اضافه وزن باعث ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی می شود!

diet-98475239847592834500
اضافه وزن باعث ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی می شود!

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از اضافه‌وزن یا چاقی رنج می‌برند. اضافه‌وزن و چاقی، شما را در معرض خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها قرار می‌دهد. هرچقدر چربی بدن شما بیشتر و وزن شما بالاتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونری، فشارخون بالا، دیابت نوع ۲، سنگ صفرا، مشکلات تنفسی و بعضی از سرطان‌ها در شما بالاتر است. در رابطه با چاقی و بیماری قلبی به این نکته توجه نمایید که بلکه حتی چند کیلو اضافه وزن برای قلب مخاطره آمیز است.

 

افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) در آن‌ها ۳۰ یا بالاتر باشد، چاق محسوب می‌شوند. اصطلاح چاقی برای توصیف وضعیتی به کار می‌رود که در آن وزن شخص به‌طورقابل‌ملاحظه‌ای بالاتر از وزن سلامتی و ایده‌آل او باشد. چاقی با برخی از بیماری‌های دیگر ازجمله انواع متعددی از بیماری‌های قلبی ارتباط دارد. برای مثال باعث افزایش برگشت خون در قلب از راه‌های مختلف می‌شود.

 

این بیماری‌ها می‌توانندبه‌طورغیرمستقیم و از طریق عوامل خطرزای ناشی از بیماری‌های متابولیکی مانند دیس‌لیپیدمی، فشارخون بالا و تحمل به گلوکز یا عوارض ناشی از اختلال در خواب که به خاطر چاقی بروز می‌کند، ایجاد شود.

 

 

چاقی و بیماری عروق کرونری

تا همین اواخر تصور می‌شد که ارتباط بین چاقی و بیماری‌های عروق کرونری به‌صورت غیرمستقیم است؛ یعنی از طریق سایر مشکلاتی که هم به چاقی و هم به بیماری عروق کرونری ارتباط دارند، مانند فشارخون بالا، دیس‌لیپیدمی، کاهش مقدار کلسترول اچ دی ال، اختلال در تحمل گلوکز یا دیابت‌های غیر وابسته به انسولین، ایجاد می‌شوند. اگرچه با افزایش شاخص توده بدنی، خطر بروز اغلب بیماری‌هایی که هم با چاقی و هم با بیماری عروق کرونری ارتباط دارند، افزایش می‌یابد، اما ممکن است این بیماری‌ها به خاطر توزیع نامتوازن چربی بدن نیز باشد. چاقی نه‌تنها با بیماری تصلب شرایین ارتباط دارد، بلکه به‌خودی‌خود نشانه‌ای از خطر ابتلا به این بیماری است. به نظر می‌رسد که این ارتباط هم در مردان و هم در زنانی که مقدار بی ام آی در آن‌ها به مقدار بسیار کمی بالاتر از حد طبیعی باشد، وجود دارد.

 

 
نارسایی قلبی مادرزادی

بزرگ و ضخیم شدن دیواره بطن چپ قلب (هیپرتروفی) یک بیماری قلبی است که در افراد چاق بسیار شایع است، و تا حدودی با فشارخون سیستمیک بالا نیز ارتباط دارد؛ اما اختلال در عملکرد و اندازه بطن چپ قلب در حالت عدم وجود فشارخون بالا نیز مشاهده می‌شود و می‌تواند با شدت چاقی هم ارتباط داشته باشد. احتمال ابتلا به فشارخون بالا در افراد چاق سه برابر بیشتر از افراد دارای وزن عادی است. این ارتباط می‌تواند به‌صورت علت و معلولی باشد، به‌طوری‌که وقتی وزن بالا می‌رود، فشارخون هم بالا می‌رود، درحالی‌که وقتی وزن کاهش پیدا کند، باعث کاهش فشارخون می‌شود.

 

 

 

health-98475239847592834506

 

 

احتمال بروز عوارض دیگری از قبیل افزایش حجم و تنش دیواره بطن چپ، افزایش خطر سکته قلبی و بالارفتن خون خروجی از قلب نیز در شرایط بالا بودن فشارخون، بیشتر است. اگر در افراد چاق، فشارخون بالا مشاهده نشود، اغلب به خاطر افزایش حجم بطن چپ قلب است، اما تنش دیواره قلب به‌صورت طبیعی باقی می‌ماند. بااین‌حال معمولاً در افراد چاقی که فشارخون بالا ندارند، افزایش سکته قلبی و افزایش خروجی قلب و نیز اختلال در فشارخون دیاستولیک، بیشتر مشاهده می‌شود. این تغییراتی که در بطن چپ قلب اتفاق می‌افتد با مرگ ناگهانی در افراد چاق نیز ارتباط دارد.

 

 

در افراد چاق، تغییراتی در قسمت راست قلب نیز اتفاق می‌افتد که از دیدگاه پاتوفیزیولوژیکی با عوارضی از قبیل وقفه تنفسی در خواب و نشانگان کاهش تنفس (هایپو ونتیلیشن) در اثر چاقی ارتباط دارد و باعث بروز فشارخون ریوی بالا و هایپرتروفی بطن راست، بزرگ شدن قلب، اختلال پیش‌رونده در عملکرد قلب و بالاخره نارسایی قلبی می‌شود؛ اما اختلال در عملکرد بطن راست ممکن است در نتیجه اختلال در بطن چپ هم اتفاق بیفتد و نارسایی قلبی که در این شرایط بروز می‌کند، اغلب تحت تأثیر هر دو بطن قلب خواهد بود.

 
ضربان قلب نامنظم (آریتمی)

در افراد چاق، خطر مرگ ناگهانی قلب و ضربان نامنظم قلب (آریتمی) بیشتر است. آریتمی کشنده، به‌عنوان شایع‌ترین علت مرگ در بین افراد چاق شناخته می‌شود. مرگ ناگهانی قلب هم در مردان و زنان چاق، ۴۰ برابر بیشتر از افراد عادی بوده است.

 
چاقی و اضافه‌وزن چگونه درمان می‌شود؟

یک روش درمانی موفق برای کم کردن وزن، شامل هدف‌گذاری و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از قبیل کاهش خوراک و کالری دریافتی و افزایش تحرک فیزیکی می‌باشد. در افرادی که تغییر در سبک زندگی برای این منظور کفایت نکند، داروهای کاهش وزن و عمل جراحی هم می‌تواند گزینه‌های دیگر باشد.

 

 

اولین گام مهم برای کاهش وزن، تعیین کردن یک هدف واقع‌بینانه و مشخص است.

 

diet-98475239847592834501

 

تغییر در سبک زندگی

تغییر دادن سبک زندگی می‌تواند به شما و افراد خانواده شما کمک کند که در کاهش وزن در درازمدت موفق باشید. مثال‌هایی از تغییرات در سبک زندگی عبارت است از:

 

متعادل کردن انرژی دریافتی (از غذا و نوشیدنی‌ها) با انرژی مصرفی (از طریق تحرک فیزیکی)

 
پیروی از یک برنامه غذایی سالم
فراگیری نحوه داشتن رفتارها و سبک زندگی سالم

 

این تغییرات به‌مرورزمان به بخشی از زندگی روزمره شما تبدیل خواهد شد.

 
تحرک فیزیکی

داشتن تحرک بالا و دریافت کالری‌های غذایی کمتر می‌تواند به شما کمک کند که وزن خود را در درازمدت پایین نگه دارید.

افراد مختلف ازنظر مقدار تحرک فیزیکی لازم برای کنترل کردن وزنشان، با یکدیگر تفاوت دارند. بسیاری از افراد می‌توانند با انجام ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه (۲ ساعت و نیم تا ۵ ساعت) فعالیت بدنی با شدت ملایم در هفته، مانند پیاده‌روی سریع، وزن خود را در حد سالم نگه دارند. افرادی که قصد دارند وزن زیادی (بیش از ۵ درصد از وزن کل بدن) را کم کنند، در هر هفته به بیشتر از ۳۰۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط نیاز دارند. افرادی که بعد از کم کردن وزن می‌خواهند وزن خود را پایین نگه دارند نیز به همین مقدار تحرک نیاز دارند. اگر به هر نوع بیماری مزمن از قبیل بیماری‌های قبلی، دیابت یا فشارخون بالا مبتلا هستید، در مورد نوع فعالیت فیزیکی که می‌توانید انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر علائمی از قبیل درد قفسه سینه یا سرگیجه دارید، باید با پزشک خود در مورد فعالیت‌های فیزیکی مجاز و بی‌خطر مشورت کنید.
تغییر رفتار

تغییر دادن رفتارهای عادی در رابطه با تغذیه و فعالیت فیزیکی، اهمیت زیادی در کاهش وزن دارد. اولین گام در این راه آن است که بدانید چه رفتارهایی باعث می‌شود که زیاد بخورید یا تحرک کافی نداشته باشید. گام بعدی، تغییر دادن این رفتارها است.

 
داروهای کاهش وزن

داروهایی که مجوز سازمان غذا و دارو را داشته باشند، می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای کاهش وزن در بعضی افراد باشد.

 

اگر ۶ ماه بعد از تغییر دادن سبک زندگی موفق به کاهش وزن به میزان نیم کیلوگرم در هفته نشده‌اید، ممکن است مصرف دارو بتواند به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که مصرف دارو حتماً باید در کنار اقدامات دیگری شامل تغییر در رژیم غذایی، تحرک فیزیکی و رفتارهای روزانه باشد.

 

داروهای کاهش وزن می‌تواند برای بزرگسالانی که به چاقی مبتلا هستند (BMI برابر با ۳۰ یا بیشتر) مفید باشد. افرادی که مقدار BMI در آن‌ها برابر با ۲۷ یا بالاتر باشد و آن‌هایی که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های خطرناک قرار دارند، نیز می‌توانند از داروهای کاهش وزن استفاده کنند.

 

سیبوترامین (مریدیا): تحقیقات نشان داده است که این دارو ممکن است باعث افزایش خطر حمله قلبی یا سکته شود.

 

اورلیستات (زنیکال و آلی): اورلیستات (زنیکال) باعث کاهش وزن به میزان ۵/۲ تا ۵ کیلوگرم می‌شود، هرچند که برخی از افراد ممکن است بتوانند با مصرف این دارو وزن بیشتری کم کنند. قسمت عمده‌ای از کاهش وزن، ظرف ۶ ماه اول مصرف این دارو به دست می‌‌آید.

 

لورکاسرین هیدروکلرید (بلویک) و کوسیمیا: لورکاسرین هیدروکلرید و کوسیمیا برای بزرگسالانی که BMI برابر با ۳۰ یا بیشتر دارند، تهیه شده است.

 

 

diet-98475239847592834507

جراحی کاهش وزن

دو روش جراحی رایج که برای کاهش وزن انجام می‌شود شامل گاستروپلاستی نواری و بای‌پس روده‌ای روکس ان وای می‌باشد. در عمل گاستروپلاستی با استفاده از یک نوار یا گیره‌های مخصوص، یک گره در قسمت بالای معده زده می‌شود تا قسمتی از بالای معده به‌صورت یک کیسه کوچک جدا شود. این جراحی باعث می‌شود که معده مقدار غذا و آب کمتری در خود نگه دارد.

 

در روش بای‌پس روده‌ای، یک مسیر کنارگذر در اطراف قسمت‌هایی از روده کوچک که حداکثر جذب کالری مواد غذایی در آنجا صورت می‌گیرد، ایجاد می‌شود و یک کیسه کوچک از معده جدا می‌شود. این عمل باعث کاهش جذب مواد غذایی و کالری‌های جذب‌شده توسط بدن می‌شود.

 

جراحی کاهش وزن می‌تواند باعث بهبود سلامتی و وزن شما شود، اما به‌هرحال جراحی می‌تواند بسته به وضعیت سلامت عمومی شما، تا حدودی خطرناک باشد. عمل گاستروپلاستی در درازمدت عوارض جانی کمی به دنبال دارد، اما با این روش می‌توانید جذب مواد غذایی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. عمل بای‌پس روده‌ای عوارض جانبی بیشتری دارد که از آن جمله می‌توان به حالت تهوع (احساس ناراحتی معده)، نفخ، اسهال و ضعف شدید اشاره کرد.

 

diet-98475239847592834506
تأثیر کاهش وزن بر سلامت قلب

در بیمارانی که از نارسایی قلبی مادرزادی رنج می‌برند، کاهش مصرف سدیم و کاهش اندکی در وزن بدن می‌تواند به‌طورقابل‌ملاحظه‌ای عملکرد دهلیز قلب و اکسیژن‌رسانی توسط قلب را بهبود بخشد. علاوه بر آن، مطالعات متعددی نشان داده است که کاهش شدیدتر وزن در افرادی که برای درمان چاقی،

 

جراحی معده‌ای یا روده‌ای انجام می‌دهند، باعث کاهش مرگ‌ومیر در اثر بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود و یا در افراد مبتلا به انواع دیابت که انسولین مصرف نمی‌کنند باعث کاهش مرگ‌ومیر کلی و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. همچنین هرچند در مطالعات زیادی ثابت شده است که کاهش وزن اثرات مفیدی بر عوامل خطرزای قلبی عروقی از قبیل فشارخون و دیس‌لیپیدمی دارد، اما مطالعات جدیدتر که در سوئد انجام‌شده نشان داده است که کاهش وزن قابل‌ملاحظه‌ای که در نتیجه جراحی‌های معده‌ای و روده‌ای به دست می‌آید،

 

باعث کاهش وقوع بیماری دیابت غیر وابسته به انسولین می‌شود. بعد از کاهش وزن، فاصله بین QTهای متوالی هم کوتاه‌تر می‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد که کاهش وزن بر کاهش خطرات بیماری‌های قلبی و مشکلات قلبی مادرزادی تأثیر زیادی دارد و از بروز بیماری‌های قلبی در افراد چاق جلوگیری می‌کند.

