ویتامین B (بخش دوم)

VITAMIN10130131039823980076

یکی دیگراز اعضای گروه ویتامینهای محلول درآب ویتامینB6ونام علمی آن پیریدوکسین* است.

 

ویتامین B6
یکی دیگراز اعضای گروه ویتامینهای محلول درآب ویتامینB6ونام علمی آن پیریدوکسین* است.
آمپولهای تقویتیB کمپلکس حاویB6 هستند . بسیاری از داروها که برای تقویت اعصاب تجویز می شوند ، دارایB6 هستند .
B6عضو مهم دیگری از خانواده ویتامینهایB است که نام آنرا زیاد شنیده اید . در مطلب زیرآنرا بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد .
• ویتامینB6 در بسیاری از غذاها وجود دارد، با خوردن غذا وارد بدن می شود و از قمستهای ابتدایی روده جذب خون می شود . در خون گیرنده های پروتئینی موجوداست کهB6را دریافت و منتقل می کند در حالیکه یک مولکول فسفر به آن اضافه شده است. گفتیم ویتامینهای محلول در آب در بدن ذخیره نمی شوند ولیکنB6 با اینکه محلول درآب است به میزان کم در عضلات ذخیره می شود و نیاز فرد را تا ۵ ماه تأمین می کند و پس از این مدت کمبود ویتامین در فرد بروز می کند .
•اما عملکرد B6در بدن چیست؟
در بدن ما تولید و تبدیل پروتئین ها وابستگی زیادی به B6 دارد . مثلاً در تولید پروتئین هایی که در گلبولهای قرمز خون موجود است ،
وجود B6بسیار مهم است .
• B6در فعالیت های عصبی بدن مؤثر است . در بدن ما پیام رسانهای عصبی وجود دارند که انتقال دهنده پیامهای حسی و حرکتی هستند . اگرB6 وجود نداشته باشد این پیام رسانها درست عمل نمی کنند و اختلالات عصبی بروز می کند .
• B6در رها شدن قندهای ذخیره ای بدن مؤثر است . از این نقشB6می توان نتیجه گرفت دریافت میزان کافیB6برای افراد ورزشکار و کسانیکه احساس ضعف شدید دارند ضروری است .
میزان مورد نیاز این ویتامین برای یک فرد بالغ ۳/۱ میلی گرم در روز است. نکته ای که وجود دارد این است که میزان نیاز ما بهB6به میزان پروتئینی که از راه غذا دریافت می کنیم بستگی دارد . هر چه غذای ما حاوی پروتئین بیشتری باشد به ویتامینB6 بیشتری نیاز داریم . دیده اید افرادی که رژیم غذایی برای خودشان تنظیم می کنند و مدت طولانی گوشت کباب شده یا آب پز بدون نان یا سبزیجات مصرف می کنند تا لاغرشوند ، پس از مدتی دچار اختلالات عصبی می شوند این عارضه به خاطر کمبود دریافتB6 است .
• نقشهایB6 در بدن مشخص شد ، حال اگر دریافت ما کمتر از میزان مورد نیازمان باشد چه عوارضی بوجود می آید ؟
عارضه کمبودB6، اختلالات عصبی است همچنین احساس ضعف و ناتوانی به دلیل تحلیل عضلات ، احساس خواب آلودگی و عوارض دیگر، قرمز و متورم شدن زبان ، ایجاد زخم در دهان و تغییر حالت در پوست بدن است . کسانیکه از داروی ایزونیازید مصرف می کنند باید مراقب باشند که به کمبودB6مبتلا نشوند . این دارو موجب کاهشB6 در بدن می شود .
منابع غذایی:
• B6 درنانها و بیسکویت های سبوس دار و جوانه گندم موجود است .
• B6در محصولات گوشتی خصوصاً مرغ و ماهی و جگر موجود است .
• B6د ر میوه ها و سیزیجات مثل موز ( غنی ازB6 و مفید برای افراد مسن) ،هویج ، گل کلم، نخود فرنگی ، آب پرتقال ،
گوجه فرنگی ، سیب و در مغزها وجود دارد . کارشناس تغذیه

 

 

 

 

VITAMIN10130131039823980023

ویتامین B7بیوتیناین نام که به یکی دیگر از گروه ویتامین های B اطلاق میگردد

 

 

 

ویتامین B7
بیوتین
این نام که به یکی دیگر از گروه ویتامین های B اطلاق میگردد،نامی عجیب و نا آشنا بنظر میرسد،اما به عنوان یک ویتامین محلول در آب ،شاید این ویتامین همان ترکیبی باشد که شما به دنبال آن هستید.تشکیل و تولید سلول های خونی،متابولیزه کردن قند ها ،چربی و پروتئین ها،کمک به برقراری چرخه کریس،کمک به تولید انرژی در طول تمرینات سنگین و شدید و ده ها خاصیت مطلوب دیگر،تنها گوشه ای از خواص این ویتامین عجیب و ناشناخته است گفته میشود که مصرف این ویتامین به همراه ترکیبات افزاینده سطح ATP در بدن به راستی معجزه میکند.
مصرف بیوتین در سنین کهولت در حفظ سلامت پوست ،مو،غده های عروق و همچنین در بافت های عصبی تاثیر انکار ناپذیری دارد.مصرف کافی این ویتامین کارکرد مطلوب بافت مغز استخوان را تضمین کرده و از کم پشت شدن و ریزش مو در مردان نیز به خوبی جلوگیری خواهد کرد.
بیوتین در بسیاری از واکنش های بیوشیمیایی بدن شرکت دارد.این ویتامین در بیش از ۴۰ فعل و انفعال شیمیایی ،نقش کوآنزیم را بازی کرده و در حمل و نقل دی اکسید کربن در خون نیز دخالت مستقیم دارد .این ترکیب به حفظ تعادل قند خون نیز کمک میکند.
بیوتین با متابولیزه کردن آمینو اسید شبه ضروری تریپتوفان نقش کلیدی نیز در فرآیند سنتز پروتئین ایفا میکند
توجه به این نکته ضروری است که مصرف این ویتامین به همراه مصرف تخم مرغ خام موجب دفع آن از بدن میگردد.تخم مرغ خام حاوی ماده ای موسوم به آویدین است . که این ماده جذب بیوتین را مختل کرده و آن را به بیرون از بدن هدایت میکند.ناگفته نماند که این ویتامین بر خلاف دیگر ویتامین های گروه بی ،پایدار بوده و به راحتی از بین نمیرود.

علایم کمبود ویتامین در بدن
از علایم کمبود آن در بدن میتوان به خستگی مفرط،کاهش محسوس اشتها،ریزش موی سر،تهوع،استفراغ و افزایش کلسترول خون اشاره کرد.
موارد نجویز بیوتین
معمولاً بیوتین به صورت مکمل (خوراکی یا تزریق) در مواردی مانند ریزش مو، شکستگی ناخن‌ها، التهابات پوستی در نوزادان، دیابت و در افسردگی متوسط و همچنین سایر موارد کمبودی که نام برده شد، تجویز می‌شود.

VITAMIN1013013103982398025

نقش ویتامین ( ۸ب ) در ساختار بدن وزن را متعادل می کند – از لکنت زبان و کورک جلوگیری می کند

ویتامینB8
نقش ویتامین ( ۸ب ) در ساختار بدن
وزن را متعادل می کند – از لکنت زبان و کورک جلوگیری می کند – موجب تقویت سلول های عصبی شده ، اختلالات اعصاب را از بین می برد – باعث رشد مو و سلول های پوست می گردد – موجب جذب عالی قند و چربی و پروتئین به بدن می شود .
موادی که دارای ویتامین ( ۸ب ) می باشند
زرده تخم مرغ – شیر – قارچ – پیاز – سبوس برنج – هویج – آب جو – گوجه فرنگی – کلم – اسفناج .

VITAMIN1013013103982398039

اسید فولیک برای ساخت گلبول های قرمز خون و DNA (که عمل کنترل وراثت را انجام می دهد

ویتامینB9

اسید فولیک ویتامین ب ۹
اسید فولیک به همراه ویتامین B12 و ویتامین C به هضم غذا و استفاده ی بدن از پروتئین و ساخت پروتئین در زمان لازم کمک می کند. اسید فولیک برای ساخت گلبول های قرمز خون و DNA (که عمل کنترل وراثت را انجام می دهد و راهنمایی برای فعالیت های سلول ها می باشد.)نیز لازم است.
این ویتامین عمل ساخت و نگه داری سلول ها را بر عهده دارد. این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است، پس مصرف آن برای زنان باردار و نوزادان ضروری است.
اسید فولیک همچنین در رشد بافت ها کمک می کند و باعث درست عمل کردن سلول ها می شود. این ویتامین در زمانی که بدن احتیاج به غذا خوردن دارد، موجب افزایش اشتها می شود و به همین ترتیب اسیدهای هضم کننده غذا را می سازد.
مکمل(قرص) اسید فولیک در درمان بی نظمی های وابسته به کمبود اسید فولیک استفاده می شود. اسید فولیک برای درمان زخم های پا و مشکلات قاعدگی نیز تجویز می شود.
اسید فولیک در تکامل رشد جنین بسیار با اهمیت می باشد. رشد طناب نخاعی و مغز جنین در گرو مصرف اسید فولیک توسط مادر می باشد.
اغلب زنانی که می خواهند باردار شوند و زنان باردار، باید مکمل اسید فولیک مصرف کنند. دادن این ویتامین به زنان باردار بسیار مفید است، چرا که از ناهنجاری های عصبی زمان تولد، مانند نقص لوله عصبی نوزادان(اسپینا بیفیدا) جلوگیری می کند.
زنان باید مکمل اسید فولیک را ۲ تا ۳ ماه قبل از بارداری و در ۳ ماهه اول بارداری مصرف کنند، مخصوصا زنانی که سابقه ناهنجاری های عصبی در اقوامشان وجود دارد و زنانی که داروهای خاصی را مصرف می کنند، مثل برخی از داروهای ضد صرع .
اسید فولیک و بیماری قلبی
اگر غذاهای دارای اسید فولیک ( فولات) را مصرف کنید، احتمال خطر بیماری قلبی را کم کرده اید. اسید فولیک مقدار اسید آمینه هموسیستئین را نیز کم می کند.
انستیتوی سلامتی بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را مشخص کرده است، نظیر: افزایش LDL (کلسترول بد)، افزایش فشار خون، کاهش HDL (کلسترول خوب)، چاقی و دیابت.
در سال های اخیر یکی دیگر از عوامل خطر برای بیماری قلبی شناخته شد و آن افزایش هموسیستئین است.
هموسیستئین، یک اسید آمینه می باشد که در خون وجود دارد و افزایش مقدار آن باعث سکته و بیماری قلبی می شود.
افزایش هموسیستئین باعث تنگ و گشاد شدن دریچه قلب می شود. همچنین، باعث تخریب رگ قلب و منعقد شدن خون در قلب و سکته قلبی شود.
کمبود فولات، ویتامین B12 و ویتامین B6 مقدار همموسیستئین خون را زیاد می کنند و به همین سبب بیماری قلبی را باعث می شوند. مصرف مکمل های فولات باعث کاهش مقدار هموسیستئین می شود و علاوه بر آن تنگ و گشاد شدن دریچه قلب را بهبود می دهد.

اسید فولیک و سرطان
فولات کم در خون، احتمال بروز سرطان را زیاد می کند. فولات برای ساخت، تعمیر و عملکرد DNA لازم است. شواهدی در دست است که نشان می دهد، کمبود فولات موجب تخریب DNA می گردد و این تخریب ممکن است باعث سرطان شود.
تحقیقات نشان داده است که کمبود فولات غذایی موجب افزایش سرطان روده بزرگ و بیماری کبدی میشود.
سلول های سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. فولات، برای سلول ها و بافت های تکثیر یافته بسیار مفید است. برای سرطانی ها، مصرف مکمل فولات بسیار خوب است.

 

VITAMIN10130131039823980021

کمبود فولات در زنان باردار، منجر به کاهش وزن تولد، نوزادان نارس و دچار نقص لوله ی عصبی جنین می گردد.

 

ویتامینB12
اسید فولیک و ویتامین B12

مکمل اسید فولیک برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مفید است.
اما این مکمل بر روی تغییرات و ناهنجاری های عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 اثری ندارد. برای درمان این ناراحتی های عصبی تنها مصرف ویتامین B12 مفید است.
کمبود اسید فولیک
کمبود اسید فولیک وقتی پیدا می شود که مصرف منابع غذایی این ویتامین جوابگوی نیاز بدن نباشد و یا فولات دفع شده از بدن زیاد باشد.
کمبود فولات در زنان باردار، منجر به کاهش وزن تولد، نوزادان نارس و دچار نقص لوله ی عصبی جنین می گردد.
در نوجوانان، کمبود فولات منجر به آنمی (کم خونی) می شود.
از دیگر علایم کمبود این ویتامین در بدن می توان کمبود اشتها ، اسهال، کمبود وزن، ضعف، سردرد، زود رنجی، فراموشی و ….. را نام برد.
به طور کلی، علائم زیر در کمبود این ویتامین ایجاد می شود:
خاکستری شدن موها، کم خونی، ضعف، آشفتگی در خواب، رنگ پریدگی، سرخی و بادکردگی و زخم های زبانی (گلوسیت)، زخم معده و اسهال.

 

VITAMIN10130131039823980022

مکمل اسید فولیک برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مفید است.

 

ویتامینB12
B12یاکوبال آمین یک ویتامین حساس و مهم است . این ویتامین موجب درمان یک نوع کم خونی خطرناک به نامپرنشیز** می شود . ویتامینB12 که شاید تا به حال آمپولهای تقویتی آنرا تزریق کرده باشید، آخرین ویتامینی بود که کشف شد . این ویتامین رابطه نزدیکی با اسید فولیک دارد .
این ویتامین بسیار حساس است و به سرعت تخریب می شود . تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد . حتی دربدن هم به سرعت تخریب می شود . در حقیقت اگر وسیله خاصی برای انتقال آن به خون وجود نداشت ما اصلاً B12 دریافت نمی کردیم .
اما این وسیله خاص چیست؟
با خوردن غذای حاوی این ویتامین و ورود آن به دهان همزمان یک عامل پروتئینی ترشح می شود که بهB12 متصل می شود و محافظت از آن را تا ابتدای روده بر عهده می گیرد . در مرحله بعد باز هم محافظ دیگری ، به نام فاکتور داخلی ***وجود دارد که یک عاملی پروتئینی ، برای محافظت ازB12در برابر محیط های اسیدی و قلیایی به شمار می رود . فاکتور داخلی مثل گاردی محکم ،B12 را صحیح و سالم تا دیواره روده رسانده و آنرا به خون منتقل می کند . در خون نیز ۲ عامل دیگر موجود است که دستB12 را گرفته به کبد ، استخوانها و سایر اندامها می برد.
اما نقش این ویتامین مهم دربدن چیست؟
B12 در تولید سلولهای بدن نقش دارد و نقش آن مانند اسید فولیک،شرکت در همانند سازی ژن های هسته سلول است . تکثیر سلولی در دستگاه گوارش، مغز استخوان و بافت عصب با کمکB12 صورت می گیرد . اگرB12 دریافت نکنیم ظرف حدود یکسال ذخیره موجود در کبد تمام شده و تولید سلولی در اندامهای یاد شده دچار اختلال می شود .
•B12 در دستگاه گوارش به تولید سلولهای مخاطی دیواره کمک می کند . اگرB12 نباشد زبان متورموسرخرنگ می شود واختلالات گوارشی مثل اسهال بروز می کند .
•B12 در مغز استخوان موجب تولید سلولهای خونی می گردد ، در صورت کمبودB12، ژنهای موجود در گلبولهای قرمز بزر
گتر از حد طبیعی شده ، زود از بین می روند و فرد مبتلا بهکم خونی مگالوبلاستیک ****می شود .
•B12 در بافت عصبی نقش تولید سلولهای رشته های عصبی را عهده دار است . کمبودB12 اختلالات عصبی را به همراه دارد که کرخی و لرزش بدن است و سوزش در پاها نیزاحساس می شود .
در صورتیکه تعدادی ازعلائم کمبودB12، در شما بروز کرد به پزشک مراجعه کرده و با آزمایش خون میزانB12 و اسید فولیک خونتان را کنترل کنید .
کمبودB12 در چه کسانی بروز می کند ؟
کمبودB12 در افرادی که رژیم گیاهی*****صرف دارند و شیر و تخم مرغ نمی خورند ، بروز می کند زیراB12 فقط درمنابع غذایی حیوانی موجود است . در افراد کهنسال که ترشح اسید معده و فاکتور داخلی کاهش می یابد ، کمبودB12 عارض می شود ، در واقع رنگ زرد چهره، زبان سرخ و ناتوانیهای عصبی را در نتیجه این کمبود می دانند . میزان مورد نیاز بدن یک فرد بزرگسال۲ میکرو گرم است که در زمان بارداری و شیر دهی نیازفرد بیشتر می شود . افرادی که جراحی معده انجام داده اند و بخشی از معده ، تمام معده یا قسمت انتهای روده آنها ( ایلئوم) برداشته شده است ، و کسانی که از قرصهای درمان کننده زخم دستگاه گوارش استفاده می کنند بیشتر در معرض کمبودB12 هستند .

 

VITAMIN10130131039823980066

 

ویتامینB12 در کدام مواد غذایی موجود است؟
B12 فقط در مواد غذایی حیوانی یعنی گوشت و فرآورده های حیوانی مثل شیر و تخم مرغ موجود است .
•جگرغنی ترین منبعB12 است .
•گوشت گاو،ماهی تن وقلوه دارای میزان زیادیB12 هستند .
•شیر ،پنیر وتخم مرغ نیز میزان قابل توجهیB12 دارند .
البته معمولا در پروسه پخت مواد غذایی ۷۰ درصد از ویتامین از دست می رود ؛ به کار گیری روش مناسب پخت بسیار مهم است ، برای پخت هرگز نباید از جوش شیرین استفاده کرد .
در صورت ابتلا به کم خونی ناشی از کمبودB12 :
• مصرف مکمل یا تزریقB12 طبق دستور پزشک ضروری است .
• در رژیم غذایی خود مواد حاویB12 فراوان تغذیه کنید .
• مصرف دیگر مکمل های ویتامینی بیش از نیاز ( ویتامینC,B) نیز می تواند موجب کاهشB12 در بدن شود .
با خوردن چه میزان مواد غذایی نیازB12ما تأمین می شود ؟
با خوردن غذایی که ، دارای ۱۰۰ گرم گوشت قرمز یا ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم گوشت مرغ است و مصرف ۲ لیوان شیر یا ماست در روز،B12 مورد نیاز ما تأمین می شود .
بانوان باردار و افراد مسن نیز با مصرف مرتب جگر می توانند،B12 مورد نیازشان را تأمین کنند .

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • باغ تکیه هفت‌تنان یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز است
 • ویتامین ‌B12 و برخی عوارض کمبود آن در بدن
 • مهمترین چالشهای اجتماعی و فرهنگی امروز کشورمان
 • شناخت خود و رفع مشکلات شخصی در نهج البلاغه
 • بلوغ زودرس نوجوانی ، چرا و به چه علت؟
 • زبان بدن و آسیب شناسی کاربرد آن
 • اضافه وزن کودک منجر به چاقی در بزرگسالی می شود
 • بزرگ ترین قتل عام های تاریخ
 • جدیدترین تابلوفرش های ابریشم کشورمان
 • این غذاها مغز شما را کوچک می سازند!
 • مهارت های زندگی با نوجوان؛ مسائل جنسی(۷)
 • تغییرات بعد از ترک الکل در اندام های بدن
 • سه اشتباه رژیمی اکثر بانوان رژیم گیرنده!
 • بازگشت بینایی با ژن درمانی
 • پابلو پیکاسو در فهرست گران‌قیمت‌ترین آثار هنری سال ۲۰۱۵
 • ایجاد فرصت آزمایشی برای رفتارجسورانه!(۱۱)
 • مضرات فست فود برای سلامتی و زندگی شما
 • طرز تهیه خوراک به
 • داشتن شکمی صاف برای بانوان
 • آلو خشک از تقویت قلب گرفته تا تقویت حافظه
 • جایگزینی افکار برای درمان اختلال دو قطبی!(۱۳)
 • فرهنگ و ضوابط آپارتمان نشینی
 • کره های مختلف چه خواصی دارند
 • التهاب رنگدانه های شبکیه چشم باعث بروز بیماری شب کوری یا آرپی (RP) می شود
 • بادیگران همدلی کنیم اما برای چی و چگونه؟
 • جرم گیری اولین مرحله جلوگیری از لق شدن دندان ها است
 • نقش پدران در پیشرفت مطالعه کودکان
 • همراه اول
 • لباس عروس و داماد در فرهنگ های مختلف دنیا
 • قبل و بعد از شروع تمرینات ورزشی چه غذاهایی را بخوریم؟
 • محبوبترین ها
 • چه چیزی مانع ازجسور بودن ما می شود؟-بخش سوم
 • سوفله رژیمی با آرد برنج و شکلات تلخ
 • از سلامت چیپس سبزیجات مطمئن شوید
 • دردوران بارداری چقدر اضافه وزن برای من مناسب است؟
 • باورهای نادرست و واقعیت ها درباره کشیدن قلیان
 • تاریخچه رشته های ورزشی دو و میدانی
 • طرز تهیه ماکارونی لبو
 • ژیمناستیک ریتمیک و تکنیک ها و ابزارهای آن
 • طرز تهیه پاستای سس مرغ و گوجه
 • چطوری تفکرات بی فایده حمله پانیک را کشف کنیم!(۹)
 • دختر همه چیز خور
 • معالجه رفتاری- شناختی اختلال دو قطبی-بخش ششم
 • رنگ موهای سال ۲۰۱۷
 • انواع نمک و کاربردهای آنها درزندگی روزمره
 • جدیدترین تابلوفرش های ابریشم کشورمان
 • قبل از بارداری باید واکسن هپاتیت B بزنید
 • طرزتهیه نرگسی مخلوط و نرگسی اسفناج
 • اختلال دو قطبی کودک خود را چطوری تشخیص دهیم و درمان کنیم
 • طرزتهیه املت بروکلی آمریکا
 • طرز تهیه دلمه سیب زمینی
 • درمان پرخوری عصبی با تحریک الکتریکی مغز
 • درس های زندگی در هنگامه چالش ها
 • بیماری سرطان و ده واقعیت مهمی که باید بدانید
 • نشانه های افسردگی پنهان کدامند؟
 • فواید و مضرات ایجاد طرح لبخند هالیوودی
 • گیاهان و میوه های درمان کننده بیماری غلظت خون
 • طرح لاک ناخن با رنگ سال ۲۰۱۷
 • پرخوری و علت های آن
 • خانه تکانی با عینک طنز
 • ایجاد فرصت آزمایشی برای رفتارجسورانه!(۱۱)
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب