لاغری سریع با موبایل دیگه چیه؟

diet093250958603489560986334

لاغری سریع و کاهش وزن با موبایل چیست؟

این روزها فضای مجازی پر شده از اپلیکیشن هایی که برای کاهش وزن و لاغری سریع توصیه می شود. هشتک هایی که همه شما حتما تا به حال با آنها روبرو شده اید در اینستاگرام به طور گسترده در حال رد و بدل شدن و تبادل اطلاعاتی در رابطه با درمان چاقی و رفع اضافه وزن هستند. تعجب نکنید چرا که دنیای مدرن هر روزه می تواند ارمغانی تازه برای دوست دارانش داشته باشد و این هم بخشی از آن است.

در این چالش افراد سعی می کنند تجربیات خود از رژیم های لاغری را به اشتراک بگذارند و طی مدت زمانی کوتاه به کاهش وزن قابل توجهی دست یابند؛ حتی گروه ها و کانال هایی هم در این زمینه از طریق اپلیکیشن تلگرام تشکیل شده که به ارائه مطالب آموزشی و پاسخگویی سوالات افراد می پردازند. متاسفانه در این میان تبلیغاتی هم از دمنوش ها و بسته های لاغری و انواع رژیم ها و برنامه های ورزشی غیراصولی به چشم می خورد که می توانند جان مردم را به خطر بیندازند. دکتر امین صالح پور، متخصص تغذیه در این مورد بیشتر توضیح می دهد.

 

این لاغری سریع با موبایل شاید واقعی نباشد!

کنترل وزن معادله ساده ای دارد. برای این منظور باید بین کالری های دریافتی و کالری های مصرفی تعادل ایجاد شود. اگر کالری های دریافتی بیش از کالری های مصرفی باشد، اضافه وزن رخ می دهد. همان طور که این اضافه وزن یک دفعه به وجود نمی آید کاهش وزن نیز یک شبه اتفاق نمی افتد؛ بنابراین باید به سیستم متابولیک بدن فرصت داد تا بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. بسیاری از رژیم های لاغری که در فضای مجازی و بدون نظر متخصص تغذیه ارائه می شوند، این فرصت را رعایت نمی کنند و باعث کاهش وزن واقعی نمی شوند.

به عبارتی ممکن است با این رژیم ها سایز یا وزن کم کنید اما باید در نظر گرفت که کاهش وزن از توده چربی بوده است یا بافت عضلانی، استخوانی و. . . . انسان برای حفظ سلامت و تعادل بدن خود نیاز به بیش از ۵۰ ماده مغذی دارد. رژیم های غذایی نامعتبر اغلب تامین کننده این مواد نیستند و باعث کم خونی، پوکی استخوان، سنگ صفرا، اختلالات سیستم عصبی، ضعف بینایی، مشکلات پوستی، ریزش مو و. . . می شوند. علاوه بر این، رژیم غذایی هر فرد باید منحصر به خود او و براساس سن، جنس، سابقه بیماری ها و شرایط بدنی طراحی شده باشد؛ بنابراین صحیح نیست که یک رژیم در اینترنت قرار داده شود و همه افراد از آن پیروی کنند.

 

تشکیل گروه فقط با نظارت متخصص تغذیه یعنی پیش به سوی لاغری سریع

افرادی که در شبکه های اجتماعی جزئیات رژیم خود را به صورت روزانه با دیگران به اشتراک می گذارند و تجربیات و نظرات خود را رد و بدل می کنند و همچنین کسانی که از پروفایل این افراد بازدید می کنند باید این آگاهی را داشته باشند که لزوما تمامی این موارد برای همه افراد صدق نمی کند؛ بنابراین چنین چالش ها و کمپین های لاغری تنها وقتی مفید واقع می شوند که با مسوولیت یا هدایت یک ناظر متخصص در زمینه تغذیه تشکیل شوند. به این ترتیب اگر فردی نظر اشتباه به اشتراک بگذارد، ناظر می تواند آن را تصحیح کند و به سوالات کاربران پاسخ صحیح بدهد.

 

برای لاغری سریع از مربیان باشگاه و آرایشگران رژیم نگیرید!

در گروه ها و چالش های لاغری اینترنتی، بعضی ها اقرار می کنند که رژیم غذایی خود را از مربی ورزشی یا محیط آرایشگاه تحویل گرفته اند. در حالی که باید بدانید این افراد حتی اگر مربی تربیت بدنی باشند هم به هیچ وجه تخصص و دانش لازم را برای ارائه رژیم های غذایی کاهش وزن، عضله سازی و. . . ندارند؛ مگر اینکه در رشته تغذیه ورزشی یا سایر رشته های مرتبط با تغذیه تحصیل کرده باشند. در غیر این صورت ارائه رژیم غیرقانونی است و توسط وزارت بهداشت و نظام پزشکی پیگیری می شود.

 

دمنوش هایی برای لاغری سریع راهی برای کاهش وزن با طب سنتی

داروها و پکیج های لاغری که در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی تبلیغ می شوند اغلب جنبه شیادی دارند. این محصولات در بهترین حالت بی خاصیت هستند اما خیلی از آنها عواقب جبران ناپذیری برای انسان ایجاد می کنند؛ حتی تاکنون موارد منجر به مرگ نیز بر اثر آنها گزارش شده است.

به طور کلی تاثیر بعضی ترکیبات با پایه گیاهی مانند چای سبز، جینسینگ و کافئین روی لاغری در دست بررسی است و ثابت شده که این مواد تا حدودی سرعت متابولیسم و سوخت و ساز چربی ها را بالا می برند اما باید بدانید هیچ یک از آنها معجزه نمی کند. متاسفانه تبلیغات نادرست، موضوع را طوری جلوه می دهند که اگر برای مثال ترکیب چای سبز با چند ماده دیگر را بنوشید کاهش وزن قابل توجهی پیدا خواهید کرد در حالی که هیچ مطالعه ای این موضوع را ثابت نکرده است.

مصرف این دمنوش ها معمولا برای سلامت ضرری ندارد و نوشیدن چای سبز خیلی بهتر از کپسول ها و پودرهای لاغری است که به صورت غیر قانونی توسط عطاری ها و فروشنده های ماهواره ای و اینترنتی عرضه می شود. بسیاری از این مواد ممکن است آلودگی نیز داشته باشند زیرا اغلب بدون نظارت و در کارگاه های مخفیانه یا محیط خانه تهیه می شوند. علاوه بر این از آنجایی که مقدار ماده موثره موجود در آنها اندازه گیری نشده، مصرف آنها می تواند به بدن به خصوص کلیه و کبد آسیب برساند. پس حتما قبل از مصرف هرگونه دمنوش، پودر و داروی لاغری با پزشک خود مشورت کنید.

سه اشتباه رایج در رژیم های لاغری و لاغری سریع

با مروری که بر عکس ها و توضیحات افراد در چالش لاغری اینترنتی داشته ایم، متوجه راهکارهای خاصی شدیم که شاید شما هم در رژیم خود از آنها استفاده می کنید. یکی از تصاویر به نازنین تعلق داشت که در آن اقرار کرده بود صبحانه را حذف کرده است. مریم نیز عکسی از یک میلک شیک بزرگ شکلاتی به اشتراک گذاشته و نوشته بود که به خاطر آن امشب دیگر شام نمی خورد. تصویری دیگر از شهناز بود که یک نوشیدنی رژیمی را نشان می داد. او زیر عکس نوشته بود که هر روز به مقدار زیاد از محصولات رژیمی استفاده می کند. اما آیا واقعا چنین رفتارهایی صحیح است؟

 حذف صبحانه: قند، سوخت اصلی بدن برای فعالیت روزانه است؛ بنابراین باید به میزان کافی در گردش خون موجود باشد. از آخرین وعده غذایی که شب قبل خورده می شود تا صبح حداقل هشت تا ۱۰ ساعت زمان می گذرد و قند خون افت پیدا می کند. حال وقتی صبحانه نمی خورید، سطح قند خون بالا نمی رود و راندمان و بهره هوشی پایین می آید. علاوه بر این، افت قند باعث تحریک مراکز گرسنگی در بدن می شود. پس با حذف صبحانه نه تنها به لاغر شدن خود کمکی نمی کنید بلکه اشتهای تان نیز بیشتر شده و در وعده ناهار بیش از حد غذا می خورید. این کالری های اضافه باعث افزایش وزن، چربی و قند خون می شوند. پس به هیچ وجه صبحانه را حذف نکنید.

زیاده روی در مصرف محصولات رژیمی: مواد قندی در بسیاری از محصولات غذایی رژیمی، با ترکیبات دیگر جایگزین می شوند تا همان حس شیرینی را ایجاد کنند اما روی قند خون اثر نگذارند و کالری کمتری داشته باشند. خیلی از جایگزین های قند مورد تایید وزارت بهداشت و اداره استاندارد کشور و حتی سازمان غذا و داروی آمریکا هستند و در محصولات مختلف مثل نوشابه ها، بیسکویت ها و آبنبات و. . . به کار می روند.

جایگزین کردن غذا با بستنی یا کیک: خیلی از خوراکی هایی که به عنوان هله و هوله شناخته می شوند در علم پزشکی جانک فود (Junk Food) نام دارند؛ یعنی خوراکی هایی که کالری دارند اما فاقد مواد مغذی لازم هستند؛ بنابراین مصرف شان ممکن است باعث سیری شکمی شود اما سیری سلولی ایجاد نمی کند زیرا سلول ها به ویتامین ها و مواد معدنی احتیاج دارند. از آنجایی که این خوراکی ها معمولا کالری بالایی دارند با مصرف آنها به جای وعده های غذایی نه تنها وزن تان کاهش نمی یابد بلکه از لحاظ مواد مغذی نیز دچار کمبود می شوید؛ بنابراین تنها باید در میان وعده و به مقدار محدودی از آنها استفاده کنید.

به طور کلی محصولات رژیمی یا اصلا کالری ندارند یا اینکه کالری کمتری نسبت به محصولات مشابه دارند. برای مثال نوشابه «زیرو» فاقد کالری است و نوشابه «دایت» کالری کمتری از نوشابه معمولی دارد؛ بنابراین هنگام خرید حتما باید به برچسب روی محصولات توجه کنید تا از میزان قند، چربی و کالری موجود در آن آگاه شوید. درست است که این محصولات قند ندارند یا قندشان خیلی کم است اما ممکن است محتوای چربی شان بالا باشد. پس در مصرف آنها نباید زیاده روی کنید.

 

لاغری سریع و شوک دادن به متابولیسم هم اصولی دارد!

بسیاری از متخصصان تغذیه برای یک روز در هفته رژیم لاغری را متوقف می کنند و فرد می تواند در این روز به صورت آزاد از هر غذایی بخورد. این راهکار، هم از جنبه روحی و روانی به فرد کمک می کند هم اینکه از توقف کاهش وزن جلوگیری می کند. درواقع متابولیسم بدن بعد از مدتی خود را با میزان کالری های دریافتی رژیم لاغری تطبیق می دهد و کاهش وزن متوقف می شود.

اما با این راهکار به متابولیسم شوک وارد شده و روند کاهش وزن ادامه می یابد؛ البته رژیم های شوک دهنده غیراصولی نیز وجود دارند. برای مثال بعضی ها رژیم سه روزه شیر موز را امتحان می کنند که طی آن باید روزانه فقط سه لیوان شیر و سه عدد موز خورده شود. چنین رژیم هایی بدن را در معرض کمبود مواد مغذی قرار می دهند و آسیب رسان هستند.

 

برای لاغری سریع باید به بدن خود فرصت دهید

متخصصان تغذیه معمولا دوره ای سه تا شش ماهه یا طولانی تر را برای رژیم های لاغری هدف گذاری می کنند. این موضوع شاید برای خیلی از افراد جذاب نباشد زیرا ذات انسان به گونه ای است که دوست دارد خیلی راحت در مدت زمانی کوتاه به خواسته خود برسد. برای مثال فرد یک سال بیش از نیاز خود غذا خورده و اضافه وزن پیدا کرده است. حالا برای یک مراسم عروسی طی ۲۰ روز آینده می خواهد تمام این اضافه وزن را از دست بدهد تا لباس دلخواهش را بپوشد. چنین کاری با علم تغذیه امکان پذیر نیست. رژیم های لاغری متخصصان تغذیه اگرچه شاید طولانی مدت باشد اما سالم ترین و بهترین روش برای کاهش وزن است.

منبع: نمناک

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • مواد غذایی مغز در ایام امتحانات!
 • لهمجون،پیتزای ترکی
 • رشته ورزشی تکواندو و قواعد و مقررات پیشرفت و قهرمانی در آن
 • همه کربوهیدراتها مساوی نیستند
 • بستنی های خانگی با طعم های مختلف را تجربه کنید
 • زیبایی پوست با طب سنتی
 • عادت مضر که باید از زندگی کاری خود حذف کنید
 • علاقمند کردن کودکان پیش دبستانی به کتابخوانی(۱۳)
 • قانون علمی چه ویژگی هایی دارد؟
 • برای بینایی بهتر پوست خیار بخورید
 • خواص انجیر خشک برای زیبایی پوست
 • چطوری درمنزل خودمان را فیزیوتراپی بکنیم؟
 • ملین ها و طرز استفاده از فیبرهای ملین
 • داروی بگزاروتن در درمان بیماری آلزایمر
 • لاغری شیشه ای در انتظار زنان عاشق لاغری!
 • آشنایی با ورزش هاکی روی یخ
 • رژیم های لاغری بد چه تاثیری روی بدن میگذارند
 • شناخت آتروپین و نحوه استفاده و عوارض جانبی آن
 • چاقی و اضافه وزن بدلیل این عادت های روزمره است
 • مواد غذایی که عضلات شما را مصرف میکنند!
 • شب یلدا و آداب و رسوم آن در میان ایرانیان
 • تحمل پریشانی عاطفی : استراتژی حل مسئله (۱۲)
 • سوفله رژیمی با آرد برنج و شکلات تلخ
 • طرز تهیه ی چیز کیک کلاسیک
 • تخت جمشید و شگفتی های غرور آفرین آن برای ایرانیان
 • دلمه فلفل سبز،طرز تهیه و نکات تغذیه ای آن
 • شبکه های اجتماعی، فرصت یا تهدید سلامت روان
 • توپک برنجی مخصوص کودکان
 • تاثیر ورزش بر بلندی قد
 • فرایند تحلیل یا به چالش کشیدن نگرانی و اضطراب!(۱۳)
 • محبوبترین ها
 • بارفیکس،باید و نبایدهای آن
 • آموزش شش بازی سنتی کشورمان!
 • برای کاهش عوارض آلودگی هوا،مایعات بخورید
 • تست شخصیت و روابط زناشویی از روی کف دست
 • بچه ها از چه زمانی میتوانند بستنی بخورند؟
 • معرفی سبک نقاشی رئالیسم
 • کدام قسمت از بدن این ستاره ها و مشاهیر بیمه شده است؟
 • موانع داشتن سیکس پک
 • اگر کودکتان رابطه ی جنسی شما را دید!
 • بیوگرافی بیژن سمندر ترانه سرا و شاعر
 • بحران حاشیه نشینی شدت میابد
 • جلب اعتماد دیگران بدون نیاز به دروغگویی
 • اپیلاسیون بخش های مختلف بدن
 • بیوگرافی محمد علی اسلامی ندوشن
 • کارهایی که به ناخن های شما آسیب میزند
 • طرز تهیه سالادپاستا با کلم بروکلی
 • خانه داری و آشپزی با تکنیکها و طرفندهای زیرکانه شما!
 • چگونه غذاها را برای مدت طولانی تازه نگه داریم؟
 • شعر نوری که درخشید در منقبت مبعث حضتر پیامبرپیامبراکرم ص
 • روغنی که جهت پخت و پز استفاده می کنید از کدام نوع است؟
 • خوراک مرغ و برنج رژیمی بدون کلسترول
 • موفقیت در ۱۰ گام
 • ویژگی شخصیتی افراد زیبا و جذاب!
 • آقاهای ریاکار و آقازاده های خوشگذران
 • سطح کلسترول بد را در مدت ۱۰ ثانیه کاهش بدهید!
 • اگر اعصاب ندارید،حتماً بخوانید!
 • این حرکات ورزشی سن واقعی تان را مشخص می سازد
 • ۷ چای با ۷۰ خاصیت شگفت انگیز
 • قانون همه یا هیچ و نگرانی های دوران بارداری
 • غذاها و آکنه و جوش های صورت
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب