کدام نوشیدنی را بیشتر می پسندید؟آب،دوغ،ماءالشعیرنوشابه!

food-noshidani-234348759283236014

در کشور ما هم نوشیدنی‌هایی مثل آب و دوغ از دیر باز رایج بوده و در دهه‌های اخیر نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر نیز به جمع‌شان افزوده شده‌اند.

البته خیلی‌ها بدون توجه به ارزش غذایی‌ و صرفا به دلیل علاقه‌ای که به برخی نوشیدنی‌ها دارند از آنها استفاده می‌کنند، در حالی که با دانستن ویژگی‌های تغذیه‌ای‌ این نوشیدنی‌ها می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

 

در این گزارش قصد داریم درباره چهار نوشیدنی اصلی که ایرانی‌ها همراه غذا میل می‌کنند(آب، دوغ، نوشابه‌ها و ماءالشعیر) صحبت کنیم.
آب

آب هنوز هم یکی از گواراترین نوشیدنی‌های دنیا محسوب می‌شود و به عقیده بسیاری از افراد، تنها آب است که می‌تواند در اوج تشنگی، عطش را فرو بنشاند.

دکتر سید علی کشاورز، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران، آب سالم و گوارا را «بهترین نوشیدنی» می‌داند.

 

البته او اذعان می‌کند که: «در بعضی از شهرهای بزرگ و صنعتی، آلوده شدن آب آشامیدنی با فاضلاب باعث مخلوط شدن مقادیری نیترات با آب شهری شده و اگرچه به گفته مقامات سازمان آب، این نیترات هنوز به حد غیرمجاز نرسیده، اما باید اقدامات احتیاطی را انجام داد و قبل از نوشیدن آب هر شهر و منطقه از سالم بودن آن مطمئن شد.»

 

وی در ادامه می‌افزاید: «در شرایطی که آب آشامیدنی سالم نباشد، بهترین گزینه استفاده از آب معدنی است، البته آب معدنی مطمئنی که توسط شرکت‌های معتبر بسته‌بندی شده باشد.» پس هنوز هم آب رتبه اول را در بین نوشیدنی‌ها به خود اختصاص داده است، اما به گفته دکتر کشاورز، چون ذائقه بشر تنوع‌طلب بوده و دوست دارد مایعاتی با طعم‌های مختلف بنوشد، تولید نوشیدنی‌هایی متنوع رونق گرفته است.

 

food-noshidani-97234875978647

 

 

دوغ
دوغ یکی دیگر از نوشیدنی‌های سنتی ما ایرانی‌هاست که بعد از آب، سالم‌ترین محسوب می‌شود. دکتر کشاورز می‌گوید: «چون دوغ از ماست تهیه شده، اگرچه رقیق‌تر است، اما از نظر ارزش تغذیه‌ای با ماست فرقی ندارد.

 

این نوشیدنی، علاوه بر تامین مقداری از آب مورد نیاز بدن، مقداری کلسیم، پروتئین، ویتامین‌های گروه B مثل B2 و همچنین ویتامین D را به بدن می‌رساند.» او البته بر مصرف دوغ سالم تاکید می‌کند و توضیح می‌دهد که مقصود از دوغ سالم، دوغی است که نمک به آن اضافه نشده باشد.

 

دوغ‌های تجاری و صنعتی معمولا دارای نمک هستند و این نمک برای کسانی که دچار فشار خون بالا یا نارسایی کلیوی یا نارسایی قلبی هستند، مضر است. اگرچه به تازگی صحبت از حذف نمک از دوغ‌های تجاری به میان آمده، ولی همچنان بهتر است افراد مسن به جای دوغ‌های تجاری از دوغ‌های خانگی استفاده کنند.

به دوغ‌های صنعتی و تجاری علاوه بر نمک، اسانس نعنا هم اضافه می‌کنند، چون نعنا خاصیت ضد نفخ دارد، در حالی که دوغ نفاخ است. به علاوه این اسانس به خوش‌طعم‌تر شدن دوغ نیز کمک می‌کند. اگرچه بهتر است به جای اسانس از عصاره خود نعنا استفاده شود.

دکتر کشاورز مصرف دوغ را به عنوان یک نوشیدنی مفید و بی‌ضرر به همه گروه‌های سنی حتی کودکان یک سال به بالا توصیه می‌کند.

 

 

food-noshidani-97234875978649

 

ماءالشعیر
نوشیدنی نسبتا جدیدی که چند سالی است به سبد غذایی خانواده‌های ایرانی اضافه شده و در همین مدت کوتاه هم طرفدارانی پیدا کرده، ماءالشعیر است.

ماءالشعیر اوایل ورودش به بازار ایران چندان با ذائقه مردم سازگار نبود، اما تبلیغاتی که درباره تاثیرات مفید این نوشیدنی از جمله زیاد کردن شیر مادران و کمک به دفع سنگ کلیه در بیماران کلیوی انجام گرفت، باعث رواج مصرف آن شد.

 

البته این روزها طعم‌های مختلف ماءالشعیر توسط شرکت‌های تجاری متعدد به بازار آمده که ذائقه‌های سخت‌گیر و مشکل‌پسند را هم راضی کرده است. اما درباره ارزش‌ غذایی این نوشیدنی باید بیشتر بدانیم.

دکتر کشاورز معتقد است که: «ماءالشعیر را از نظر ارزش تغذیه‌ای نمی‌توان با دوغ مقایسه کرد، اما از آنجا که این نوشیدنی، از تخمیر جو به دست می‌آید مملو از ویتامین‌های گروه B است.» به گفته وی، این نوشیدنی به مقدار کم، مفید است، چون افزودنی‌های مضرش به اندازه نوشابه‌های گازدار نیست،

اما مصرف زیاده از حدش، به خاطر میزان قابل توجه انرژی، چاق‌کننده است. این متخصص تغذیه به خانواده‌ها توصیه می‌کند که در مصرف ماءالشعیر حد اعتدال را رعایت کنند، به خصوص در مورد بچه‌ها، چون ممکن است به خاطر استفاده بی‌رویه از این نوشیدنی، دچار اضافه وزن و چاقی شوند.

همچنین این متخصص به افرادی که مبتلا به بیماری نقرس هستند و اسیداوریک خون‌شان بالاست، هشدار می‌دهد که در مصرف ماءالشعیر افراط نکنند، چون می‌تواند موجب تشدید مشکل‌شان شود.

 

food-noshabe-23434875928323607

 

نوشابه‌های گازدار
و اما آخرین گروه از نوشیدنی‌های پرطرفدار، نوشابه‌های گازدار هستند. این نوشیدنی‌ها را معمولا هیچ متخصص تغذیه‌ای توصیه نمی‌کند. دکتر کشاورز می‌گوید: «علت مضر بودن این نوشابه‌ها گازدار بودن‌شان نیست، بلکه اسیدفسفریکی است که به آنها اضافه می‌کنند.

 

در هنگام تولید، به منظور جلوگیری از فساد این نوشابه‌ها به آنها موادنگه‌دارنده‌ای مثل اسیدفسفریک، اسیدبنزوئیک و بنزوات سدیم اضافه می‌کنند. این افزودنی‌ها در مقدار کم‌ضرری ندارند، اما اگر مصرف‌شان ادامه یابد، نگران‌کننده خواهند شد. به هر حال، این‌ها مواد شیمیایی‌ای هستند (به خصوص اسیدفسفریک) که مانع جذب کلسیم، آهن و روی می‌شود.»

 

دکتر کشاورز به دو دسته از افراد درباره مصرف نوشابه‌های گازدار هشدار جدی می‌دهد: یکی کودکان، به این دلیل که نوشابه باعث اختلال در جذب مواد مغذی و در نتیجه کندی رشدشان می‌شود و دوم خانم‌ها. این متخصص اضافه می‌کند: «خانمی ‌که روزی یک لیوان نوشابه می‌نوشد، خطر پوکی استخوان در وی بعد از ۳۵ سالگی سه برابر می‌شود.»

 

جالب است بدانید، ایرانی‌ها سرانه مصرف لبنیات‌شان بسیار پایین است و۸۰ درصد بانوان ما به طور معمول بعد از سی‌ سالگی دچار مشکلات استخوانی مثل دردهای آرتروز و پوکی استخوان می‌شوند. از این رو، دکتر کشاورز به همه گروه‌های سنی سالم یا بیمار توصیه می‌کند که از مصرف نوشابه‌های گازدار اجتناب کنند.
خلاصه اینکه:

آب: گوارا‌ترین،

دوغ : پرپروتئین‌ترین،

ماءالشعیر: پرویتامین‌ترین و

نوشابه‌ی گازدار: زیان‌بار‌ترین نوشیدنی ها است.

منبع: سامانه تغذیه هوشمند

 

مزایا و مضرات نوشیدنی های کافئین دار

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!