علت کم خوابی سالمندان چیست؟

علت کم خوابی سالمندان چیست؟

برای داشتن احساس شادابی، نشاط و انرژی کافی برای کارهای روزمره، باید خواب راحت افراد سالمند را برای آن ها فراهم کرد چراکه خواب ناکافی و نامناسب به تدریج باعث بروز اختلالات جسمی و روانی در او خواهد شد.

شواهد علمی ای وجود دارد که نشان می دهد خواب مناسب و منطبق با ساعت زیستی بدن ما در هر سنی باعث می شود مواد زائد تجمع یافته در مغز که برای کارکرد آن مضر هستند، به شکلی مناسب پاکسازی شوند. به همین دلیل اگر خواب راحت افراد سالمند برای آن ها مهیا نشود، مغز به مرور توان کارکرد منظم خود را از دست می دهد و کیفیت زندگی کاهش می یابد.

مطالعات نشان داده اند در پی خواب ناکارآمد مغز با سرعت بیشتری به سوی تحلیل پیش می رود و احتمال بروز فرآیندهایی مانند افت ظرفیت عصبی- شناختی و آلزایمر بیشتر می شود. افراد ممکن است در هر سنی دچار اختلال خواب شوند، ولی ما در ادامه به ایجاد محیطی برای خواب راحت افراد سالمند می پردازیم.

اگر خواب فرد در یک بازه زمانی طولانی به طور متوسط در شبانه روز کمتر از ۵/۳ ساعت یا بیشتر از ۵/۸ ساعت باشد به این فرد به ترتیب کم خواب و پرخواب گفته می شود. براساس شواهد، الگوی مزمن پرخوابی یا کم خوابی مفرط می تواند باعث کاهش عمر مفید و افزایش مرگ ومیر زودرس شود.
انواع بدخوابی ها

هنگامی که از سالمندان درباره وضعیت خوابشان سوال پرسیده می شود، معمولا به شکل اغراق آمیز از کم خوابی یا پرخوابی زیادی شکایت می کنند، در حالی که پزشک با بررسی بیشتر متوجه می شود که سالمند خواب نسبتا مطلوبی دارد و فقط تصورش این است خوابش مناسب نیست؛ مثلا خوابش سبک است ولی فکر می کند نخوابیده است. این افراد با اینکه از بی خوابی شکایت دارند، در طول روز اصلا کسل نیستند و با انرژی به کارهای روزمره خود می پردازند.

چنین افرادی نیاز به مداخله خاص و پیگیری دائمی ندارند و مشکل فقط با توصیه های ساده و اطمینان دادن به سالمند، برطرف خواهد شد. گاهی نیز علائمی از سوی سالمند عنوان می شود که نشان از مشکلی جدی است و بیانگر این است که احتمالا اختلال خواب در سالمند وجود دارد. اختلالات خواب در سالمندان به ۲ گروه تقسیم می شود؛ اختلالات بدخوابی و اختلالات کژخوابی.

• اختلالات بدخوابی به ۴۰-۳۰ اختلال و کژخوابی ها به ۵۰-۴۰ نوع اختلال تقسیم می شوند.

• برای ارزیابی و تشخیص طیف بدخوابی و بی خوابی باید به ۳ نوع اختلال توجه کرد چراکه اختلالات بدخوابی عموما در یکی از این ۳ گروه جای می گیرند.

• اختلال در شروع خواب: بعضی از سالمندان وقتی وارد رختخواب می شوند زمانی طولانی تا به خواب رفتنشان بیدار می مانند.

• اختلال در تداوم خواب: در این نوع از اختلال فرد می خوابد ولی بعد از چند ساعت یعنی ساعت ۴-۳ صبح از خواب بیدار می شود و دیگر نمی تواند بخوابد. ممکن است علت اختلال در تداوم خواب، اختلالات خلقی یا روانی مثل افسردگی باشد.

• اختلال در ریتم خواب و بیداری: در این حالت سالمند زودتر از بقیه می خوابد و زودتر از آنها خواب بیدار می شود؛ یعنی در طول ساعاتی که عمده خانواده خوابند، او بیدار است و برعکس.
خواب راحت برای افراد سالمند

برای اینکه سالمند در طول روز احساس شادابی، نشاط و انرژی کافی برای کار های روزمره داشته باشد، باید از خواب راحت و کافی برخوردار باشد چراکه خواب ناکافی و نامناسب به تدریج باعث بروز اختلالات جسمی و روانی در او خواهد شد.

خواب سالمندان از لحاظ ساختار متفاوت تر از جوانان است. در این افراد عموما خواب سبک است و محرک های شنیداری بسیار خفیف ممکن است باعث بیدار شدن آنها شود.

خواب غیر REM، سه مرحله دارد و شامل خواب سبک، خواب نیمه سنگین و سنگین (خواب سنگین در افراد سالمند کمتر تجربه می شود.) است. در مرحله خواب غیر REM فرد خواب نمی بیند و اگر هم ببیند، چیزی به یاد نمی آورد.

مرحله بعدی، خواب REM است. در این مرحله حرکات چشمی سریعی وجود دارد و خواب بسیار عمیق است و فرد به سختی ممکن است بیدار شود. این مرحله نیز در افراد مسن کاهش می یابد. به طور کلی، میزان خواب سبک در سالمندان افزایش و میزان خواب سنگین کاهش می یابد.
نیاز به خواب راحت افراد سالمند در شب کمتر از جوانان است

زمان نیاز به خواب راحت در سالمندان، از جوانان و میانسالان کمتر است. اگر نیاز به خواب جوانان و میانسالان ۹- ۶ ساعت باشد، این میزان در سالمندان به ۷- ۵/۶ ساعت می رسد. بهترین زمان خواب برای سالمندان خواب شبانه است و مشاغل شیفتی اصلا مناسب آنها نیست و لازم است فرد با برنامه ریزی منظم و در ساعتی خاص وارد رختخواب شود و در ساعت مشخصی برخیزد.
علت کم خوابی در سالمندان

۲ موضوع در این زمینه مطرح است؛ ممکن است کم خوابی اولیه یا ثانویه باشد.

• کم خوابی اولیه: در کم خوابی اولیه نمی توان دلیل شناخته شده ای برای کم خوابی یافت. البته در این موارد دلایل روان پزشکی بیشتر از سایر علل مطرح است. اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی، شیدایی، اضطراب و… می تواند باعث اختلال در شروع خواب شود. اگر ثابت شود بیمار از نوعی اختلال روان پزشکی رنج می برد، با درمان اختلال در بسیاری از موارد مشکل کم خوابی نیز حل می شود.

• کم خوابی ثانویه: در کم خوابی ثانویه، می توان دلایلی مانند ابتلای سالمند به بیماری های مختلف، بیماری های عفونی، قلبی، کلیوی، سرطان، درد مزمن، مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضدافسردگی و… را برای کم خوابی مطرح کرد.
خواب راحت افراد سالمند در روز برای آن ها مفید است

خواب روزانه به کارکرد بهتر مغز کمک می کند. سالمندان می توانند در طول روز هم بخوابند. خواب میان روزی، بهتر است بین ساعات ۳- ۱ بعدازظهر باشد. سالمندان نباید بعد از ساعت ۶ عصر بخوابند زیرا ممکن است با خواب شبانه تداخل داشته باشد. عادت های خواب راحت در هر سنی مهم است ولی در افراد مسن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

سالمندان می توانند در طول روز هم بخوابند

پرخوابی

شکایت دیگری هم از سوی افراد مسن وجود دارد، مبنی بر اینکه پرخواب هستند. یکی از دلایل مهم پرخوابی و افت کارکرد فرد در طول روز ممکن است به کم خوابی بیمار در شب مرتبط باشد. البته مصرف بعضی داروها در سالمندان ممکن است باعث پرخوابی شود که با قطع دارو (با نظر پزشک معالج) این مشکل نیز برطرف می شود. یکی دیگر از دلایل خواب آلودگی هنگام روز اشکال تنفسی و خر و پف شدید در خواب راحت شبانه است.

به وقفه های موقت تنفسی هنگام خواب که اغلب از نوع انسداد موقت راه هوایی هستند، آپنه هنگام خواب گفته می شود. غالبا در افراد مسن چاق با گردن کوتاه که سابقه خروپف و گاهی هم فشارخون کنترل نشده دارند و دچار بدخوابی هستند، با انجام تست خواب عارضه ای به نام مقاومت راه های هوایی یا آپنه(قطع تنفس هنگام خواب) مطرح می شود.

آپنه در این افراد معمولا به دلیل چاقی و کوتاهی گردن از نوع انسدادی است. قطع تنفس هنگام خواب باعث افت اکسیژن خون می شود. در این مواقع مغز بارها و بارها هوشیار و برانگیخته می شود و اجازه نمی دهد فرد به خواب عمیق برود زیرا ممکن است دیگر از خواب بیدار نشود. در نتیجه مغز به طور مداوم در حالت خواب سبک باقی می ماند و فرد وارد خواب عمیق نمی شود. خواب عمیق همان بخشی از خواب است که باعث می شود فرد در طول روز انرژی کافی برای انجام کارهای روزانه داشته باشد.

افرادی که خواب عمیق ندارند، عمدتا در طول روز مدام چرت می زنند و به شکل مفرط خواب آلوده به نظر می رسند. در خیلی از مواقع وقتی با شواهد و معاینه دلیلی برای پرخوابی بیمار پیدا نمی شود باید از بیمار تست خواب یا پلی سومنوگرافی گرفته شود.

این تست در آزمایشگاه خواب بیمارستان گرفته می شود و فرد باید یک شب در بیمارستان سپری کند. در این تست نوار مغز، نوار قلب، چشم و عضله ثبت و میزان اکسیژن خون و شاخص های دیگر ارزیابی می شود. تفسیر چنین اطلاعاتی به پزشک متخصص خواب این امکان را می دهد که نوع اختلال خواب بیمار را مشخص و درمان مناسب را پیشنهاد کند.
کژخوابی

حرکات متناوب اندام ها به خصوص پاها هنگام خواب، نشانگان پای بی قرار، اختلالات رفتاری در خواب مانند راه رفتن، حرف زدن هنگام خواب و… در گروه کژخوابی قرار می گیرد. افرادی که فلج هنگام خواب دارند، دندان قروچه هنگام خواب تجربه می کنند، رویاهای شبانه را هنگام خواب اجرا می کنند و شب ادراری دارند باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

بروز و سیر تند هر یک از این علائم ممکن است نشانه ای از حرکت سالمند به سوی بیماری هایی مانند اشکالات شناختی، آلزایمر و… باشد. شاخص هایکمی و کیفی خواب سالمند شاهراه مهمی برای پزشک متخصص است تا بتواند سرنخ هایی ناشی از اختلالات مغز و اعصاب و روان را در فرد زودتر تشخیص دهد و درمان کند. درمان در این گروه از افراد نیز دارویی و غیردارویی است.
کابوس های شبانه در سالمندان نیازمند بررسی است

لازم است به محتوا و جریان رویا دیدن سالمندان هنگام خواب نیز اشاره کنیم. به طور کلی، سالمندان کمتر از جوانان رویا می بینند. محتوای رویاهایی که سالمندان می بینند، مربوط به تجربه ها و اتفاق هایی است که در طول روز دارند. کنش هایی که در مغز فرد و هنگام خواب شکل می گیرد، ممکن است خوشایند یا ناخوشایند و گاهی وحشتناک باشد.

افراد مسنی که به دلیل کابوس های مکرر مراجعه می کنند، اگر مضمون رویای آنها اتفاق های ترسناک باشد باید از این نظر که دچار اختلالات روان مانند افسردگی و اضطراب، اختلال اضطرابی بعد از سانحه هستند یا اخیرا دچار تجربه ناخوشایندی در زندگی شامل سوگ یا داغ دیدگی شده اند، بررسی شوند.
بهداشت خواب راحت افراد سالمند

برای فراهم کردن خواب راحت افراد سالمند باید به این توصیه ها توجه کنند:

• زمان مشخصی به اتاق خواب بروند.

• چراغ ها را کم نور و آرامش نسبی در محیط ایجاد کنند.

• از اتاق خواب برای تماشای تلویزیون، کار با اینترنت، غذا خوردن و… استفاده نکنند.

• مصرف مواد غذایی ای مانند چای، شکلات، نوشابه های کافئین دار، غذاهای حاوی مواد رنگی و افزودنی ها را محدود کنند. این مواد خوراکی بعد از ساعت ۶ عصر نباید مصرف شوند.

• مصرف مواد خوراکی مانند ماست، دوغ و شیر که حاوی ماده ای به نام تریپتوفان هستند بعد از ساعت ۶ عصر توصیه می شود. تریپتوفان به کیفیت خواب شبانه کمک می کند. شواهدی وجود دارد که مصرف برخی دمنوش ها مانند گل گاوزبان، بابونه و سنبل الطیب در بهبود شاخص های کمی و کیفی خواب موثر است.

• مصرف مایعات بعد از غروب باید محدود شود. مصرف زیاد مایعات و پرشدن مثانه سالمند را مجبور می کند برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شود. این موضوع می تواند منجر به قطعه قطعه شدن خواب و افت شاخص های کیفی آن شود.

• مصرف غذای سنگین و چرب در ساعات عصر و شب توصیه نمی شود. این کار باعث برگشت اسید معده می شود که عاملی برای بیدار ماندن است. بین زمان آخرین وعده غذا تا خواب باید حداقل ۲ ساعت فاصله باشد.

• فعالیت بدنی و فکری در طول روز بیشتر شود زیرا این کار به خواب راحت شبانه کمک می کند.
علائم ناشی از کم خوابی و بد خوابی در سالمندان

علائم شامل پرخاشگری، سردرد در طول روز، تحریک پذیری، استرس، تغییر در کارکرد و روابط اجتماعی، اختلال در حافظه و توجه، اختلال در کلام و ریتم گفتار، اختلال در کنترل هیجان، اشکال در تصمیم گیری، حل مساله، برنامه ریزی و کارکردهای اجرایی است. همچنین ثابت شده کم خوابی باعث تشدید مشکلات قلبی – عروقی، فشارخون، اشکالات تنفسی و… می شود.
درمان کم خوابی و بی خوابی در دروان سالمندی

برای درمان کم خوابی و بی خوابی و ایجاد محیط برای خواب راحت افراد سالمند ، ابتدا باید با شرح حال درست و معاینه دقیق بیمار مشخص شود وی به چه نوع کم خوابی ای دچار شده و براساس اینکه اختلال روانی یا جسمانی مطرح است، تدابیر درمانی مناسب در نظر گرفته شود.

درمان به شکل دارویی و غیردارویی است. به هر شکل دارو را حتما باید پزشک تجویز کند و سالمندان به هیچ وجه نباید قرص های خواب آور در دسترس را مصرف کنند. داروهای خواب آور وابستگی ایجاد می کنند.

این داروها در کوتاه مدت کمک کننده اند ولی در درازمدت مشکلاتی برای فرد ایجاد می کنند. معمولا پزشکان نیز داروهای خواب آور را بیشتر از ۲ هفته تجویز نمی کنند. دارو هم باید با نظر پزشک قطع شود. داروی خواب آور را باید به تدریج قطع کرد و قطع ناگهانی آن ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند تشدید بی خوابی یا اضطراب شود.

منبع:abartazeha.com

افسردگی در سالمندان

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • آشنایی با ساز سرنا
 • گول خوشمزگی این خوراکی ها را نخورید
 • خصوصیات رفتاری و ذهنی کودکان بین ۳ تا پنج ساله(۱۴)
 • جزئیات توزیع سبد حمایت غذایی نیازمندان
 • کیوی کاهنده کلسترول خون
 • کودک خود را چطوری سبزی خور کنیم؟
 • سرما خوردگی در فصل پائیز را با رعایت این نکات کنترل کنید
 • خواص بی نظیر جگر
 • سوپ عدسی و سبزیجات مخصوص افراد دیابتی
 • درمان نگرانی و اضطراب : پذیرش شک و نامعلومی(۱۷)
 • چگونه ایست وزن یا ثابت ماندن وزن را بشکنیم و پیش برویم؟
 • سه دستور ساده برای تغذیه و لاغری
 • کفش های پاشنه بلندی که شما را چاق نشان میدهند!
 • غذاهای دشمن مغز خود را بشناسید
 • ماهی دو زیست بنام ماهی لانگ فیش یا ماهی سالاماندر
 • پاک کننده های طبیعی صورت کدامند؟
 • کترینگ مراسم عروسی و نامزدی چیست؟
 • آیا ایستاده غذا خوردن تاثیری در لاغری دارد؟
 • میان وعده های خوش مزه و کم کالری در برنامه لاغری دایمی
 • برای جلوگیری از ترش کردن معده چی بخوریم کنیم؟
 • آنتی بیوتیک و عواقب مصرف خودسرانه آن
 • نوشابه های گازدار رژیمی و مضرات مختلف آن
 • چگونه حس کنجکاوی و همکاری را درکودکمان پرورش بدهیم؟(۵)
 • داستان آموزنده عاقبت طمع کاران!
 • برنامه ی پیام رسان تلگرام،برنامه ی محبوب ایرانیان
 • خواص هوموس
 • طرز تهیه خورش بامیه مغذی و مقوی
 • آکوا ژیمناستیک مناسب ترین ورزش دوران بارداری
 • کوکوی مرغ با لوبیای سفید
 • هنر مقرنس در عهد صفویه
 • محبوبترین ها
 • الگوی لباس پوشیدن شیک برای خانم های لاغر اندام
 • نکات طلایی در دکوراسیون حمام و توالت
 • لباس های بچه گانه مخصوص نوروز
 • آشنایی با شیوه لاغری به سبک رژیم فستینگ
 • برای خرید رفتن به این نکات توجه کنید!
 • پیتزای رژیمی و لاغری
 • دلیل خواب آور بودن دوغ چیست؟
 • برنامه شماره ۶۵۰ گنج حضور،آمد بهار ای دوستان
 • ۵ نکته مهم برای ترکیب رنگ دکور اتاقتان
 • کلولونوسکوپی چیست و چطوری انجام می شود؟
 • غذاهای ضروری در وعده صبحانه!
 • بازی و سرگرمی داخل منزل برای کودکان
 • طرز تهیه رب انار
 • خوراکی های افزایش دهنده چربی سوزی بدن (بخش دوم)
 • درمان زخم دیابت با تفنگ پلاسما
 • آیا می دانستید که با گرفتن رژیم های لاغری یویو (YoYo) باعث چاقی بیشتر می شوید!
 • مقایسه ی میوه ها و سبزیجات از نظر تغذیه ای
 • خشکی پوست هنگام سرماخوردگی را برطرف کنید
 • تراشه های عقیم سازی و ضدبارداری بیل گیتس
 • شکم شش تکه با خوراکی ها
 • خودپنداری (Body image)و ریشه های تاریخی آن
 • هنرمندی که فرش ایران را جهانی کرد
 • معالجه اضطراب اجتماعی:رلکسیشن یا تنفس- بخش ششم
 • عواقب خود زشت پنداری-بخش چهارم
 • انتخاب و خرید مبل با این نکات مهم
 • زندگینامه نظامی گنجوی
 • جلب اعتماد دیگران بدون نیاز به دروغگویی
 • خطر مصرف بیش از حد و خودسرانه مولتی ویتامین
 • برنامه شماره ۶۴۵ گنج حضور،اگر تو شیخ شیوخی، وگر…!
 • خواص روغن کانولا
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب