چگونه اشتهای کودک برای خوردن را افزایش دهید

۸۵۶۰۳۸۹۴۶۰۵
آیا شما هم با مشکل بی اشتهایی یا غذا نخوردن فرزند خردسال خود دست به گریبان هستید؟ هر چند این وضعیت برای هر پدر و مادری آزار دهنده است اما باید بدانید که این بخشی عادی از فرآیند رشد کودک شماست. در این میان آنچه به شما کمک می کند این است که سعی کنید بفهمید فرزند شما به چه خوردنی هایی علاقه نشان می دهد و باید بدانید که کی و کجا می توانید به آن ها غذا بدهید و این فرزند شماست که تصمیم می گیرد چقدر بخورد.

آیا فرزند شما چیزی نمی خورد یا به اندازه کافی نمی خورد؟

بیشتر والدین نگران این هستند که چرا فرزند آن ها به اندازه کافی غذا های مقوی مصرف نمی کند. بسیاری از کودکان اشتهای کمی دارند و در هر وعده می توانند حجم کمی بخورند. می توانید به کم خوردن آن ها گیر بدهید تا آن ها را از خوردن همان مقدار کم هم منصرف کنید.
برای این مشکل چند عامل می تواند نقش داشته باشد:

چون سرعت رشد کودک تغییر می کند و در دوره هایی کند می شود طبیعی است که اشتهای کمتری نسبت به دوره قبل پیدا می کنند به عنوان مثال یک نوزاد بسیار سریع رشد می کند و کودک خردسال با همان سرعت رشد نمی کند بنابراین بدن او به خوراک کمتری برای رشد و ادامه حیات نیاز دارد.
کودکان دستگاه گوارش بسیار کوچکی دارند بنابراین نمی توانند در هر وعده آنقدر که انتظار دارید بخورند.
چون کودکان به محیط اطراف خود علاقه و توجه ویژه ای دارند بنابراین طبیعی است که هنگام صرف یک وعده، دوره زمانی کوتاهی به خوردن توجه داشته باشند.
کودکان دوست دارند خودشان بخورند بنابراین آرام تر از زمانی که شما به آن ها غذا می دهید، غذا می خورند.
برای کودکان راحت نیست که در تمام مدت سر میز بنشینند و ترجیح می دهند زودتر خوردن تمام شود تا به بازی خود برسند.

غلبه بر مشکل نخوردن کودکان می تواند چالشی بزرگ برای والدین باشد. آن ها در دوره هایی بی اشتها می شوند و دوره هایی هم از بعضی غذاها خوششان نخواهد آمد. ممکن است کودک یک روز از یک خوردنی خوشش بیایید و روز دیگر به آن لب نزند این رفتار کاملا طبیعی است. این یکی از راه هایی است که آن ها دنیای خود را کشف کنند و به شما نشان دهند که چقدر مستقل هستند.
چگونه با تغییرات اشتهای کودک کنار بیاییم؟

اگر کودک شما یک وعده غذایی را به صورت کامل نمی خورد یا کلا چیزی نمی خورد می توانید مقدار غذایی را که در هر وعده برایش می کشید کمتر کنید. این تغییرات اشتها به این معناست که فرزند دلبند شما به مقدار غذای کمتری در هر وعده نیاز دارد.

بین وعده های غذایی، برای آن ها خوراکی های سالم و مقوی بگذارید از قبیل میوه ها یا برخی سیفی جات را در دسترس آن ها بگذارید و اجازه دهید خودشان تصمیم بگیرند که بخورند یا نه!

اگر فرزند شما هیچگاه نمی تواند یک وعده غذایی را تمام کند و شما سعی کنید باقی آنرا به او بخورانید در حقیقت خوردن را که می تواند یک تفریح باشد به کاری استرس زا برای فرزند خود تبدیل کرده اید به جای آن، خوردن آن ها را تحسین کنید، یا اگر آب تنها چیزی است که صرف می کند خوب چه اشکالی دارد او را تشویق کنید!

بهتر است درباره خوردن فرزند خود در طول هفته قضاوت کنید تا اینکه به صورت روزانه خوراک او را مورد بررسی قرار دهید و به او گیر بدهید که امروز چقدر خورده ای! ممکن است فردا اشتهای بیشتری داشته باشد.

تا جاییکه به فرزند خود خوراک سالم و مقوی می دهید نباید نگران این باشید که گاهی هیچ نمی خورد. فرزند شما گرسنه نمی ماند این را به خاطر بسپارید. در حقیقت کودکان در تشخیص اینکه چقدر غذا نیاز دارند بسیار بهتر هستند. یک کودک سالم فقط وقتی که گرسنه است می خورد و نه وقت دیگر! همچنین کودکان تمایل دارند بیش از آنچه که واقعا می خواهند از شما طلب کنند.

برخی موارد بی اشهایی کودک ممکن است در نتیجه یک بیماری باشد. وقتی که می بینید بی اشتهایی او دائمی است و مدام هر خوراکی را رد می کند آنگاه باید با یک حرفه ای، در این زمینه تماس بگیرید. تاکید می کنم یک پزشک با تجربه اطفال، همان شخص حرفه ای است که به دنبالش می گردید. باید نمودار رشد او بررسی شود و اگر بیماری سبب بی اشتهایی او شده است مشخص شود.

diet927539823475942398134235
خوراکی های جدید را امتحان کنند.

ممکن است به این نتیجه برسید که فرزند شما در خوردن مشکل دارد و فقط به یک یا دو خوراکی خاص علاقه نشان می دهد. اما برخی مواقع کودک شما هم دوست دارد خوراکی های جدید را امتحان کند و اگر چنین باشد یک راه جدید با دنیایی از خوراکی های مختلف در برابر شماست که می توانید در اختیارش قرار دهید تا به خوردن تشویق شود.
محیطی مثبت برای خوردن او فراهم کنید!

خوراکی های جدید را وقتی که آرامش دارد و خسته نیست در اختیارش قرار دهید.
یک غذای جدید با کمترین مخلفات را در اختیارش قرار دهید. تلوزیون را خاموش کنید و هر وسیله دیگری از قبیل موبایل و تبلت را از محل سرو غذا دور کنید.
برای خوردن به صورت خانوادگی شرایط را فراهم کنید و همراه با فرزند یا فرزندان خود سر سفره بنشینید.

خوراکی های جدید برایشان تهیه کنید.

سعی کنید فرزندان خود را فقط به یک سری خوراکی های مشخص عادت ندهید. فرزند شما باید بتواند مانند دیگر اعضای خانواده همه خوراکی هایی را که دلش می خواهد امتحان کند و از مزه آن ها لذت ببرد.
کودکان برخی خوراکی ها را بیشتر دوست دارند سعی کنید طعم های مشابه جدیدی برایشان تهیه کنید به عنوان مثال آن ها پیتزا را خیلی دوست دارند که علت آن پنیر پیتزا است می توانید از پنیر پیتزا در بسیاری خوراک ها استفاده کنید.
اگر فرزند شما برخی خوراکی های جدید را نمی پسندد تا یک هفته یا بیشتر صبر کنید و دوباره همان را برایش درست کنید. به این روش ممکن است غذای جدید را قبول کند و حتی بیشتر هم بخواهد.

بگذارید سلطان باشد!

اجازه دهید فرزندتان با خوراکش کمی بازی کند، کمی کثیف کاری کند صبر داشته باشید او خوردن را خواهد آموخت.
اجازه دهید خودش غذا بخورد و اگر لازم داشت کمی کمکش کنید، فقط کمی!
اگر دیدید فرزند شما به وعده غذایی خود علاقه ای نشان نمی دهد، خسته است، یا حال خوشی ندارد، آنرا از مقابلش بردارید.

اگر فرزند شما برخی خوراک ها را دوست دارد خوب این نقطه شروع خوبی است اما فراموش نکنید برای سلامتی اش باید خوراکی های متنوعی بخورد. پس باید خوراکی های جدید را امتحان کنید!

منبع: ریزینگ چیلدرن

ترجمه: علی یزدی مقدم

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!