یادداشت برداری یا سفرنامه نویسی از تغذیه-بخش دوم

psycho-28376245546456341211

?انواع رویدادنگاری

آیا هیچ وقت بخاطر استرس های زندگی غوطوه ور در احساس نشده اید؟

چیزهای زیادی هستند که میتوانند فشار عصبی یا استرس را بوجود آورند و آنرا بیشتر سازد، مثلاً افرادی که احساسات ما را جریحه دار میکنند، اهدافی که باید بدست بیاوریم یا یافتن وقت و مجالی برای تمییز و مرتب کردن منزل. اینها چند نمونه می باشند، فهرست واقعی تقریباً قابل شمارش نیست.

چیزهای بسیار ساده ای وجود دارند که میتوانند برای پاک کردن مسئله فشار عصبی یا استرس از زندگی مان، کمک کنند. شاید قبلاً هم به گوش تان خورده باشد، درعینحال شاید قبلاً فرصتی دست نداده که آنها را عملی سازید. من این قاعده را در مورد خودم به کاربستم و دریافتم که فوق العاده لذتبخش و هیجان انگیز است. من اسم این کار را رویداد نگاری  گذاشته ام.

رویداد نگاری، نوشتن افکار، احساسات یا خاطرات روی هرنوع لوحی، دفتری و هروسیله ای که شما بتوانید فراهم سازید.

بهترین کار انتخاب نوعی رویدادنگارمی باشد که شما در استفاده از آن احساس راحتی بکنید.  یا حتی با نوعی شروع کنید که بیشترین جذابیت را برای شما دارد. این کار موجب روحیه و انگیزه بیشتر در شما برای نوشتن می شود. بنظرمن داشتن یک دفتر متوسط با برگ های رنگی بیشتر روحیه بخش است. شاید برخی نیز دوست بدارند در کامپیوتر شخصی مثل لپ تاپ یا تبلت یادداشت کنند.

انواع مختلفی رویداد نگار وجود دارد که شخص میتواند هریک را انتخاب کند. در اینجا ۴ نوع آن را به شما معرفی میکنیم که به دلخواه و شرایط فردی خودتان هرکدام را خواستید، انتخاب کنید

 

?رویداد نگاری خبری

?رویدادنگار سلامتی

?رویدادنگار پالایش عاطفی

?نامه ارسال نشده

 

family-8762387648272308
?۱⃣ ویداد نگاری خبری:این نوع رویداد نگاری به کسانی کمک میکند که دنبال کسب هدف یا اهدافی هستند.بعضی از اهدافی که بطور مثال ممکن است یک شخص بخواهد برای بدست آوردن تلاش کند؛

کسب وزن سالم، داشتن شکل و تناسب اندام،
شروع یک حرفه،
بازگشت به مدرسه یا تداوم تحصیل
آموختن یا تکمیل مهارت آموزی.

بطورمعمول، درگزارش نویسی روزانه، نخست هدف را توضیح میدهید.

درگام دوم دلائلی را که خواهان دست یابی به آن هدف می باشید را توضیح میدهید.

در گام سوم، نقشه و طرح خود را برای بدست آوردن آن هدف، می کشید.

درگام نهایی، در دفتر یادداشت روزانه یا هرچیزی دیگری، گام ها و مراحل نزدیکی و دست یابی عملی به هدف تان را می نویسید.

وقتی که دست یابی به هدفی را بصورت نقشه روی کاغذ ترسیم کرده باشید، دست یابی به آن فوق العاده آسان می شود. اگر احساس ازدحام درکار و زندگی میکنید، می توانید هر روز گام های کوچولو و بچه گانه بسوی هدف بردارید.

این میتواند یک حس خیلی خوب و بزرگ پیشرفت به جلو درهرگامی که برمیدارید به شما بدهد.

 

? ۲⃣ رویداد نگار سلامتی توسط شخصی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهد خود را از لحاظ عاطفی، جسمانی و یا روحانی و معنوی شفا ببخشد.
این شیوه عمدتا بکار کسانی می آید که ازنظر عاطفی و جسمی صدمه دیده اند مثلا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشند، یا ازنظر بدنی معلولیت پیدا کرده اند…. کسانی هم که ازنظر جسمی و بدنی دچار بیماری می باشند نیز میتوانند از آن استفاده کنند.
درجهت کارایی رویداد نگاری سلامتی، شما باید باور کنید که ذهن تان میتواند بر روی جسم تان و سلامتی روانی تان اثربگذارید، یعنی باید به پیوند بین جسم و روح باور داشته باشید.
این مطلبی است که من کاملاً به آن باور دارم، چونکه  نقش فوق العاده مهمی دارد در اینکه چرا من همچنان با گذشت ۱۷ سال از ابتلایم به اچ آی وی همچنان زنده و بشاش باشم.
در اینوع رویداد نگاری، شما میتوانید راجع به شک و تردیدها و ترس هایتان بنویسید.
همچنین، میتوانید ازاقدامات و کارهایی که انجام میدهید تا کمک کنند سلامتی تان استمرار یابد بنویسید.
برخی از مردم نمیخواهند  راجع به درد و رنج هایشان چیزی بشنوند و بنویسیند.افراد منفی نگر و ناراحت معمولا از سخن گفتن راجع به درد و رنج گریزان هستند.
در واقع از واقعیت گریزان هستند.
هدف از این نگارش روبرو شدن با چیزیست که شما از آن می ترسید.زیبایی این نوع رویداد نگاری در آن است که شما میتوانید دوست خودتان باشید. دوستی که قضاوت و داوری نمیکند. کمک میکند تا احساس بهتری کسب کنید و در حالیکه می نویسید، به نحو جادویی یا به تعبیر بهتر با الهام الهی به پاسخ هایی که در راستای سلامتی تان نیاز دارید، دست می یابید. فراموش نکنید که شفا یافتن به معنای معالجه شدن نیست، بلکه اساسا به معنی اصلاح  و بهبود است.

exersice-2439578234067

?۳⃣رویداد نگاری پالایش عاطفی با این هدف استفاده می شود که منفذ یا سوپاپ اطمینانی باشد برای نومیدیها، ناکامی های و شکست های ما.
اکثر ما گاه گاهی دچار شکست و ناکامی می شویم نقطه ای که دلمان میخواهد، فریاد بزنیم، محکم پایمان را زمین بکوبیم و های های گریه کنیم. ریختن احساسات روی کاغذ این فرصت را به شما میدهد تا به چیزیهایی که در این مسیر میتوانند به شما آرامش بدهند، بیاندیشید و هرکاری که برای بهبود چشم انداز و افق نیاز باشد،انجام دهید.

 

?۴⃣نامه ارسال نشده خیلی شبیه پالایش عاطفی می باشد که به شما اجازه میدهد تا آزادانه عواطف خودتان را بدون ترس از نظر و قضاوت و ملاحظه دیگران بنویسید.با این شیوه شما نامه ای را می نویسید که قصد ارسالش را ندارید. مثلاً خانمی نامه ای به پدرمرحوم خودش می نویسد.او هیچ وقت به پدرش نگفته بود که دوست دارم. بخاطر اینکه، احساس گناه را پرورده بود.

و تصمیم می گیرد نامه ای به پدر مرحوم خودش بنویسید و بگوید که چرا دوستش دارد.پیام این کار به شیوه مختلف به شما خواهد رسید. مثلا در یک مورد پدر دختری که چنین نامه ای را برای پدرش نوشته بود به خوابش می آید او خواب می بیندکه پدرش درحال لبخند زدن به او بود، با آگاهی از این نگاه بود که دختر فهمید پدرش او را دوست میداشته. این دختر هم اکنون از احساس گناه رهایی یافته ست. شما هم میتوانیدنامه ای ارسال نشدنی به کسی بنویسید که ازدستش عصبانی هستیدیا از اینکه با او مواجه شوید، احساس ناراحتی می کنید. این شیوه، به شما احساس راحتی و رهایی می بخشد و برای برخی پیوند ها جای امیدواریست.

 

نتیجه گیری

رویدادنگارها  نوعی شیوه کمک به خودمان هستند تا بر زندگی مان کنترل داشته باشیم.

با نگارش رویدادها، میتوانیم  چشم انداز هایی برای امور زندگی داشته باشم، در عین حال که برای دست یابی به اهداف مان کمک میکنند، بعنوان انسان رشد میکنیم و درماندگی های خود را تخلیه می سازیم. میتوانیم بیاموزیم  که از طریق نوشتن رویدادها چقدر روی خودمان شناخت پیدا میکنیم. بعداً به یک سند تفریحی تبدیل می شود که چطوری و چگونه تغییر کرده ایم.

از اینرو اگر خیلی علاقمند هستید، سفری را برای آسان ساختن این جهان جهت زندگی خودتان، آغاز کنید.

…..

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!