یوفکا چیست و چه غذایی می توان درست کرد؟

یوفکا چیست؟ خمیری است بسیار نازک که زادگاه آن کشور ترکیه میباشد و در تهیه لذیذترین غذاهای این کشور مورد استفاده قرار میگیرد ، راحتی در پخت و لذیذ بودن این محصول باعث شده است که یکی از پرطرفدارترین غذاها در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی شود که در بعضی از این کشورها این خمیر با نام فیلو شهرت یافته است .

 

با این خمیر میتوان ده ها نوع غذا ، دسر ، شیرینیِ و میان وعده غذایی متنوع مانند انواع : سمبوسه، تارت، پای، بورک، باقلوا و…. را در فر، مایکروفر و یا بر روی اجاق گاز توسط یک تابه تهیه کرد .

توجه به چند نکته در آشپزی با خمیر یوفکا حائز اهمیت میباشد .

۱- این خمیر به دلیل نازکی که دارد زود خشک میشود به همین دلیل اول از همه باید دارای شرایط نگه داری صحیح باشد به این ترتیب که :

این خمیر را در فریزر نگه داری کنید و توجه داشته باشید که اگر بسته خمیر را باز کردید و مقداری از آن را استفاده کردید برای فریز کردن مابقی خمیرها حتما باید بسته را از همه جا به خوبی بپوشانید و در صورت امکان آن را درون نایلون دیگری و یا کیسه های زیپ دار قرار دهید به گونه ای که هیچ هوایی به آن نرسد در غیر این صورت خمیر خشک و در نتیجه پودر خواهد شد .

۲- اجازه دهید تا خمیر در زیر لفاف خود از حالت انجماد خارج شود .برای این کار بهترین راه این است که بسته را به مدت ۱/۵ الی ۲ ساعت قبل از مصرف در دمای محیط قرار داده و روی آن یک شکاف ۳ الی ۴ سانتی ایجاد نمایید تا هوا به مقدار جزئی وارد بسته شده و خلا داخل بسته خارج گردد به این ترتیب لایه های خمیر به راحتی از هم جدا میشوند .

۳- دقت کنید اگر بسته نیمه استفاده شده خمیر را دوباره در فریزر قرار میدهید تحت فشار نباشد و کاملا خوابیده بر روی سطح صافی قرار گیرد تا از شکسته شدن خمیر جلوگیری شود . ( چون در این حالت خمیر یکبار از حالت انجماد خارج و دوباره منجمد شده است .)

۴- در صورتی که خمیر شما شکسته شد به هیچ وجه آن ها را درو نریزید بلکه میتوانید در خیلی از موارد از جمله تزئین بر روی شیرینی ناپلئونی و دستوراتی مانند گلوله های بستنی با یوفکا از آن ها استفاده کنید .

۵- قبل از استفاده از این خمیر و گذاشتن مواد داخل آن حتما باید هم ظرف خود را چرب کنید و هم باید سطح تک تک لایه های خمیر را به خوبی مرطوب سازید .

۶ – برای مرطوب کردن خمیر میتوانید با توجه به دستور و بنا به سلیقه خود از هر نوع مایعی از جمله روغن ، کره ذوب شده ، تخم مرغ ، شیر ، ماست ، آب و یا مخلوط هر کدام از اینها با هم استفاده نمایید .

۷ – موادی که برای داخل خمیر استفاده میکنید نباید آبدار و یا داغ باشد زیرا باعث پاره شدن خمیر میشود .

۸ -در صورت ضیغ وقت میتوانید غذا خود را از شب قبل آماده کرده و تا قبل از سرخ کردن و یا قرار دادن آن ها درون فر در یخچال نگه داری نمایید فقط به یاد داشته باشید که خمیر ها را درون ظرفی در بسته قرار داده و یا روی آن ها را کاملا با سلفون بپوشانید تا از خشک شدن خمیر جلوگیری شود .

۹ – برای تزئین سطح رویی خمیر خود میتوانید بنا به دستور از سیاه دانه ، کنجد ،‌ پودر قند و یا سبزیجات خرد شده و … استفاده نمایید .

۱۰ – پس از پخت بورک ، رول ، بقچه و … که سطح رویی خمیر ترد میشود میتوانید بالافاصله پس از خارج کردن خمیر از درون فر آن ها را درون ظرفی در بسته قرار دهید و یا رویشان را کاملا با سلفون بپوشانید این کار باعث میشود سطح رویی خمیر نیز ملایم شود .

*******

 

Yufka 1

بورک به شکل مثلث
مواد لازم :
خمیر یوفکا  ۱ بسته ، اسفناج  نیم کیلو ، پنیر لیقوان  ۱۰۰ گرم ،روغن مایع  ۱ پیمانه ، ماست  ۱ پیمانه
طرز تهیه:

اسفناج ها را بخارپز می کنیم خمیر یوفکا را باز کرده به شکل مستطیل دراز می بریم.روی خمیر یوفکا را به وسیله فرچه با روغن مایع و ماست آغشته می کنیم.از گوشه اسفناج را به شکل مثلث روی خمیر یوفکا می گذاریم.بعد رویش پنیر گذاشته به شکل مثلث تا می کنیم.
بعد روی خمیر زرده تخم مرغ زده و در صورت دلخواه کنجد می پاشیم و درون فری که از ۱۰ دقیقه پیش روشن کرده ایم ، با حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد می گذاریم تا پخته و طلایی گردد.

Yufka 9

 

بورک سلطنتی با گردو
مواد لازم:
خمیر یوفکا  ۱بسته ، کره یا روغن  ۲ قاشق سوپخوری ، پیاز  ۱عدد بزرگ ،جعفری ساطور شده  نصف پیمانه،مغز گردو خرد شده  ۱ پیمانه ،گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم،زرده تخم مرغ ۱عدد ،کنجد سفید به میزان لازم،نمک و فلفل به میزان لازم ،برای سس بین خمیرها ماست ۱ فنجان ،روغن مایع ۱ فنجان
طرز تهیه:
پیاز را رنده کرده با گوشت مخلوط و در روغن تفت می دهیم.بعد جعفری و گردو خردشده را اضافه می کنیم و روغن اضافی مواد را می گیریم.سینی فر را چرب نموده سه لایه خمیر یوفکا در سینی پهن می کنیم.فراموش نشود بین لایه ها را با مخلوط ماست و روغن مایع آغشته کنیم.بعد از لایه سوم مخلوط گوشتی را روی خمیر پهن کرده و دوباره سه لایه دیگر خمیر پهن می کنیم.روی آخرین لایه زرده تخم مرغ و کنجد می پاشیم و به شکل لوزی برش داده و در طبقه وسط فر که ۱۵ دقیقه قبل روشن کرده ایم می گذاریم تا پخته و طلایی شود.به جای مواد گوشتی می توان از اسفناج بخارپز شده و پنیر استفاده کرد.
توجه:حرارت فر ۱۷۵ درجه سانتی گراد یا ۳۵۰ درجه فارنهایت زمان پخت ۲۵ دقیقه

 

Yufka 6

 

بورک گل

مواد لازم:
خمیر یوفکا ۳ ورق ،سیب زمینی ۱عدد بزرگ،پنیر پیتزا به میزان لازم ،روغن مایع سرخ کردنی،نمک و فلفل  به میزان لازم
طرز تهیه:
تعداد سه ورق خمیر یوفکا را روی هم گذاشته و با قالب گرد قالب زنی می کنیم و کنار می گذاریم.سیب زمینی را آب پز کرده و رنده می کنیم بعد نمک و فلفل به آن اضافه و با هم مخلوط می کنیم

بعد خمیر یوفکا را که قالب زدیم روی هر ورق قالب زده شده از مواد به اندازه فندق روی خمیر گذاشته و ورق دیگر را روی آن گذاشته و این کار را سه بار تکرار می کنیم و با انگشت اشاره روی خمیر فشار می دهیم تا خمیرها به هم بچسبند و به شکل گل در بیایند و بعد آنها را درون روغن داغ سرخ می کنیم تا طلایی شود.

Yufka 3

Yufka 4

 

بورک حلزونی
مواد لازم:
خمیر یوفکا ۱ بسته ، سینه مرغ ۱عدد ، فلفل دلمه ای ۲ عدد متوسط،گردو خرد شده به میزان لازم ،قارچ ورقه شده ۲۵۰ گرم ،پنیر پیتزا به میزان لازم ،زرده تخم مرغ ۲عدد،زرشک و نمک و فلفل به میزان لازم
طرز تهیه:
سینه مرغ را شسته و آب پز می کنیم.فلفل دلمه ای را خرد کرده و قارچ ورقه شده را تفت می دهیم و بعد سینه مرغ خرد شده را به آن اضافه کرده و نمک و فلفل می زنیم .بعد از اینکه تمام مواد را با هم مخلوط کردیم هر ورق خمیر یوفکا را نصف کرده روی میز پهن می کنیم و مواد آماده شده را روی خمیر پخش می کنیم و خمیر را با دقت لوله می کنیم.

 

Yufka 5Yufka

بعد خمیر لوله شده را به شکل حلزون فرم می دهیم و روی خمیر را با زرده تخم مرغ و کنجد تزیین کرده و در دورن فری که قبلا با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرده ایم قرار می دهیم بعد از ۲۵ دقیقه غذا آماده سرو کردن است.

Yufka 7

بورک سیگارتی
مواد لازم:
خمیر یوفکا ۱بسته،گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم،پیاز ۱عدد بزرگ ،پنیر پیتزای رنده شده ۱۰۰ گرم،قارچ ۱۰۰ گرم،رب گوجه فرنگی ۲ قاشق سوپخوری،زرده تخم مرغ ۱عدد،کنجد سیاه و نمک و فلفل به میزان لازم ، برای سس بین خمیرها ماست ۱ فنجان ،روغن مایع ۱ فنجان
طرز تهیه:
پیاز را نگینی خرد کرده همراه با گوشت در روغن تفت می دهیم.قارچ را تفت داده نمکو فلفل و رب را اضافه کرده در پایان پنیرپیتزا را نیز اضافه می کنیم.یک عدد خمیر یوفکا را گرد لرش داده و آنرا به ۸ قسمت مساوی تقسیم می کنیم مانند برش پیتزا روی هر یک از مثلث ها مخلوط روغن مایع و ماست با فرچه زده و مواد را روی قاعده مثلث می گذاریم.از دو طرف خمیر به داخل تا کرده و به شکل استوانه تا نوک مثلث لوله می کنیم.

Yufka 8
روی استوانه ها زرده تخم مرغ زده و کنجد می پاشیم و در طبقه وسط فری که قبلا روشن کرده ایم می گذاریم تا پخته و طلایی شود.به جای مواد گوشتی می توان از سوسیس و کالباس یا سیب زمینی پخته شده استفاده کرد.
توجه:حرارت فر ۱۷۵ درجه سانتی گراد یا ۳۵۰ درجه فارنهایت زمان پخت ۲۰ دقیقه

 

Yufka 10

 

 

بورک گل با خمیر یوفکا

مواد لازم :
پیاز داغ : به مقدار لازم
سیب زمینی بزرگ پخته شده : ۲عدد
خمیر یوفکا : ۱ بسته
طرز تهیه :
سیب زمینی ها ی رنده شده را با پیاز داغ مخلوط کرده به میزان لازم ادویه ، نمک فلفل اضافه میکنیم .خمیر یوفکا را پهن کرده و آن را به صورت نوارهای مستطیل شکل بلند میبریم.مواد را با یک قاشق برروی نوار یوفکا قرار می دهیم به طوریکه از پایین و بالای نوار یک سانت خالی باشد و قسمت بالا و پایین نوار را نیم سانت به سمت داخل تا می کنیم و خمیر یوفکا را رول میکنیم

دو روش پخت :
یا درون روغن زیاد سرخ میکنیم یا در فر ۱۸۰ درجه به مدت ۳۰ دقیقه میپزیم .

منبع:نت شهر

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!