درد عضلات یا میالژی Myalgia را چگونه درمان کنیم؟

 

sport-darman-2587628357682374507

درد عضلات یا میالژی Myalgia درد شایعی است که تقریبا هر کسی آن را تجربه کرده است. ممکن است خفیف یا بسیار شدید و غیر قابل تحمل باشد. معمولا در عرض چند روز خوب میشود ولی گاهی اوقات ممکن است ماه ها به طول انجامد و در هر جایی از بدن از گردن تا کمر، ران، ساق بازو و یا حتی دست دیده میشود.

درد عضلات در غالب اوقات به علت استفاده بیش از حد از آن در حین کار یا ورزش و یا بدنبال ضربه به عضله و یا کشیدگی آن بوجود میاید. این درد ممکن است در حین فعالیتی که آن را بوجود آورده شروع شود و یا بعد از مدتی پدید آید.

درد عضلانی که با تاخیر شروع میشود Delayed Onset Muscle Soreness DOMS همان است که روز بعد از یک فعالیت سنگین بدنی شما را با درد شدیدی از خواب بیدار میکند. شروع این درد ۴۸-۲۴ ساعت بعد از انجام فعالیت بدنی است.
وقتی شما فعالیت بدنی را انجام میدهید که فشاری بیش از حد به عضلات شما وارد میکند و عضلات شما آنقدر قوی نیستند که تحمل فشار وارده را بکنند فیبرهای عضلانی آن کشیده شده و پارگی های میکروسکوپی در آن ایجاد میشود. این آسیب ها موجب میشوند تا یکی دو روز بعد از فعالیت ذکر شده به علت التهاب و آزاد شدن مواد شیمیایی مولد درد در محل، فرد دچار درد عضلانی شود.
راه پیشگیری از این وضعیت رعایت دو نکته اساسی است. اول اینکه قبل از شروع هر فعالیت ورزشی و یا فعالیت سنگین بدنی باید نرمش های کششی را به اندازه کافی انجام داد تا فیبرهای عضلات و تاندون ها و رباط های اطراف مفصل بلندتر شده و قابلیت انعطاف بیشتری پیدا کنند و دوم اینکه شدت و مدت هر فعالیت ورزشی جدید را باید بتدریج افزایش داد تا بدن فرصت کافی را برای تطبیق دادن خود به آن داشته باشد.

به غیر ار فعالیت های بدنی سنگین که شایعترین علت دردهای عضلات هستند این درد ها ممکن است علل دیگری هم داشته باشند که عبارتند از :

مصرف بعض داروها مانند بعضی داروهای ضد فشار خون، کوکائین و بعضی داروهای ضد کلسترول مانند استاتین

درماتومیوزیت، پلی میوزیت، لوپوس، ام اس

اختلال الکترولیتی در بدن مانند کمبود پتاسیم یا کلسیم بدن

عفونت هایی مانند آنفلوآنزا، مالاریا، پولیومیلیت، تریشین، بیماری لایم

پلی میالژی

رابدومیولیز

سندروم کمپارتمان مزمن

سندروم خستگی مزمن

نارسایی عروقی اندام

پورفیری

sport-darman-2587628357682374506

در مواردی که درد عضلات بدنبال فعالیت بدنی شدید ایجاد شده است اقدامات زیر معمولا میتواند در کاهش شدت درد موثر واقع شود

استراحت و کاهش فعالیت های بدنی

استفاده از استامینوفن و یا داروی ضد التهاب مانند ایبوپروفن

سرد کردن محل درد در ۷۲-۲۴ ساعت اول و پس از آن استفاده از گرمای موضعی

انجام نرمش های کششی بعد از چند روز استراحت و سپس انجام ورزش هایی مانند راه پیمایی، شنا و دوچرخه سواری

استراحت و خواب به اندازه کافی و استفاده از روش های ریلاکسیشن مانند یوگا و مدیتیشن

با این حال وقتی که شدت درد زیاد بوده و یا علت آن مشخص نباشد، درد بیش از سه روز طول بکشد و یا علائمی از عفونت وجود داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

 

راههایی برای رفع دردهای عضلانی بعد از ورزش

وقتی برای نخستین بار ورزش می کنید و با بازگشتن به خانه دوش می گیرید، تفریح و ورزش، کم کم مزه خود را از دست داده و جایش را به درد عضله می دهد، به طوری که تکان خوردن را برایتان غیرقابل تحمل می کند. با وجود اینکه ورزش کردن محاسن بسیاری دارد اما شما که برای نخستین بار ورزش کرده اید، به مشکلی دچار شده اید که هرکس هم جای شما بود، گرفتارش می شد.

آیا با توجه به اینکه مدت های مدید عضلات تان را کم تحرک بار آورده اید، انتظار دارید که با حرکت های سنگینی که به یک باره به او تحمیل کرده اید، عکس العمل نشان ندهد. می دانید برای جلوگیری از این قبیل دردها و یا برای درمان آن باید چه کار کرد؟
بهترین راه برای شما این بود که ورزش را به طور مداوم ادامه می دادید تا دچار چنین شوک هایی نشوید که راه رفتن را برایتان بسیار مشکل سازد، به شکلی که انگار تصادف سنگینی کرده اید.
حال برای رفع این دردهای عضلانی، چند راه آسان پیشنهاد می شود که شاید دردتان را بهبود بخشد و در ضمن بدانید که از این پس چطور ورزش کنید و با عضلات تان کنار بیایید.
● کشش عضلانی
اگر احساس می کنید کار از کار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بکشید و آن را محکم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است، با یک دست آن را بکشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید. حتما متوجه گرفتگی به شکل یک گره سفت شده زیر پوست تان می شوید. آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستان تان لمس کنید و بکشید.
● ورزش سنگین، ممنوع!
مراقب باشید. اگر دچار گرفتگی عضله شده بودید و اکنون حال تان بهتر است، فراموش نکنید چه دردی را تحمل کرده اید و به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع کنید.
اگر می دانید که هنگام ورزش از ماهیچه هایتان بیش از حد کار کشیده اید، بلافاصله یک دوش آب سرد بگیرید.
● استفاده از حوله داغ
ممکن است گذاشتن حوله داغ روی منطقه عضله گرفته احساس خوبی داشته باشد اما مطمئن باشید بدترین کاری است که می توانید در حق خود انجام دهید، گرما دردتان را در محل بیشتر می کند و اگر اصرار دارید که آن را گرم کنید، بیش از ۲۰ دقیقه این کار را ادامه ندهید.
● شوک به محل درد
کار دیگری که می توانید بکنید، شوک دادن به محل است. چهار دقیقه گرم کردن محل و یک دقیقه گذاشتن یخ پس از چهار روز جواب می دهد. آن گاه می توانید دوش آب گرم بگیرید.
● مصرف داروهای ضددرد
خوردن مسکن هایی همچون «ایبوپروفن» می تواند به دردتان کمک کند و آن را کمی تسکین ببخشد. از کرم های گرم یا سردکننده استفاده نکنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان کرم های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می شود، به جز آنکه روی سطح پوست تان اثر بگذارد، هیچ کاری برای عضله شما نمی کند و در ضمن ممکن است پوست شما به آنها حساسیت داشته باشد.
● حرکت کنید
وقتی عضله شما گرفته است، سخت ترین کار برایتان تکان خوردن است اما بدانید که بسیار برایتان مفید است. پس بلند شوید و به آرامی برای ۲۰ دقیقه راه بروید.
● شنا کنید
یکی از راه های بسیار مفید شنا کردن است. آب سرد به عضله شما کمک بسیاری می کند و حرکت عضله در آب بسیار مفید است.
● ماساژ دادن، راهکاری موثر
به طور معمول ماساژ دادن عضلات گرفته به شما کمک خواهد کرد. اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.
در طول روز یک یا دو موز بخورید. پتاسیم موجود در آن می تواند از گرفتگی های عضله جلوگیری کند. نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نکنید

sport-darman-2587628357682374508
۱۰ داروی خانگی برای درد عضلانی
۱. کیسه سردبا استفاده از یک کیسه  سرد در عضله آسیب دیده  به کاهش درد و التهاب کمک میکند  تعد ادی یخ را در یک ح.له ن ازک پیچیده و در قسمت آسیب دیده به م دت یکربع قرار دهید  هر ۲۴ تا ۷۲ ساعت تکرار کنید

۲. با  آب داغ خیس کنیدبعد از ۲۴ ساعت اول پس از شروع درد، آب گرم سریع  درد را تسکین می دهد. این افزایش جریان خون به روند درمان سرعت می بخشد.این درمان برای ۲۴ ساعت اول تاثیردارد

شیوه استفاده:وان حمام  را با آب گرم  پرکرده و  یک فنجان نمک می ریزیم چون منیزیم سولفات منیزیم  موجود در نمک در آرامش عضلانی تاثیر دارند قسمت دردناک بدن را به مدت حداقل ۲۰ دقیقه در این مخلوط فرو ببرید چند بار در روز به مدت یک تا دو روز انجام دهید تا ماهیچه های دردناک و شفت بتدریج شل شوند.

۳. گیلاس ترش
گیلاس ترش از درد عضلانی پس از ورزش جلوگیری می کند. با توجه به مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۰ در اسکاندیناوی مجله پزشکی و علوم در ورزش منتشر شده، بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در گیلاس ترش  می تواند التهاب و درد عضلانی را کاهش دهدپس از ورزش یک و نیم فنجان گیلاس ترش برای جلوگیری از درد عضلانی مفید است.
همچنین می توانید یک فنجان آب آلبالو ، بدون افزودن  شکر، به کاهش التهاب عضلات و درد آن مفید است

۴. زردچوبه

زردچوبه داروی مسکن قوی و ضد التهابی است

در یک فنجان شیر  ک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را مخلوط کنید .   دو بار در روز، جرعه جرعه و به آرامی، بنوشید
روش دیگر، ایجاد یک ضماد با مخلوط کردن مقدار مساوی از زردچوبه تازه رنده شده  با آب لیمو و نمک است.این ضماد را به عضلاتی که درد میگیرد بزنید. نیم ساعت بعد  با آب گرم بشوئید. این کار را دو بار در روز تا زمانی که درد از بین رفته است انجام دهید

advie-zanjabil-357983475834
۵. زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک عامل ضد التهابی طبیعی برای گردش خون  درد عضلانی را تسکین میدهد

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ توسط دانشگاه جورجیا و دانشگاه ایالتی (GCSU) نشان داد که مصرف روزانه زنجبیل خام و زنجبیل گرم می تواند درد عضلانی به علت آسیب عضلانی ناشی از ورزش کمک کند.

چهار قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده در یک پنبه . قرار دادن آب داغ در مدت کمتر از یک دقیقه است. بگذارید خنک شود و سپس  بر روی منطقه آسیب دیده به مدت ۱۵ دقیقه قرار میدهیم . چند بار در روز به مدت دو تا سه روز تکرار شود
همچنین می توانید سه فنجان چای زنجبیل در روز بنوشید.  یک تکه کوچک ریشه زنجبیل ودر دو فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقهمی نوشیم. کمی عسل  اضافه میکنیم
۶-سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از درمان بسیار خوبی برای تسکین درد عضلانی  است. این ضد التهاب و خواص alkalizing به کاهش درد و التهاب کمک میکند

اضافه کردن دو فنجان سرکه سیب به آب حمام ولرم. غوطه ور شدن در این آب به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه. این کار را روزانه به مدت چند روز تا زمانی که به طور کامل بهبود یابید
یک شیوه دیگر اضافه کردن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و مقداری عسل به یک لیوان آب گرم است. نوشیدن  یک بار در روز به مدت یک هفته.

۷- فلفل قرمز
فلفل ضد درد و ضد التهاب  به کاهش درد عضلانی، خشکی و التهاب کمک میکندیک قاشق چای خوری پودر فلفل را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید.  این مخلوط را به منطقه آسیب دیده می ما لیم. روی ان را میبندیم دو تا سه روز بماند.
روش دیگر، اضافه کردن پنج قاشق چای خوری فلفل  به نصف فنجان روغن نارگیل گرم شده به مدت ۲۴ ساعت به آرامی آن را ماساژ دهید
شما همچنین می توانید  تکه های فلفل هندی در سالاد خود، سوپ یا غذاهای دیگر برای سرعت بخشیدن به بهبود.

۸. رزماری

دو برگ رزماری تازه و خشک حاوی خواص ضد التهابی است که می تواند  درد و التهاب بافت های عضلانی ملتهب را سریع درمان کند

سه اونس از برگ رزماری خشک شده را در هشت فنجان آب بریزید بیست دقیقه در آب گرم بماند تا خیس شود و ۱۵ دقیقه در محل آسیب دیده بماند دو یا سه بار در روز بمدت سه روز.
۹. روغن خردل

روغن خردل  جریان خون  پوست را افزایش میدهد. باعث  شل کردن عضلات و بهبود گردش خون برای کاهش درد و کمک به فرایند درمان می شود

۱۰ حبه سیر را ریز ریز خرد میکنیم در ۴ قاشق غذاخوری روغن خردل تفت داده تا طلایی شود سپس مخلوط را سرد کرده و به آرامی م نطقه آسیب دیده را با این روغن ماساژ میدهین چند بار در روز این کار را انجام میدهیک
حرارت آنها را در چهار قاشق غذاخوری روغن خردل تا میخک تا قهوه ای طلایی رنگ شود.
با قرار دادن یک قطعه کوچک از کافور در آن است. (اختیاری)
اجازه دهید مخلوط را به سرد و فشار آن.
به آرامی ماساژ روغن را بر روی منطقه آسیب دیده.
پیگیری این درمان چند بار در روز برای چند روز.

۱۰. موز

موز درمان فوق العاده برای درد  ناشی از گرفتگی عضلانی است. این میوه سالم یک منبع غنی از پتاسیم است. کمبود پتاسیم می تواند ضعف عضلانی، خستگی و گرفتگی عضلات را  درمان کند

خوردن موز رسیده را به صورت روزانه ماهیچه های دردناک  را درمان کنند.
همچنین می توانید میلک شیک موز بنوشید.  پتاسیم و کلسیم و برای سلامتی عضلات ضروری است

دفعه بعد که دچار درد عضلانی شوید، سعی کنید این درمان ها  را به جای  مسکن استفاده کنید. اگر درد عضلانیدر محدوده زمانی معین است، بایک دکتر مشورت کنید.

منابع:

دکتر سلام

ایران ارتوپد

آکا ایران

 

علل اسپاسم یا گرفتگی عضلات کمری چیست؟

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • روش های منت کشی از همسر
 • بستنی یا بمب کلسیمی
 • تری گلیسیرید چیست و شیوه درمان آن
 • سالمندی و کیفیت معیشت سالمندان ایرانی
 • اهمیت نقاشی در سلامت روان کودکان
 • طرفندهای نگهداری از مواد غذایی
 • روانشناسی بالینی
 • با این اشتباهات خودتان را تبدیل به مردی بدتیپ نکنید
 • آشنایی مختصر با انواع سرطان درجهان و ایران
 • ۵ استراتژی قدرتمند که کمک می کند به هر هدفی دست یابید
 • آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی جایی برای سفر و زیارت
 • اعتراض موسیقایی در جهان عرب
 • با خمیردندان چه کارهایی میتوانیم انجام بدهیم؟
 • یک شربت مکزیکی به اسم آگوا فرسکا دی پپینو
 • مهارت های زندگی با نوجوان؛خصوصیات والدین حامی!(۸)
 • روش های عجیب لاغری هنرمندان و ستاره های سینما و موسیقی
 • افزایش انرژی و نجات از گرسنگی با خوردن پروتئین
 • مدیریت زمان با قانون ۸۰ در ۲۰
 • تکنیک های شیک پوشی بانوان چاق
 • برنامه شماره ۶۳۴ گنج حضور تفسیر اشعار مولانا
 • تمرینات ورزشی کالری سوز برای لاغری سریع در خانه
 • پیاده روی درمان کننده درد سیاتیک
 • چهل و پنج عامل چاقی و اضافه وزن
 • چرا برخی از خود ترسانی لذت می برند؟
 • چه کسانی به ویتامین A ( آ ) نیاز دارند؟
 • موج شدید انقلاب صنعتی چهارم در راه است
 • مردان هالیوودی برای شیک پوش تر بودن چه میکنند؟
 • غذا خوردن در حالت ایستاده و حرکت چه عوارضی دارد؟
 • خارش واژن یا مهبل مشکل دستگاه تناسلی شایع زنان است
 • اعسار مرد تائید شود مهریه را باید دولت به زن پرداخت کند
 • محبوبترین ها
 • عواقب مصرف خودسرانه داروهای گیاهی
 • درس هایی برای زندگی:برای آینده سرمایه گذاری کنید(۱۴)
 • درمان کمر درد با دو حرکت ورزشی ساده
 • کلکسیون کیف و کفش دولچه اند گابانا
 • شیوه معالجه اعتیاد به شبکه های اجتماعی
 • دکوراسیون و چیدمان اتاق نشیمن مناسب سلیقه شما
 • مواد فیتو شیمیایی گیاهان ومیوه جات کاهنده سرطان و بیماریهای قلبی
 • سینمای ملی در خطر نابودی ست!
 • مهارت های لازم برای دوران جوانی و ۲۴ سالگی
 • لوبیا سبز سرشار از فیبر و کم کالری
 • خامه خوشمزه،مغذی و خطرناک برای وزن!
 • آشنایی با خواص دارویی و غذایی قارچ
 • ۲ مدل جواهرات زیبا و برند جهان
 • طرز تهیه ی نودل و میگو
 • رفتارهای پرهیز و ایمنی سبب ماندگاری اضطراب سلامتی می شود(۹)
 • تحمل پریشانی عاطفی : نقشه عملی(۱۳)
 • ۱۰ خوراکی برای شما که میخواهید فربه(چاق) شوید!
 • آشنایی مختصر با رشته ورزشی بدمینتون
 • لاغری شیشه ای در انتظار زنان عاشق لاغری!
 • فرهنگ رانندگی در جاده ها و خیابان های ایران!
 • عصاره توت سفید کننده ی پوست صورت
 • رازهای تاریخی هفت سین نوروزی
 • تست خود شناسی و ازدواج
 • اضطراب اجتماعی- بخش نخست
 • لاغر شوید و لاغر بمانید
 • خوراکی های افزایش دهنده رفلکس معده
 • هوس های غذایی کلافه کننده و درمان آن
 • سه نوع افسردگی زنان که کاملاَ‌رایج و فراگیر می باشد
 • عامل بیماری و طریقه انتقال تب کریمه کنگو چیست؟
 • سالاد یونانی با گوشت و روغن زیتون
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب