اگر برای ورزش انگیزه ندارید، حتماً بخوانید!

kha978973265409
بارها پیش آمده است که با خود می گوییم بهتر است ورزش کنم، و یا به اهمیت و فواید آن فکر می کنیم. اما مدام برای آن بهانه می آوریم و یا اراده کافی برای آن پیدا نمی کنیم. تنها، وجدان خود را عذاب می دهیم بی آنکه اقدامی بکنیم. اما هر مشکلی راه حلی دارد. برای این کار سه تکنیک موثر به شما معرفی می کنیم: هدفمند کردن افکار، هدفمند کردن رفتار، و هدفمند کردن روال زندگی.
تکنیک اول: هدفمند کردن افکار
۱.انگیزه اصلی خود را پیدا کنید.
هر کسی برای ورزش کردن دلیلی شخصی دارد، دلیل شما چیست؟ آیا می خواهید جذاب تر شوید و یا انگیزه سلامتی نیز دارید؟ می خواهید بیست سالگی نوه هایتان را ببینید؟ یا می خواهید لباسی که ۵ سال پیش اندازه تان بود را دوباره بپوشید؟ آیا شخص خاصی برای اینکار به شما انگیزه می دهد؟ انگیزه تان چیست؟ آن را مشخص کنید و بر آن تمرکز کنید.

ورزش,راههای ایجاد انگیزه برای ورزش کردن,ورزش عمومی

– همه می دانیم “از دل برود هر آنچه از دیده برفت”. پس بهتر است دلیل تان را مکتوب کنید و جایی مقابل چشمتان قرار دهید. (یعنی اینکه تمام مدت به فکرش باشید). نمی توان تاثیر آن را انکار کرد. این ساده ترین راه حل برای بدست آوردن چیزی است که خواهان آن هستید. بشر براحتی می تواند آنچه می خواهد را بدست آورد. پس این دو نکته را در نظر داشته باشید: انگیزه و عمل. بقیه اش مثل آب خوردن است!
۲.با خودتان در این باره صحبت کنید.
شاید به خود چنین چیزی بگویید: «باید همین الان ورزش کنم. اگه ورزش نکنم هیچوقت خوش اندام نمی شوم». اشکالاتی پنهان در پس این جمله ها وجود دارد. مثلا، اینکه فکر کنید مجبور به انجام کاری هستید، باعث می شود حسی همچون کار یا وظیفه به شما دست دهد. شوخی نیست! فکرتان این است که چه اتفاقی می افتد اگر ورزش نکنید. به عبارت دیگر شما رفتاری تهدید آمیز با خود دارید و خوش اندام نبودنتان را تصور می کنید و ناخوداگاه، افکار منفی در سر می پرورانید. پس بجای آنکه تصور کنید چه شکلی می شوید اگر ورزش نکنید، فکر کنید چه می شود اگر ورزش کنید!

–  مثبت اندیشی بسیار مهم و موثر است. بجای گفتن «احساس خیلی بدی دارم از اینکه ورزش نمی کنم»، با خود بگویید: «ورزش کردن حس خوبی به من می دهد، از فردا ورزش می کنم». استفاده از افعال منفی، همچون دست انداز عمل کرده و مانع پیشرفت شما می شود.

 

۳.برای خود هدف تعیین کنید.
این اهداف می تواند خیلی ساده باشد و لزومی ندارد که هدف نهایی تان باشد! اگر هدفتان این است که هفته ای دو جلسه ورزش کنید، و یا می خواهید هفته ای ۱۵ کیلومتر بدوید، همین را هدف خود قرار دهید. سپس برای خود پاداشی در نظر بگیرید. نتیجه گرفتن از اهداف کوچک، بسیار ساده تر است و انگیزه بیشتری برای ادامه به شما می دهند.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه برای ورزش کردن,ورزش عمومی

۴.پاداشی برای خود در نظر بگیرید.
تعیین هدف، بدون در نظر گرفتن پاداش سودی ندارد! باید به خود جایزه بدهید! لزومی ندارد که جایزه، چیز بسیار بزرگی باشد. هر از گاهی به خودتان هدیه ای کوچک بدهید که انگیزه ادامه دادن پیدا کنید.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه برای ورزش کردن,ورزش عمومی

– برای هر جلسه، هفته، هر کیلو کاهش وزن، و … ، یک جایزه در نظر بگیرید. تمام این ها در ناخوداگاهتان موثر است. هر گاه بدنبال تلاش شما اتفاق خوبی بیفتد، برای ادامه و پشتکار انگیزه می گیرید. از سوی دیگر، در صورت سرپیچی، یک تنبیه کوچک در نظر بگیرید. مثلا به خود بگویید اگر ورزش نکنم باید ظرف های امشب را بشورم، و همین تهدید، نوعی انگیزه است!
۵.زیاد به خود سخت نگیرید.
شما تنبل نیستید، این قبیل کارها برای همه سخت است. کسی که روزی ۸ کیلومتر می دود، به اندازه کسی که بعد از سال ها ورزش را شروع کرده است، انرژی صرف نمی کند. پس بی جهت به خود برچسب تنبلی نزنید. شما اول راه هستید، همین و بس.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه برای ورزش کردن,ورزش عمومی

– باید بدانید که تلوتلو خوردن و یا زمین افتادنتان طبیعی است، و این اتفاقی است که برای همه می افتد. مهم آن است که پس از هر بار به زمین افتادن، بلند شوید. این شکست های کوچک (مثلا اینکه یک روز ورزش نکنید و یا مریض شوید و …) کاملا طبیعی است. پس اگر چنین شد، آرامش خود را حفظ کنید. فرصت برای جبران هست، سر خود را بالا بگیرید و ادامه دهید.
۶.خود را هیپنوتیزم کنید.
هیپنوتیزم، حالتی از تمرکز است که در آن پذیرش به بالاترین حد ممکن می رسد. تکنیک «بهترینِ من»، نوعی تلقین مضاعف است که شما را تشویق می کند به از پیش تجربه کردنِ نتیجه. این تکنیک در صورتی موثر است که به نتیجه گیری از آن معتقد باشید. اگر این اعتقاد را در خود نمی بینید، وقتتان را تلف نکنید و تنها به تلاش های خود تکیه کنید.

 

تکنیک دوم: هدفمند کردن رفتار
۱.تغذیه سالم داشته باشید.
اگر می خواستید در مورد رژیم مطلبی بخوانید، الان مشغول خواندن این متن نبودید. اما مسئله این است که همه چیز به طور ذاتی به هم مرتبط است. با تغذیه ای سالم، احساس سالم تری خواهید داشت، و با احساسی سالم، نیاز به ورزش را بیشتر حس خواهید کرد.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

 

–  علاوه بر تغذیه سالم، صبحانه فراموش نشود! صبحانه نه تنها برای تمام روز به شما انرژی می دهد، بلکه به شما کمک می کند تناسب اندامتان را حفظ کنید و قوی بمانید. نکته دیگر اینکه تا می توانید آب بنوشید!
۲.لباس و ست ورزشی جدید بخرید.
می خواهید برای ورزش کردن انگیزه پیدا کنید؟ یک دست لباس ورزشی قشنگ و جدید بخرید.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

 

– اما یادتان باشد اگر قرار است آن را در ماشین یا توی کمد بگذارید، فایده ای ندارد. لباس ها را جلوی چشمتان قرار دهید. آن را روی تخت خواب، میز و یا حتی روی کابینت آشپزخانه بگذارید، آنقدر آزارتان دهد تا مجبور شوید آن را بپوشید!
۳.فعالیت های بی حاصل، و کم تحرک را با فعالیت های سالم جایگزین کنید.
برای مثال، بجای تماشای برنامه ای که علاقه چندانی به آن ندارید، ورزش کنید! همین که فکر کنید ورزش، جذاب تر از فلان برنامه است، برای انجام آن انرژی و انگیزه پیدا می کنید.
– چند وقت یکبار احساس تنبلی می کنید و یا حوصله تان سر می رود و یا به کارهایی مشغول می شوید که از آن لذتی نمی برید؟ اکثر اوغات! همه همینطور هستند.

اگر کنترل، دستتان است و کانال های تلوزیون را بالا و پایین می کنید، بدانید یکی از همان مواقع است. مجبور نیستید به باشگاه بروید، اما بلند شوید و به پیاده روی بروید، خانه را مرتب کنید، و … فقط کار و فعالیت دیگری انجام دهید. مطمئن باشید پس از آن احساس بهتر و مفیدتری به شما دست خواهد داد!
۴.خودتان را به سمت باشگاه هل دهید.
اگر می خواهید به باشگاه بروید اما حس آن را ندارید، بدون آنکه زیاد فکر کنید فقط به سمت باشگاه بروید. به خودتان بگویید اگر همچنان حس ورزش نداشتم، به خانه برمی گردم! البته خیلی بعید است وقتی آنجا رسیدید حوصله برگشت به خانه را پیدا کنید. سپس به خود بگویید فقط ۱۰ دقیقه روی تردمیل راه می روم، و به همین ترتیب یکی دو تمرین دیگر را نیز انجام دهید. آنوقت می فهمید ورزش کردن چندان هم کار سختی نیست. مجبور نیستید برنامه ورزشی را دقیقا پیاده کنید. همینقدر فعالیت نیز موجب ترشح اندورفین می شود.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

– اگر برنامه تان ورزش در هوای آزاد است، قدم اصلی، پوشیدن لباس و قدم بعدی بیرون رفتن، و سپس قدم زدن است! وقتی لباس پوشیدید و از خانه بیرون رفتید متوجه می شوید که ورزش کردن چندان دشوار نیست.
۵.روند و پیشرفت خود را مکتوب کنید.
با وجود آنکه خود، بدترین منتقدان خود هستیم، بدترین توانمندسازهای خود نیز به شمار می رویم. مثلا دوشنبه ذهنمان را برای انجام کاری آماده می کنیم درحالیکه تا سه شنبه صبح به کار دیگری مشغول می شویم. به همین دلیل، برای ماندن در مسیر، به دیگران احتیاج داریم. پس خانواده، دوستان، و همکاران خود را در جریان برنامه تان قرار دهید.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

– یک دفتر یادداشت تهیه کنید: بعد از اینکه به خانواده و دوستان خود در مورد برنامه تان گفتید، نوبت به مکتوب کردن روندتان می رسد. یک سری اعداد واقعی را باید به خاطر بسپارید و آنرا ثبت کنید (وزن، تاریخ، برنامه). می توانید گزارش خود را در یک دفترچه، کامپیوتر، و یا حتی در وبلاگی در اینترنت ثبت کنید.
۶.مجله، وبلاگ و داستان های موفق بخوانید.
خواندن این مطالب شاید حسادت شما را بر انگیزاند، اما مطمئن باشید آن انگیزه ای که خواهانش هستید را به شما خواهد داد. این مطالب ذهنتان را در موضوعات فعال نگه می دارد و به شما نشان می دهد که چقدر این امور دست یافتنی و انجام شدنی است. فایده دیگر این است که اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش می دهید.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

 

–  خواندن داستان های موفق دیگران، دلگرمتان می کند و باعث می شود با خود فکر کنید «اگر او می تواند این کار را انجام دهد، من نیز می توانم». و دقیقا به همین شکل است. او یک انسان عادی است، مثل بقیه، نفر بعدی نیز شما هستید.
۷.از تکنولوژی فاصله بگیرید.
در دنیای امروز اگر از تکنولوژی دور شوید، حس می کنید چیزی را گم کرده اید. آخرین باری که از تلفنتان دور شدید را بخاطر می آورید؟ شاید وقتی بود که در حمام بودید! پس آن را خاموش کنید و بقیه دستگاه ها را نیز خاموش کنید! چه کاری برای انجام دادن باقی می ماند؟ بروید ورزش کنید.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

– بله، منظور ما تلوزیون، تلفن، کامپیوتر، و تمام دار و دسته تکنولوژی است! وقتی زمان ورزش فرا می رسد و حس آن را ندارید، ارتباط خود را با تکنولوژی قطع کنید. به خود اجازه ندهید از این قبیل وسایل استفاده کنید. شاید باعث شود آنقدر کلافه شوید که به پیاده روی بروید!
۸.در میان افراد پر انرژی و با انگیزه باشید.
دنیا پر از افرادی است که شکست تان را می خواهند. این قبیل افراد موفقیت را برایتان دشوار می کنند. این دسته افراد ارزش معاشرت ندارند.

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

-امروزه ورزش کردن یک فعالیت عادی است. اکثر مردم بدنبال ورزش و یا رژیم هستند. هیچکس از ظاهر، و یا سلامت خود کاملا راضی نیست. از این امر می توانید به نفع خود استفاده کنید! آیا دوست، همکار، و یا عضوی در خانواده تان دارید که این دغدغه ها را داشته باشد؟ با هم یک تیم تشکیل دهید، از یکدیگر حمایت کنید، و بدین ترتیب قدرت تیم تان را افزایش دهید.
۹.برای کاهش وزن رشوه بگیرید.
مطالعات نشان می دهد که هر چه برای کاهش وزن افراد پول بیشتری بدهی، وزن بیشتری کم می کنند. جالب نیست؟! اگر کسی را دارید (مثلا همسرتان) که بخاطر چاقی تان مدام به شما غر می زند، از او بخواهید برای هر کیلو کاهش وزن، مبلغی به شما بپردازد. پیشنهاد جالبی است، نه؟ حداقل آن است دیگر غر زدن او را نمی شنوید!

 

ورزش,راههای ایجاد انگیزه در ورزش,چگونه ورزش کنیم

–  می توانید به مدیر شرکت تان پیشنهاد دهید که برای کاهش وزن کارمندان پاداشی در نظر بگیرد.

تکنیک سوم: هدفمند کردن روال زندگی

۱.همین الان یک قدم کوچک بردارید.

به سمت باشگاه بروید، یا ست ورزشی تان را بپوشید، یا هر کار دیگری در این زمینه را «به نیت ورزش» انجام دهید. ده مرتبه «دراز و نشست»، و یا «پروانه» بزنید. یک حرکت ساده را تکرار کنید. همین برای افزایش ضربان قلب کافی است و اینکه حس کنید ورزش آنچنان کار سختی نیست.

–    در ابتدا، شاید به این فکر کنید که «آماده شدن، رفتن به باشگاه، ورزش کردن، و برگشتن به خانه» خیلی زمان می برد و همین تصورات شما را دلسرد کند. اما برداشت قدمی کوچک نیز می تواند موثر باشد و نباید آن را دست کم بگیرید.

۲.سعی کنید از آن لذت ببرید.

سعی کنید تصویری که از «ورزش» در ذهنتان است را اصلاح کنید. ورزش هر آن کاری است که در آن تحرک دارید! لزومی ندارد کار سنگین و یا سختی باشد. به استخر بروید، قدم بزنید، و یا کلاس رقص ثبت نام کنید. همان کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید، و می توانید آن را به طور مستمر و منظم انجام دهید. مطمئن باشید همین کافی است.

sport924523872348952938722352400

۳.انتظارات نامعقول نداشته باشید.

برای حفظ انگیزه خود در دراز مدت، از قدم های «کوچک» و «قابل انجام» آغاز کنید.

 

sport924523872348952938722352401

–    خیلی راحت است که مثلا به خودتان بگویید از فردا روزی ۶ کیلومتر راه می روم تا ۱۰ کیلو کم کنم! شاید حتی چند روزی هم همینکار را کردید اما خیلی سریع خسته خواهید شد و دوباره به عادت روزهای قبل باز می گردید. پس منطقی تر آن است که «لقمه اندازه دهانتان بردارید» و مثلا از روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی آغاز کنید و هرگاه به آن عادت کردید، مقدار آن را بیشتر کنید.

۴.شرایط راحت تر را برگزینید

اگر شرایط  رفت و آمد سخت باشد و یا مسیر طولانی در پیش داشته باشید، احتمالا در دراز مدت نتوانید با آن کنار بیایید. باشگاهی را انتخاب کنید که در مسیر رفت و آمد روزمره تان باشد. مثلا ورزشگاهی که نزدیک خانه و یا محل کار و دانشگاهتان قرار دارد. حتی اگر باشگاه های بهتری را سراغ داشته باشید که فاصله دورتری با شما دارند، به شما توصیه می کنیم همان را انتخاب کنید که به شما نزدیک تر است. به مرور زمان برنامه ورزشی برای خانه در نظر بگیرید و خود را به انجام آن ملزم کنید.

۵.یک همراه پیدا کنید.

وقتی برای فعالیت های ورزشی تان یک دوست همراه دارید، تعهد و التزام بیشتری برای رفتن حس می کنید.

–    حتی اگر کسی را نمی شناسید که با او به ورزش بروید، بهتر است یک مربی بگیرید و بخاطر پولتان هم که شده خود را به رفت و آمد ملزم کنید.

۶.بهتر است زمان ورزش، کوتاه اما فشرده باشد

بهانه نیاورید که «وقت ندارم»، و ورزشی را انتخاب نکنید که زمان زیادی از شما بگیرد. از حرکات ورزشی استفاده کنید که چندین ماهیچه را به تحرک وا می دارد. طولانی بودن زمان ورزش، لزوما نشاندهنده میزان تاثیرگذاری آن نیست، و کوتاه بودن مدت آن نیز دلیلی بر بد بودن یا بی تاثیر بودن آن نخواهد بود. این تصورات غلط را فراموش کنید!

sport924523872348952938722352402

 

۷.برنامه ورزشی به تنوع احتیاج دارد.

تکرار یک برنامه ورزشی برای مدت طولانی، کاری خسته کننده و بدون هیجان است. مثلا اگر یکی دو سال است که سه روز در هفته به پیاده روی می روید، طبیعی است که از این برنامه خسته شوید، یا برایتان مثل روزهای اول هیجان انگیز و لذتبخش نباشد. اما راه حلش ساده است؛ یک رشته ورزش جدید انتخاب کنید! ایجاد این تنوع، به ذهنتان انگیزه و هیجان می دهد و به همین سادگی این مشکل برطرف می شود.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • خوراک سیب زمینی به شکل موش
 • طرز پخت آش رشته
 • این زنان یک روز در هفته ورزش کنند
 • سند ۲۰۳۰ چیست؟
 • آب سبزه گندم خون را تصفیه و پوست را بازسازی می‌کند
 • آب پیاز داروی طبیعی جلوگیری از ریزش مو
 • خطرات غذای کپک زده را بشناسید
 • زنان باردار و نوزادان در خطر ویروس زیکا
 • طرزتهیه چند شکلات داغ و دلچسب مخصوص روزهای سرد
 • طرفندهایی برای شما که وقت ورزش ندارید!
 • خودمراقبتی از چشم گام اول سلامت است
 • چطوری آرایش خود را در تابستان ماندگار بسازید
 • علل قفل شدن زانو و روش درمان آن
 • فوت و فن های شناسایی صنایع دستی اصیل از قلابی
 • درصدتاثیر کاهش وزن روی سایر جنبه های زندگی چقدر است؟
 • آسیب دیدگی های ناشی از پیاده روی
 • اعتیاد افیونی و شیوه های درمانی آن
 • طرز تهیه کیک خانگی با مارمالاد هلو
 • خواص گیاه موسیر
 • نگاهی بر فیه مافیه از استاد الهی قمشه ای
 • پیتزای مخلوط بادمجان
 • تحصیلات دانشگاه میتواند عاملی برای استرس باشد
 • صبحانه مُقوی با جوی دو سر پخته و نارگیل برشته
 • عادت هایی که پول،سلامتی و آینده را مصرف میکنند!
 • غذا خوردن پای تلویزیون موجب چاقی می شود
 • پیاده روی موثر در کاهش وزن چگونه باید باشد؟
 • اعتمادبه نفس و ۳ علت اصلی کاهش آن
 • چرا باید نان بخوریم یا اصلا نخوریم!
 • درخوردن تخم مرغ این نکات را رعایت کنید
 • قوانینی برای اتوکشی صحیح
 • محبوبترین ها
 • درمان اضطراب
 • برنامه شماره ۷۱۳ گنج حضور
 • آووکادو درمان کننده بیماریها
 • برنامه شماره ۶۷۵ گنج حضور
 • یک میان وعده مغذی و لاغر کننده با باربیکیوی مرغ
 • رفع گرفتگی بینی بدون جراحی و با درمان خانگی
 • کمبود ویتامین A چه علائمی دارد؟
 • مطالبی پیرامون جدا کردن اتاق کودکان
 • نکاتی که دارندگان تردمیل باید بدانند
 • نکاتی برای مراقبت از زانوها
 • همسر دهن لق و وراج را چطوری مهار کنیم؟
 • نقش پدران در پیشرفت مطالعه کودکان
 • خواص لپه و اثرات آن بردرمان بیماریها
 • هورمون گرلین چقدر در افزایش و چاقی مقصر است؟
 • فرم دهی به باسن با ۴ تمرین ۱۰ دقیقه ای!!
 • مدلهای علمی معالجه افسردگی؛ نقش تفکر و احساس(۱۱)
 • باید و نباید های مصرف جگر در بارداری
 • دلایل پوشیدن لباس نخی در تابستان
 • معالجه برای افسردگی یک فرایند طبیعی است!(۱۲)
 • سلولیت را با حرکات یوگا درمان کنید
 • ایتالیایی ها جزو فیت ترین مردم دنیا هستند
 • خواب کافی شرط ضروری کاهش وزن دائمی(۲)
 • شب چله یا شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران زمین
 • زبان بدن و آسیب شناسی کاربرد آن
 • عوارض مصرف خودسرانه قرص های چندقلوزایی
 • تصاویر و بیوگرافی رضا رشیدپور
 • حمله پانیک بر اثر طرز تفکر شخصی سازی(۱۳)
 • شیرینی مخصوص دیابتی ها!
 • برنامه شماره ۶۶۶ گنج حضور
 • تزیین اتاق کودک با ایده های ساده و خلاقانه
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب