چطوری سامانه چربی سازی در شکم و باسن ها را متوقف سازید!

diet-87682635723485628342

نحوه کار سامانه گرسنگی

گرسنگی جسمی یا طبیعی یک سیگنال یا پیام برای رفع نیاز حیاتی و زیستی موجود زنده می باشد. کالری که ما از طریق موادغذایی به درون بدن خود می فرستیم نهایتاً بدست سلولهای بدن می رسد. سلولها نیزهر کدام وظایف خاصی دارند و برای انجام کارشان ازهمین کالریها(گلوکز) استفاده می کنند. بنابراین وقتی سلولهای بدن  گلوکز خود را مصرف کردند به کبد که دستگاه کنترل کننده گلوکز خون است اطلاع رسانی میکنند. کبد هم فوراً موضوع را به مغز(هیپوتالاموس)مخابره میکند. هیپوتالاموس جانبی(latera hypothalamus)مسئول ایجاد حس روانشناختی گرسنگی می باشد. پس از اینکه احساس گرسنگی به حیوان(یا انسان) دست داد، او را تحریک یا وادار می کند که به سراغ غذا برود.

دلیل بوجود آمدن اختلال در سامانه طبیعی گرسنگی:

جریان تشگیل گرسنگی جسمی در بدن را ملاحظه کردید. البته این تمام ماجرای گرسنگی نیست بلکه طبیعی ترین شکل آن است. حالتی که هنوز سیستم گرسنگی توسط رفتارهای ما دچار اختلال نشده است.

واقعیت این است که متاسفانه ۹۵% مردم مطابق چرخه طبیعی گرسنگی- سیری بدنشان تغذیه نمی کنند. مردم براساس عادت های زندگی اجتماعی و فرهنگی شان غذا می خورند. در واقع بدن ما نیست که تعیین بکند کی و چه وقت باید غذا بخوریم و یا به چه میزان و چقدر باید غذا بخوریم و بیاشامیم.

تعیین کننده ترین عامل برای روش و کیفیت تغذیه ما تربیت و آموزش هایی است که در زندگی روزمره اخذ کرده ایم.

ما از مادران(یا سرپرستان) خودمان آموخته ایم و عملاً برما تحمیل کرده اند که  بر احساس گرسنگی خودمان مهار بزنیم و آنرا تا مدت زمان معینی خاموش و یا سرکوب نمائیم. دانشمندان و روانشناسان طی تحقیقات طولانی مدت نسبت به تبعات سرکوب و خاموش ساختن نیازهای غریزی از جمله گرسنگی هشدار داده و ما را از آثار و عواقب آن مطلع ساخته اند. مخصوصاً اگر شما به نظریات فروید(روانشناس برجسته اتریشی) علاقمند باشید می دانید تربیت اولیه مخصوصاً سه سال نخست کودکی نقش تعیین کننده دارد. والدینی که از انضباط خشک و سخت گیرانه تربیتی برخوردارند و سیگنال گرسنگی طفل خردسال خود را به موقع پاسخ نمی دهند و آنرا خاموش می سازند، درحقیقت زمینه و بستر لازم را برای بسیاری از عواقب روانی و جسمی در کودک فراهم می کنند.

diet-87682635723485628346

گرسنگی کشیدن را برخودتان حرام کنید!

والدینی که کودک گرسنه خود را تشویق و یا مجبور به تحمل گرسنگی میکنند و نسبت به ارزش های معنوی گرسنه ماندن تاکید میکنند، درحقیقت کودک را به پرخوری و دله خوری و تغذیه از منابع ناسالم غذایی تشویق و تهییج میکنند.

به این ترتیب گرسنه ماندن  و تحمل آن به یک ارزش تبدیل می شود.

اکثر ما با چنین ارزشی بزرگ می شویم. ارزشی که هیچ اعتبار حقیقی و عقلانی ندارد بلکه فقط بصورت یک سنت اجتماعی نسل اندر نسل منتقل می شود و سلامت فرد و جامعه را به خطر می اندازد.

به احتمال زیاد شما هم یکی از همین افرادی هستید که از درون چنین تونل تربیتی “محرومیت آفرین”عبور کرده اید!

تصور نکنید که شما می توانید به همین سادگی جسم  و روان خودتان را  ازتبعات و عوارض چنین محرومیتی رهایی ببخشید.

بنابراین وقتی جریان خون شما برای چندین ساعت خالی از کالری یا گلوکز می شود و سلولهای مختلف بدن نمی توانند وظایف بیولوژیکی خودشان را انجام دهند، سامانه حفظ بقاء و حیات بدن شما به کار می افتد و برای این معضل و مشکل چاره اندیشی میکند.

نباید فراموش بکنید بدن ما یکی از فوق پیشرفته ترین سامانه های هوشمند خلقت است که قابلیت سازگاری لحظه به لحظه با شرایط و محیط های جدید را داراست.

پس وقتی شما گرسنگی دادن به خودتان را بصورت یک  “عادت”تبدیل میکنید، بدن سامانه چربی اندوزی را تشگیل می دهد. این سامانه وظیفه دارد “منبع ذخیره کالری مطمئن”را بوجود آورد تا در هنگامی که سلولهای بدن به کالری احتیاج داشتند در حد “اضطرار”از این منبع ذخیره برداشت کرده و در اختیار سلولها بگذارد تا وظایف خودشان را انجام دهند و زندگی و حیات ما حفظ شود.

diet-87682635723485628348

چربی های باسن و شکم نتیجه قطعی گرسنگی کشیدن می باشند
بدن در هنگامی که دچارگرسنگیهای مکرر می شود، ضمن اینکه سامانه ذخیره سازی چربی در خودش بوجود می آورد، بلکه از جنبه روانی و ذهنی نیز تغییرات را در مکانیسم فعالیت الکترومغناطیسی درون نرونهای عصبی مغز و فعالیت های شیمیایی بیرون نرون های عصبی بوجود می آورند.

توضیح این سامانه نیازمند بحث مفصل دیگریست که باید درجای دیگری پرداخت ولی همینقدر اشاره میکنم که هوس وتحریک پذیری درمقابل محرک های غذایی همگی ناشی از اختلال در سامانه مغزی  می باشد که براثر محرومیت بوجود می آید.

اکنون تنها وظیفه ساده ای که بعهده شماست از دردسرهای بی شمار چاقی و اضافه وزن خودتان را رهایی بدهید، پرهیز از هرگونه گرسنگی دادن به خود می باشد.

یعنی هروقت گرسنه شدید به موقع و در اولین فرصت غذا  بخورید و با دستور یا نسخه هیچ رژیم غذایی برخودتان محرومیت ندهید.

بهمن ابراهیمی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!