چینی است، حرفی نیست.
یکی از همین ویژگی ها هم مقاومت ملامین و ظرف های پلاستیکی در برابر شکستن است. عادتی که بیشتر در نوخانه ها دیده می شود. اما اگر ظرف های پلاستیکی را درست انتخاب نکنید، تاوان سنگینی خواهید داد؛ به این دلیل که ترکیب های موجود در این ظرف ها، اگر به درستی از آنها استفاده نشود، به راحتی به داخل خوراکی ها مهاجرت کرده و باعث بیماری های ساده مانند اسهال تا ابتلا به انواع سرطان ها می شود.
,در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ انتخاب ظرف,ظرف مناسب,ملامین,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

استفاده از این ظرف ها به ویژه برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک هستند. بنابراین باید استفاده از ظرف های ملامینی کاملا از سفره ها حذف شده و برای نگهداری هر نوع ماده غذایی نیز ظرف مناسب در نظر گرفته شود.
به این خطرها دقت کنید
هر کدام از ظرف های پلاستیکی، با استفاده از مواد پلیمری خاصی تهیه شده اند. بنابراین اثرها و خطرهای آنها نیز متفاوت است.
جنس PBDES : استفاده نابه جا از ظرف هایی که از این ماده اولیه تهیه شده است، باعث آسیب بدن و اختلال در عملکرد طبیعی آن می شوند.
جنس Phthalates : فتالات ها یکی دیگر از عوامل آسیب رسان  به بدن هستند.
جنس PBA: این ترکیب ها به اسم « بیسفنول-A» هم معروف هستند. استفاده نابه جا از ظرف های تهیه شده از این ترکیب باعث ایجاد اختلال در ترشح هورمون ها به ویژه در زنان می شود.
جنس PVC: ظرف های تهیه شده از نوع پلیمر، معمولا در بسته بندی موادغذایی استفاده می شوند. اگر نوع غذای انتخاب شده در بسته بندی مناسب با ساختار این جنس پلاستیک نباشد، باز هم بحث مهاجرت ترکیب های این پلاستیک به داخل بسته پیش می آید. مهاجرت این ترکیب ها زمینه ساز اختلال در رشد مغزی نوزاد، اختلال متابولیک و ایجاد اضافه وزن و کاهش غیرعادی ترشح هورمون تستسترون در کودکان و بزرگسالان می شود. این نوع ظرف ها ذرات نامناسبی شامل سرب، کادمیوم، جیوه و دی اتیلن هگزا فسفات را به داخل غذا منتقل می کنند.
جنس PET: استفاده نادرست از این ظرف ها یعنی ظرف های تولید شده از ترکیب «پلی اتیلن ترفتالات» باعث مهاجرت ترکیب های نامناسبی به نام « استالدئید» در مواد غذایی و نوشیدنی ها می شود. این ترکیب زمینه ساز ابتلا به انواع سرطان هاست.
جنس PS : استفاده نادرست از ظرف هایی که ماده اصلی آنها «پلی استایرن» است موادی به داخل خوراکی ها انتقال می دهند که زمینه ساز آسیب به دستگاه عصبی است.
آسیب، مهاجرت را تشدید می کند!
چه حسی دارید وقتی به ظرف پلاستیکی یا چاقویی که دسته آن پوسته پوسته شده و تغییر رنگ داده، دست می زنید؟ اصلا دوست دارید داخل چنین ظرفی غذا، ماست یا سالادتان را نگهداری کنید؟ ظرف های پلاستیکی اگر به چنین حال و روزی بیفتد، نه تنها ظاهر زشتی داشته بلکه مشکلاتی هم به همراه خواهند داشت.
مهاجرت ترکیب های نامناسب این مواد پلاستیکی زمانی شدیدتر است که موادغذایی اولا نامناسب انتخاب شده و دوم دیگر اینکه گرم باشند. در این شرایط سرعت مهاجرت ترکیب این پلاستیک ها به داخل غذا، ۵۵ دقیقه زودتر اتفاق می افتد.
 آسیب
هرگونه خراش، ترک و پوسته در ظرف های پلاستیکی، زمینه را برای مهاجرت این ترکیب های مضر به داخل غذا بیشتر می کند. بنابراین به محض مشاهده هرگونه آسیب، ظرف مورد نظر را دور بیندازید.
حرارت گرم
اگر ظرف غذایی در مقابل حرارت مقاوم نباشد، با قرار گرفتن درمعرض حرارت، ساختار آن تغییر کرده و بار دیگر بحث مهاجرت مواد تشکیل دهنده ظرف ها به داخل بسته  پیش می آید.
,در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ انتخاب ظرف,ظرف مناسب,ملامین,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

شست وشوی نامناسب
اگر این ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی قرار گیرند، به دلیل حرارت آب و استفاده از مواد شوینده خاص، بیشتر از زمانی که با ابر و ماده شوینده معمولی شسته می شوند، آسیب خواهند دید. آسیب آنها زمینه را برای مهاجرت مواد تشکیل دهنده آنها به داخل غذاها، فراهم می کند.
بنابراین حتما با توجه به علامتی که به آن اشاره شد، وضعیت ظرف را بررسی کرده و درصورتی که علامت امکان شست وشو با ماشین ظرفشویی وجود داشت، ظرف را داخل این دستگاه قرار دهید.
دمای سرد
بعضی از ظرف ها ویژه نگهداری موادغذایی در فریزر یا یخدان ماشین نیستند. بنابراین اگر داخل این ظرف ها خوراکی یا نوشیدنی ریخته و آنها را در شرایط سرمای فریزر یا یخدان قرار دهید، باز هم بحث مهاجرت ترکیب این پلیمرها به داخل ماده غذایی مطرح است. بنابراین به این نکته نیز دقت کنید.

diet12317555050273115102001

بطری آب سالم را چطور انتخاب و نگهداری کنیم؟

 

آب سالم در بطری سالم
اگر از حرف و حدیث های پیش آمده درباره آب معدنی بگذریم ،یکی از ظرف های پرکاربرد ویژه بسته بندی ، ظرف های شفاف بطری های آب معدنی خانواده یا یک نفره است. دلیل آن هم کاملا مشخص است؛ د رهر حرکتی اعم از پیاده  روی، کوهنوردی، مسافرت های یک روزه د رهوای خاص پاییز به نوشیدن آن نیاز است.
به همین دلیل از کنار هر سوپرمارکت  و دکه روزنامه فروشی که رد شوید، می توانید جعبه های آب معدنی را ببینید. به نظرتان کدام یک از این بطری ها سالم هستند؟ ظرف مورد استفاده برای بسته بندی آنها مورد تایید است؟ از بین همه انواع آب معدنی ها باید به کدام یک اطمینان کرد؟ در این قسمت درباره شیوه درست نگهداری کردن از  این بسته ها  صحبت می کنیم.
چه نوع بطری مناسب است؟
معیار درست انتخاب بطری آب معدنی چیست؟ رنگ آن؟ حجم آن؟ برند آن؟ یا بررسی دقیق توسط خود شما و بدون درنظر گرفتن هر نوع تبلیغاتی؟ طبیعی است که گزینه آخر درست است. به نظر شما برای انتخاب بطری آب سالم از کجا شروع کنیم؟
اگر علامت BPA روی بطری حک شده بود، کیلومترها از آن فاصله بگیرید. به این دلیل که این سه حرف نشان می دهد بطری مورد نظر از مواد اولیه نامناسبی مانند « بیس فنلA » ساخته شده است. مواد شیمیایی موجود در این بسته ها برای نگهداری موادغذایی و آب مناسب نیست.
یکی از مهم ترین اثرهای منفی استفاده از ظرف های تهیه شده از BPA ایجاد اختلال هورمونی، مشکل گوارشی و در صورت ادامه مصرف ابتلا به بعضی از انواع سرطان هاست.
ماجرا به همین جا ختم نمی شود. اگر علامت های دیگری هم روی بطری آب باشند، باز هم نباید آنها را خریداری کرد. این نشانه ها همان نشان شماره ۳،۶ و ۷ است. باز هم ماجرا به همین جا ختم نمی شود، اگر روی بطری علامت شماره یک را دیدید، بطری را بردارید. به این دلیل که نشان می دهد پلیمرهای PET برای ساخت این بطری استفاده شده و برای سلامتی بی خطر است.
چطور نگهداری کنید؟
معمولا بسته های ۶ و ۱۲تایی آب معدنی را کجا می بینید؟ داخل یخچال سوپرمارکت؟ در سایه؟ زیر آفتاب و کنار کوچه؟ احتمال سوم یعنی قرار گرفتن این بسته ها کنار کوچه و زیرنورآفتاب، بیش از دو احتمال دیگر است. خودتان معمولا بطری آب معدنی را کجا نگهداری می کنید؟
پشت شیشه عقب ماشین؟ کنار دست تان یا صندوق عقب؟ یا داخل کلمن کوچکی که پشت  خودرو همراه تان دارید؟ گزینه های دیگر محتمل تر از گزینه آخر است. به نظرتان چرا این شیوه های نگهداری آب معدنی مناسب نیست؟ به این دلیل که ظرف اکثر بطری های آب شفاف است. این مساله امتیاز محسوب نمی شود.
به این دلیل که آب معدنی حاوی املاح بوده و قرار گرفتن بطری درمعرض نور خورشید و حرارت، تغییرات نامناسبی در املاح ایجاد کرده و آنها را به ترکیب های نامناسبی تبدیل می کند. بنابراین اولین قدم برای نوشیدن آب معدنی سالم، نگهداری درست آن است. طبیعی است که به سوپرمارکت محل خیلی نمی توانید تذکر بدهید.
,در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ انتخاب ظرف,ظرف مناسب,ملامین,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

اما جلوی ضرر را از هرجا بگیرید منفعت است. بنابراین به محض اینکه بطری را خریدید، آن را دور از گرما و نور قرار داده و سریعا به داخل  یخچال منتقل کنید. یادتان باشد، بطری آب معدنی نباید داخل فریزر قرار گرفته و یخ بزند. به این دلیل که در این صورت بحث مهاجرت مواد تشکیل دهنده بطری به آب مطرح می شود.
اگرچه بعضی متخصصان عقیده دارند که تیره بودن رنگ بطری، بیانگر اضافه شدن مواد نامناسب به ماده اولیه ساخت بطری است، اما مساله اینجاست که به شیوه های دیگری هم می توان بطری را تیره کرد.
یکی از  این راهکارها، استفاده از برچسب های سراسری و بزرگ شرکت سازنده برای جلوگیری از نفوذ نور به داخل بطری است. بنابراین بطری هایی را انتخاب کنید که علامت کارخانه به صورت سراسری، روی تمام بطری را گرفته است. به این ترتیب خطر نفوذ نور به داخل بسته کمتر است.
بعد از استفاده از بطری آب، چه در سفر و چه در منزل به دو نکته دقت کنید:
یک بار مصرف: بطری های آب، یک بار مصرف هستند. به این  نکته دقت کنید. دلیل یک بار مصرف بودن آنها هم این است که اگر بار دیگر از آنها استفاده کنید، امکان ایجاد تغییرات نامناسب در پلیمرهای ساخت بطری وجود دارد. بحث مهاجرت ترکیب این پلیمرها به داخل آب یا هر مایع دیگری که داخل آن می ریزید به صورت جدی مطرح است.
جمع کنید: پس از استفاده از محتویات داخل بطری اعم از آب یا آبمیوه، آنها را کاملا جمع کرده و به شکل یک لایه پلاستیک جمع شده آنها را دور بیندازید. به این ترتیب به سهولت جمع آوری آنها کمک کرده اید. علاوه براین مانع از اقدام سودجویان برای استفاده مجدد از این بطری ها هم خواهید شد.
با بطری درست  رفتار کنید
بعضی نکته ها از دید ما به ظاهر بی اهمیت می رسند،اما مهم و حیاتی به شمار می آیند. بنابراین به این دو نکته خاص دقت کنید تا دستی دستی خود و خانواده تان را بیمار نکنید.
یک نکته طلایی آبی
بهتر است یک بطری شیشه ای همراه داشته باشید و پس از نوشیدن بخشی از آب درون بطری، باقی مانده آن را داخل بطری شیشه ای بریزید سپس داخل کلمن ماشین قرار دهید. به این ترتیب دیگر خیال تان از هر نوع تغییر ترکیب های داخل بطری آب راحت خواهد شد.
نکته طلایی گرم
گاهی در مسیر سفر دسترسی به آب سالم امکان پذیر نیست. از طرفی برای استراحت در محلی اطراق کرده اید و قرار است بعد از رفع خستگی و خوردن یک فنجان چای به مسیر ادامه بدهید. در این شرایط فقط آب معدنی در دسترس است.
به نظرتان درست کردن چای با آب معدنی جوشیده رفتار بهداشتی سالمی است؟ جواب منفی است. با جوشاندن آب معدنی ترکیب ها و به طور خاص املاح موجود در آب معدنی دچار تغییرهای نامطلوب شده که برای سلامتی مضر است.
بنابراین به هیچ وجه آب معدنی را برای هیچ منظوری اعم از درست کردن چای و شیر خشک کودک در سفر نجوشانید. آب معدنی نباید حرارت ببیند. جوشاندن آب معدنی همان قدر مضر است که قرار دادن بطری آن در فریزر و یخ زدن آب. آب معدنی فقط باید در دمای معمولی یخچال یا در دمای معمولی اتاق دور از نور و حرارت نگهداری شود.
راهکار
همیشه یک بطری آب معمولی از منزل همراه تان ببرید و در شرایطی که نیاز به آب جوشیده دارید، آب آن را بجوشانید. درغیر این صورت به سلامتی خود و خانواده تان آسیب جدی وارد کرده اید.

منبع

نظر شما چیست؟ ( ۱ دیدگاه )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

 • خوب بوداما کاربردی نبود زیاد علمی بود من که متوجه نشدم چی استفاده کنم بهتره. یه عکس هم نزاشتید که تشخیص رو اسون کنه.

 • پربازدیدترین ها
 • رژیم مخصوص هر گروه خونی!
 • داستان رژقرمز اثر سیامک گلشیری
 • مسائل معمولی که زندگی تان را نابود می کنند
 • ۷ باور نادرست درباره‌ی بارداری
 • علیرضا نیکبخت واحدی از آموزشگاههای خراسان تا قهرمانی
 • تکنولوژیهای و فن آوریهای آینده پزشکی و سلامت
 • مرصع پلو یا رنگینک پلو را چطوری درست کنید
 • طرز تهیه ی کوکی گردویی
 • پلوگوشت – هویج و کرپ سیب زمینی پنیری
 • خنده بازار عیدبا جوک های بهاری
 • آیا خمیردندان حاوی زغال فعال واقعا کارایی دارد؟
 • مدل مانتو برای پاییز مدل مانتو جلوباز پاییزی ۹۵
 • معرفی سبک نقاشی رئالیسم
 • چند روش موثر و سریع برای رشد ابرو
 • تلاطم زندگی خود را با این اصول آرام سازید
 • نشانه ها و عوارض عفونت ریوی در سالمندان
 • درمان بیمارها فقط با ورزش وبدون نیاز به بیمارستان
 • به چالش کشیدن افکار نگران کننده در اختلال نگرانی
 • اعتمادبه نفس و ۳ علت اصلی کاهش آن
 • خواص نارگیل و شیر نارگیل در سلامت و شادابی
 • معالجه افسردگی با تحلیل گام به گام افکار بی فایده!(۱۲)
 • روانشناسی عشق و ازدواج: انواع عشق و عاشقان-بخش پنجم
 • ورزش کردن ممنوع شد،‌مخصوصا زومبا!
 • شخصیت خود را با این تست بیشتر بشناسید
 • برنامه روانشناسی معالجه افسردگی
 • برندگان پانزدهمین دوره (۲۰۱۵)اسکار صنعت ساعت سازی
 • بهترین عطرهای مخصوص تابستان
 • برنامه شماره ۶۳۶ گنج حضور،تفسیر اشعار مولانا!
 • طرز تهیه سالادپاستا با کلم بروکلی
 • آموزش پخت جوجه به روش اکبر جوجه
 • محبوبترین ها
 • پرده ی اتاقتان را درست انتخاب کنید
 • مانتوهای شیشه‌ای پروژه‌ جدید فرهنگی
 • پیری زود هنگام با نوشابه های رژیمی
 • تغذیه ی مناسب افراد خواب آلود
 • درس هایی برای زندگی؛استوار باشید(۱۱)
 • این کلمات معرفی کننده اعتماد به نفس ضعیف شما هستند
 • ترفند و اصول ترک اعتیاد به اینترنت
 • ارتباط جسورانه: پاسخ های جسورانه به انتقاد(۲۴)
 • علل بلوغ زودرس دختران
 • دکوراسیون خود را اینگونه بی نقص کنید
 • برنامه شماره ۶۶۵ گنج حضور
 • حواشی فیلم‌های مسئله‌دار به نفع‌شان است!
 • شور و شر عشق چیست؟!(2)
 • اپلیکیشن های فیتنس و کاهش وزن
 • ابوالقاسم فردوسی از کودکی تا سرودن شاهنامه
 • نتیجه خشم یک پدر جاهل
 • به هزار دلیل باید گوشت مرغ بخوریم!
 • خواص غذایی و درمانی پیاز
 • ویتامین های مورد نیاز بدن درهنگام کاهش وزن
 • غذاهای گیاهی با خاصیت غذاهای گوشتی
 • آشنایی با تاریخچه ی تنیس روی میز
 • طرز تهیه آش کدو حلوایی
 • طرز تهیه کتلت باترکیب کنجد
 • راهنمای انتخاب تی شرت برای آقایان
 • طریقه ی نگهداری بامبو در منزل
 • روغن پالم و خطراتی که سلامتی شما را تهدید میکند
 • روغن زیتون و کنجد را برای سرخ کردن نیستند!
 • برای کاهش هوس ، اضطراب و سردرد ، منیزیوم بدن را بیشتر سازید
 • شناسایی باور های غلط در انتخاب همسر
 • بیوگرافی بانوی دونده و صاحب مدال ایرانی،لیلاابراهیمی.
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب