آیا شما هم اضطراب سلامتی دارید؟

?گاهی اوقات همه ما راجع به چیزهایی مانند روابط مان، کار و شغل خودمان، تجارت وکاسبی مان  و البته سلامتی مان دچار نگرانی  می شویم.

بنابراین هرکدام از ما ممکن است  تغییرات یا عوارضی در بدن  خود متوجه شویم و از این بابت دچار ناراحتی  و دلمشغولی بشویم و مثلا پیش خود فکر کنیم:”اگر این عارضه نشانه یک بیماری خطرناک باشد چی؟” و بدنبال این فکر جهت رفع نگرانی  و برطرف کردن عارضه و تغییرات جسمی، دست به یکسری اقداماتی بزنیم.

البته هر وقت انسان با تغییراتی در بدنش مواجه می شود، آنرا مورد توجه قرار می دهد، وحتی اندکی مایه حساسیت و نگرانی خواهد شد،  ولی نگرانی که موجب اضطراب سلامتی مشکل آفرین در زندگی شخص بشود، با نگرانی عمومی که اکثریت مردم در اینگونه مواقع دچارش می شوند، کاملا فرق دارد.

و ما قصدمان در این برنامه شناسایی نگرانی اضطراب آور واختلال کننده در زندگی شخص می باشد و سپس با استفاده از شیوه های روانشناسی این اختلال را درمان کنیم.

health-anxiety-762438758273436

☢تست شناسایی اولیه اضطراب سلامتی:
اگر پاسخ شما به اکثر پرسش های زیر بله باشد، احتمال دارد که که شما دچار اضطراب سلامتی باشید و مطالعه و اجرای تمرینات این کتاب حتماً برای شما مفید خواهد بود.

بنابراین در طول ۶ ماه گذشته:

?آیا بخاطر داشتن سیمپتم های یا نشانه های بدنی یک بیماری جدی، دچار مشغولیت ذهنی بوده اید، طوریکه به مدت حداقل شش ماه طول کشیده است؟

?آیا بخاطر مشغولیت ذهنی به این موضوع احساس پریشانی کردید؟

?آیا احساس میکنید مشغولیت به این مسئله اثر منفی روی تمام جنبه های زندگی تان گذاشته است، ازجمله زندگی خانوادگی، اجتماعی و شغلی؟

?آیا به انجام مستمر خود-تشخیصی و خود آزمایش گری نیاز پیدا کرده اید؟

?آیا نسبت به تشخیص پزشک یا پزشکان خود اعتمادی ندارید یا از اطمینان بخشی پزشکان که بیماری خطرناکی ندارید، راضی نمی شوید؟

?آیا به اطمینان بخشی های دائمی از جانب پزشکان، خانواده و دوستان نیاز دارید که به شما بگویند، وضع تان عالی و خوب است، حتی اگر بطور واقعی خودتان حرف های آنها را باور نکنید؟

?آیا شما نیز جزو آندسته افراد هستید که بخاطر بعضی مشکلات درسلامتی تان، دچار نگرانی واضطراب زیادمی شوید ؟

?آیا تلاش شما برای یافتن پاسخ به نشانه های بیماری تان، سبب شده است تا به سمت منفی نگری سوق پیدا کنید؟

قبل از اینکه بخواهیم سر صحبت را راجع به اضطراب سلامتی باز کنیم، بهتر است اشاره ای داشته باشیم به این که اصلاً  مفهوم سلامت بطور کلی چیست وبه چه معناست.

یقیناً در مفهوم سلامت اکثر مردم دیدگاه یکسان ندارند. این موضوع ازنظر متخصصان و مردم عادی تفاوت قابل ملاحظه دارد. اکثر مردم تصور میکنند فرد سالم یعنی کسی که فاقد بیماریست، از آسیب دیدگی جسمی، یا ناتوانی و معلولیت های مختلف رنج نمی برد. این درحالیست که، مفهوم “سلامتی” در ذهن اشخاص مختلف تفاوت هایی دارد، وهمینطور از فرهنگی به فرهنگ دیگر و ازاقلیمی به اقلیم دیگرفرق میکند.

بطور مثال یک ورزشکار یا قهرمان ورزشی با تناسب اندام خوب، اگر حادثه ای برایش اتفاق بیفتد و مانع تمرینات او بشود ممکن است خودش را فرد ناسالم تصور کند. در مقابل ممکن است فردی که بیماری مثلا دیابت یا تنگی نفس وغیره در او تشخیص داده شده، اگر بتواند شرایط بیماری را بخوبی مدیریت کند، میتواند خود را فرد سالمی بداند.

بنابراین مشاهده میکنیم که  اکثر تعریف های مربوط به سلامتی ازحد و مرزهایی عدم وجود بیماری، آسیب یا ناتوانی بسیار فراتر می رود، و عملکرد اجتماعی، ذهنی و جسمانی فرد را نیز دربرمی گیرد.

? نکته بسیار مهم این است که موضوع سلامتی را نباید از قاب طرزتفکرسیاه و سفید نگاه کرد، مرزبندیهای خیلی دقیق وجود ندارد و باید به مرزهای خاکستری در تعریف سلامتی دقت نمود. مطابق این طرزنگرش جدید، تعریف های سلامتی در سه حوزه عملکرد اجتماعی، ذهنی و جسمانی  بصورت یک طیف مشاهده می شود که از طیف ضعیف شروع شده تا طیف شدید استمرار می یابد.

?اساساً اضطراب هنگامی به سراغ انسان می آید که فکر میکند اتفاق بدی ممکن است برایش بیفتد.

این حس درواقع ناشی ازیک نوع مکانیسم دفاعی برای بقاء انسان است و می تواند درموقعیت هایی که زندگی ما بطور واقعی درمعرض تهدید قرار دارد، عملاً مفید و ثمربخش واقع شود.

?مثلاً اگر با یک حیوان خطرناک  مثل کوسه روبرو شوید، کاملاً بنفع شماست که مغزتان این تهدید را درک کند و به بدنتان فرمان فرار، پنهان شدن، یا آماده شدن برای جنگ را بدهد.

وقتی بطور واقعی در معرض خطر جدی برای زندگی مان قرار می گیریم، درچنین موقعیتی  بدن ما یکسری تغییرات فیزیولوژیکی را تجربه میکند و طی یک فرایند پس از تشخیص خطر دو نوع پاسخ برحسب شرایط داده می شود؛

?یا برمبنای تشخیصی که از خطر داریم بدن ما فرمان “فرار یا گریز از صحنه را “پیشنهاد میدهد و یا گزینه “ماندن و جنگیدن را”.

و درهردوحالت  هدف واکنش های درونی و بیرونی برای انجام عملیات مناسب جهت فرار یا جنگ، بقاء و سلامتی موجود زنده یا انسان می باشد.

بنابراین دچارشدن به اضطراب در شرایط واقعی امر کاملاً مقبول و طبیعی است، اما خیلی از اوقات پاسخ های اضطرابی ما در مقابل موقعیت های واقعاً خطرناک بروز نمیکند، بلکه هنگامی این اضطراب را تجربه می کنیم که

بنظرمان می رسد یا فکر می کنیم چیزی ما را تهدید می کند،

یعنی ممکن است برداشت و تلقی خطا و نادرست از عامل تهدید کننده به عمل آورده ایم، درواقع محاسبه خطایی در ذهن ما صورت میگیرد که این حالت را “تهدید ادراکی” (  A perceived threat) می نامند.

?آیا تاکنون اتفاق نیفتاده که کسی مطلبی برخلاف میل و انتظار شما بگوید و شما درآن لحظه احساس کنید که ضربان قلب تان بالا رفته و تندتر می زند؟

آیا درهنگام عبور از جایی ناآشنا در تاریکی شب، دچار نگرانی نشده اید که اتفاق خطرناکی برایتان پیش نیاید و درنتیجه ضربان قلب تان افزایش یافته است؟

همانطور که ملاحظه میکنید درهردو موقعیت ذکر شده این احتمال وجود دارد برای شما اتفاق بد و خطرناک بیفتد یا نیفتد، یعنی هردو حالت امکان دارد، ولی چیزی که اهمیت دارد، این است که:

اگر شما در آن لحظه  ??باور کنید چیز خطرناکی وجود دارد، به میزان شدت باورتان دچار احساس اضطراب خواهید شد.

? اضطراب سلامتی تجربه ای ذهنی یا فکری موید یک تهدید راجع به زندگی  می باشد و درنتیجه یکسری پاسخهای اضطرابی را  فرا خوانی میکند.

طبق این تعریف ممکن است نسبت به بعضی مسائل و مشکلات مرتبط با سلامتی، به فکر فرو رویم و دچار نگرانی بشویم اما همیشه سروکار ما  با ترس های واقعی ناشی از بیماریهای مختلفی است که هر انسانی میتواند به آنها مبتلا شود:

ترس از دچار شدن به تومور های سرطانی،
بیماری الزایمر،
دچار شدن مجددبه ناراسایی  قلبی– عروقی،
تحلیل وآب رفتن عضلات بر اثر سوءتغذیه،
دچار شدن به بیماریهای ذهنی و روانی مانند شیزوفرنی،
اختلال تیروئید،
سکته مغزی و قلبی،
چاقی وچربی،
و….

health-anxiety-762438758273430

از جمله بیماریهای شایعی هستندکه منشاء تولید اضطراب سلامتی واقع می شوند.

?وگاهی اوقات ترس های ما جنبه کلی و عمومی دارد؛

مثلاً نگران می شویم: “فکرمیکنم یه مشکلی در بدنم وجود داره، اصلا احساس خوبی ندارم”

?گاهی اوقات ترسی که ما داریم ممکن است ناشی از بیماری یکی ازعزیزان و نزدیکان مان باشد.
بعنوان مثال، وقتی پدر و مادری متوجه می شوند که  فرزندشان بطور مکرراحساس خستگی و بی حالی میکند، دچار نگرانی و اضطراب می شوند که” شاید دچار بیماری لوسمی شده باشه؟”

? یا وقتی همسرتان بطور مکرر سرفه می کند، شاید نگران شویدکه  دچار سرطان حنجره شده است.

 

health-anxiety-762438758273435

چه موقع اضطراب سلامتی مسئله ساز می شود؟

داشتن میزان مختصری از اضطراب سلامتی میتواند برای همه موثرباشد.آیا کسی را میتوان سراغ گرفت که وقتی منتظر نتیجه آزمایش پزشکی خود است، دچار نگرانی و اضطراب نشده باشد، یا کسی که در بدن  و مغز او به تازه گی مشکلی یا غده ای پیدا شده و او دچار نگرانی نشود؟

بنابراین ، درحالیکه داشتن نگرانی راجع به سلامتی و جستجوی مشاوره ها و توصیه ها و بررسی های مناسب بهداشت و سلامت کارهایی هستند که هر انسانی انجام میدهد، اما دراین بین  چیزهای بسیار زیادی وجود دارند که بدون هیچ دلیلی، میتوانند برای انسان بسیار بد باشند.

سئوال اینجاست که در چه وضعیت و شرایطی اضطراب سلامتی ملایم به نوعی اضطراب مسئله دار یا به اختلال اضطراب سلامتی تبدیل می شود؟

نگرانی و اضطراب راجع به سلامتی هنگامی مسئله ساز و دردسر آفرین میشود که:

?افراطی باشد،

?خارج از اندازه و سهم  مربوط به یک مشکل احتمالی یا بیماری جدی باشد،

?علیرغم اطمینان مجدد پزشک معالج مبنی برمنفی بودن  نتایج آزمایش ها،بروجود یک مشکل جدی درخودتانپافشاری کنید

?به رفتارهای بی فایده و بی ثمر دست زدن،مانند چک کردن افراطی، جستجوی اطمینان بخش از پزشکان دیگر، خانواده یا دوستان، یا دوری گزیدن از موقعیت و افراد، مثلاً از چکاب کردن، پزشکان، کسب اطلاعات مربوط به سلامت و  غیره.

?سبب پریشانحالی و آشفتگی قابل ملاحظه شود، یا توانایی شما برای پرداختن به زندگی روزمره را تحت الشعاع قرار دهد و آسیب برساند.

به این ترتیب خود شما نگرانی های معمول نسبت به سلامت خویشتن را به نگرانی های مسئله ساز ومشکل آفرین، یا به  ” اضطراب سلامتی” تبدیل  می سازید.

❓من  که نشانه های مرضی واقعی دارم آیا به اضطراب سلامتی هم مبتلا شده ام؟

این نکته مهم را باید بیاد داشته باشیم که اضطراب سلامتی لزوماً در افراد بیمار پدید نمی آید، بلکه ممکن است در کسانی دیده شود که “کاملاً سالم” هستند،

یاکسانی که واقعاً نشانه های مرضی را تجربه میکنند ولی هنوز به اثبات نرسیده،

و یا در کسانی که دارای بیماری شناخته شده و محرز می باشند.

این بدان معناست، نشانه های مرضی  جسمی که شما تجربه می کنید مرکز یا کانون اضطراب سلامتی هستند، و موضوع فقط احساس بیماری بصورت ذهنی نیست.

با همه این حرف ها، داشتن یا نداشتن نشانه های مرضی واقعی، یا یک بیماری ومرض مشهود، بدان معنا نیست که حتماً منجر به اضطراب سلامتی  می شود.

❓مسئله این است که شما به نشانه های مرضی و بیماری خودتان چگونه پاسخ میدهید و با آن مواجه می شوید وآنرا مدیریت میکنید.

اگر پاسخ شما به مسائل سلامتی یا نشانه های مرضی با نگرانی افراطی و چک کردن دائمی، جستجوهای اطمینان بخش مکرر یا گریز از واقعیت ها توام باشد، ممکن است شما اضطراب سلامتی را تجربه میکنید.

 

مدلهای علمی معالجه اضطراب سلامتی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

پربازدیدترین ها
 • ترکیب های مورد علاقه طراحان دکوراسیون ها!
 • پیش غذای لذید و جدید بنام پای ماهی!
 • پرفروش ترین برند نوشیدنی های انرژی زا
 • شما ممکن است افسرده باشید بدون آنکه آنرا احساس کنید.
 • بلوغ زودرس نوجوانی ، چرا و به چه علت؟
 • عوامل مختلفی که باید در دفتر یادداشت لاغری بنویسید
 • معالجه اضطراب اجتماعی به شیوه آرامش عضلانی!(۱۰)
 • لباس عروس و داماد در فرهنگ های مختلف دنیا
 • سینمای ملی در خطر نابودی ست!
 • دکوراسیون عاشقانه با شمع های قلبی بچینید!
 • حساسیت بدن نسبت به بدلیجات و زیورآلات را جدی بگیرید
 • شادی در کار را چگونه ایجاد کنیم
 • افراد مبتلا به نفخ باید از مصرف این غذاها پرهیز کنند
 • گام های معالجه افسردگی : بخند(۲۴)
 • طرز تهیه ی ماهی ماکرل،یک غذای مقوی
 • اضطراب اجتماعی و الگوی تفکر فاجعه نمایی!(19)
 • طرز تهیه ته چین گوشت مجلسی
 • طرز تهیه کوکوی عدس ، یک غذای رژیمی
 • اضطراب و انواع آن را بشناسید
 • بحث وگفتگوهای سرنوشت ساز-بخش نخست
 • جرم گیری با مواد غذایی
 • آشنایی با جذابیت های مسجد کریستال آلمان
 • میوه هایی که قند کمتری دارند
 • نکاتی برای خوشمزه تر کردن جوجه کباب
 • چپ دست ها آیا استثنایی هستند؟
 • خطر مصرف بیش از حد و خودسرانه مولتی ویتامین
 • پیشنهادهایی برای از دست دادن وزن در محیط کار
 • خصوصیات چاقی که در ایام نوروز شما را چاق تر می سازند
 • خطوط اخم را با روش های غیربوتاکسی درمان کنید
 • ورزش را بعد ازگذشت ۶ هفته از بارداری شروع کنید!
 • محبوبترین ها
 • آموزش پخت اک مک سبوس دار
 • نکات طلایی در روابط زناشویی
 • طرز تهیه ی مربای هلو
 • طرز تهیه کوکتل هندوانه با طالبی
 • بیماری واژینیت را بشناسید و درمان کنید!
 • شکم صافتان را چگونه باید حفظ کنید؟
 • رژیم مخصوص هر گروه خونی!
 • لازانیای لقمه ای مرغ و گردو
 • بامراحل ساخت گردنبند با سنجاق قفلی و مروارید آشنا شوید
 • تزیینات زیبای سبزه عید نوروز برای سال ۹۵
 • نخوردن صبحانه و سحری موجب بیماریهای مختلفی می شود
 • اضطراب اجتماعی و الگوی تفکر فاجعه نمایی!(19)
 • خطر قرصهای لاغری
 • طرز تهیه ی املت پنیر و سبزیجات
 • اعطای حق تابعیت به فرزندان مادران ایرانی
 • پای نو رسیده یا چالشی جدید برای زندگی زناشویی
 • خانه ای برای چارلی چاپلین یتیم
 • خواندن و شمارش اعداد در سن ۱۹ ماهگی!
 • ورزش زوال عقل را به تاخیر می اندازد
 • دختری که خود را خر میداند!
 • باید و نباید های مصرف جگر در بارداری
 • طرز تهیه ی سالاد بادمجان کبابی و نخود
 • تیر اندازی از عصر حجر تا کنون
 • اگو یا من تقلبی؟بخش-۱
 • بیوگرافی دیوید مویس مربی فوتبال
 • طرز تهیه ی لیموناد هندوانه و کیوی
 • اگر زیبایی میخواهید از پوست موز بخواهید
 • برنامه شماره ۶۴۷ گنج حضور،تفسیر غزلیات دیوان شمس
 • طرز تهیه کباب لقمه به سبک لبنانی
 • تسلیم، یا رخصت به اراده خداوند
 • تــمامی حقوق محفوظ و مربوط به پـرتال “ زیباخو ” میباشد کپی برداری از مطالب تنها با ذکر مـــنبع مــــجاز مــیباشد.

  طراحی سایت و سئو : پاناب