چندفایده مهم ورزش برای کودکان!

هر روز تعداد بیشتری از کودکان رو به ورزش می آورند. اگرچه فعالیت جسمی برای کودکان هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی ضروری و مفید است، اما باید بدانید که این ورزش کودکان باید کنترل شده و در چهارچوب خاص خود باشد…

فعالیت جسمی و ورزش تضمین کنندۀ رشد هماهنگ عضلات است و باعث برقراری تعادل در ستون فقرات می شود، اگر هم نیازی به اصلاح وجود داشته باشد، آن اصلاح را هم اعمال می کند.
ورزش در مبارزه با بی تحرکی، که در جامعۀ مدرن ما تمام اقشار از جمله کودکان را مبتلا کرده، سهیم است. عامل این بی تحرکی هم می تواند تلویزیون باشد، هم کامپیوتر و هم کنسول های بازی.

به کودکان توصیه شده که تا زمان نوجوانی در چندین رشته ورزشی فعالیت داشته باشند و به صورت حرفه ای یک رشته را انجام ندهند. این کار می تواند فواید زیادی برای کودکان داشته باشد و حتی آن ها را بهتر در مسیر موفقیت قرار دهد.

انجام دادن فعالیت های ورزشی متنوع در زمان کودکی تاثیر مثبتی دارد که به شرح زیر است:

۱- جلوگیری از آسیب دیدگی به دلیل استفاده بیش از حد از یک عضو بدن

زمانی که بدن در حال رشد است، فشار آوردن بیش از حد می تواند باعث آسیب دیدگی شود. کم بودن زمان استراحت مشکل ایجاد می کند. کودکانی که در سنین کم ورزش حرفه ای انجام می دهند غالبا دچار آسیب دیدگی شدید می شوند.

  ۲- لذت بردن از ورزش

کودکانی که زمان زیادی را صرف یک ورزش خاص می کنند و نمی توانند فعالیت های متنوعی در زندگی انجام دهند کم کم خسته می شوند و تحت فشار قرار می گیرند.


 ۳- ارتباط با کودکان مختلف

دوستانی که بچه ها در فوتبالی پیدا می کنند با دوستانی که در شنا پیدا می کنند با هم متفاوت هستند. کودکانی با انجام ورزش های مختلف اجتماعی تر می شوند و با کودکان مختلف ارتباط برقرار می کنند و تجربه کسب می کنند. آن ها بدوین شکل ارتباطات اجتماعی خود را قوی تر می کنند.

 ۴- پذیرش مسئولیت های مختلف

کودکان با کسب تجربیات مختلف در ورزش های تیمی و انفرادی مسئولیت های مختلفی پیدا می کنند که در شکل گیری شخصیت آن ها تاثیرگذار است. در ورزش های مختلف فاکتورهای رفتاری مختلف از جمله روحیه رقابت، انعطاف پذیری و غیره در کودکان رشد می کنند.

 ۵- شانس های خود را از دست نمی دهند

انجام تنها یک ورزش شانس و گزینه های یک کودک را محدود می کنند. ممکن است یک اتفاق باعث شود که کودک یک رشته ورزشی را رها کند و اگر جایگزینی برای آن نداشته باشد به صورت کلی ورزش را رها می کنند.

منبع : ایسنا

 

ورزش شنا موثرترین تمرین افزایش هوش کودکان است

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!