 

درمان چاقی باید بر اساس شدت آن و وجود یا عدم وجود بیماری‌هایی از قبیل نارسایی قلبی مادرزادی، دیس‌لیپیدمی، فشارخون بالا، دیابت غیر وابسته به انسولین و وقفه تنفسی در زمان خواب، انجام شود. اخیراً تأکید زیادی بر نگه‌داشتن BMI در حد پایین‌تر از ۲۵ در تمام طول دوران بزرگسالی می‌شود.

دکتر لیلا عسگرپور

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • التهاب رنگدانه های شبکیه چشم باعث بروز بیماری شب کوری یا آرپی (RP) می شود
 • طرز تهیه سوپ کاهو با تخم رازیانه
 • کلوچه عید با جوی دوسر شکلاتی
 • تاثیر برنج قهوه ای درکنترل وزن
 • بیوگرافی ویرجینیا وولف،بانوی رمان‌نویس
 • طرز تهیه ی ماهی ماکرل،یک غذای مقوی
 • روش های ساده لکه زدایی از لباس
 • چرا ما ایرانی ها دو برابر جهان زباله تولید میکنیم؟
 • طرز تهیه ی ۸ نوع هات داگ
 • سیستیت زنان به چه معناست
 • طرز تهیه ی سالاد هندی ریتا
 • شیوه های غلبه بر بحران هویت
 • روش لاغری پروفسور سمیعی
 • جاری کردن عشق در زندگی
 • بوی بد شمع را چگونه از بین ببریم
 • چرا برخی از خود ترسانی لذت می برند؟
 • تحریف های فکری؛ همه یا هیچ و تعمیم افراطی!(۱)
 • ویتامین های مورد نیاز بدن درهنگام کاهش وزن
 • رقابت در مد بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون
 • اختلال دو قطبی کودک خود را چطوری تشخیص دهیم و درمان کنیم
 • خصوصیات یک آدم سادیسمی
 • خواص جالب سس خردل
 • زندگینامه میرزا محمّدعلی صائب تبریزی
 • نوشیدنی های گوارا برای افطاری شما
 • خطر سرایت چاقی به همسر
 • طرزپخت بادمجان شکم پر کبابی
 • چرا همبرگر و نوشابه نباید باهم خورده شوند؟
 • بعد از جراحیهای لاغری باید این نکات را رعایت کنید
 • ورزش های برای مبارزه با یائسگی
 • نکات ضروری برای انتخاب لباس شب
 • محبوبترین ها
 • مهارت های زندگی با نوجوان ؛ تشویق و توانمند سازی(14)
 • زیبایی با ماسک های لب کلاژنی
 • چگونه دوباره ورزش را از سر بگیرید؟
 • شعر طنز و خنده دار رانندگی در ایران
 • این 14 رژیم اشتباه را بشناسید!
 • روش خشک کردن میوه ها
 • روش های تخریب دندان
 • دلیل نامگذاری هشتمین ماه سال به نام آبان
 • لباس های سفید،آرامش و تازگی و شیک پوشی می آورد
 • روز مادر مبارک باد + عکس نوشته
 • مهارتهایی که برای موفقیت لازم است و بلد نیستید!
 • برنامه شماره ۵۹۹ گنج حضور،تفسیر اشعار مولانا
 • دانلود رمان پسر نامه رسان
 • ابداع دستگاه حسگر که میزان مصرف آب شما را تنظیم میکند
 • هرثانیه تبلیغ در رسانه ملی چند؟
 • چرا بعضی ها هرچه میخورند،چاق نمی شوند؟
 • حجم و شکل دادن صورت با تمرینات ورزشی خاص
 • دشمنان مغز انسان
 • حساسیت های آلرژیک با لوازم آرایش نامرغوب!
 • لکه های قهوه ای روی پوست موز عامل تشخیص سرطان پوست
 • 29 میلیون نفر ایرانی مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند!
 • میان وعده های کم کالری برای لاغری دائمی
 • تناسب اندام حتما به این اصلاحات نیاز دارد
 • طرز تهیه کلوچه گوشتی
 • آموزش عالی یا لحاف چهل تکه
 • اختلال دو قطبی کودک خود را چطوری تشخیص دهیم و درمان کنیم
 • ما آلبالو و گیلاس هستیم
 • پیام شخصیت شناسی از سبک گرفتن فرمان اتومبیل
 • قدمت فرش در خانه های ایرانی
 • عوامل ماندگاری یا تداوم خود زشت پنداری-بخش پنجم
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب