معضل هزینه های هنگفت ازدواج

معذل هزینه های هنگفت ازدواج

امروزه مادیات یا به لفظی دیگر تجملات، اغلب پایه و اساس آبرومندی شمرده می شود. اجاره کردن ماشین های آنچنانی برای مراسم جشن عروسی و نحوه گل زدن روی آن ها، رزرو تالارهای مجلل، گرفتن هتل های معروف و اجاره باغ های آنچنانی خارج از شهر، خرید جواهرات و لباس، گرفتن وقت از آتلیه های بالای شهر، هر کدام به شکلی ملاک آبرو وشخصیت شمرده می شود و هرچه باشکوه تر، آبرومند تر!

کم نیستند دختران و پسران خانواده های مرفهی که بخشی از مراسم ازدواج خود را در هلی کوپتر یا در کشتی به نمایش می گذارند.هزینه تالارهای عروسی در تهران همانند نوع خدماتی که ارائه می دهند، بسیار متفاوت است. مثلاً تالاری در شمال تهران برای پذیرایی از هر نفر ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان پول می گیرد. این پذیرایی شامل ۶ مدل غذا و ۴ مدل سالاد و میوه و شیرینی است اما هزینه تالار به همین پذیرایی ختم نمی شود و آقای داماد یا خانواده اش باید به فکر مخارج اتاق عقد، نورپردازی، گل آرایی، آتش بازی ورودی، آتش بازی هنگام برش کیک و هزینه چهچه زدن خواننده و دی جی هم باشند.

از شمال شهر که فاصله می گیریم به هتلی در مرکز پایتخت می رسیم که متصدی پاسخگویی امور جشن های آن از چند نوع منو می گوید؛ منوهایی که هزینه های آن از ۱۲۰ هزار تومان برای هر میهمان شروع می شود و تا ۲۴۰ هزار تومان هم پیش می رود. او که نرخ های شان را بسیار طبیعی می داند، می گوید: «اگر تعداد میهمانان شما بیش از ۳۰۰ نفر باشد باید به این مبلغ ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان هزینه اجاره سالن را هم اضافه کنید اما اگر از منوی ۲۴۰ هزار تومانی استفاده کنید، دیگر نیازی به پرداخت این هزینه نیست. البته هزینه های جانبی و آتش بازی و گل آرایی هم به جای خود.»

در مورد پرداخت ورودی سالن های عروسی بهتر است بدانیم که این مبلغ در روزهای تعطیل و غیر تعطیل و همچنین آخر هفته ها متفاوت است. در حوالی میدان انقلاب بیش از ۳ نوع غذا سرو نمی کنند. صاحب تالار با لبخندی می گوید: «ما هزینه ورودی و سرویس نداریم و برای هر نفر در صورتی که یک نوع غذا بخواهید، ۱۵ هزار تومان و اگر دو نوع غذا سفارش دهید برای هر نفر ۱۷ هزار تومان است. اینجا خبری از دی جی و خواننده ۲ میلیونی نیست و هزینه موزیک و دی جی را ۳۵۰ هزار تومان حساب می کنند. میوه و شیرینی را هم خود داماد می تواند تهیه کند. اگر دوست داشت از یک میوه فروشی لوکس؛ اگر هم نخواست از تره بار محل شان.

 
هزینه های یک صد میلیون تومانی

فیلم های عروسی امروزی که چیزی از فیلم های سینمایی کم ندارد، هزینه های نجومی هم به زوجین تحمیل می کند. آتلیه ای در شمال شهر که مشتریان خاص خود را دارد، پایه قیمت عکاسی را ۲۰ تا ۳۰ تومان معرفی می کند که بنا به خدمات درخواستی عروس خانم و آقای داماد تا ۱۰۰ تومان هم افزایش می یابد! او در پاسخ به چهره متعجب من می گوید: «منظورم ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است؛ چرا که فیلمبرداری با چند دوربین و در شهرهای مختلف انجام می شود.

حتی برخی از قسمت های «کلیپ اسپرت» (بدون لباس عروسی) در مسکو و ترکیه فیلمبرداری می شود که البته مبلغ هزینه های تیم فیلمبرداری هم بر عهده داماد است.» او در ادامه از آلبوم های دیجیتال ۱۰ تا ۳۲ برگی می گوید که به همراه تابلوهای عکس عروس و داماد و عکس هدیه برای میهمانان آماده می شود.

آتلیه ای دیگر در حوالی نواب قیمت های دیگری دارد. صاحب این آتلیه مدعی است که مراسم جشن ازدواج را با بهترین کیفیت به تصویر خواهد کشید. او هم که از تعدد دوربین ها برای فیلمبرداری سخن می گوید، هزینه خدمات را از ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان عنوان می کند. البته اینجا دیگر خبری از هلیکوپترهای مخصوص فیلمبرداری نیست.

بعد از انتخاب آتلیه نوبتی هم که باشد نوبت انتخاب خودرو است. قیمت خودروهایی که در مؤسسات کرایه اتومبیل در اختیار دختران و پسران جوان قرار می گیرد، بسته به نوع خودرو از ساعتی ۳۵ هزار تومان شروع می شود تا ساعتی ۱۸۰ هزار تومان. برای مثال اگر بخواهید تویوتا پرادو یا کیا موهاوی سوار شوید، ساعتی ۴۰ هزار تومان با راننده اما اگر مازراتی بخواهید ساعتی ۱۸۰ هزار تومان برایتان حساب می کنند.

البته مؤسساتی هم هستند که برای اجاره همین ماشین از ۷ صبح تا ۱۲ شب ۷۰۰ هزار تومان دریافت می کنند و به ازای هر ساعت اضافه هم مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه می شود. البته این خدمات در مقابل دریافت یک فقره چک به مبلغ خودرو ارائه می شود. صاحب یکی از این مؤسسات می گوید: «این روزها استفاده از اسکورت میان زوج های جوان بسیار طرفدار پیدا کرده که بسته به مدل موتورهای اسکورت از ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.»

Image result for ‫تجملات در ازدواج‬‎
گل آرایی یک میلیون تومانی

گل آرایی رخش دامادی هم از ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت و نرخ آماده کردن دسته گل عروس هم بسته به نوع و تعداد گلها از ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان خواهد بود.

وقتی از فضای آرام و معطر گل فروشی خارج می شوی، باید پا به بازاری بگذارید که برق آن چشمتان را خیره می کند؛ بازار طلافروشان. اینجا می توان سرویس های طلایی یافت که قیمت آنها از ۴ میلیون تومان شروع می شود و تا ۵۰ میلیون تومان و بالاتر هم پیش می رود. برای انتخاب ساعت هم باید از ۵۰۰ هزار تومان تا چند صد میلیون تومان آمادگی خرید داشته باشید. در نهایت هم لباس عروس و داماد که بسته به مارک و مدل آن از ۴۰۰ هزار تومان تا ۳۰ میلیون تومان خریداری می شود.

دکتر ابراهیمی مقدم، روانشناس با تأکید بر این که لزوماً ارتباط معناداری بین هزینه ازدواج و خوشبختی وجود ندارد می گوید: «هزینه های بسیار و برگزاری مراسم ازدواج مجلل نمی تواند شرایط زندگی بهتر و توأم با خوشبختی را فراهم کند. در بسیاری از مواقع حتی هزینه های بالا و سرسام آور ازدواج می تواند به ایجاد پاره ای از مشکلات منجر شود. آن دسته از جوانانی که وضعیت مالی خوبی ندارند، برای این که بتوانند از پس هزینه ها بربیایند، مجبور به گرفتن قرض یا وام خواهند شد.

این افراد برای پرداخت اقساط خود فشارهای کاری و روانی بسیاری را متحمل می شوند تا بتوانند سریع تر به درآمد مناسب برای پرداخت اقساط وام های میلیونی دست یابند.»
معمولاً چنین الگوبرداری هایی از ازدواج های سخت و ناسالم و چشم و هم چشمی طبقه نوکیسه، زاییده عوامل محیطی و توقعات عجیب وغریب بعضی جوانان وخانواده هاست
وی با اشاره به چشم و همچشمی به عنوان دلیل برگزاری مراسم پر زرق برق عروسی، تصریح می کند: «هزینه های سرسام آور برای چنین جشن هایی می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. کسی که یک کت گران و شیک می خرد، نمی تواند آن را با یک شلوار پارچه ای معمولی و ارزان بپوشد. پس باید یک شلوار گران هم تهیه کند. در این شرایط او دیگر نمی تواند کفش معمولی بخرد. بنابراین خرید یک وسیله منجر به این می شود که وسایل بعدی هم گران تهیه شود. شما نمی توانید مراسمی پرخرج و مجلل داشته باشید و ماشین عروسی معمولی باشد.»

مریم نقاشیان، روانشناس و مددکار اجتماعی هم در این رابطه می گوید: معمولاً چنین الگوبرداری هایی از ازدواج های سخت و ناسالم و چشم و هم چشمی طبقه نوکیسه، زاییده عوامل محیطی و توقعات عجیب وغریب بعضی جوانان وخانواده هاست و بی ارتباط با فرهنگ وآموزش و اخلاق و درایت نیست.

چنین نمونه هایی در جامعه ما کم نیستند، ریخت و پاش های آنچنانی قبل از اینکه معطوف به هدف مطلوب باشد یا جایگاهی شرعی، عرفی و قانونی داشته باشد؛ نمایشی نمادین برای فخر فروشی و اثبات جایگاه اجتماعی زوجین است که ضمن تحمیل هزینه های گزاف بر طرفین، باعث به وجود آمدن نوعی رقابت و چشم و هم چشمی در بین سایر افراد شده است به طوری که افراد ضعیف جامعه هم مجبورند برای جلوگیری ازشماتت و سرزنش دیگران، به هر قیمتی که شده ولو بدهکاری چند میلیونی، خود را با این آداب و رسوم وفق دهند و متأسفانه در برخی موارد انجام چنین مراسمی با هزینه های سرسام آور ناخواسته به عروس و داماد تحمیل می شود.

بسیاری از اصول اخلاقی و انسانی را نمی توان صرفاً در محیط بیرون قانونمند کرد و باید در آن نقش جامعه کوچک خانواده را هم در نظر بگیریم. بدیهی است بخشی از جوانان امروز وقتی می بینند برای تدارک مراسم ازدواج باید با کلی مشکل مالی و هزینه های سنگین روبه رو شوند از همان اول پاپس می کشند و ترجیح می دهند خود را درگیر مسائل مالی چنین ازدواجی نکنند و عطای زندگی مشترک را به لقایش می بخشند.

در صورتی که با ساده گرفتن ازدواج و کمی دوراندیشی و قناعت و حس صمیمیت و ساده زیستی می توان در چنین شرایطی علاوه بر مدیریت درست هزینه ها از بسیاری اختلاف ها وآسیب های روحی جبران ناپذیر که موجب استحکام سنگ بنای مشاجرات و بگومگو های لفظی می شود جلوگیری کرد.

Image result for ‫تجملات در ازدواج‬‎

بمب مادیات بر سر ازدواج

نقاشیان درمورد اینکه چگونه فرهنگ مدگرایی و تشریفات در مراسم ازدواج را کمرنگ و درعوض فرهنگ ازدواج های ساده را تقویت و جایگزین آن کنیم، می گوید: طرح این موضوع بسیار بحث برانگیز است، عروس و داماد های زیادی هستند که بعد از پایان مراسم عروسی به این نتیجه می رسند که در برخی موارد زیاده روی کرده اند و اگر یک برنامه ریزی دقیق براساس بودجه و هزینه های خود می کردند به این سادگی کل سرمایه شان را از دست نمی دادند، زوج ها بهتر است برای برپایی این مراسم قبل از جشن عروسی و پس از آن، بیشتر به کیفیت این مراسم توجه کنند نه کمیت آن.

تهیه مخارج و هزینه های طاقت فرسای ازدواج و کاهش بخت و اقبال برای پسر و دختر و به تبع آن، افزایش و آسانی ارتباطات نامشروع خواه ناخواه در ناکامی بخشی از

ازدواج بی تأثیر نیست

این مشاور و مددکار اجتماعی می گوید: باید چنین موضوع هایی را جدی گرفت، تهیه مخارج و هزینه های طاقت فرسای ازدواج و کاهش بخت و اقبال برای پسر و دختر و به تبع آن، افزایش و آسانی ارتباطات نامشروع خواه ناخواه در ناکامی بخشی از ازدواج بی تأثیر نیست و نباید بی تفاوت از کناراین موانع گذشت.

باید برای آن برنامه ریزی کرد وبرای ساده گرفتن ازدواج ها و حفظ ارزش های سنتی و اخلاقی در جامعه تلاش کرد و با اطلاع رسانی ازطریق مطبوعات و رسانه ها و تبلیغات گسترده با تصاویر و نوشته ها به صورت فراگیر روی چنین زمینه هایی کار کرد تا نتیجه دهد و جزئی از بینش جامعه وخانواده شود.

کمرنگ شدن بسیاری از سنت های قدیمی که تنها پاکی و پیشینه خوب از طرفین ملاک ازدواج بود، پایبند نبودن به آداب و رسوم و اصول اخلاقی که قدیمی ها تأکید فراوانی برآن داشتند، نبود ایمان وعشق در زندگی برای تعهد و وفاداری، همه وهمه همچون بمبی است ویرانگر برپیکره ازدواج.

منابع: روزنامه ایران/فرهنگ نیوز

ازدواج و طلاق کلاف سردرگم جامعه امروز ما

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • خصوصیات یک آدم سادیسمی
 • طرز تهیه دلمه برگ مو
 • تصاویر آموزشی بستن شال و روسری مخصوص بانوان امروزی
 • اضطراب اجتماعی و الگوی تفکر فاجعه نمایی!(19)
 • بهترین منابع تامین ویتامین B12
 • شیوه درمان ناباروری و استفاده از IUI – بخش دوم
 • تاثیر گزیدگی پشه بر پوست
 • چگونه احساس پوچی و خلاء را بشناسیم و درمان کنیم؟
 • درس هایی برای زندگی: به چیزهای اندکی دل ببندید!(۷)
 • چاقو و ساطور و استفاده هنرمندانه از آن در آشپزی
 • این زنان یک روز در هفته ورزش کنند
 • روانشناسی ورزش
 • خوش اندامی بانوان با ایستادن بر روی یک پا
 • برنامه شماره ۷۱۱ گنج حضور
 • افزایش تمرکز درکودکان بیش فعال
 • طرز تهیه ی کوفته ی بلدرچین
 • بیسبال و تاریخچه آن در جهان و ایران
 • پیامدهای منفی نشستن های طولانی را چگونه از بین ببریم
 • دانلود کتاب “کندوکاوهای فرهنگی و اجتماعی بدن”
 • اجرای عاشقانه ای به نام «تمشک های آبی»
 • عزت نفس و افعی باور هسته ای شما!(۹)
 • اشتباه نکنید،ورزش باعث کاهش اشتها می شود نه افزایش آن!
 • برنامه شماره ۶۳۲ گنج حضور تفسیر اشعار مولانا
 • پنج حرکت ورزشی برای جلوگیری از درد در ناحیه لگن
 • کوکوی مرغ با لوبیای سفید
 • با این مواد خوراکی خوش خلق تر شوید!
 • از عوام زدگی سیاست در ایران تا خود شیفتگی جمعی!
 • مردان هالیوودی برای شیک پوش تر بودن چه میکنند؟
 • طرز تهیه سوپ کاهو با تخم رازیانه
 • غذاهای غنی از آهن
 • محبوبترین ها
 • معالجه اضطراب اجتماعی:رلکسیشن یا تنفس- بخش هفتم
 • راز های پنهان داستان کوتاه
 • جای خالی حمید صفت در نمایش لامبورگینی
 • عفونت باکتریال برای زنان باردارعوارض بسیاری دارد
 • برنامه شماره ۶۲۹گنج حضورتفسیر اشعار مولانا
 • باورهای اشتباه درمورد آلرژی
 • سبزیجات قرمزشفابخش بیماریها
 • سم زدایی روانه و تدریجی از بدن
 • سرکاری بودن با اس ام اس های سرکاری
 • چطوری متوجه علائم تخمک گذاری بشویم؟
 • کودک خود را چطوری سبزی خور کنیم؟
 • تاثیر واقعی فیزیوتراپی در درمان سکته مغزی
 • طرز تهیه ی ماکارونی رژیمی
 • تمدن ژاپن چگونه شکوفاشد؟
 • پیتزای رژیمی و لاغری
 • برای رئیس جمهور شدن،همگی این افراد دارای صلاحیت هستند!
 • ویتامین B12 با افزایش سوخت و ساز موجب لاغری می شود
 • این چهارعادت را ترک کنید تا برای همیشه لاغرشوید!
 • رول مرغ پنیری برای شما که ازخوردن گوشت مرغ گریزانید
 • آموزش تهیه کوکو میگو با گشنیز و جعفری
 • تکنولوژی سوخت ارزان با دی اکسیدن کربن هوا
 • زندگینامه میرزا محمّدعلی صائب تبریزی
 • اگر احترام میخواهید باید مهربان باشید!
 • پای مرغ درمان کننده پوکی استخوان
 • مور مور شدن دست و پا را چگونه درمان کنیم؟
 • فقط یک گام دیگر تا موفقیت!(۵)
 • ریزش مو بعلت کمبودکدام مواد غذایی و ویتامین هاست؟
 • آیا ایستاده غذا خوردن تاثیری در لاغری دارد؟
 • ماکارونی پنه ریگاته با سس آلفردو
 • نوشیدن آب درهنگام صبح برای دفع سموم بدن،چاقی،دیابت
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب