به چه دلیل الان میخواهم این خوراکی را بخورم؟

۱۶۰۱۱۹

هنگامیکه به سراغ شیرینی و شکلات و میوه، دسر و غیره می روید تا بخورید، ازخودتان سئوال کنید؛ به چه دلیل الان میخواهم این خوراکی را بخورم؟

بیشتر مردم متاسفانه دلیل روشن و عقلی ونیاز طبیعی برای غذا خوردن ندارند، بلکه  بطور اتوماتیک و ناهوشیارانه طبق عادت یا هیجان زودگذر و هوس به سراغ مواد غذایی می روند.

این اشخاص هنگامی که سعی دارند وزن خود را کم کنند، بخاطراجرای  نسخه های ممنوع کننده رژیم لاغری درگذشته، غالباً وسواس جبری به خوردن غذای ممنوعه پیدا کرده اند. ممنوعیت و محرومیت های گذشته غریزه آنها را برای خوردن خوراکی های ممنوع برنده تر ساخته است. یک نوع رابطه عاشق و معشوقی بین مواد و انسان درست می شود.

از طرف دیگر، بخاطر خوردن خوراکی های ممنوعه که لذیذ و خوشمره هستند، دچار احساس شرمساری، احساس گناه، گریز از غذا، خود بیزاری و سرزنش و تقبیح خویشتن دچار می شوند، روحیه ای که خوردن مجدداً خوراکی ممنوعه را بیشتر و بیشتر می سازد. درحقیقت یک سیگل باطل تشگیل می شود.

بهترین و مناسب ترین شیوه درمان یا راه خروج از این چرخه باطل، هوشیاری است.

وقتی سئوال فوق را قبل از خوردن ازخودتان می پرسید یعنی در وضعیت هوشیاری قرار دارید و امید بسیاری وجود داردکه از لغزیدن و افراط و زیاده روی در خوردن پیشگیری نمائید.

گام بعدی پس از هوشیاری نسبت به وضعیت خود، انجام اقدامات جایگزین است که به عوض غذا خوردن میتوانیم انجام بدهیم.

نکته مهم دیگری که در رابطه با غذا خوردن وجود دارد که بصورت تلویحی در سئوال اولی گنجانده بودیم، دلیل غذا خوردن بود. ما با طرح این سئوال خواستیم دلیل و علت غذا خوردن خود را بدانیم. تا چنانچه پس از بررسی فهمیدیم که دلیل درستی و طبیعی برای خوردن داریم، آنوقت مشغول خوردن بشویم.

بنابراین اجازه بدهید بحث را با دلیل و علت اصلی و درست و سالم غذا خوردن ادامه دهیم:

 

۳۲۱۳۴۱۳۲۱

دلیل درست و سالم برای غذا خوردن

مطمئن باشید برای غذا خوردن دلیل درست و طبیعی وجود دارد که میتوانید با شناختن و عمل کردن به آن، به راحتی غذا بخورید و از زندگی تان لذت ببرید.

 

تنها دلیل مهم برای غذا خوردن که بدیهی و اساسی است، داشتن احساس گرسنگی بدنی است.

 

در واقع بهترین دلیل و در راس همه دلائل قرار دارد. انسان فقط هنگامی باید غذا بخورد که گرسنه است.

ازخودتان سئوال کنید که تاکنون چند بار سعی کرده اید، مطابق احساس گرسنگی تان غذا بخورید؟ اصلاً، چقدر با احساس گرسنگی بدنی آشنایی دارید؟

اکثرکسانی که به منظور لاغر شدن از دستورات رژیمی استفاده میکنند، در گرسنگی دادن به خودشان دارای مدرک دکترا دارند(من خودم هم مدت طولانی مدرک پروفسوری در گرسنگی دادن به خود داشتم!).

بنابراین اگر شما بخواهید با انکار و سرپوش گذاشتن و بی توجهی کردن به علامت یا سیگنال گرسنگی جسمی،از غذا خوردن پرهیز کنید، قطعاً و یقیناً یک اقدام غلط و نادرستی  و ضد طبیعت مرتکب می شوید.

و هرکسی با دستورات و نسخه های خودش شما را به گرسنگی کشیدن توصیه کند، در حقیقت در این ستمگری شما به نفس تان و بدن تان سهیم است.

غذا خوردن درهنگامی که گرسنه جسمی چیزی شبیه نفس کشیدن است. واقعاً چطور میتوان گفت که انسان بدون تنفس میتواند زندگی کند.چطور میتوان انسان را بگونه ای آموزش و تربیت کرد که بخاطر تنفس عمیق کشیدن دچار احساس گناه و شرمندگی بشود!خوردن به هنگام گرسنگی لازمه زندگی است،لازمه حیات است.

هنگامی که ازنظر جسمی گرسنه هستید، هرکدام از سلولهای بدن تان علائم درخواست به مواد مغذی را ارسال میکنند. سلولهای بدن انسان به مواد غذایی خاصی دچار هوس نمی شوند. بلکه آنهابه آب،ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای امینه(پروتئین ها)، اسیدهای چرب، وگلوکز نیاز دارند. موادی که میتوانید از منابع مختلفی چون سبزیجات، میوه ها، حبوبات و دانه ها، گوشت ها، ومواد اشباع از کلیسیم فراهم سازید و دراختیار سلول های بدن تان قرار دهید.
اگرشما همچنان نگران افزایش وزن هستید،تجربه میلیون ها انسان و یافته های مسلم علمی اثبات کرده است که هیچ انسانی یا حتی حیوانی بخاطرغذا خوردن در هنگام گرسنگی دچار چاقی نمی شود، بلکه کاملاً برعکس لاغرتر هم می شود.واقعاً،چرا؟
گرسنگی بدنی براساس حرکات دودی شکل یا پیچش عضلات درون معده همراه با غار وغور شکم سیگنال میدهد،وهرچقدر زمان میگذرد، این سیگنال با احساس درد شدیدترو ناراحتی بیشتری همراه میشود.با طولانی شدن ساعت گرسنگی،احساس ضعف،کاهش قدرت تمرکز،سرکیجه، کاهش قدرت تحمل،عصبانیت، تحریک پذیری زیاد در رفتارهای شخص گرسنه آشکار می شود.

معمولاً گرسنگی جسمی پس از آخرین وعده غذایی  و سپری شدن ۳ تا ۴ ساعت بتدریج با سیگنال های ملایم خودش را آشکار می سازد و دقیقه به دقیقه شدت پیدا میکند.

گرسنگی جسمانی  سیگنال میدهد که هرچه زودتر غذا بخورید، ولی هیچ دستوری فوری برای خوردن یک غذای خاص مثلاً شیرینی و کیک و غیره  صادر نمی کند.

فقط کافیست به درون خود نگاهی بیاندازید؛  به نداهای بدن تان خوب گوش بدهید. او میخواهد با شما صحبت کند؛ ازشما چی میخواهد؟

فقط غذا.چی غذایی؟

از سنگ نرم تر هرچه باشد؟

گرسنگی جسمی تنها شاخص و معیار برای غذا خوردن و نحوه سوخت رسانی  انسان در طول ساعات بیداری روز می باشد. بطور منظم طبق شاخص گرسنگی غذا بخورید، با گرفتن لقمه های کوچکتر و خوردن آرام و هوشیارانه به بدن تان فرصت بدهید تا از مرحله احساس گرسنگی که ۲۰ دقیقه می باشد، به مرحله احساس سیری عبورکنید.

هنگامی که با احساس گرسنگی ملایم غذا میخورید، می بایست با آگاهی و هوشیاری به اعمال و کردار خودتان از بوئیدن غذا، لمس کردن آن، نگاه کردن به آن، پرکردن قاشق وچنگال، بردن به داخل دهان و جویدن آرام  آن آگاهی و هوشیاری داشته باشید. این شما هستیدکه انتخاب میکنید در هروعده غذایی چقدر غذا داخل معده خود جا بدهیدو سپس خوردن را متوقف سازید. ولی بهتر است از امروز به بعد ازمعده خودسوال کنید که تا در مدت ۴ ساعت آینده به چه میزان انرژی یا کالری  نیاز دارد؟ با احساس گرسنگی شروع میکنید و با احساس سیری ملایم خوردن را تمام میکنید، بدون اینکه اهمیت بدهید چقدر از غذایتان درته بشقاب تان باقی مانده است.

۱۳۲۴۱۲۱

لذت بردن از غذا اساس تغذیه انسانی می باشد.

متاسفانه امر لذت بردن در فرهنگ ما بسیار سرکوب شده و موجب حرمان و اعجوجات خطرناک در شخصیت و منش تک تک  ما ایرانیان را رقم زده است.

کسانی که علاقمند هستند جنبه روانکاوانه این قضیه را بیشتر مطلع بشوند مباحث زیگموند فروید در باب سرکوب غرایز، مطالعه فرمایند.

متاسفانه براساس آموزش های مان، بسیاری از ما لذت بردن از غذا را نوعی گناه میدانیم و حتی آنرا انکار میکنیم.

و این درد زمانی برانسانی سنگینی میکند که متخصصان هم افراد را به خاطر لذت جویی در خوردن و آشامیدن سرزنش میکنند.

درحالیکه خداوند به صراحت ما را دعوت میکند که بخوریم و بیاشامیم و لذت ببریم ولی اسراف نکنیم، اما توهمات فرهنگی واجتماعی با مغالطه های عجیب وغریب لذت بردن را به گناه پیوند زده است.

غذا خوردنی که همراه با لذت عمیق نباشد، فقط درحد انباشتن بدن با مواد خارجی و زائد تلقی میگردد.

یعنی اینکه ما شکم خود را همچون باک اتومبیل پر میکنیم!

اگر ازغذایی که میخورید لذت نبرید درحقیقت مشغول جنگیدن با خودتان هستید.

موقع غذا خوردن در دهان شما باید جشن بزرگی برگزار بشود و از طعم و مزه متنوع خوراکی ها نهایت لذت را ببرید.

لذت های غذایی را باید جشن بگیرید.

ازهمه حواس کمک بگیرید و آنها در این جشن بزرگ دعوت کنید.

درواقع با این جشن ما یاد می گیریم که سبک زندگی سالم را جشن بگیریم.

این تفریح و خوشی به شما اطمینان میدهد که الگوی جدیدتان در تغذیه، بطور طبیعی و لذت بخشی،عادت های کهنه و بیمارگونه را از زندگی شما پاک خواهد کرد.

۳۵۶۳۵۶۳

دلیل زیان آور و ناسالم برای تغذیه

وقتی آن سئوال خیلی مهم را از خودتان می پرسید ممکن است(پس از مطالعه و آگاهی به نکات گفته شده فوق) متوجه شوید که «نه! من که یک ساعت پیش غذا خوردم! کامل هم خوردم! خوب پس چه دلیلی دارده که الان دچار گرسنگی شده ام؟

در اینجا یک سوال دیگری میتواند مطرح شودکه:

آیا برای تسکین عواطف یا نارحتی هایم  به خوردن این خوراکی هجوم آورده ام؟

بله! گرسنگی فقط جسمی نیست. گرسنگی یک سیگنال دردناک است که میتواند پیام های مختلفی را ابلاغ کند. حتی احساس تشنگی هم خیلی از مواقع با سیگنال گرسنگی به ما ابلاغ می شود!!

ناراحتی ها و تالمات و دردهای عاطفی و احساسی بسیاری هستند که در قالب احساس گرسنگی به ما پیام میدهند.

اگر شما هوشیارنباشید،و طبق عادت های شخصی تان بصورت خودکار و اتوماتیک رفتار کنید و غذا بخورید، زمانی فرا می رسد و چشم باز میکنید و خود را انباشته از دنبه می بینید!

ولی موقعی که بصورت عاطفی یا هیجانی دچارگرسنگی می شوید و پاسخ شما به این سیگنال پرهیز از خوردن می باشد، شما در حقیقت یک انتخاب سالم و درستی انجام داده اید یعنی یک محدودیت کاملا سالم را اجرا می کنید و تبعاً می تواند احساسات خود را بصورت کاملاً سالم و از طریق صحیح تخلیه کنید و علاج نمائید.

لازم است این نکته را با اطمینان به شما بگویم که هیچ ماده غذایی نمی تواند در هنگام دچارشدن به اضطراب، رنجش، خشم، نفرت، احساس تنهایی، نومیدی و غم و …پشتیبان و حامی خوب و شفابخش برایتان باشد، حتی لذیذترین و بهترین غذاهای این دنیا.

باید احساسات خود را به روش مناسب  و با غذاهای روحی و روانی سیر وسیراب سازید.

احتمالاً در اینجا سئوال مهم دیگری به ذهن تان خطور کند که:

خوب ما چطوری میتوانیم عادت به خوردن برای خاموش کردن عواطف ناراحت کننده و خوردن بی دلیل در موقعیت ها را تغییربدهیم؟

مهمترین گام برای درمان درد: پس از مرحله هوشیاری و آگاهی نسبت به درد و ناراحتی وجود دارد

 

تایید آن است

یعنی تایید کنید که من هم اکنون غصه دارم، عصبانی هستم، نفرت دارم،خونم به جوش آمده، خسته ام، تنها هستم، بی وفایی دیده ام، بی مهری دیده ام، قلبم شکسته، امیدی به زندگی ندارم و….

و لحظه بعد آنرا بپذیرید

فراموش نکنید اگر مقاومت کنید، اعتراض کنید، لجاجت کنید،نق بزنید، فقط و فقط گره طناب دورگردن خود را سفت تر میسازید:

***********

«توسنی کردم ندانستم همی،کز کشیدن سخت تر گردد کمند»

ابو سعید ابولخیر

************

تسلیم اتفاق این لحظه که شدی و آنرا قبل از قضاوت و اعتراض پذیرفتی:

آن وقت جهانی به روی تو گشوده می شود که آنرا «بهشت»میگویند:

هر لحظه که تسلیم شدم درگارگه تقدیر

آرامتر از آهو بی باگ تر از شیر شدم

هرلحظه که کوشیدم در کارخویش کنم تدبیر

رنج از پی رنج آمد زنجیر پی زنجیر

حضرت مولانا

***********

و لحظاتی بعد که بهشتی شده ای،خلاقیت الهی وجود شما شکوفا می شود و راه حل ها یکی پس از دیگری به سوی شما سرازیر خواهد شد تا بتوانید عواطف خویش را به نحو صحیح پاسخ بدهید.(اگرعاطفه منفی باقی مانده باشد!)

بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • مهر و محبت دوره نامزدی را خلاقانه افزایش دهید
 • حرکات شکمی را با بهترین و موثرترین نتیجه
 • نوشیدنی دارچینی و زنجبیلی روزهای سرد
 • همراه هرلقمه، یک تفکر هوشیارانه بخورید
 • معرفی آّبشار لاتون،بزرگ ترین آّبشار ایران
 • تاریخچه و دوره های فرستادن دانشجو به اروپا و آمریکا
 • درکشورهای مختلف مردم چطوری وزن کم میکنند؟
 • دسر شکلاتی انار برای شب یلدا
 • راز خط لاتین و زبان روماتو در روستای زرگر!
 • تنبیه کودکان سبب چاقی آنها در آینده می شود
 • ۵ معما ی تقویت مغز
 • سوپ مرغ و لیمو به سبک یونانی
 • تمرینات مخصوص گرم کردن و سرد کردن بدن
 • چگونه بدون استفاده از فر خوردنیهای خوشمزه تهیه کنیم؟
 • باسلاح شوخ طبعی مشکلات را از پای در آورید
 • آشپزی کردن آقایان فواید زیادی برای آنها در بردارد
 • درمان آلرژی یا حساسیت فصلی با ۱۰ قانون ساده
 • راه رستگاری فقط «بودن» در زمان حال است
 • چاقی شما شاید بخاطر این تصورات غلط باشد که دارید
 • باورهای راست و دروغ در باره ازدواج(۱۰)
 • بیوگرافی فرشته کریمی، فوتسالیست ایرانی
 • غزل حدیث زلف جانان ازشیخ محمود شبستری
 • بعضی از مبتلایان به بیماری تیروئید نمی توانند روزه بگیرند
 • ماساژ ورزشی چیست؟
 • روش های از بین بردن منافذ باز پوستی
 • رژیم حاوی سبزیجات برای رشد قدتان
 • احساس خواب آلودگی با رژیم غذایی چرب رابطه دارد
 • طرز تهیه نسکافه رژیمی
 • کتاب خلاصه بیژن و منیژه اثر ابوالقاسم فردوسی-دانلود مستقیم
 • با خواص خیارچنبر آشنا شوید
 • محبوبترین ها
 • لباس های بچگانه بهار برند «MANGO»
 • چرا فرهنگ فحاشی و بد دهنی در حال گسترش است؟
 • کاهش وزن در محیط کار با چند تمرین ساده
 • خواص جعفری برای کاهش وزن
 • والت ویتمن کسی که شعر آمریکا را آزاد کرد
 • بیوگرافی سعید عبدولی
 • هشدارهای لازم برای مسافران باردار!
 • مدلهای معالجه اضطرا و نگرانی عمومی
 • دانلود کتاب “کندوکاوهای فرهنگی و اجتماعی بدن”
 • لباس های بافتنی طرحدار زنانه مخصوص زمستان
 • برای مقتدر بودن به این خصوصیات نیاز دارید
 • ازرژیم های لاغری انتظار معجزه نداشته باشید!
 • با ورزش هوازی متابولیسم خود را افزایش دهید
 • طبق ساعت بیولوژیکی یا سیگل متابولیکی بدن غذا بخورید
 • طرز تهیه خورشت باقلا قاتق مخصوص شب عید
 • علل علمی پیچیدگی مغز انسان
 • نقد کتاب«در خدمت و خیانت روشن فکران»
 • نه گفتن در ارتباط جسورانه(۱۹)
 • بهترین و بدترین راه های پخت ماهی
 • مهر و محبت دوره نامزدی را خلاقانه افزایش دهید
 • با مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع سیستم ایمنی را شارژکنید
 • لاغری فوری و بدون بازگشت با کمک تخم کتان
 • مو و پوست خود را چگونه محافظت کنید؟
 • طرز تهیه ی پنکیک لیمو و پنیر خامه ای
 • آیا میتوانم چای را با آب لیموی تازه بخورم یا نه ؟
 • توصیه های طب سنتی برای لاغری
 • خواص آب خیار شور
 • ترس از دست دادن (فومو)
 • آثارتاریخی شگفت انگیزی که نابودش کردیم!
 • چه چیزهایی باعث ادم یا ورم اندام های مختلف می شود؟
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب