چه چیزهایی باعث حفظ نگرانی می شوند؟-بخش سوم

distress-tolerance-876257623478556433

 

چه چیزهایی باعث حفظ نگرانی می شوند؟

 

افراد نگران بطور معمول دارای الگوهای خاصی ازتفکر و رفتار هستند که ناخوئاسته و بصورت اتوماتیک باعث حفظ و نگهداری نگرانی می شوند. این الگوهای بقدری طبیعی بنظر می رسند که حتی خیلی از این افراد حاضر نیستند راجع به بیاندیشند و یا آنرا از ذهن و رفتارشان پاکسازی نمایند.

در  مطالبی زیر سعی میکنیم شما را با این سیستم حفظ و نگهداری نگرانی آشنا می سازیم:

 

✅الف) باورها

??باورهای منفی درباره نگرانی

خیلی از افراد نگران نسبت به نگرانی خودشان افکار و باورهای منفی و بدبینانه وبرعکس افکار مثبت دارند. افراد بدبین نسبت به نگرانی احساس حق به جانب بودن میکنید،  چرا بنظرشان به اینجور فکر کردن راجع به نگرانی میتوانند آنرا کنترل کنند. ولی وقتی نگرانی شما به یک اختلال تبدیل شده باشد با اینجور افکار منفی یا مثبت، ریشه کن نمی شودکه بلکه بدتر،شدیدتر هم خواهد شد.

 

پس چه بهتر است که در اولین گام،سعی کنید افکارمثبت یا منفی خودتان راجع به نگرانی و اضطراب را شناسایی کنید و بعدا مطابق تمریناتی که در مدل های آینده تقدیم خواهد شد، مسیر صحیح اصلاح و بهبود نگرانی را دنبال نمائید.

 

در مورد نگرانی، دو نوع فکر منفی و بدبینانه وجود دارد:

 

?یک باورمنفی این است که شخصی فکر میکند: «نگرانی غیر قابل کنترل است»با غلبه برروح و روان انسان موجب ازدست رفتن کنترل او روی افکار و زندگی اش خواهد شدمثلا «نمیتوانم نگرانیم را کنترل کنم، و هرگز هم متوقف نخواهد شد»

 

?یا این باورکه؛«نگرانی خطرناک است» سبب آسیب جسمی یا ذهنی به انسان می شود. مثلا”اگر همینطور به نگرانی ادامه بدهم دیوانه خواهم شد،،داغون شده وازکار وزندگی می افتم، حتماً مریض میشم.»

 

داشتن این باورها راجع به نگرانی وحفظ کردن آنها، فقط فرایند نگرانی را برای شما بسیار پریشان کننده ساخته،واصطلاحاً یک نوع”پیش بینی خودکامبخش” را موجب می شود؛ یعنی اینکه فرایند نگرانی برخلاف  خواست و هدف اصلی شما ماندگارخواهد شد.

 

??باورهای مثبت راجع به نگرانی

افراد نگران گرچه ممکن است راجع به نگرانی باورهای منفی (نگرانی کنترل ناپذیراست. نگرانی خطرناک است)درعینحال باورهای مثبتی را نیز نسبت به نگرانی دارند که مطابق آن نگرانی برای ایشان یک پدیده مفید و”خوب” محسوب می شود.

 

داشتن چنین باورهای مثبت راجع به سودمندی نگرانی و اضطراب بنوبه خود درست مثل افکار و باورهای منفی، میتواند باعث حفظ وماندگاری اختلال نگرانی- اضطراب بشود.

 

لطفاً به برخی ازباورهای مثبت راجع به نگرانی توجه فرمائید:

?نگرانی برانگیزنده و هیجان بخش است برای اینکه تنبلی نکنم و دست بکار شوم.

?نگرانی به من کمک میکند تا بدنبال یافتن راه حل یا راه حلهای مشکلات و چالش های زندگی باشم.

?نگرانی مرا ازنظر روحی و ذهنی به بدترین حالت درآینده آماده می سازد

?نگرانی کمک میکند تا ازکارهای بد پرهیز کنم

?نگرانی ازوقوع اتفاقات بد جلوگیر میکند

 

✅ب)‌ دنبال راهبردها یا شیوه های بی فایده

در کنار وجود افراد منفی یا مثبت راجع به نگرانی، اکثر افراد عادت دارند برای کاستن یا متوقف ساختن نگرانی هایشان بطور موقت، ازشیوه های خاصی استفاده کنند. اما از این نکته غافلند که استفاده  از اینجور شیوه هانه فقط باعث حفظ و تقویت جریان نگرانی می شود، بلکه در بلندمدت به عادت یا همان الگوی«غیرموثر» و«کاملاً مضر» مواجهه با نگرانی تبدیل می شوند.

 

distress-tolerance-876257623478556434

 

✍?اولین شیوه یا راهبرد بی فایده برای درمان نگرانی، پرهیز یا گریز می باشد.

برای اینکه نگرانی تشدید نشود یا بیدار نشود، اکثر مردم ازشنیدن یا دیدن اخباررادیو و تلویزیون مخصوصا برنامه های خبری خود داری میکنند چون بنظرشان  شنیدن و دیدن اخبارموجب تحریک اپیزود نگرانی میشود.البته گروهی نیز عکس این رفتار را انجام میدهند، یعنی به گوش سپردن دائمی به اخبار و رصد کردن لحظه به لحظه خبرهای فوری، میخواهند یک قدم جلوتر باشند تا به این ترتیب اضطراب و نگرانی شان برطرف شود.

یا نمونه دیگر از پرهیز و گریز این است که شخصی دائماً به دیدن فرد یا افراد موردعلاقه خودش می رود تا  از درجه ترسی که در درون خویش احساس میکند و بعلت یک اتفاق یا اقدام نادرست بوجود آمده،  رهایی یابد. در اصطلاح روانشناسی چنین فردی را “جوینده اطمینان” می نامند.

 

عیب یا عواقب مربوط به پرهیز(اجتناب،گریز، طفره رفتن و…)ازنگرانی، دراین است که افراد فرصت یا فرصت های خود را برای زدودن یا دور ریختن نگرانی  از بین می برند و یا این فرصت ها را بسیار محدود می سازند.

 

اجتناب کردن فرصت ارزیابی و بررسی صحت و سقم باورهای ایشان راجع به نگرانی را از بین می برد، یعنی با گریز کردن آنها عملا نمی فهمند که واقعاً نگرانی آنها بی فایده و غیرواقعی بوده و ارزش نگران شدن را نداشته است.

 

حضور داشتن و پرهیز نکردن باعث می شود که عملاً شخص متوجه شود که آنقدرها هم وضعیت وخیم، خطرناک، کنترل ناپذیر و … نیست.

 

مهمتر اینکه افراد نگران با پرهیز کردن،انگیزه و میل به جستجو و بدنبال کردن روش های درست و کارآمد، درمان و کنارآمدن با نگرانی  را  از دست میدهند و همین رفتار آنها سبب ماندگاری نگرانی و تشدید مشکلات می شود. و در نهایت افکار و رفتارهای نگران کننده بدون اینکه به چالش کشیده شوند و صحت و سقم شان بررسی شوید، تمام حیطه های روحی و روانی شخص را به کنترل خود در می آورند.

 

ادامه دارد…

 

ترجمه بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!