چه موقعی به یک شخص کمالگرا تبدیل می شویم؟-بخش دوم

the-perfectionist-%db%b2%db%b3%db%b4%db%b7%db%b6%db%b2%db%b3%db%b0%db%b0%db%b2%db%b2%db%b2%db%b0%db%b0%db%b2

?چه موقعی به یک شخص کمالگرا تبدیل می شویم؟

کمالگرا بودن ضرورتاً بدان معنا نیست که شما درهر زمینه از زندگی تان دارای استانداردهای بالای بی رحمانه و سخت هستید

هرچند این موضوع میتواند در مورد برخی افراد مصداق پیدا کند.

کمال گرا بودن دریک حوزه از زندگی (بطور مثال درکار)، به مفهوم کمالگرا بودن در حوزه دیگر زندگی(مثلاً تمیزی و نظافت)  نیست.

مثلاً آقا رضا اصلاً نگران نیست که چه ساعتی مشغول کارشود و تی شرت خود را از رو زمین بردارد، ولی وقتی ابزارکارش خارج از انباری باشد، بشدت ناراحت می شود.

یا مثلاً  حسین وقتی درس و مشق هایش خوب نباشد هیچ نگرانی ندارد، ولی روزی که نمی تواند به باشگاه برود یابه خوبی ورزش کند، روز وحشتناکی برایش می شود.

کسب شناخت نسبت به رفتارهای کمالگرایانه از آن جهت اهمیت دارد که بر روحیه شما، روابط تان با دیگران، و طرزنگاه تان به خویشتن تاثیر بسزایی دارد.

از اینرو دفعه بعد که مشاهده کردید یکی از رفتارهای ذکر شده در کاربرگ(کاربرگ ها را در کارگاه روانشناسی ارائه میدهیم)را انجام می دهید،
ازخودتان سئوال کنید، “آیا من این کار را بخاطر داشتن استانداردهای بالای سفت و سخت انجام می دهم؟” اگر پاسخ تان “بله” بود، پس به ادامه برنامه اقدام کنید.
در آینده میخواهیم چه چیزی را بیاموزیم و تمرین کنیم؟

اگر در مطالبی که تاکنون ارائه شد دقت کرده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که #کمالگرایی چقدر میتواند برای انسان مشکل آفرین باشد.
اگر تصمیم گرفته اید که از استانداردهای انعطاف پذیر و واقع بینانه و تحقق پذیر پیروی کنید، ما استفاده از مدلهای پیش رو را برای شما پیشنهاد میکنیم.
هدف ما این است که شما توانایی و قابلیت خودتان در تعیین استاندارد متعادل و سالم را شکوفا سازید و کمالگرایی آثار منفی کمتری در زندگی شما بجا گذارد.

تحقق این هدف گاهی اوقات سخت خواهد شد، اما توصیه ما این است که بخاطر آثار و نتایج بسیار مفید و ارزشمند آن در زندگی تان به مطالعه و اجرای تکنیک های برنامه پایبندی نشان بدهید و خسته نشوید.

ما اعتقاد داریم که این بسته آموزشی میتواند برای هرفردی مفید واقع شودکه بخاطر ایجاد استانداردهای بالا در امور زندگی خویش دچار دردسر شده است.

مطالبی که در مدلهای این پکیج فراهم شده است همگی در رابطه با همدیگر هستند، بنابراین درهنگام مطالعه حتماً سعی کنید به ترتیب انجام شود. از جا انداختن و مطالعه پراکنده خودداری کنید، سعی کنید خودتان را به مطالعه منظم عادت بدهید. درست مثل مطالعه یک کتاب رمان و داستان. همانطورکه نمی توانید بعد از خواندن فصل یک و دو ، ناگهان به فصل شش  بروید، دراینجا نیز پیوستگی مطالب هرکدام از مدلها ایجاب میکند آنها را بتدریج و به ترتیب مطالعه فرمائید. هیچ عجله و شتابی برای خواندن و تمام کردن آن در یک محدوده زمانی خاص نداشته باشید. مهم مطالعه با کیفیت و تلاش برای اجرای تمرینات در شرایط واقعی زندگی می باشد.
مطالبی که در قالب مدلهای آموزشی بعد از این تقدیم حضور خواهد شد عبارتند از:
مدل ۲   چرا  و چطوری کمالگرا شده ام؟
مدل ۳  چه چیزی موجب استمرار کمالگرایی می شود؟
مدل ۴      تغییردادن کمالگرایی
مدل ۵     کاهش رفتارهای کمالگرایی
مدل ۶     به چالش کشیدن تفکرکمالگرایانه
مدل ۷    تعدیل قواعد و پیش فرض های کمالگرایی
مدل ۸     تجدید نظر در اهمیت دست یابی به کمال
مدل ۹     جمع بندی تمامی نکات

خلاصه آنچه تاکنون راجع به کمالگرایی آموختیم:

?کمالگرایی هیچ ربطی به کامل بودن یا انسان کامل بودن ندارد

?کمالگرایی در واقع به پیگیری و تلاش بی امان وبی وقفه استانداردهای شخصی سفت و سخت مربوط می شود و چنین شخصی نظام ارزشی خودش را برتعقیب و دست یابی به چنین استانداردی قرار داده است.

?این سبک زندگی نهایتاً برای خود او و اطرافیان بسیار پرهزینه تمام می شود هم از نظر سلامتی روحی و جسمی، هم ازلحاظ مادی و هم از لحاظ سایر جنبه های رشد شخصی.

?کمالگرایی مسئله دار میتواند امر متفاوت از استانداردهای بالا باشد، بخاطر تاثیر منفی که روی زندگی شخص برجای میگذارید. مثلاً اثر منفی آن روی روابط شخص با دیگران، برروی کار و حرفه وعزت نفس شخص.

?کمالگرایی میتواند در یک یا چند حوزه مختلف از زندگی شما، حضور داشته باشد.

⚡️ رفتارهای کمالگرایانه متعددی وجود دارد که دربین کمالگرایان شایع و متداول است.

?شناسایی کردن حوزه هایی از زندگی تان که کمالگرایی میتواند مسئله آفرین بشود، اقدام بسیار خوبی برای شروع درمان می باشد.

ادامه دارد…

شناخت و معالجه کمالگرایی-بخش نخست

ترجمه بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!