تا جایی که می توانید غذاهای امگا۳ بیشتری بخورید!

 

موسسه تحقیقات سرطان امریکا اعلام کرده است که افراد باید از امگا ۳ بیشتری در غذای روزانه خود استفاده کنند و از امگا ۶ بپرهیزند.

چربی های امگا ۳ برای سلامت قلب بسیار مفیدند و از تری گلیسیرید و کلسترول خون میکاهند، همچنین ازلخته شدن خون وحمله قلبی، سکته و بیماری های عصبی مانند آلزایمر پیشگیری می کنند.

چربی های امگا ۳ اثرات ضد سرطانی در برابر سرطان سینه و راست روده ازخود نشان داده اند. این چربی های سالم و مفید در روغن ماهی، گردو، بادام، اسفناج، کلم بروکلی، کلم پیچ، روغن زیتون و کانولا یافت می شوند.

 

ماهی یک غذای سالم برای قلب

ازآنجا که ماهی دارای کالری کم وچربی اشباع شده اندک، پروتئین بالا و همچنین امگا ۳ است، یک غذای کاملاً مفید و سالم به شمارمی رود که برای قلب بسیار مناسب بوده و خاصیت ضد سرطانی دارد.

حتی صدف که کلسترول بالاتری دارد یک غذای ضد چربی به شمار می رود. زیرا چربی اشباع شده آن به قدری پایین است که به راحتی میتوان ازکلسترول بالای آن چشم پوشید.

روغن ماهی نیز موجب کاهش چربی خون شده و اغلب سرعت تشکیل رسوبات کلسترولی در شریان را کاهش میدهد.

درمطالعاتی که دردانشگاه شیکاگو صورت گرفت نشان داد میمون هایی که در رژیم غذایی آن ها روغن ماهی وجود داشت کمتر از میمون هایی که رژیم آن ها حاوی روغن های اشباع شده وروغن نازگیل بود دچار گرفتگی عروق و رسوب کلسترول در شریان های خودشدند.

به علاوه میمون های گروه اول کلسترول پایه و LDL کمتری داشتند.

مطالعه دیگری که در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد انجام شد ثابت کرد که روغن ماهی فاکتور ضدسرطانی دارد.

این تحقیق که بر روی موش ها انجام شد نشان داد انتشار سرطان درموش هایی که از روغن ماهی در رژیم غذایی آنها استفاده می شد به طور محسوسی ازموش هایی که رژیم غذایی پرچرب حاوی چربی های اشباع شده یا غیراشباعی چند تایی داشتند وحتی موش هایی که فقط رژیم کم چربی بدون امگا۳ داشتند، کمتر است.

 

 

 

مطالعه مشابه در دانشگاههای برتر جهان نیز نشان داده است که روغن های حاوی امگا ۳، موجب مهارتجمع پلاکتی می شود  درنتیجه غلظت خون را کاهش داده، ازایجاد لخته های خونی جلوگیری میکند.

اسکیموها و ژاپنی ها که ماهی زیادی مصرف میکنند بسیارکمتر از سایرمردم جهان دچار بیماریهای قلبی یا انسداد شرایین می شوند.

مطالعات جدید نشان داده است که اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن ماهی برای عملکرد مغز نیز مفیدهستند.

کمبود امگا ۳ ممکن است موجب ایجاد مشکلاتی در یادگیری بشود، همچنین در ایجاد اختلالاتی مانند از دست دادن حافظه، عدم تمرکز و بیماریهای ناتوان کننده ای همچون آلزایمر نیز نقش داشته باشد.

این آزمایش ثابت کرد روند کاهش حافظه ناشی ازپیری در زنانی که روزانه حدود ۹۰ تا ۱۲۰ گرم ماهی میخورند، کندترشده وحتی در بعضی موارد کاملاً بهبود یافته است.

شواهد جدید نشان میدهد که روغن ماهی میتواند در درمان افسردگی  وبیماری های عصبی- روانی نیز موثر باشد.

برای داشتن قلبی سالم و بدنی متناسب دو تا سه بار در هفته ازماهی استفاده کنید. ماهی آزاد، ساردین، قزل آلا و شاه ماهی دارای امگا۳ زیادی هستند.

برخلاف گزارشات اخیرحاکی از این که میزان مواد شیمیایی درون ماهی آزاد پرورشی بسیار بیشتر از انواع دیگر است، موسسه سرطان امریکا اعلام کرد فواید خوردن ماهی چه ازنوع پرورشی و چه آزاد، بسیار زیاد است بطوری که ازمضرات آن میتوان چشم پوشی کرد.

 

 

ماهی و متیل جیوه(methyL mercury)

برخی ازماهی ها با مقادیر زیاد متیل جیوه آلوده شده اند، پس بهتر است سعی کنید امگا۳ دریافتی خود را ازماهی هایی تامین کنید که میزان آلودگی آن ها کم تر باشد.

این نکته را در استفاده از روغن ماهی (نوع کپسولی) نیز بهتر است رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که فواید استفاده ازماهی با آلودگی کم، آنقدر زیاد است که میتواند بر مضرات جیوه موجود غلبه کند.

برطبق گزارشات سازمان غذا و داروی امریکا ماهی ها و غذاهای دریایی زیر بهترین نوع ماهی ها اعلام شده اند که جیوه کمتری دارند. به همین دلیل ازاین ماهی ها بیشتر در سفره خود استفاده کنید:

ماهی روغن، گربه ماهی، خرچنگ، سفره ماهی و کفشک ماهی

ماهی دریای گرمسیری، ماهی خالدار، شاه ماهی و خرچنگ بزرگ دریایی

ماهی اقیانوس، قزل آلا، صدف خوراکی وماهی آزاد

ساردین، قزل آلای پرورشی و حلزون های خوراکی

همچنین سعی کنید ازماهی های زیر که جیوه زیادی دارند و بدترین نوع ماهی برای مصرف هستند، کمتر مصرف کنید:

کوسه ماهی، اره ماهی، شمشیرماهی، ماهی صفحه ای

ماهی تن تازه ویخ زده. لازم به یاد آوریست که ماهی تن کنسرو شده میزان جیوه کمتری دارد زیرا درفرایند کنسرو سازی از انواع کوچک تر ماهی تن استفاده می شود. همچنین کنسرو تن ماهی که روی برچسب آن نوع سبک ذکر شده باشد نسبت به انواع دیگر، جیوه کمتری دارد.

منبع: برگرفته از کتاب« ۱۰۰نکته برای کاهش وزن»

 

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی شب عید و تزئینات آن

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!