دو اصل خیلی مهم برای شروع به ورزش وتداوم آن

sport-fitness-25876283576823745548007re4

برای موفقیت در ورزش و هر کار سختی آلازم است که از دواصل خیلی مهم پیروی کنید:
آنرا به یک تفریح و سرگرمی تبدیل کنید و برنامه ریزی هوشمندانه داشته باشید:

 

?الف) آن را به شوخی و تفریح تبدیل کنید
هنگامی که موضوع سلامتی مطرح می شود همه ما ازنظر ذهنی میدانیم که باید تغذیه سالم داشته باشیم و حرکت و ورزش بکنیم. این کار خیلی آسان بنظر می رسد ولی شروع بکار میتواند سخت باشد،‌یک نقشه خوب میخواهد تا در جهت درست گام برداشت،یک نقشه راه شخصی.
اما قبل از کشیدن نقشه حرکت باید چشم مان را بشوئیم و نگاه مان را اندکی عوض کنیم. باید این نکته را درنظر داشته باشیم که  هرچقدر یک فعالیت خاصی موجب تفریح و سرگرمی انسان بشود، تمایل و رغبت به اجرای آن بیشتر می شود. وقتی شما بتوانید فعالیت کنترل و کاهش وزن خود را بصورت تفریحی انجام دهید،‌برای تداوم آن رغبت و تمایل بیشتری پیدا میکنید.
انسان وقتی یک کار تفریحی انجام میدهد، اشتباهات و خطاهای خود را خیلی راحت می پذیرد،‌نگران نمی شود و نسبت به خودش و دیگران سخت نمی گیرد.
لذا همه فعالیت ازجمله چک کردن و ثبت اطلاعات مربوط به برنامه سفرنامه تغذیه را بصورت تفریح درآورید. هیچ وقت خودتان را بخاطر اشتباهات و کاستی هایی که دارید سرزنش نکنید.
توقع و انتظار از خود را خیلی بالا نبرید که دچار کمالگرایی بشوید و تحمل شکست ها را نداشته باشید .بدانید که  خداوند به شما فرصت جدیدی برای تفکر، کنش و عمل نو وتازه را هدیه کرده است،‌آنرا جشن بگیرید. این فعالیت ها و مسیراکتشاف بلندمدت و برای تمام عمرتان را جشن بگیرید. به زندگی با ارزش و هیجان انگیزتان بله بگوئید. روی خودتان سرمایه گذاری کنید:‌ زندگی جدیدی ابداع کنید!
حالا که نگاهتان به قضیه سلامت و تندرستی و ورزش و تغذیه  بصورت تفریح و لذت شده است، بدانید که:
?ب)ک نقشه هوشمندانه بکشید
درست است که شما میخواهید برنامه تغییر در الگوهای سلامتی و تندرستی را بصورت تفریحی دنبال کنید اما،‌ اگر طبق نقشه منظم پیش نروید به هرج و مرج و بلاتکلیفی و بن بست می رسید:

sport-fitness-25876283576823745545008
?نکاتی که باید در طراحی نقشه شخصی باید رعایت کنید:‌
نقشه شخصی که ما در اینجا کشیده ایم برای شروع به ورزش و فعالیت جسمی می باشد. اما میتواند به هر برنامه دیگری نیز تعمیم یابد. مثلاَ‌اجرای تکنیکهای چهار کلید طلایی یا هر برنامه دیگری که شما در زندگی دارید.
خاص بودن: درباره آنچه که ازخودتان میخواهید و انتظار دارید،خیلی خاص باشید.
✅قابل اندازه گیری بودن: باید مقدار، ساعت،روز و سایر اندازه ها را برای کسب موفقیت مشخص بسازید.
✅قابل دست یابی- معقول بون: آیا نقشه شما با توجه به مجموع شرایط زندگی فعلی تان قابل دست یابی هست یا خیر؟ در این نقشه واقع بینانه، طرح این هفته من چیست؟ یعنی درنظر گرفتن مشکلات وقت و حمایت های قابل دست یابی. با چه «محرکی» انجام دادن آن را بخودم یادآور می شوم؟

✅مناسب بودن: باید اطمینان حاصل کنید که نقشه شما معنادار و حائزاهمیت برای شماست.آیا از این فعالیت من لذت می برم؟آیا میتوانم در طول این هفته انجام آنرا جزو اولویت هایم قرار بدهم؟
✅قابل پیگیری بودن: پیشرفت های خود را بطور منظم ثبت کنید تا دستاوردهایتان اندازه گیری شود. فعالیت های خودم را کجا و چطوری ثبت و ضبط خواهم کرد؟

به مثالهایی از نقشه ی غیر هوشمندانه و هوشمندانه توجه کنید:

✍?

مثال نقشه غیر هوشمندانه:
هیچ نوع فعالیت و ورزشی را تاکنون انجام نداده ام، از اینرو میخواهم در این هفته هر روز یک ساعت ورزش کنم.
آیا خاص است؟‌ خیر، چون شما مشخص نکرده اید که چه نوع ورزش یا فعالیت را میخواهید انجام بدهید یا چه ساعتی قرار است انجام بدهید.
آیا قابل اندازه گیری است؟ بله، یک ساعت در روز
آیا قابل دست یابی است؟‌احتمالاَ‌خیر. چطوری یک ساعت وقت را ناگهان پیدا میکنی و به ورزش اختصاص میدی؟ اگر شما تاکنون غیر فعال بوده ای،‌یقیناَ‌ یک ساعت ورزش ساده حتی پیاده روی میتواند باعث درد عضلانی، کمر درد و حتی آسیب به مفصل های شما بشود.
آیا مناسب است؟ احتمالاَ‌خیر.بیشتر شبیه خودآزاری می ماند
آیا قابل پیگیری است؟ خیر. شما هیچ نقشه ای برای ثبت فعالیت خودت مشخص نکرده ای.

✍?

مثال نقشه هوشمندانه:
میخواهم به مدت ۲۰ دقیقه در روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه پیاده روی کنم. تصمیم دارم راس ساعت ۶ صبح قبل از رفتن به محل کارم آنرا انجام بدهم. این نقشه برای من کارایی دارد چون از قدم زدن اول صبح لذت میبرم، نون گرم و داغی میگیرم و به مدت ۲۰ دقیقه چند تا خیابان در محل زندگیم پیاده روی میکنم. و از همه مهمتر یک شخص سحر خیر می شوم. در این ساعت از روز کسی به مراقبت من در منزل نیاز ندارد. بچه ها خوابند و خیالم آسوده است. با چند نفر از همسایه ها هم صحبت کرده ام که منو همراهی کنند. درگذشته نیز چنین تجربیاتی داشتم. دفتری دارم که میخواهم مدت زمان قدم زدن خودم را در آن ثبت کنم. همچنین مقدار غذا خوردن، ساعت غذا خوردن،‌کیفیت غذا خوردن، نوع مواد غذایی و … طبق توصیه های تغذیه هوشمند مشخص کرده ام.

آیا خاص است؟ بله، قدم زدن یک فعالیت مشخصی است و برای قبل از ظهر برنامه ریزی شده است
آیا قابل اندازه گیری است؟‌بله، سه روز در هفته و به مدت ۲۰ دقیقه
آیا قابل دست یابی است؟ بله، من قبلاَ‌هم با همسایه ی محله قبلی همین برنامه را اجرا کرده ایم.
آیا مناسب است؟‌بله، قدم زدن فعالیتی است که من دوست دارم مخصوصاَ‌وقتی با یک نفر همراه بشوم.
آیا قابل پیگیری است؟ بله، من برنامه پیاده روی و تغذیه خود را در دفتر مخصوص که سفرنامه اسم گذاشته ام،‌یادداشت میکنم.

✍?

نقشه تناسب اندام هوشمندانه برای این هفته شما‌

نقشه ورزش من:‌

خاص بودن:‌
چه نوع فعالیتی را میخواهم انجام بدهم؟
چه ساعتی و روزی آنرا انجام میدهم؟
چقدرقابل اندازه گیری؟
چند روز ورزش خواهم کرد؟

کدام روزها ورزش میکنم؟
چند دقیقه طول خواهد کشید؟

آیا قابل دست یابی است؟

آیا مناسب است؟

آیا قابل پیگیری است؟

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!