رقابت در مد بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون

در طول کارزار انتخاباتی آمریکا و اولین مناظره، علاوه بر سیاست ها و شخصیت این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، ظاهر و شیوه لباس پوشیدن آنها نیز زیرذره بین بوده است.هیلاری کلینتون به عنوان اولین زنی که از سوی یک حزب عمده آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد شده طی ماه های گذشته به شدت زیر نظر بوده است. علاوه بر سیاست ها و دیدگاه ها، ماجرای استفاده از ای میل های شخصی و مناسبات خانوادگی، حتی شیوه لباس پوشیدنش هم موضوع تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

در هیچ کشوری تمرکز روی شیوه لباس پوشیدن و مدل مو در فضای سیاسی به اندازه آمریکا نیست. به عنوان مثال مفسران ساعت ها و بارها در مورد کت و شلوار سفیدی که کلینتون در اجتماع سراسری حزب دموکرات پوشیده بود صحبت کردند.

برخی گفتند او در نظر داشته نوعی بارقه اامید را القا کند. همچنین گفته شد او خواسته با این کت و شلوار سفید، اشاره ای به لباس زنان در هنگام جنبش کسب حق رای کند. و بالاخره شماری آن را انعکاسی از پس زمینه سفید پرچم آمریکا توصیف کردند.

دونالد ترامپ نیز تا حدی کمتر از کلینتون زیر ذره بین بوده. او به خاطر پوست برنزه اش، مدل کت و شلوارهایی که می پوشد، مدل مویش و حتی اندازه دست هایش مورد تمسخر قرار گرفته است.وقتی موضوع رهبری یک کشور در میان است همه این نکات ممکن است مسخره و یا حداقل بی ربط به نظر بیایند. ولی ساده لوحی خواهد بود اگر فکر کنیم که ظاهر در سیاست مهم نیست.

حقیقت این است که سیاستمداران امروزی هم به مضمون توجه دارند و هم به ظاهر. و البته این موضوع جدیدی نیست. در دهه شصت میلادی وقتی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به رویدادی تلویزیونی بدل شد، به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران ظاهر شیک و جذاب کندی در پیروزی او بر نیکسون نقش مهمی داشت.

پژوهش ها نشان می دهند که در سیاست بیش از آنچه که حاضریم بپذیریم ظاهر افراد موثر است. در پژوهشی که الکساندر تودورف از دانشگاه پرینستون انجام داده و نتایج آن در سال ۲۰۰۶ در مجله علوم روانشناسی منتشر شد، داوطلبانی که برای یک لحظه عکس نامزدهای ناشناس را دیده بودند توانستند حدود ۷۰ درصد از افراد پیروز در انتخابات کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۶ را پیش بینی کنند. از چنین منظری، اظهار نظر مارک روبیو در مورد دست های کوچک دونالد ترامپ فراتر از یک تمسخر ساده بود، به این وسیله می خواست توانایی ترامپ برای رهبری را زیر سئوال ببرد.

 

کوری روچ متخصص مد که هم در میان هنرپیشه های هالیوود و هم سیاستمداران واشنگتن مشتریانی دارد، می گوید:”ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جنبه های بصری بسیار برجسته اند. مد لباس و آرایش یک زبان جهانی است و چه باورکنید و یا نکنید، یکی از اولین و پایدارترین عناصر گذاشتن تاثیر روی دیگران است.”

دکتر ربکا آرنولد استاد تاریخ لباس و پارچه در موسسه کورتوا نیز موافق است که توجه به نحوه لباس پوشیدن سیاستمداران در دوران شبکه های اجتماعی افزایش یافته است. او می افزاید:”این نمایانگر فرهنگ ما بطورکلی است. امروزه در مورد ظاهر و نحوه ارائه خود حساسیت و وسواس بیشتری داریم و رسانه های دیجیتال آنرا تشدید کرده اند.”

دکتر آرنولد می افزاید هنوز هم زنان بیشترزیر ذره بین هستند.”هنوز هم روی زنان تمرکز بیشتری می شود و آنها کت و شلواری را که به شیوه معمول لباس پوشیدن مردها بدل شده ندارند. در عین حال باید یادآوری کرد که این توجه و حساسیت نه فقط زنان سیاستمدار بلکه همه زنان را شامل می شود و سلیقه و نحوه پوشش آنها با قساوت بیشتری مورد قضاوت قرار می گیرد.”

لاورن روثمن کارشناس مد در واشنگتن معتقد است دلیل این وضعیت تاحدی این است که هنوز زنان در عرصه سیاست سرمشق های زیادی ندارند.”ما از زنانی که در سطوح قدرت و تصمیم گیری باشند سرمشق زیادی نداریم. اما در مقابل نحوه لباس پوشیدن مردان چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

برای مردانی که در سیاست و مدیریت کشور هستند یک اونیفورم مشخص وجود دارد که کت و شلوار سرمه ای، پیراهم سفید و کراوات های آبی و یا قرمز است. ولی چنین چیزی هنوز برای زنان خلق نشده است. به نظرم به موازات پیشرفت زنان و در هم شکستن موانع موجود شاهد ظهور نمونه های بیشتری از نحوه لباس پوشیدن زنانی خواهیم بود که در قدرت هستند.”

اول زنان

معمولا بانوان اول و همسران سیاستمداران در زمینه مد لباس خطر می کنند.آنگلا مرکل لباس هایی شبیه کت و شلوارهای مردانه را برگزیده است. احتمالا از نگاه او در دنیایی که زمانی در احاطه کامل مردان بوده برای اینکه یک زن با قدرت به نظر برسد باید مثل مردان لباس بپوشد.

گروه دیگری از رهبران زن از جمله میشله باشله، رییس جمهور شیلی، دیلما روسف رییس جمهور برکنار شده برزیل و تا حدی هم نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند از همین منش پیروی می کنند. اما مارگارت تاچر با پوشیدن شال گردن های پرچین، گردنبندهای مروارید و کیف نمادی از خود خلق کرده بود که به مرز کاریکاتور نزدیک می شد. کریستینا فرناندز د کرشنر رییس جمهوری سابق آرژانتین نیز به خاطر لباس های زنانه و پر از تور دوزی خود شهرت داشت.

علاقه وافر و آشکار ترزا می به مد از مدتها پیش بر همه روشن بوده استاکنون هیلاری کلینتون و ترزا می دو سیاستمدار زن در قدرت، تصورات از نحوه لباس پوشیدن متناسب را تغییر می دهند.

علاقه آشکار ترزا می به مد لباس که آنرا می توان در گردنبندها و پوشیدن لباس های دوخت طراحان مشهور به خوبی دید از پیش بر همه روشن بوده است. نخست وزیر بریتانیا نشان داده که لذت بردن از مد و همزمان مذاکره در مورد نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تناقضی ندارند.

این برای زنان جوان پیام مثبتی است، به این معنا که در عین توجه و علاقه به مد می توانند عهده دار یک شغل مهم شوند. روزی که او با کفش های پاشنه بلند صورتی با نقش پلنگی وکت دوخت آماندا وکلی در برابر دفتر نخست وزیری ظاهر شد قبل از اینکه مضمون سخنرانی او درک و تحلیل شود عکسهایش در سراسر اینترنت پخش شد. به نظر می رسد که نخست وزیر جدید بخوبی دریافته است که مد لباس یکی از معدود زبانهای جهانشمول است. در مورد ترزا می، علاقه به مد و لباس چهره او را انسانی تر کرده و به شخصیت خشکش لایه دیگری افزوده است.

دیوید کامرون نخست وزیر قبلی بریتانیا نیز از همین شیوه استفاده می کرد و زمانیکه قصد داشت چهره حزب محافظه کار را تغییر دهد کفش های ورزشی مدل کانورس پوشید.هیلاری کلینتون شاید به اندازه ترزا می عاشق مد و لباس نباشد ولی شکی نیست که اهمیت آن را می داند. از کارزار انتخابات ریاست جمهوری قبلی برخوردش با این موضوع تغییر کرده است. برای کمک به بهبود وجهه خود کریستینا شیک، مشاور مد سابق میشل اوباما و یک متخصص آرایش را استخدام کرده است.

مد به سلاحی بدل شده که هیلاری کلینتون می تواند آنرا در راهبرد سیاسی خود بگنجاند.

لاورن روثمن می گوید:”بار قبل که کلینتون در انتخابات شرکت کرد وجه مشخصه استیل او این بود که مثل مردها لباس می پوشد. اما اکنون از زنانگی به عنوان یک ارزش بهره می گیرد و نحوه لباس پوشیدن روشی برای انتقال آن است، چه در مواقعی که در قالب مادر و یا مادربزرگ ظاهر می شود و یا وقتی که عکسی از لباس هایش را روی اینستاگرام می گذارد، می خواهد تاکید کند که یک زن است.”

به زبانی دیگر مد لباس به سلاحی بدل شده که کلینتون می تواند آن را در راهبرد سیاسی خود بگنجاند.

چقدر واقعی است؟

دکتر ربکا آرنولد معتقد است روش برخورد و تحلیل درست ما از نحوه لباس پوشیدن سیاستمداران، چه زن و چه مرد، نه مد روز بودن آن بلکه باید رمز گشایی اهداف آنها باشد.”به نظرم اکثر سیاستمداران از مد روز پرهیز می کنند و نحوه لباس پوشیدن آنها بیانگر ارزشهایی است که می خواهند منعکس کنند.”

جرمی کوربین از سوی بسیاری حتی مادر دیوید کامرون به خاطر بی توجهی به استانداردهای لباس پوشیدن مورد انتقاد قرار گرفته استلاورن روثمن موافق است و می افزاید:”این بخشی از پیام رسانی به شیوه بصری است. خیلی از سیاستمداران آرزویشان این است ظاهری داشته باشند که به اصطلاح مخصوص سیاستمداران است. چون بسیاری از سیاستمداران بد لباس می پوشند نباید تصور کرد که لباس پوشیدن بلد نیستند.”

این نکته ما را به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا می رساند. سیاستمداری که از سوی بسیاری و حتی مادر دیوید کامرون، نخست وزیر سابق به خاطر بی توجهی به استانداردهای لباس پوشیدن در سطوح عالی سیاست بریتانیا مورد انتقاد قرار گرفته است.

کوری روچ می گوید برای مشتریان سیاستمدارش در واشنگتن قیمت همیشه موضوع حساسی است چون نمی خواهند لباس هایی بپوشند که از نظر قیمت با لباسهای مردم معمولی خیلی تفاوت داشته باشد. او به جو بایدن اشاره می کند که “به خاطر پوشیدن یک کت و شلوار ۸۰۰ دلاری بشدت مورد حمله قرار گرفت و این درحالی است که قبل از ورود به سیاست فرد متمولی بوده است.” فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه نیز به خاطر هزینه کردن ۱۰ هزار دلار در سال برای لباس و خیاطی به همین سرنوشت دچار شد.

لاورن روثمن می گوید دونالد ترامپ مراقب این نکته است.”او سعی می کند شبیه آنچه که شیوه معمولی لباس پوشیدن سیاستمدارهاست لباس بپوشد. کت و شلوارهای دست دوز و اعلا را تن او نمی بینیم و معمولا کت و شلوارهایی که در دوره اخیر می پوشد یک شماره بزرگترند. دونالد ترامپ تصمیم گرفته به جای یک میلیونر وال استریت شبیه سیاستمداران لباس بپوشد و این به افزایش حمایت از او کمک می کند.”

دونالد ترامپ در تمام دوران کارزار انتخاباتی به کت و شلوارهای سرمه ای وفادار بوده و هیچگاه لباس راحت تر یا اسپورت نپوشیده است.کت و شلوارهای گشاد و بی قواره در حقیقت فاصله گرفتن از کت و شلوارهای خوش دوخت و پیراهن های بدون کراواتی است که باراک اوباما می پوشید و آستین های آنرا گاه بالا می زند.

مشخصات ظاهری دونالد ترامپ را می توان رجعت به اواسط دهه هشتاد میلادی و ریگانیسم تلقی کرد که جمهوری خواهان معمولا از آن به عنوان “دوران خوش گذشته” آمریکا یاد می کنند.ترامپ در تمام دوران کارزار انتخاباتی به کت و شلوارهای سورمه ای وفادار مانده و هیچگاه لباس های راحت تر و یا اسپورت به تن نکرده است. گاهی اوقات کراوات را کنار گذاشته و کلاه بیسبال با شعار “عظمت را به آمریکا برگردانیم” را می پوشد ولی کت و شلوار سرمه ای دست نمی خورد.

این روش لباس پوشیدن بخشی از دیدگاه او برای رهبری کشور به شیوه مدیر کل شرکت هاست و نمادی از مدیران اقتصادی سنتی را به ذهن می آورد.دونالد ترامپ حتی قبل از شرکت در مبارزات انتخاباتی اهمیت وجهه ظاهری را بخوبی درک می کرد. مدل آرایش موی او و پوست برنزه اش ممکن است در دهه های اخیر مورد تمسخر قرار گرفته باشد ولی به او کمک کرده چهره متمایزی داشته باشد و آنچه را که به آن اعتقاد دارد در ذهن رای دهندگان حک کند.

با وجودیکه نامزدهای انتخابات باید به شیوه ای عادلانه و جدی به خاطر دیدگاهها و مضمون برنامه هایشان مورد قضاوت قرار بگیرند ولی در این دوران که تصویر حامل خبر است بی توجهی به پیامهای بصری حساب شده ای که نامزدها می فرستند نابخردی است. برای سیاستمداران مهم در عرصه جهانی امروزه درست لباس پوشیدن بسیار با ارزش است.

منبع :۲۴khabar.com

تیپ های مردانه به رنگ صورتی!

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • خواص شنبلیله از جمله موجب کاهش وزن و لاغری می شود
 • احساس جذابیت کردن برای خانم ها
 • مواد غذایی باعث تشدید گرسنگی و مانع کاهش وزن هستند
 • چگونه بدون آسیب دیدن، سخت‌تر تمرین کنیم؟
 • خانه ای برای چارلی چاپلین یتیم
 • چطوری به یک دونده نیرومند تبدیل شوید!
 • راههای ثابت نگهداشتن قند خون!
 • بهترین رژیم غذایی برای سلامتی در سال ۲۰۱۸
 • درمانهای جدید سکسکه
 • سه نیروی جادویی لاغری
 • چند بدن دردی که باید خیلی جدی بگیرید!
 • تولید بافت های بدن انسان بوسیله چاپگرهای سه بعدی
 • رژیم غذایی خاص برای درمان سوزش سردل
 • چگونه از قانقاریا پیشگیری کنیم؟
 • مشغولیت ذهنی به وضع ظاهری در افراد دچارخود زشت پنداری(۷)
 • حمله قلبی در زنان مرگبارتر از مردان می باشد
 • دختر ۱۷ ساله‌ای که همراه ۷ فرزند دارد
 • مواد غذایی درمان کننده ریزش مو و ناخن های شکننده خانم ها
 • کلکسیون کیف و کفش دولچه اند گابانا
 • باورهای غلط راجب سفرهای کاری
 • چه رابطه ای بین هورمون ها و شغلتان وجود دارد؟
 • خواص عناب خشک و تر
 • گام هایی بسوی معالجه فقدان؛اکنون وقت سوگواری شماست!(۹)
 • برخلاف تصور شما، این ورزش ها چربی سوز نیستند!!
 • رعایت این نکات خانم ها را شیفته شما میکند!
 • روش های تخریب دندان
 • سنجد خواص دارویی و صنعتی مختلفی دارد
 • باتغذیه هوشیارانه لذت واقعی غذا خوردن را بچشید!
 • برنامه شماره ۵۸۹ گنج حضور،دیوان شمس غزل شماره ۱۶۶۱
 • ضرورت پاک کردن آرایش هنگام ورزش
 • محبوبترین ها
 • سالمندان به سهولت دچار اضطراب و استرس می شوند!
 • بهترین و بدترین غذا و نوشیدنی برای درمان خماری کدام است؟
 • بهترین سواحل دنیا در انتظار سفر شماست!
 • توصیه های روانشناسی دید و بازدید نوروزی
 • اسراربیمار(نشدن)!
 • مهارت های زندگی با نوجوان : مداخله (۱۵)
 • درخرید طلا و جواهر چه نکاتی را باید حتماً رعایت کنید
 • با این مواد غذایی سالم به وزن خودتان بیفزائید! ‎
 • سالمندی و کیفیت معیشت سالمندان ایرانی
 • مهارتهای زندگی با نوجوان:تغییراتی جسمی- بخش نخست
 • تاثیر جویدن آدامس در تشخیص التهاب دهان
 • آیا همسری شبیه والدین خود انتخاب میکنید؟(۹)
 • گام هایی به سوی درمان افسردگی:تاثیر اختلال تغذیه و خواب!(۱۱)
 • دختری که خود را خر میداند!
 • باکتری های فرمیکوتس عامل چاق کنندگی انسان ها
 • ایتالیایی ها جزو فیت ترین مردم دنیا هستند
 • ربای بانکی در بانکداری بدون ربا!
 • هنگامی که جامعه به چاقی معتاد می شود!
 • میزان کالری در انواع مواد غذایی
 • در مصرف نمک بیشتر دقت کنید
 • ارزن دارای هزاران ماده مغذی برای می باشد!
 • رابطه سمی و کشنده و رابطه سالم در زندگی
 • برنامه شماره ۶۴۱ گنج حضور،تفسیر غزلیات دیوان شمس
 • کمالگرایی نتیجه الگوهای ذهنی شرطی شده!(۸)
 • سن ازدواج درقلب پایتخت به ۴۰ سال رسید
 • علت کم خوابی سالمندان چیست؟
 • خود کشی نوجوانان، سراشیبی سقوط نسل آینده
 • ۲۶روش سرگرمی و تفریح برای کودکان در خانه
 • راههای افزایش تمرکز در کودکان بیش فعال
 • چای اولانگ و لاغری
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب