برترین قهرمانان و ورزشکاران ایرانی

ایران ورزشکاران و قهرمانان بزرگ و دلاوری داشته که در ادوار گذشته برایمان اعتبار و افتخار کسب کرده اند. ۲۴ مردی که از پرافتخارترین ورزشکاران ایرانی در رشته های مختلف بوده اند که به وجود آن ها مباهات داریم.

امروز برای کسب یک مدال طلا در رشته ای مثل کشتی باید سال ها تلاش کنیم اما کسب ۷ طلای المپیک و جهانی چقدر به تلاش نیاز دارد. افرادی مثل سوریان، رضازاده، نصیری، موحد و… آدم های عادی نیستند؛ این ها درواقع ابرانسان هایی هستند که در کنار ما زندگی می کنند. این ابرانسان ها بعد از پایان زندگی ورزشی و عمر قهرمانی چه کرده اند و با فضای جامعه چطور کنار آمده اند؟

چرا علیرضا دبیر و رسول خادم این همه زود از دنیای قهرمانی فاصله گرفته و خود و ورزش ایران را از مدال های متعدد و دنباله دارشان محروم کردند؟ مصدومیت هایی که نصیب این ها شد چطور پیش آمد؟ چرا برخی از قهرمانان ما قانع بودند و دوست نداشتند مثل کارولینها، مثل فادزائف ها و… به دروی مدال بپردازند؟

خادار تسف، در سال ۱۹۹۳ صاحب ۸ مدال طلا بود و در این سال به عباس جدیدی باخت. او سال ۹۴ برای کسب مدال نهم برگشت ولی سه سال متوالی به خادم باخت. خادار تسف برای کسب طلای نهم خود، ۴ سال تلاش کرد.

پوردانف کشتی گیر بلغار در وزن ۵۲ کیلوی جهانی ۱۹۹۰ به مجید ترکان ما ۸-۲ باخت. او با وجود آن که مسن تر از ترکان بود باز در میدان ماند و ۵ طلا و نقره دیگر گرفت اما ترکان ۲۷ ساله آن روز ما دیگر هیچ مدالی در هیچ عرصه دیگری نگرفت. سوریان در ورزش قهرمانی ما مرز قناعت را شکسته است. او در زمینه افتخار، مرد اول تاریخ ورزش ماست. این مردان بزرگ را در این عرصه با هم مورد مرور رتبه ای قرار می دهیم.

۲۵ نفر از این قهرمانان برتر را با هم مرور می کنیم. یادآور می شویم که در این رده با کسانی رودررو هستیم که یا دو طلا و بیش از آن در مسابقات جهانی و المپیک گرفته اند و یا اگر صاحب یک مدال طلا هم هستند، تعداد نقره و برنزهای آن ها حداقل سه مدال دیگر بوده است. مثلا یک طلا و ۳ برنزی که امیر خادم گرفته و یک طلا یک نقره و ۲ برنزی که عباس جدیدی دریافت داشته است.

نکته قابل توجه این که ورزشکاران شورای اسلامی شهر، یعنی ساعی، دبیر، رضازاده، جدید و رسول خادم جملگی در بین ورزشکاران برتر تاریخ ورزش ایران حضور دارند. این ۲۵ مرد بزرگ، تاریخ ساز و محبوب را در رشته های فردی با هم مرور می کنیم و باز هم عنوان می داریم که این رتبه ها نه براساس سلیقه که براساس معیار مدال است.

مرد شماره بیست و چهارم تاریخ ورزش ایران

عباس جدیدی
کارنامه:یک طلا، یک نقره، ۲ برنز

سن:۴۶ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا، یک نقره

او یک طلای دیگر داشت که به اتهام دوپینگ پس گرفته شد. جدیدی هم مثل رسول خادم در اوزان بسیاری فعالیت داشت. او در تیم ملی از ۸۲ کیلو تا ۱۲۵+ کیلو روی تشک رفت. اگر طلای ۱۹۹۳ در کارنامه او می ماند، امروز عباس جدیدی در کارنامه خود صاحب ۲ طلا، یک نقره و ۲ برنز بود.
 

مرد شماره بیست و سوم تاریخ ورزش ایران
بهزاد خداداد کنجوبه

کارنامه:یک طلا، ۲ نقره

سن:۳۴ سال

رشته:تکواندو

بازی های آسیایی:یک نقره، یک برنز

بهزاد خداداد در این فهرست بعد از هادی ساعتی و یوسف کرمی در رده سوم این عرصه قرار دارد.

مرد شماره بیست و دوم تاریخ ورزش ایران
شمس الدین سیدعباسی

کارنامه:یک طلا، ۲ نقره، یک برنز

سن:متولد ۱۳۲۲ (سال ۸۲ و در ۶۰ سالگی درگذشت)

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا

شمس الدین سیدعباسی، آقای فن فتیله پیچ در دنیا بود. متاسفانه او هم نتوانست در اندازه و متناسب با لیاقتش در کشتی دنیا موقعیت کسب کند. او که در چند دوره مربی یا کمک مربی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان بود، در سال ۱۳۸۲ تسلیم سرطان شد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

مرد شماره بیست و یکم تاریخ ورزش ایران
منصور برزگر

کارنامه:یک طلا، ۳ نقره

سن:۶۷ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا

منصور برزگر در مسابقات جهانی ۱۹۷۳ تهران به عنوان قهرمانی جهان رسید. نکته قابل توجه این بود که او در سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۷ که کشتی آزاد ایران در اوج افت قرار داشت، هر سال توانست به فینال وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد برسد اما در هر ۳ فینال بازنده شد تا با یک طلا و ۳ مدال نقره صاحب عنوان بیست و یکم تاریخ ورزش ایران بود.

مرد بیستم تاریخ ورزش ایران
علیرضا حیدری

کارنامه:یک طلا، ۳ نقره، ۲ برنز

سن:۳۸ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:۳ طلا

حیف که از یک طلا بیشتر نگرفت، وگرنه با ۶ مدالش پرمدال ترین قهرمان بعد از پیروزی انقلاب کشتی آزاد کشورمان است. علیرضا حیدری در مسابقات جهانی ۱۹۹۸ تهران صاحب مدال طلا شد.

مرد نوزدهم تاریخ ورزش ایران
مهدی نقوی

کارنامه:۲ طلا

سن:۲۷ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک نقره

کشتی در سطح بالا را زود کنار گذاشت و از اوج فاصله گرفت. فقط او در کنار دبیر، یزدانی و رسول خادم صاحب بیش از یک طلای جهانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.

مرد هجدهم تاریخ ورزش ایران
کیانوش رستمی

کارنامه:۲ طلا، یک برنز

سن:۲۳ سال

رشته:وزنه برداری

بازی های آسیایی:یک نقره

کیانوش رستمی در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ به علت وزنه اتفاقی ورزشکار چینی به عنوان دوم رسید اما این فرصت را پیدا کرد که در مسابقات جهانی آلماتی عنوان قهرمانی گذشته خود را در دنیا تکرار کند.

 


مرد هفدهم تاریخ ورزش ایران
یوسف کرمی

کارنامه:۲ طلا، ۲ برنز

سن:۳۲ سال

رشته:تکواندو

بازی های آسیایی:۲ طلا

کرمی که اهل آذربایجان و ستاره این خطه در ایران بود، در المپیک ۲۰۱۲ لندن و در حالی که از او انتظار می رفت موقعیت شایسته ای کسب کند، در همان مرحله ابتدایی حذف شد. اگر یوسف کرمی می توانست در بازی های المپیک نتیجه قابل توجهی بگیرد به مفاخر درجه اول ورزش ایران متعلق می شد. او سال ها کاپیتان تیم ملی تکواندو بوده است.

مرد شانزدهم تاریخ ورزش ایران
رضا یزدانی

کارنامه:۲ طلا، ۲ برنز

سن:۳۰ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:۳ طلا

او که به پلنگ جویبار شهرت دارد تا المپیک در صحنه است و با ۲ طلای دیگر می تواند تا ۴ طلا بگیرد و پرافتخارترین قهرمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در رشته کشتی آزاد باشد. رضا یزدانی که کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد هم هست، با ۴ مدال طلا می تواند بعد از موحد و در کنار حبیبی سومین کشتی گیر برتر خطه اش یعنی مازندران باشد.

مرد پانزدهم تاریخ ورزش ایران
امید نوروزی

کارنامه:۲ طلا، یک نقره

سن:۲۸ سال

رشته:کشتی فرنگی

بازی های آسیایی:یک طلا

او بعد از سوریان دومین قهرمان برتر رشته کشتی فرنگی در تاریخ این ورزش است. نوروزی می توانست رکورد بهتری هم داشته باشد اما او هنوز جوان است و توان رسیدن به چند مدال دیگر از جمله طلای المپیک را دارد.

مرد چهاردهم تاریخ ورزش ایران
محمدابراهیم سیف پور سعدآبادی

کارنامه:۲ طلا، یک نقره، یک برنز

سن:۷۳ سال

بازی های آسیایی:یک نقره

سیف پور اولین کسی بود که در سه وزن مختلف صاحب مدال جهانی شد و روی سکو رفت. سیف پور با وجود سن و سال بالا سرحال و پرتلاش است و در زندگی شخصی هم موفق و پایدار بوده است.

مرد سیزدهم تاریخ ورزش ایران
علیرضا دبیر

کارنامه:۲ طلا، ۳ نقره

سن:۳۷ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک نقره
همچنین بخوانید : با این ۵ نوشیدنی کاهش وزن چشم گیر داشته باشید

دبیر به دلیل آسیب دیدگی نتوانست در مسابقات بماند. او در ۲۶ سالگی ورزش قهرمانی را کنار گذاشت. اگر آسیب دیدگی او نبود، شاید توان کشتی گرفتن تا ۳۵ سالگی را هم داشت که اگر این اتفاق رخ می داد او می توانست از مرز ۶ طلا بگذرد. البته دبیر با حضور در ۵ فینال کشتی جهان مقامی فراتر از مرد سیزدهم تاریخ ورزش را در لیاقت هایش دارد.

مرد دوازدهم تاریخ ورزش ایران
منصور مهدی زاده سوادآبادی

کارنامه:۳ طلا، یک برنز

سن:۷۶ سال
رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا

دوران قهرمانی او هم کوتاه بود. مهدی زاده در جهانی ۱۹۷۳ تهران سرمربی تیم ملی کشتی شد. او در تیم ملی کشتی و در وزن خودش جایگزین ستاره ای به نام مرحوم نبی ا… سروری شده بود.

مرد یازدهم تاریخ ورزش ایران
بهداد سلیمی کردآسیابی

کارنامه:۳ طلا، یک نقره

سن:۲۵ سال

رشته:وزنه برداری

بازی های آسیایی:۲ طلا

او در مسابقات سال ۲۰۱۳ جهان به علت اختلاف با فدراسیون، در مسابقات حاضر نشد و در صورت حضور می توانست صاحب مدالی دیگر باشد. با توجه به جوانی او می تواند رقیبی برای سوریان باشد. با توجه به جوانی او می تواند رقیبی برای سوریان هم در کسب عنوان اول تاریخ ورزش ایران باشد. او رکورد یک ضرب رضازاده را شکسته اما هنوز نتوانسته به رکورد دوضرب و مجموعی که رضازاده به آن رسیده چنگ بیندازد.

مرد دهم تاریخ ورزش ایران
رسول خادم ازغدی

کارنامه:۳ طلا، یک نقره، یک برنز

سن:۴۳ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا، یک برنز

رکورد او فوق العاده بود. خادم تا ۲۷ سالگی کشتی گرفت. او اگر بعد از المپیک ۱۹۹۶ در وزن خود می ماند، توان داشت تا ۳۵ سالگی یعنی تا سال ۱۳۸۵، ۱۰ طلای دیگر بگیرد. رسول خادم صاحب یک رکورد افسانه ای است. او برای تیم ملی بزرگسالان کشتی از وزن ۶۸ کیلو در بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن تا وزن ۱۲۵+ کیلو در مسابقات جهانی ۱۹۹۸ تهران کشتی گرفته و از این حیث به تاریخ ورزش ایران الصاق شده است.

مرد نهم تاریخ ورزش ایران
محمود نامجو

کارنامه:۳ طلا، ۲ نقره، ۳ برنز

سن:۹۶ سال (متوفی در ۷۱ سالگی)

رشته:وزنه برداری

بازی های آسیایی:یک طلا، یک برنز

نامجو اولین مردی بود که در عرصه بین المللی ایران را صاحب مدال طلا کرد. کسب ۳ طلا در سنین بالا برای او و کشورمان افتخارآمیز بود. اگر او زودتر رقابت قهرمانی را آغاز می کرد شاید صاحب مدال هایی بیشتر هم می شد. نامجو در سال ۱۳۶۸ درگذشت.

مرد هشتم تاریخ ورزش ایران
غلامرضا تختی

کارنامه:۳ طلا، ۴ نقره

سن:۸۴ سال (متوفی در ۳۷ سالگی)

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا

تختی که در سال ۱۳۴۶ فوت شد، متولد سال ۱۳۰۹ شمسی بود. وصف دلاوری ها و شایستگی های او در این مقال و در این فرصت نمی گنجد. مردم قدرشناس ایران او را که متصف به اوصاف برجسته انسانی و اخلاقی بود، در حد یک اسطوره وطنی بالا بردند که البته مرحوم تختی لایق این موقعیت بود.

مرد هفتم تاریخ ورزش ایران
امامعلی حبیبی گودرزی

کارنامه:۴ طلا

سن:۸۳ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیایی:یک طلا

حبیبی بعد از قهرمانی جهان از طرف مردم قائمشهر به نمایندگی مجلس انتخاب شد. حبیبی به جز نمایندگی در مجلس دچار وسوسه سینماشد و به سینما رفت و در چند فیلم بازی کرد که برای کارنامه او اتفاق مثبتی محسوب نمی شود.

مرد ششم تاریخ ورزش ایران
ابراهیم جوادی

کارنامه:۲ طلا، یک برنز

سن:۷۱ سال

بازی های آسیایی:۲ طلا

جوادپور از ۲۶ سالگی در صحنه بین المللی حضور یافت و در ۳۱ سالگی از کشتی کناره گرفت و این مدت صاب ۴ طلا و یک برنز شد. او در رسانه ها و بین اهالی ورزش ایران به ابراهیم جوادی مشهور است.

مرد پنجم تاریخ ورزش ایران
هادی ساعی بنه کهل

کارنامه:۴ طلا، یک نقره، ۲ برنز

سن:۳۹ سال

رشته:تکواندو

بازی های آسیایی:یک طلا، یک نقره

ساعی دو بار در المپیک مدال طلا گرفته و از این حیث رکوردی جالب در ورزش های رزمی دارد. او بهترین قهرمان ایران در المپیک است. ساعی در المپیک ۲۰۰۸ پکن، در یک وزن بالاتر معجزه کرد و با کسب مدال طلا، ورزش ایران را از یک شکست تلخ و مطلق نجات داد.

مرد چهارم تاریخ ورزش ایران
محمد نصیری سرشت

کارنامه:۵ طلا، یک نقره، دو برنز

سن:۷۰ سال

رشته:وزنه برداری

بازی های آسیایی:۴ طلا، یک نقره

نصیری می توانست صاحب ۶ طلا باشد، چون مدال جهانی ۱۹۶۸ و المپیک یکجا حساب شد. یعنی اگر از روی کاغذها محاسبه کنیم، او ۶ طلای جهانی و المپیک دارد. اما واقعیت چیز دیگری است؛ هرچند در زمان خاص خودش مدال های او ارزش مضاعفی داشت.

مرد سوم تاریخ ورزش ایران
عبدا… موحد اردبیلی

کارنامه:۶ طلا

سن:۷۵ سال

رشته:کشتی آزاد

بازی های آسیای:۲ طلا

موحد را در المپیک ۱۹۷۲ ناداوری از مدال دور کرد و او از کشتی خداحافظی کرد. موحد تا بود طلا گرفت و تا ۷ سال قبل بهترین ورزشکار تاریخ ما بود که حال این پله را به سوریان تحویل داده است. او اهل بابلسر بود اما سال هاست جلای وطن کرده و در کشور آمریکا زندگی می کند.

 

مرد دوم تاریخ ورزش ایران
حسین رضازاده

کارنامه:۶ طلا، یک برنز

سن:۳۶ سال

رشته:وزنه برداری

بازی های آسیای:۲ طلا، یک برنز

رضازاده، در سال ۱۳۸۷ و در ۳۰ سالگی می توانست در المپیک ۲۰۰۸ حاضر باشد اما اعلام شد که بیمار است و نمی تواند ادامه دهد. اگر او تا ۴ سال دیگر در صحنه می ماند امروز از ۱۰ طلا گذشته بود. رضازاده نماینده تهران در شورای اسلامی شهر تهران است. او چندی قبل برای حضور دوباره در فدراسیون وزنه برداری حاشیه ساز شد.

 

مرد اول تاریخ ورزش ایران
حمید سوریان ریحانی
کارنامه:۷ طلا

سن:۲۹ سال

رشته:کشتی فرنگی

بازی های آسیایی:__

سوریان ۲۹ ساله است و اگر تا المپیک در صحنه بماند توان کسب دو مدال طلای المپیک و جهانی دیگر را هم دارد. سوریان می تواند تا ۹ مدال بالا رفته و به تاریخ الصاق شود. البته خیلی دوست داریم او را با بیش از ۱۰ مدل طلا بین چند قهرمان منحصر به فرد تاریخ ورزش دنیا ببینیم.

منبع:‌همشهری

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • آشنایی با جشن بالماسکه و تاریخچه آن+تصاویر
 • مهمترین علل تغذیه‌ای اثرگذار بر افسردگی شما
 • کینوا چاق میکند یا لاغر؟
 • خواص غذایی و درمانی گیاه ریحان
 • برخلاف تصور برخی ها،ورزش ضد اشتهاست
 • آتش گردان ذهن را نچرخانید!
 • فرایند علمی اعتیاد به مواد مخدر ازجمله سیگار
 • تشخیص نشانه های مانیا در افراد دچار اختلال دو قطبی! (۱۴)
 • دوستان ما،آینده ما را می سازند،نه اکنون ما را!
 • چطوری موهای خود را بدون آسیب فر کنید؟
 • نکات ضروری برای ورزش در تابستان
 • ارزن دارای هزاران ماده مغذی برای می باشد!
 • میکروبی ترین میوه دنیا که خوش طعم ترین هم است
 • مصرف غذاهای حاوی عدس برای گرم مزاجان
 • آشنایی با ورزش گلف و قوانین آن
 • درجریان کاهش وزن حتما مولتی ویتامین مصرف کنید!
 • طرز تهیه ی سالاد مرغ پرخاصیت
 • اسموتی های میوه ای خوشمزه و لاغر کننده
 • افسردگی میگیرید اگر غذاهای دارای چربی ترانس بخورید
 • ۱۰ راهکار برای مبارزه با خستگی بعدازظهر
 • طرز تهیه کوکوی مرغ و قارچ
 • آمادگی لازم کودک پیش دبستانی برای شروع یادگیری-بخش دوم
 • راز موفقیت نیوشا ضیغمی در مرکز زیبایی اش از زبان خود
 • گرم نگهداشتن و لباس زیاد نوزاد، زردی آنها را تشدید میکند
 • موانع داشتن سیکس پک
 • دستورات صحیح و ناصحیح در تربیت فرزند!
 • اوره و اسید اوریک خون
 • مواد غذایی مغذی برای مغز کودک
 • حیواناتی که زمان مرگ شان را میدانند
 • رباتی که میتواند ذهن را بخواند!!
 • محبوبترین ها
 • تمرینات ورزشی برای ایجاد رانهای زیبا و کشیده در بانوان
 • عوامل ناتوانی جنسی در مردان
 • چربی سوزی با پله نوردی
 • ویژگی ها و عوامل موفقیت برخی برندها
 • برای سن من کدام کرم ضد چروک مناسب است؟
 • قاعده ی استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسیون
 • انواع بورس کالا را در سطح کلان شهر تهران
 • درس هایی برای زندگی،حضور خودتان را حفظ کنید!(۷)
 • رمز موفقیت مالی خانواده
 • عادت های نادرست مطالعه
 • مشکلات بلع غذا و رفع آن ها
 • خانواده منسجم و پایدار چه خصوصیاتی دارد؟
 • کاهش تصادفات فوتی تهران در ایام نوروز
 • موانع و محدودیت های خود را کنار بزن؟- بخش دوم
 • بزرگی شکم مساوی با کوچک شدن مغز می باشد
 • بدجوری هوس خوردن به سرم زده!(۳)
 • کینوا چاق میکند یا لاغر؟
 • رازهای شادابی و سلامت سالمندان در تفریحات آنهاست
 • یک اسموتی مقوی زمستانی
 • چرا با ورزش کردن لاغر نمیشویم؟!
 • همسرتان را با گفتن این جملات نرنجانید
 • مقاصد گردشگری جذاب و رویایی در اروپا
 • وعده ی افزایش کیفیت آب تهران
 • کمالگرایی : تاثیر تفکر اتوماتیک (۱۷)
 • چه ورزشهایی برای آسم مفید می باشد
 • افزایش تراکم استخوان با وزنه زدن
 • اگر سرمایی هستید، اینها را کم دارید
 • شناخت خود و رفع مشکلات شخصی در نهج البلاغه
 • درمان افسردگی به وسیله فیزیوتراپی
 • تمرینات مناسب ورزشی برای آرتروز
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب