رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای

 

diet-8274582643846245634814

رژیم مدیترانه ای اصیل متشکل از غذاهایی است که در ابتدای دهه ۶۰ در مناطقی چون جنوب ایتالیا و بخش هایی از یونان معمول بود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، این الگوی غذایی در دیگر مناطق پرورش زیتون در مدیترانه مثل بخش هایی از فرانسه، لبنان، پرتقال، اسپانیا، سوریه، تونس و ترکیه نیز معمول است.

ویژگی های اصلی رژیم مدیترانه ای :
* مواد غذایی گیاهی فراوانی دارد؛ مثل میوه، سبزیجات، نان ها و دیگر مواد تهیه شده از غلات، سیب زمینی، حبوبات و دیگر دانه ها .

* غذاها از موادی تهیه می شود که تازه و فصلی هستند؛ در همان منطقه روییده و کمترین فرایند در حین پخت روی آنها صورت می گیرد.

* میوه های تازه در این رژیم به عنوان دسر روزانه مصرف می شوند. شیرینی های دارای شکر تغلیظ شده یا عسل چند بار در هفته مصرف می شوند.

* روغن زیتون از منابع اصلی تامین کننده چربی رژیم است.

* محصولات لبنی ، خصوصاً پنیر و ماست روزانه به میزان کم یا در حد متوسط مصرف می شوند.

* ماهی و مرغ به میزان کم یا در حد متوسط مصرف می شوند.

* صفر تا ۴ عدد تخم مرغ در هفته مصرف می شوند.

* گوشت قرمز به میزان کم مصرف می شود .

میزان کم روغن های اشباع

رژیم مدیترانه ای دارای چربی اشباع کمی است ( کمتر از ۷ تا ۸ درصد کل انرژی ). در حالیکه چربی ۲۵ تا ۳۵ درصد کل انرژی را در این رژیم تشکیل می دهد، یعنی بیشتر چربی این رژیم را، چربی های غیر اشباع تشکیل می دهند.

فواید رژیم مدیترانه ای:

مطالعات فراوان نشان داده است رعایت رژیم مدیترانه ای باعث افزایش طول عمر ، کاهش بیماری های قلبی – عروقی ، کاهش سرطان و سایر بیماری های مرتبط با تغذیه می شود.

روغن زیتون در رژیم مدیترانه ای:

روغن زیتون که عمده ترین منبع خوراکی روغن های یک باند غیر اشباع ( MUFA۱ ) است، هزاران سال است که در نواحی مدیترانه ای به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. نه تنها طعم خوبی دارد، بلکه شواهد بسیاری موجود است که رژیم غذایی محتوی زیتون زیاد ، موجب طول عمر و جلوگیری از بیماری های ناشی از رژیم غربی می شود.
در سال های اخیر، توجه محققان به فواید رژیم مدیترانه ای و فواید مصرف روغن زیتون جلب شده است. با دقت بیشتر درمی یابیم، این روغن علاوه بر روغن های غیر اشباع، منبع غنی آنتی اکسیدان است که بسیار مورد توجه دانشمندان قرار دارد.

رژیم مدیترانه ای:

رژیم مدیترانه ای یک رژیم مشخص و ثابت نیست. نحوه پخت غذا در کشورهای مدیترانه ای مثل یونان، ایتالیا، اسپانیا، جنوب فرانسه، ترکیه و تونس متفاوت است، ولی به طور کلی غذای روزانه آنها بر اساس :

– غلات ( عموماً نان، ماکارونی، برنج و گندم پرک شده )
– میوه تازه و خشک شده
– سبزیجات و غلات
– روغن زیتون
– سیر و دیگر ادویه ها و طعم دهنده های گیاهی
– دانه ها
– ماهی و سایر غذاهای دریایی

اکثر مواد غذایی بصورت تازه خریداری و تهیه می شوند. مصرف محصولات لبنی تخمیری مثل پنیر و ماست بالاست، ولی شیر و کره به مقدار کمتری مصرف می شود. مصرف گوشت نیز کم است. شیرینی جات نیز در مواقع خاصی مصرف می شوند.

این برنامه غذایی حاوی مقدار کمی چربی اشباع و چربی غیر اشباع با چند باند مضاعف ( PUFA۲ ) است، زیرا عمده چربی آن از روغن زیتون و دانه های روغنی تامین می شود که عمدتاً حاوی روغن های غیر اشباع با یک باند مضاعف هستند.

میزان کم چربی اشباع در رژیم مدیترانه ای، مهمترین نقطه قوت و مثبت آن است. مضرات مصرف روغن های اشباع برای سلامتی بدن در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ طی تحقیقی که در ۷ کشور انجام شد، مشخص گردید. این تحقیق وسیع نشان داد با افزایش مصرف روغن های اشباع ، آمار مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی به وضوح افزایش می یابد. در همین زمان، افرادی که رژیم مدیترانه ای را مصرف کرده بودند، خصوصاً ساکنین جزیزه Crete در یونان، کمترین میزان سکته و بیماری های قلبی را داشتند که دلیل آن مصرف کم چربی اشباع بود، درحالیکه مصرف چربی کل که بیشتر آن را روغن زیتون تشکیل می داد، بالا بود.در این زمان محققان به اهمیت رژیم غذایی پی بردند. ولی به جای مصرف رژیم مدیترانه ای پر فایده ، مصرف روغن های تجاری غیر اشباع را توصیه کردند که در حقیقت جایگزینی برای چربی های اشباع بود.

محققان بار دیگر به بررسی دقیق رژیم مدیترانه ای و روغن زیتون روی آورده اند. مردم نواحی مدیترانه سالهاست که از مصرف این برنامه غذایی لذت می برند و اکنون این گونه غذاها برای تمام مردم دنیا قابل دسترسی و اجراست و کسب سلامتی حاصل اجرای این برنامه است.

آنتی اکسیدان ها:

آنتی اکسیدان ها در بدن از عمل تخریبی مولکول هایی بنام رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. این رادیکال ها در اثر مصرف اکسیژن در سلول های بدن تولید می شوند و با افزایش سن تولید این مواد مخرب در بدن بیشتر می شود. تاثیر رادیکال های آزاد در بدن، بروز بیماری های قلبی، سرطان و افزایش روند پیری است.

علاوه بر آنتی اکسیدان هایی که در بدن تولید می شود، ما از طریق بعضی غذاها نیز آنتی اکسیدان اضافی دریافت می کنیم.

روغن زیتون که یک محصول گیاهی است، حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان ارزشمند است که در دیگر روغن ها یافت نمی شود.

آنتی اکسیدان ها در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی- عروقی بسیار موثراند. بدین صورت که LDL کلسترول یا کلسترول مضر، در اثر اکسیداسیون در بدن ، سلول های ابر مانندی را در داخل رگ ها تشکیل می دهد که موجب تولید پلاک های داخل رگ ، تشکیل لخته و بسته شدن رگ ها می شود. آنتی اکسیدان ها از این اکسیداسیون مضر جلوگیری می کنند.

سبزیجات نیز مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای بدن فراهم می کنند، ولی باید بطور مرتب و زیاد مصرف شوند؛ برای این منظور باید به فرم دلپذیری بپزند. شیوه آشپزی مدیترانه ای این امر را ممکن می سازد، بدین ترتیب که سبزیجات را با روغن زیتون، آب لیمو، سیر و دیگر ادویه های گیاهی می پزند که طعم دلپذیر آنها موجب می شود مردم روزانه مقدار زیادی سبزیجات را با رغبت مصرف کنند. همچنین با مصرف میوه ها و آجیل نیز مقدار بیشتری آنتی اکسیدان دریافت می کنند.

زیتون و دیگر روغن های غیر اشباع:

امروزه روغن زیتون به میزان زیادی در استرالیا مصرف می شود. مصرف دیگر روغن های غیر اشباع یک باندی مثل کانولا نیز ترویج می شود. ولی فواید روغن زیتون خیلی بیشتر آناست که فقط به عنوان منبع روغن یک باند غیر اشباع مطرح شود . بخشی از فواید کشف شده آن مقدار زیاد فیتوکمیکال یا رنگدانه های موجود در آن است که اثر آنتی اکسیدانی دارند. از این رو همه روغن های یک باند غیر اشباع اثر مشابهی ندارند. مثلاً تحقیقات نشان داده است که اثر ضد سرطان سینه در روغن زیتون خیلی بیشتر از روغن های مشابه آن است.

رژیم روغن زیتون بهتر است یا رژیم کم چربی ؟

بر اساس شواهد موجود و نتایج تحقیقات گوناگون، مصرف مقدار کم چربی در رژیم توصیه می شود. رژیم کم چربی در جلوگیری از چاقی و بیماری های قلبی مفید است، ولی اکثر افراد تمایلی به اجرای آن ندارند، چون معتقدند غذاها کم چربی بی مزه اند. برای افراد دیابتی نیز رژیم کم چربی توصیه می شود. تحقیقات روی دیابتی ها نشان می دهد اکثر آنها رژیمی را ترجیح می دهند که به جای مصرف کم چربی، روغن زیتون جایگزین چربی های اشباع شود. رژیم دارای روغن زیتون به افارد دیابتی کمک می کند که قند خون خود را بهتر کنترل کنند.

مدیترانه ای های سالم:

در چند دهه گذشته تحقیقات زیادی در مورد تاثیر این رژیم غذایی بر سلامت انجام شده است و تقریبا همه آن ها بر این موضوع تاکید داشته اند که این نوع برنامه غذایی کاملا در خدمت سلامت سیستم قلبی و عروقی بدن است به دلیل این که بعد از استفاده طولانی از این نوع غذاها، کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون کاهش پیدا می کند و اثرات مثبت دیگر بر سلامت بدن باعث می شود تا وضعیت کلی سلامت فرد احتمال بیماری های قلبی را به طور غیرمستقیم کاهش دهد.

آلزایمر نگیرید

در سال ۲۰۱۱ ژورنال تغذیه انگلستان مطالعه ای را روی ۵۰۰ هزار نفر انجام داد و این طور نتیجه گرفت که میزان کلی ابتلا به سرطان در بین کسانی که کاملا به رژیم غذایی مدیترانه ای پایبند هستند بسیار کمتر است. تحقیق دیگری که در همین سال نتیجه اش در ژورنال تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد، نشان داد که استفاده از این نوع مواد غذایی باعث می شود سرعت تحلیل مغزی در اثر بالا رفتن سن کمتر شود و میزان شناخت و ادراک فرد حتی در سنین بالاتر هم طبیعی بماند و کاهش کمتری داشته باشد.

افسرده نباشید

نتیجه جالب یک تحقیق اسپانیایی اخیر هم نشان داده است، به کار گرفتن رژیم اصیل و قدیمی مدیترانه ای می تواند یک نقش حفاظتی در برابر افسردگی داشته باشد. پژوهش دیگری در دانشگاه هاروارد از جنبه دیگری رژیم مدیترانه ای را رژیم موفقی معرفی کرد. آن ها اینطور نتیجه گرفتند که استفاده از این رژیم غذایی باعث تناسب اندام و حفظ وزن بدن می شود و به همین دلیل تا مدت ها در یونان مشکلی در مورد اضافه وزن کودکان وجود نداشت اما به تدریج و با رواج غذاهای آماده و فست فودو توجه کمتر به عادات غذایی سنتی، چاقی و اضافه وزن کودکان هم در این کشور به تدریج رو به افزایش گذاشته است.

دلیل این همه فایده چیست؟

چیزی که این رژیم غذایی را آنقدر سالم می کند، تنها میزان بالای ویتامین ها، موادمعدنی، فیبر و چربی های غیراشباع که بدنه اصلی این رژیم را تشکیل می دهند نیست بلکه آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن گوجه فرنگی، اوله کانتول روغن زیتون، و رزوراترول موجود در سرکه است که در بقیه انواع غذاهای طبیعی و سبزی ها هستند و به سلامت این رژیم غذایی و خاصیت ضد سرطان بودن آن کمک می کند.

به غیر از انواع عناصر سالمی که در این رژیم غذایی وجود دارد علت دیگر سالم بودن این رژیم چیزهایی است که در این برنامه غذایی وجود ندارد؛ در رژیم مدیترانه ای خبری از انبوه شکرها و مواد شیرین غنی شده؛ چربی های ترانس، لبنیات پرچرب، گوشت قرمز و غذاهای کنسرو شده حاوی مواد نگهدارنده نیست؛ میان وعده ها هم در این برنامه غذایی به جای ساندویچ هاو چیپس ها و…که در برنامه غذایی غربی دیده می شود بیشتر از میوه ها و غذاهای سبک تشکیل شده است و باعث می شود، کالری اضافه به بدن وارد نشود.

تنها نکته منفی که در مورد این رژیم غذایی می توان گفت گران بودن آن است؛ برای پایبند بودن به این برنامه غذایی باید بیشتر از برنامه های معمول هزینه کنید. به هرحال برای خرید یک وعده غذای دریایی باید بیشتر از خریدن یک همبرگر پول بدهید. به همین نسبت تهیه یک وعده کامل رژیم غذایی مدیترانه ای بیشتر از یک وعده غذای با رژیم غربی (غذاهای آماده؛ استیک و… ) هزینه در بر خواهد داشت. این شاید تنها مشکلی باشد که باعث شود علاقه مندان به این برنامه سالم غذایی بعد از مدتی دیگر آن را به طور جدی دنبال نکنند.

نکات اصلی

سعی کنید در روزهای ابتدای برنامه در روز حداقل ۱۰ وعده میوه و سبزی بخورید و با میوه سیستم گوارش تان را که به غذاهای پرحجم عادت کرده است پر کنید؛ این بخش شاید مهم ترین بخش این برنامه غذایی باشد؛ علاوه بر این سعی کنید، بخشی از وعده های غذایی تان را هم با کاهو، سالاد و ماهی پر کنید. بهتر است از ماهی هایی مانند سالمون و قزل آلا که چربی بیشتری دارند استفاده کنید و برای میان وعده ها هم غلات و مغزدانه ها مثل آجیل مصرف کنید. برای این که کمی هم در هزینه ها صرف جویی کنید می توانید همه وعده های اصلی غذایی را به صورت سالاد و پاستا تهیه کرده و برای چاشنی به آن روغن زیتون و سرکه اضافه کنید.

گوشت و شیرینی ها (کمتر مصرف شود)
مرغ، تخم مرغ، پنیر و لبنیات (وعده های متوسط روزانه یا هفتگی)
ماهی و غذاهای دریایی ( زیاد مصرف شود، حداقل ۲بار در هفته)
میوه ها، سبزی ها، حبوبات و غلات، روغن زیتون، لوبیا، مغزدانه ها، کاهو و چاشنی ها ( هر روز به عنوان پایه اصلی وعده ها)

توصیه ها:

۱) فعالیت بدنی روزانه و منظم برای هضم بهتر غذاها

۲) به اندازه کافی آب بنوشید.

۳) از سرکه های خانگی و تازه در غذاها استفاده کنید

منبع:بیتوته

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • چطوری اتاقهای منزل خود را بزرگتر سازید
 • کلکسیون بهاری و توصیه های مد از ویکتوریا بکهام
 • بیماری Dysgeusia یا احساس مزه فلز در دهان
 • تمرین هایی برای کوچک کردن سینه
 • کاهش وزن شدید با الگوی سندروم گرسنگی زدگی!(اختلال تغذیه ای-۷)
 • آشنایی با هنر کاشی کاری معلقی
 • طرز تهیه سوپ کاهو با تخم رازیانه
 • چند اشتباه بزرگ بانوان در ورزش
 • ورزش شنا موثرترین تمرین افزایش هوش کودکان است
 • با ورزش کردن درهوای سرد کالری بیشتری بسوزانید!
 • تغذیه منظم، راه حل ساده اختلال تغذیه ای!(۱۰)
 • چطوری میتوان جسورانه تر رفتار کرد؟(۱۳)
 • چرخه قاعدگی و چرخ لاغری بانوان
 • رابطه ی تخم شربتی و کاهش وزن
 • آمیگدالین داخل زرد آلو آیا سرطان را درمان میکند؟
 • برنامه شماره ۶۷۸ گنج حضور
 • طرز تهیه حلیم با گوشت گوسفندی سردست
 • بهترین روشهای کاهش کالری روزانه
 • تغییر کمالگرایی را از کجا شروع کنیم؟(۱۲)
 • انواع عجیب فوبیا که تعداد زیادی از مردم گرفتار کرده است!
 • زندگی نامه مایکل شوماخر
 • چطوری سامانه چربی سازی در شکم و باسن ها را متوقف سازید!
 • گم شده در فکرش(3)
 • آیا حبوبات در جلوگیری از چاقی موثر هستند؟
 • عواقب بسیار خطرناک حبس و نگهداشتن ادرار!
 • برای داشتن قد بلند و زیبا طرز پوشش خود را تغییر دهید!
 • صبحانه ای مقوی با کرپ پاستو
 • با گوجه فرنگی خشک یک صبحانه داغ درست کنید
 • چرا به سرطان مبتلا شدم و چگونه خود را نجات دهم؟
 • چند روش برای آرام کردن سکسه نوزاد
 • محبوبترین ها
 • عوارض لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی ها
 • آشنایی با رشته ی چتربازی
 • طریقه ی نگهداری بامبو در منزل
 • آرایش خود را با مواد طبیعی پاک کنید!
 • باورهای غلط راجع به دو برابر شدن غذای مادر باردار
 • ۹ ماده غذایی کاهنده استرس
 • بخارپز کردن ماهی بجای آب پز کردن آن
 • احساس خواب آلودگی با رژیم غذایی چرب رابطه دارد
 • عادت به این اعمال باعث خرابی حتمی دندان شما می شود
 • مواد غذایی ضد آفتاب سوختگی و زیبایی پوست
 • آداب و رسوم ازدواج درکشورهای مختلف جهان
 • فواید خوابیدن در اتاق سرد
 • دیوار برلین جدید بین آمریکا و مکزیک ساخته شد!
 • شخصیت و رابطه آن با طرز راه رفتن و قدم برداشتن انسان!
 • نکات ضروری برای ورزش در تابستان
 • تمرینات ورزشی برای ایجاد رانهای زیبا و کشیده در بانوان
 • طرز تهیه گردالی کرمانشاهی
 • تری گلیسیرید چیست و شیوه درمان آن
 • اقتصاد ما شگفت انگیز شد، چون خودمان شگفت انگیزیم!
 • طرز تهیه سوپ ترکیه کسمه kesme
 • خواص داروئی گل‌گاوزبان براساس کتاب قانون بوعلی سینا
 • ده راهکار برای متمایز بودن در محیط کار
 • چه احساسی را در فقدان تجربه میکنیم و مراحل بهبودی آن-بخش دوم
 • چند میلیون خانوار ایرانی ماهواره دارند؟
 • سالاد سنگاپوری،سالادی رژیمی و خوشمزه
 • پروتئین مورد نیاز بدن خود را از مواد تامین کنید
 • چگونه احساس پوچی و خلاء را بشناسیم و درمان کنیم؟
 • مواد تغذیه ای برای کاهش تری گلیسیرید بدن
 • شیر بز بخوریم یا شیر گاو
 • همه چیز درباره ی غواصی
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب