نکاتی برای انتخاب و خرید کفش مناسب

   

همان طور که به نوع پوشش و رنگ‌بندی لباس‌هایمان توجه داریم، لازم است به کفش که محافظت از قلب دوم بدن را به عهده دارد اهمیت بدهیم، هرچند صرفا زیبایی و رنگ‌بندی مناسب برای انتخاب کفش کافی نیست.

بارها شنیده اید که می گویند پا قلب دوم بدن است و باید در مراقبت از آنها نهایت کوشش را داشته باشیم، اما آیا واقعا به این موضوع توجه کرده اید که استفاده از کفش مناسب در این زمینه می تواند چه تاثیری در سلامت شما داشته باشد؟

چون اگر برای مدت طولانی از کفش نامناسب استفاده کنید بدون تردید مشکلاتی همچون دردهای کمر، انحراف انگشتان پا یا مشکلات پوستی در ناحیه پا برای شما به وجود خواهد آمد.به طور کلی با توجه به فصول مختلف کفش های گوناگونی در بازار وجود دارد، اما مهم ترین تولیدات را می توان این گونه برشمرد؛ کفش های چرمی و رسمی، کفش های راحتی، کفش های ورزشی و کفش های طبی.

اگر پایتخت نشین هستید شاید از گذشته های دور خیابان های انقلاب، بهارستان و جمهوری را بهترین مکان برای خرید کفش های مردانه شناخته و باغ سپهسالار را برای کفش های زنانه و کودکان می شناسید. حال آن که اکنون اگر قصد خرید کفش دارید خیابان های دیگری نیز این نیاز شما را برآورده خواهد کرد؛

هرچند دنیای مجازی هم بیکار ننشسته و با نمونه های مختلف خود نظر بسیاری را به خود جلب کرده است، اما فراموش نکنید کفش وسیله ای نیست که فقط به ظاهرش توجه داشته باشید، بلکه باید حتما امتحان کنید تا بهترین را میان انواع و اقسام نمونه های موجود بازار تهیه کنید.
چرم بهتر است، اما…

از گذشته های دور چرم بهترین ماده اولیه تولید کفش بوده است، چون علاوه بر استحکام و زیبایی از نظر بهداشتی نیز قابل اعتماد است، اما با توجه به روند رو به رشد جمعیت جهان و البته گرانبها بودن چرم و ورود مواد اولیه گوناگون به بازار تولید کفش، امروزه چرم های مصنوعی، انواع پلاستیک یا حتی پارچه به جمع مواد اولیه تولید کفش پیوسته است. با این حال به گفته پزشکان و متخصصان، بهترین ماده اولیه برای تولید کفش همان چرم است و در فصول گرم، پارچه. این در حالی است که مواد پلاستیکی یا همان چرم های مصنوعی جزو بدترین های تولید کفش شناخته شده است؛ بدترین هایی که امروز رایج ترین ها هستند.


داخلی یا خارجی؟

هرچند بسیاری معتقدند هنر دستان ایرانی هرگز نمونه ندارد و نمی توان کفش هایی به خوبی کفش های چرمی ایران در دیگر نقاط جهان به دست آورد، اما ظاهرا بازار مصرف گسترده جهان باعث شده برخی کشورها در این زمینه به صورت صنعتی وارد میدان شوند و با تولید انبوه، دل بسیاری را به تولیداتشان خوش کنند.

اگرچه ایران خود تا چندی پیش تولیدکننده برتر در این زمینه بود، اما اکنون انواع و اقسام برندها و البته تولیدات پشت ویترین مغازه های خیابان های معروف کفش فروشی خودنمایی می کنند. به طور کلی اکنون کفش های تولیدی کشورهای چین، ترکیه، فلیپین، تایلند، ایتالیا و کره در کشورمان وجود دارد که در راس آنها تولیدات کشور چین قرار گرفته است.

در همین حال بسیاری از تولیدکنندگان کفش در کشورمان معتقدند تولیدات بی کیفیت چین در کوران سهل انگاری مسئولان، صنعت کیف و کفش کشورمان را زمینگیر کرده و از لحاظ بهداشتی نیز باعث ناراحتی برخی مصرف کنندگان شده است. بنابراین زیاد به خارجی بودن کفش ها توجه نداشته باشید چون تولیدات کشورمان همواره می تواند در صدر قرار گیرد.

 

تولیدات شرکتی و گارانتی

با توجه به کیفیت بالای کفش های دست دوز ایرانی بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان معتقدند هرگز نمی توان تولیدات دست هنرمندان و صنعتگران ایرانی را با تولیدات شرکتی مقایسه کرد، اما با توجه به افزایش تقاضای خرید انواع محصولات خارجی در این زمینه معمولا افراد به خرید از برندهای معروف و شرکتی روی می آورند که در این زمینه علاوه بر کیفیت بحث گارانتی محصولات به میان خواهد آمد. این گارانتی ها معمولا از شش ماه تا یک سال برای بخش رویه و کفی کفش تعیین شده است که باید به آنها توجه داشته باشید.

دیابتی ها دقت کنند

یکی از معضلات افراد مبتلا به دیابت به وجود آمدن زخم هایی در اندامشان است که این ضایعه بیشتر در ناحیه پاها به وجود می آید؛ بنابراین افرادی که دچار این بیماری هستند باید بیشتر از دیگران به انتخاب کفش هایشان حساسیت داشته باشند تا اثرات این بیماری در پاهایشان تشدید نشود.

متخصصان در این زمینه می گویند کفش هایی که با چرم مصنوعی تولید می شود یا پلاستیکی هستند بدترین نوع کفش برای دیابتی ها بوده و باعث تشدید عوارض بیماری آنها می شود.

دلبندانتان را دریابید

ذوق گام برداشتن و راه رفتن کودکان در والدین آنچنان است که علاقه مند هستند با وسواس هر چه بیشتر برای آنها کفش بخرند و از اولین گام های دلبندشان لذت ببرند حال آن که پزشکان توصیه می کنند هرگز تا قبل از یک سالگی آنها برایشان کفش نخرید.

در این زمینه توصیه می شود با توجه به ظرافت اندام کودکان بخصوص استخوان بندی پاهایشان کفش هایی با کفی محکم و رویه ای بسیار نرم و انعطاف پذیر استفاده کنید. در این باره نکته حساسی نهفته است که والدین می توانند با در نظر گرفتن آن حس اعتماد به نفس مناسبی به آنها هدیه بدهند؛ کارشناسان درباره این نکته می گویند بهترین راه القای حس اعتماد به نفس به کودکان، خرید کفش هایی با زیپ برای آنهاست چون بستن بند برای کودکان سخت و دشوار است و باعث دلزدگی آنها از کفش خواهد شد.

همچنین در نظر داشته باشید پاهای ظریف دلبندان شما بسرعت رو به رشد است و باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید و هر چهار ماه یکبار برای آنها کفش تازه ای با سایز مناسب خریداری کنید. در این زمینه صرفه جویی و البته اقتصادی فکر کردن هرگز جایگاهی ندارد، چون سلامت کودکان مستقیما تحت تاثیر قرار گرفته و در آینده مشکلاتی برایش به وجود خواهد آورد.

اما مشکل اصلی هنگام خرید کفش برای کودکان بحث اندازه و سایز مناسب آنهاست، چون خودشان نمی توانند در این زمینه شما را یاری کنند. باید با استفاده از راهکارهایی، سایز مناسب کودکان را به دست آورید. برای این موضوع هرگز به جمله «این کفش جا باز می کند» اعتماد نکنید و برای انتخاب مناسب، هر دو جفت کفش را همزمان پای کودکان کنید و اجازه دهید راه برود. در نهایت با زیر نظر گرفتن نحوه راه رفتن او دقت کنید پاهایش داخل کفش براحتی قرار گیرد و کفش از پای او خارج نشود. راهکار دیگر نیز این است که پس از این که کفش به پای کودکان رفت، انگشت کوچک دست خودتان را از پشت داخل کفش کنید این انگشت باید براحتی داخل کفش قرار گیرد که به معنی اندازه بودن کفش برای دلبندتان است.

نوک تیز و پاشنه بلند را فراموش کنید

براساس تحقیقات پزشکان کفش هایی که دارای پاشنه های بلند و نازک هستند برای سلامت خانم ها که بیشتر آنها به استفاده از این نوع کفش ها علاقه مند هستند بدترین نوع کفش است، چون مشکلات عمده ای در ستون فقرات ایجاد می کند که از ابتدایی ترین عوارض استفاده از این نوع کفش هاست. در عین حال نوک باریک کفش ها چه در بانوان و چه در مردان باعث انحراف و ناهنجاری های عمده ای در پنجه پاهایشان می شود.

صندل های تابستانی و مشکلاتش

گرمای تابستان باعث شده برخی برای رهایی از گرمای تابستان برای خرید صندل به فروشگاه ها مراجعه می کنند. حال آن که برای رهایی از گرما سلامت پاهایتان را به خطر می اندازید. اولین مشکل پس از استفاده طولانی از این نوع کفش های تابستانی آسیب زدن جدی به تاندون هاست و آسیب های مفاصل، ساق پا و کف پا نیز از پی آن می آید.

 

متخصصان می گویند با توجه به ساختار اکثر صندل های تابستانی، این نوع کفش ها نمی توانند قوس کف پا را خوب پوشانده و در نتیجه باعث انتقال ضربه هنگام راه رفتن به ساق پا و زانو می شوند که دردهای مزمنی را به همراه خواهد داشت. این در حالی است که هرچه زیره صندل ها نازک تر باشد آسیب های جدی تری به ساختار بدن وارد می شود که بدترین آنها کمردردهای بسیار ناراحت کننده است.

با این حال و به گفته متخصصان، برخی صندل های تابستان امروزه به صورت طبی تولید شده که می تواند بهترین انتخاب برای رهایی از گرمای تابستان شما باشد.

قبل از دست به جیب شدن برای خرید کفش این نکات را رعایت کنید:

۱ ـ کفشی را انتخاب کنید که هنگام امتحان کردن آن بیشترین مطابقت را با فرم پاهایتان داشته باشد.

۲ ـ بهترین زمان خرید کفش هنگام عصر و غروب آفتاب است، چون در این زمان می توانید بهترین سایز را برای خودتان انتخاب کنید.

۳ ـ به اعداد مندرج به عنوان سایز کفش اطمینان نکنید، چون مهم ترین ملاک خودپای شماست.

۴ ـ به باز شدن سایز کفش تنگ امید نداشته باشید، چون ممکن است هرگز این اتفاق نیفتد.

۵ ـ کفش خوب باید انعطاف پذیر و سبک باشد.

۶ ـ هنگام امتحان کردن کفش هرگز پاشنه هایتان نباید داخل کفش بلغزد.

۷ ـ کفش هایی را که بیشتر از چهار سانت پاشنه دارد هرگز استفاده نکنید.

۸ ـ تفاوت میان سایز پای چپ و راست شما امری کاملا طبیعی است، بنابراین خوب به این موضوع دقت کنید.

۹ ـ کفش های لژدار مطمئن ترین کفش هاست.

۱۰ ـ هنگام انتخاب کفش به یاد داشته باشید نوک انگشت شست شما باید حداقل یک سانت با جلوی کفش فاصله داشته باشد به صورتی که بتوانید انگشت خودتان را براحتی داخل آن تکان دهید.

۱۱ ـ هنگام امتحان کردن کفش برای انتخاب حتما جوراب بپوشید.

۱۲ ـ کفش تنگ، خارپاشنه، پینه، میخچه و دردهای مفصلی را برایتان به ارمغان می آورد.

۱۳ ـ هرگز تحت تاثیر گفته های فروشنده قرار نگیرید، بلکه به فرم پا و علاقه خودتان توجه داشته باشید.

۱۴ ـ چرم بهترین رویه کفش محسوب می شود، چون پوست پایتان براحتی تنفس می کند و به نوعی تهویه پا به خوبی انجام می شود.

۱۵ ـ به آستری داخل کفش خود دقت کنید تا مبادا درز یا دوخت داشته باشد چون واقعا از کرده خودتان پشیمان خواهید شد.

چند توصیه برای رفع بوی بد پا

۱ ـ داخل یک جفت جوراب کهنه جوش شیرین بریزید و سر آنها را گره بزنید و هر یک را داخل یکی از کفش هایتان بگذارید تا بوی بد را از بین ببرند.

۲ ـ داخل یک شیشه عطر خالی کمی الکل بریزید و به سطح داخلی کفش تان بپاشید. سپس آن را در هوای آزاد قرار دهید و بگذارید تا خشک شود.
مطلب پیشنهادی : غذاهای پخته شده تا چه زمانی باید در یخچال بمانند؟

۳ ـ از پودرهایی استفاده کنید که مخصوص برطرف کردن بوی بد پا هستند. این پودرها را می توانید از داروخانه های معتبر تهیه کنید و برای کفش ها و پاهایتان به کار ببرید.

۴ ـ می توانید از کفی هایی استفاده کنید که بوی بد پا را از بین می برد. این کفی ها باعث می شود پاهای شما خشک نگه داشته شود و همچنین جلوی رشد باکتری های مولد را می گیرد.

۵ ـ اگر پاهایتان زیاد عرق می کند از ضدتعریق ها و ژل های ضدباکتری برای کاهش رشد باکتری هایتان استفاده کنید. همچنین از پودرهای ضدقارچ نیز می توانید استفاده کنید.

۶ ـ از جورابی استفاده کنید که عرق پا را به خودش جذب کند، مانند جوراب های نخی. از جوراب های نایلونی یا پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا این نوع جوراب ها عرق پا را بخوبی نمی گیرند.

۷ ـ پشت سر هم از یک کفش استفاده نکنید و اجازه دهید تا کفش هایتان ۲۴ ساعت هوا بخورد.

۸ ـ بعد از انجام فعالیت زیاد کفی کفش هایتان را درآورید و آنها را به مدت ۲۴ ساعت در هوای آزاد قرار دهید. اگر داخل کفش هایتان خیس شده است، کفی آن را درآورید و بگذارید تا خشک شود.

۹ ـ سعی کنید که همیشه کفش هایتان خشک باشد. اگر پاهایتان خیس است قبل از این که کفش تان را بپوشید حتما آنها را خشک کنید. از پودر تالک یا نشاسته ذرت نیز می توانید در داخل کفش هایتان استفاده کنید به این ترتیب رطوبت اضافی را جذب خواهید کرد.

قیمت کفش در بازار تهران

کفش های موجود در بازار تهران هم اکنون به دو دسته وارداتی و تولید داخل تبدیل شده اند که عموما در بخش کفش های مجلسی و کفش هایی که روزانه با آنها سر و کار داریم بازار میان خارجی ها و داخلی ها رقابتی شده اما در بخش کفش های ورزشی تقریبا ایران حرفی برای گفتن ندارد.

در بازار کفش های مجلسی زنانه و مردانه بیشتر تولیدات کشور ایتالیا، ترکیه، انگلیس و چین به ترتیب در کنار داخلی ها به وفور دیده می شود اما اگر به دنبال کفش های خاص بازار باشید مراکزی چون مرکز خرید سام، جام جم، صفویه و البته برندهای معروف خیابان جردن و میرداماد می تواند مقصد شما باشد اما اگر به دنبال معمولی ترها هستید در سطح شهر همه چیز در دسترس شماست. هرچند محدوده قیمتی کفش های مجلسی از ۳۰۰ هزار تومان تا بیشتر از دو میلیون تومان خواهد بود اما فراموش نکنید در همین بازار هم می توانید با ۸۰ هزار تومان کفش مجلسی تهیه کنید.

اگر به دنبال کفش های بچگانه مناسب هستید خیابان بهار و البته سنایی یا محدوده چهارراه سعدی می تواند گزینه مناسبی برایتان باشد این در حالی است که در اکثر مراکز خرید تهران مثل پاساژ قائم، میدان هفت حوض نارمک، میدان صادقیه و امامزاده حسن نیز می توانید نمونه های مناسبی را تهیه کنید. اگر از دو دو تا چهارتای کفش بچگانه بخواهیم بگوییم، جالب است بدانید این کفش ها هم اکنون در بازارهای تهران از ۴۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسند.

۲۰ نکته حیاتی برای خوش پوشی و شیک پوشی آقایان

کفش ورزشی مناسب

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • آیا خواباندن کودک در کنار خودمان اشتباه است؟
 • طرز پخت ماهی قزل آلای شکم پر
 • اختلال تغذیه و روش های کنترل و مراقبت افراطی وزن بدن-بخش ششم
 • تست نوموفوبیا یا ترس از زندگی بدون تلفن همراه
 • احساس خوشبختی در گرو خاموش کردن مقایسه!
 • طرزتهیه دسر فنجانی ترکیه
 • سوپ خوش طعم با پاستا و عدس
 • در رابطه والدین و نوجوانان،این چهار مشکل دائماً جریان دارد
 • دمنوش های موثر بر درمان ریزش مو
 • مهم‌ترین اصول پیشگری از آسم و آلرژی
 • آب سبزه گندم خون را تصفیه و پوست را بازسازی می‌کند
 • گرسنگی هرچه بیشتر با خوردن این غذاها
 • تاثیر استرس بر جسم و روان زنان
 • برای نتیجه گرفتن از زحمات خود در ورزش، بخوانید!
 • بیوگرافی محمد علی اسلامی ندوشن
 • تاریخچه و ابعاد مختلف هنر عکاسی
 • غذاهای ظاهرا سالم و در باطن مضر!
 • برجسته کردن گونه ها با تغذیه و مکمل ها
 • آداب و رسوم فراموش شده در میان مردم تهران
 • حرکات اصلاحی برای افتادگی شانه
 • مهار اولیه حمله مانیا و هایپومانیا در اختلال دو قطبی(۱۶)
 • سازماندهی ایده های افراد دچار اختلال دو قطبی(۱۷)
 • عشق باعث طول عمر میشود!
 • چندین صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
 • مواد غذایی چربی سوز مشروط!
 • خواص کلم چینی
 • دردوره قاچار زنان چاق محبوب دربار بودند!
 • روز عشق ایرانی یا ولنتاین ایرانی
 • زندگینامه والت دیزنی خالق فیلم های کارتونی والت دیسنی
 • اواکودانی دره ای مرموز در ژاپن
 • محبوبترین ها
 • یکی از بهترین شعرهای دنیا به زبان ایتالیایی
 • شیوه های رهایی از افکار منفی
 • راههای کنترل خشم
 • مهارت برقراری ارتباط، شرط نخست موفقیت!
 • رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش قدرت بینایی
 • داد و فریاد هنگام خشم و راهکارهای کنترل عصبانیت
 • طرز تهیه ی سوشی سبزیجات
 • آشنایی با ارزش درمانی و غذایی هندوانه
 • در زندگی تان شما به چه چیزی ارزش قائلید؟
 • فقدان را با قدردانی به پایان برسان(22)
 • رنگ لباس مناسب پوست شما
 • برنامه شماره ۶۳۴ گنج حضور تفسیر اشعار مولانا
 • راههای سریع کاهش استرس!
 • چرا به سرطان مبتلا شدم و چگونه خود را نجات دهم؟
 • بستنی با مزه نسکافه
 • آیا میدانید چرا سرفه های شما قطع نمی شود؟
 • مقاومت به آنتی بیوتیک ها دربیماران HIV
 • فواید گوشت مرغ
 • چکاب کامل نوزاد در چند ماهگی و چند مرتبه؟
 • مسائل معمولی که زندگی تان را نابود می کنند
 • استقلال در زندگی مشترک به چه معناست
 • سن سکته قلبی مردم تهران به زیر ۴۰ سال کاهش یافت
 • آب پیاز داروی طبیعی جلوگیری از ریزش مو
 • عوامل تاثیر گذار بر تضعیف استخوان در رژیم غذایی تان
 • صنایع دستی بی نظیر همدان
 • کتاب قرض بدهید!
 • رژیم غذایی مناسب برای زیبایی وجوانی پوست
 • عزت نفس ضعیف : من آدم بی ارزشی هستم(۱۷)
 • به چه دلیل الان میخواهم این خوراکی را بخورم؟
 • کتاب اصول صدگانه رفتار مدرن
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب