چند عادت صبحگاهی مفید در کاهش وزن

چند عادت صبحگاهی مفید در کاهش وزن

 

بیشتر ما تجربه اضافه وزن را داریم. گاهی هر چقدر تلاش می کنیم به هیچ نتیجه ای نمی رسیم و عقربه وزنه قصد تکان خوردن ندارد. فرقی نمی کند که هدف ما از لاغر شدن چیست؛ در هر حال تلاش برای لاغری همراه با احساسات متناقض زیادی است.

به طوری که گاهی فکر می کنیم هرگز وزن مان به عدد دلخواه و مطلوب نخواهد رسید. اما واقعیت این است که برای از دست دادن چند کیلو وزن، اصلا لازم نیست که تمام برنامه ها و سبک زندگی مان را تغییر بدهیم.

کافی است در برنامه صبحگاهی مان تغییراتی کوچک اما تأثیرگذار وارد کنیم. در این صورت اضافه وزن نخواهیم داشت. در ادامه با ما باشید تا با ۱۰ عادت صبحگاهی که به لاغری شما کمک می کند، آشنا شویم:

۱. صبحانه ای با میزان پروتئین بالا میل کنید

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی در طول شبانه روز است. به خاطر اینکه، آنچه در وعده صبحانه می خورید، روند غذا خوردن را در تمام روز تنظیم می کند. مثلا صبحانه ای که میل می کنید، مشخص می کند تا رسیدن وعده ناهار احساس سیری خواهید داشت یا قبل از میان وعده صبحگاهی، گرسنه تان می شود.

خوردن صبحانه ای که در آن مواد پروتئینی زیادی وجود دارد، باعث می شود تا میل و هوس تان به خوردن کاهش یابد و کاهش وزن پیدا کنید. مطالعه ای که روی ۲۰ دختر نوجوان صورت گرفت، نشان می داد خوردن صبحانه ای با میزان پروتئینی بالا، میل به خوردن بعد از هر وعده را نسبت به صبحانه ای با میزان پروتئین عادی کمتر می کند.

مطالعه ای دیگر نیز حاکی از آن است که هر چقدر مصرف پروتئین در صبحانه بیشتر باشد، نسبت به حالتی که میزان مصرف پروتئین عادی است، چربی کمتری در بدن جذب خواهد شد و در نتیجه کمتر غذا می خوریم و کمتر هم گرسنه خواهیم شد.

پروتئین با کاهش سطح گرلین (ghrelin)، یعنی هورمونی که محرک احساس گرسنگی است، به کاهش وزن کمک می کند. در پژوهشی که روی ۱۵ مرد صورت گرفته بود، مشخص شد که خوردن صبحانه ای با میزان زیاد پروتئین، ترشح هورمون گرلین را بسیار بیشتر از زمانی که رژیم صبحانه، حاوی کربوهیدرات بالا است، کنترل و متوقف می کند.

برای خوردن صبحانه ای خوب با میزان بالای پروتئین می توانید از این مواد که منبع خوبی از پروتئین هستند، استفاده کنید: تخم مرغ، ماست یونانی، پنیر کاتِیج (نوعی پنیر فاقد مواد شیمیایی)، آجیل و دانه چیا .

۲. زیاد آب بنوشید

نوشیدن یک یا ۲ لیوان آب در صبحگاه، کمک شایانی به از دست دادن وزن می کند. آب باعث افزایش مصرف انرژی می شود یا به عبارتی برای حداقل ۶۰ دقیقه، باعث سوختن کالری بیشتری می شود. بر اساس نتایج یک تحقیق، به طور متوسط، مصرف ۵۰۰ میلی لیتر آب منجر به افزایش ۳۰ درصدی نرخ سوخت وساز بدن است.

سایر بررسی ها نیز نشان می دهد، زنانی که اضافه وزن داشته اند و روزانه ۱ لیتر آب مصرف کرده اند، در سال ۲ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده اند. شاید ۲ کیلوگرم در طول یک سال مقدار اندکی به نظر برسد اما این زنان هیچ روش دیگری را برای کاهش وزن به کار نبرده بودند و صرفا با نوشیدن آبِ بیشتر توانستند وزن شان را ۲ کیلوگرم کاهش دهند که همین امر نقش مهم آب را مشخص می کند.

علاوه بر این ها، نوشیدن آب در بعضی از افراد موجب کاهش اشتها و خوردن غذای کمتر می شود. مطالعات دیگری نیز درباره ی افراد بزرگ سال نشان می دهند که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب، ۱۳ درصد از کالری مصرفی صبحانه را کاهش می دهد. به طور کلی پژوهش های گوناگون حاکی از آن هستند که نوشیدن ۱ تا ۲ لیتر آب در روز به کاهش وزن کمک زیادی می کند. آب در صبحگاه بدن را هیدراته نگه می دارد و وزن را کاهش می دهد.

۳. خودتان را وزن کنید

هر روز صبح، خودتان را وزن کنید. این کار باعث می شود تا انگیزه بیشتری برای کاهش وزن داشته باشید. مطالعات علمی نیز این روش را تأیید می کنند. برای مثال، مطالعه ای که روی ۴۷ نفر انجام شد، نشان می داد کسانی که خود را در طول ۶ ماه، هر روز وزن کرده اند، کاهش وزنی بیشتر از۶ کیلوگرم نسبت به کسانی داشته اند که به ندرت خود را وزن می کردند.

آزمایشی دیگر نیز نشان داد: بزرگ سالانی که هر روز خود را وزن می کرده اند در طول دوره ای ۲ ساله، ۴.۴ کیلوگرم از دست داده اند؛ در حالی که وزن کردن فقط ۱ بار در ماه موجب از دست دادن تنها ۲.۱ کیلوگرم بوده است.

علاوه بر این ها، وزن کردن صبحگاهی باعث تقویت عادت های خوب دیگر نیز می شود؛ عادت ها و رفتارهایی که به کاهش وزن کمک می کنند. تحقیقات دیگری نیز در این زمینه بررسی شده است.

این تحقیقات نیز نشان می دهند که وزن کردن در صبحگاه تأثیر مطلوبی در کنترل وزن دارد، زیرا کسانی که این کار را انجام می دهند، نوعی نظم را نیز وارد رفتارها و عادات خود می کنند. چنین نظمی اراده و انگیزه لازم برای کاهش وزن را تأمین می کند.

پس برای کسب نتایج مطلوب در زمینه کاهش وزن، وقتی از خواب بیدار می شوید، خود را وزن کنید. بعد از دست شویی رفتن و قبل از اینکه چیزی بخورید یا بنوشید نیز این کار را تکرار کنید.

یادتان باشد که وزن در طول روز تحت تأثیر عوامل مختلف نوسان دارد. پس با دیدی کلی به قضیه نگاه کنید و به جای تمرکز بر تغییرات جزئی روزانه به روند کلی کاهش وزن توجه داشته باشید.

۴. آفتاب بگیرید

هر روز صبح، پرده ها را کنار بزنید یا چند دقیقه را خارج از منزل بگذرانید. اجازه بدهید آفتاب به بدن تان بخورد. این کار در کاهش وزن مؤثر خواهد بود. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور ملایم خورشید نیز در مقاطع زمانی مشخصی از روز در کاهش وزن اثر دارد.

پژوهشی که روی موش ها انجام شد نیز نشان داد که تابش پرتو فرابنفش به موش هایی با رژیم غذایی پرچربی، باعث توقف چاقی و اضافه وزن در آنها شده است. آفتاب گرفتن، راه بسیار مناسبی نیز برای تأمین ویتامین D است. از نظر علمی نیز وجود ویتامین د به مقدار کافی در بدن، به کاهش وزن کمک می کند و مانع چاقی می شود.

در تحقیقی، ۲۱۸ زن چاق بررسی شدند. در طول ۱ سال، به برخی از این زنان مکمل ویتاین د و به برخی دیگر دارونما (پلاسیبو) داده شده بود. در پایان سال و مطالعه، زنانی که مکمل های ویتامین د مصرف کرده بودند، ۳.۲ کیلوگرم بیشتر از گروه دیگر کاهش وزن داشتند.

سایر تحقیقات انجام شده روی بانوان مسن تر (تعداد ۴هزار و ۶۵۹ زن) در طول ۱ سال نیز نشان دهنده تأثیرات ویتامین د در کاهش وزن بوده است. میزان ویتامین د لازم برای بدن هر شخص بنا به نوع پوست، فصل و موقعیت مکانی و جغرافیایی متفاوت است. با این حال، استفاده از نور آفتاب در منزل یا بیرون رفتن از منزل برای آفتاب گرفتن در حد ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

۵. در حال زندگی کنید

در حال زندگی کردن تمرینی است که با تمرکز کامل بر زمان حال و تزریق هوشیاری به افکار و احساسات صورت می گیرد. این تمرین به کاهش وزن و تقویت عادات غذایی مفید کمک شایانی می کند. برای نمونه در ۱۹ پژوهش نشان داده شده که تمرکز بر زمان حال، به کاهش وزن کمک می کند و از عادات غذایی چاق کننده، کاسته است.

نتایج سایر پژوهش ها نیز گواهی بر اثرگذاری این طرز فکر در کاهش وزن است (۶۸ درصد از مطالعات چنین نتیجه ای را بازگو می کنند). تمرینِ زیستن در زمان حال، بسیار ساده است. برای شروع، روزانه ۵ دقیقه را به نشستن در محیطی آرام اختصاص بدهید و سعی کنید احساسات خود را دقیقا شناسایی کنید و آنها را بشناسید.

۶. ورزش کنید

اگر صبح، اولین کاری که می کنید، انجام حرکات ورزشی باشد در کاهش وزن موفق تر خواهید بود. بر اساس یک مطالعه، ۵۰ زن چاق در مقاطع مختلف زمانی روز به تمرینات ایروبیک پرداختند.

تفاوت چندانی میان میل به غذا در کسانی که صبح ورزش کرده بودند با کسانی که بعدازظهر به تمرین پرداخته بودند، دیده نمی شد، اما ورزش کردن در صبح، حس سیری بیشتری به افراد داده بود.

ورزش صبحگاهی به ثبات میزان قند خون در طول روز نیز کمک می کند. پایین بودن سطح قند خون، نشانه های منفی زیادی از جمله گرسنگی مفرط دارد. محققان ۳۵ نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ را بررسی کردند و متوجه شدند که ورزش صبحگاهی، به کنترل سطح قند خون کمک می کند.

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که تحقیقات عنوان شده بر روی جمعیت مشخص و محدودی انجام شده و فقط نشان دهنده نوعی ارتباط میان ورزش صبحگاهی و کاهش وزن هستند.

در واقع نمی توان به آنها به چشم علت و دلیلی قطعی نگاه کرد. برای اینکه ورزش صبحگاهی را علتی قطعی بر کاهش وزن بدانیم، باید تحقیقات گسترده تری انجام شود.

۷. برای ناهار برنامه ریزی قبلی داشته باشید

اگر از قبل و با برنامه ریزی ناهار خود را تهیه کنید، امکان کاهش وزن تان افزایش می یابد و ضمنا انتخاب های بهتری برای تغذیه خود خواهید داشت. مثلا در یک تحقیق، ۴۰هزار و ۵۵۴ نفر مورد مطالعه قرار گرفتند. در این مطالعه مشخص شد که برنامه ریزی غذایی با کیفیت رژیم غذایی بهتر، متنوع تر و کاهش خطر چاقی مفرط در ارتباط است.

غذاهایی که در منزل طبخ و آماده می شوند نیز به کاهش چربی مصرفی و وزن کمک می کنند. در واقع کسانی که حداقل ۵ بار در هفته در منزل غذا مصرف می کنند، نسبت به کسانی که ۳ بار یا کمتر در خانه غذا می خورند، ۲۸ درصد کمتر احتمال دارد که به اضافه وزن مبتلا شوند. پس سعی کنید با آماده سازی غذا در منزل و برنامه ریزی برای طول هفته غذا تهیه کنید.

۸. بیشتر بخوابید

سعی کنید شب ها زودتر به رختخواب بروید یا صبح ها کمی دیرتر بلند شوید. خواب طولانی تر نیز به کاهش وزن کمک می کند. از نظر علمی نیز، کم خوابی باعث تشدید حس گرسنگی است. مثلا کم خوابی باعث می شود تا میل و اشتها به غذاهای پرکالری و با کربوهیدرات زیاد، افزایش پیدا کند. با کم خوابی مصرف کالری نیز بیشتر می شود.

در یک پژوهش، مشخص شد که وقتی افراد تنها ۴ ساعت به خواب می رفتند (به جای ۸ ساعت)، میزان کالری مصرفی شان ۵۵۹ واحد افزایش می یافت. تنظیم برنامه خواب در از دست دادن وزن نقش مهمی دارد که در کنار تغذیه و ورزش مؤثر واقع می شود. برای این که نتایج خوبی بگیرید، تلاش کنید تا هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید.

۹. شیوه رفت وآمدتان را عوض کنید

شاید با خودروی شخصی تردد کردن و به سر کار رفتن راحت تر باشد اما باور کنید چربی هایی که به دور کمر و شکم تان اضافه می مند، شما را روزی پشیمان خواهد کرد. پیاده روی، دوچرخه سواری و استفاده از حمل ونقل عمومی در کاهش وزن و کاهش خطر اضافه وزن نقش دارد.

وقتی محققان ۸۲۲ نفر را در طول ۴ سال مورد مطالعه قرار دادند، دریافتند کسانی که با خودروی شخصی تردد می کنند بیشتر از افرادی که از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، در معرض چاقی و اضافه وزن هستند.

در تحقیقی مشابه روی ۱۵ هزار و ۷۷۷ نفر، مشخص شد که استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا روش های تردد پرتحرک مانند پیاده روی و دوچرخه سواری باعث کاهش چشم گیر شاخص توده بدنی (BMI) می شود و در مقایسه با استفاده از وسایل نقلیه شخصی به کاهش بیشتر چربی بدن نیز می انجامد. حتی اگر فقط چند بار در هفته از وسایل نقلیه عمومی یا روش هایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری و… بهره ببرید باز هم تأثیرات آن در کاهش وزن را مشاهده خواهید کرد.

۱۰. میزان مصرف غذایی تان را کنترل کنید

اگر حواس تان به میزان مواد مصرفی تان در طول روز باشد، بهتر می توانید وزن تان را کنترل کنید. مثلا در پژوهشی که روی ۱۲۳ نفر در یک سال، صورت گرفت، مشخص شد که یادداشت مواد و کالری های روزانه و نظارت بر مقدار خوردن در طول روز با کاهش وزن مرتبط است.

مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که بررسی منظم میزان مواد مصرفی در طول روز باعث می شود تا کاهش وزن بیشتری برای فرد ایجاد بشود. در حالی که اگر این بررسی و کنترل منظم صورت نگیرد، نتیجه مشابهی به وجود نخواهد آمد.

در پژوهشی دیگر روی ۲۲۰ زن چاق، مشخص شد که بررسی و کنترل مداوم و مرتب رژیم غذایی در طول روز به مدیریت بهتر کاهش وزن در بلندمدت کمک بیشتری می کند.

برای این کار می توانید از نرم افزارها (اپلیکیشن ها) استفاده کنید یا خیلی ساده قلم و کاغذی بردارید و از اولین وعده غذایی تان شروع به یادداشت برداری از میزان مصرف کالری ها و… کنید.

به این نکته مهم توجه کنید

ایجاد تغییراتی اندک در عادات صبحگاهی می تواند روشی مؤثر و ساده برای کاهش وزن باشد. وقتی صبح را با برنامه و انگیزه شروع می کنید، در سایر ابعاد زندگی نیز موفق تر خواهید شد.

پس در کنار شکل دهی عادات مناسب صبحگاهی، ورزش و به کارگیری سبک زندگی سالم را نیز به خاطر داشته باشید. پس با این نکات و عزمی جزم، پیش به سوی ساختن اندامی دلپذیر و سالم….. .

منبع:chetor.com

برای کاهش وزن عادت های صبحگاهی را درست کنید

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • الگوی صحیح تعامل با نوجوانان(بخش نخست)
 • طبیعت گردی و لوازمی که باید همراه داشته باشید
 • استفاده از گن هنگام ورزش
 • نحوه تشگیل تغذیه بینج(پرخوری بدون کنترل) در اختلال تغذیه ای
 • علت زنده ماندن سوسک ها در بمباران اتمی هیروشیما
 • بال مرغ با سس سیر و عسل
 • آداب و رسوم فراموش شده در میان مردم تهران
 • رندگی و زیرکی ایران، چرایی و چگونگی آن؟
 • ورزشهایی برای رفع افتادگی شانه
 • عصاره توت سفید کننده ی پوست صورت
 • خوراکی های ممنوع قبل از پرواز
 • خواص زعفران ایرانی را بیشتر بشناسید
 • آیا خواننده‌ها بیشتر در معرض ابتلا به سرطان حنجره هستند؟
 • چگونه با مرگ عزیزان کنار بیاییم؟
 • بخند تا دنیا به روت بخنده!
 • اپلیکیشن های اندرویدی،خوره جان باتری گوشی!
 • پیاده روی درمان کننده درد سیاتیک
 • بخشش درمان کننده بیماری سرطان و افسردگی
 • ازرژیم های لاغری انتظار معجزه نداشته باشید!
 • روش های مزه دار کردن زیتون تلخ
 • ضعف چشم یا عیوب انکساری را کدام غذاها درمان میکنند؟
 • حرکات ورزشی جهت پیشگیری از گردن درد!
 • رفتارهای پرهیزی و ایمنی باعث تداوم خود زشت پنداری می باشد!(۶)
 • خواص هرکدام از شیر برای مزاج های مختلف
 • از ملک الشعرای بهار بخوانید
 • برنامه شماره ۷۱۱ گنج حضور
 • خواص روغن کانولا
 • دفتر یادداشت برداری یا سفرنامه شبیه «نقشه گنج» است
 • برخی حرکات ورزشی و اشتباهات انجام دادن آن ها
 • خواص بی نظیر گیاه آقطی سیاه
 • محبوبترین ها
 • بیوگرافی و اشعاری از مجتبی کاشانی متخلص به سالک
 • تولید ماده ی جدید جایگزین آمالگام
 • فوت و فن های شناسایی صنایع دستی اصیل از قلابی
 • ۱۳ باور غلط خطرناک برای زندگی زناشویی
 • خود فریبی مانع مهم موفقیت!(۶)
 • نکاتی برای خوشمزه تر کردن غذاهایتان
 • معالجه اضطراب اجتماعی:الگوی صحیح تنفس!(۸)
 • طرز تهیه شنیسل روسی،و آموزش تصویری آن
 • طرز تهیه ی پنکیک لیمو و پنیر خامه ای
 • آزمونی برای بررسی میزان خلاقیت در حل مشکلات
 • دوستداران گوجه سبز بخوانند!
 • زن و شوهرهای بامزه(طنز)
 • ازدواج دخترهای زیر ۱۵ سال!
 • شکلات و تاثیر عجیب آن در مغز و افکار
 • چگونه چاق شوید یا افزایش وزن بدهید؟
 • برای پرهیز از سرطان،چند دقیقه دیرتر کولر اتومبیل را روشن کنید
 • طنز خنده دار،الکی مثلا…
 • نقش اکسسوریها در شیک پوشی و جذابیت شما
 • تاثیر بزرگی پستان ها در ابتلا به سرطان سینه
 • کیوی کاهنده کلسترول خون
 • اشعه های خطرناک برای زنان باردار
 • کاهش کالری مصرفی روزانه با روش های ساده
 • سلولیت یا چاقی موضعی را چطور درمان کنیم؟
 • چه احساسی را در فقدان تجربه میکنیم و مراحل بهبودی آن-بخش دوم
 • انواع گردبندهای پسرانه
 • ستاره های زن ایرانی که مادر نشدند!
 • طرز تهیه کیک شکلاتی با دسر موز
 • کپسولی که قلب را از ایستادن باز می دارد
 • بزرگ ترین قتل عام های تاریخ
 • ورزش برای همه؛چاق و لاغر فرقی نمیکند!
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب