چربی ها شما را چاق میکند و لیپید ها می کشند!

food-fat-972348759283234006

چربی ها شما را چاق میکند و لیپید ها می کشند!

 

چربی شما را چاق میکند
یک گرم چربی حاصل ازمواد لبنی ۹ کالری دارد، درحالی که پروتئین ها و کربوهیدراتها درهرگرم چهارکالری دارند، به همین علت این ماده غنی ترین منبع کالری است. میتوان نتیجه گرفت که چاق کننده ترین ماده موجود نیزمیباشد.
هنگامی که کالری بیشتری را به صورت چربی های لبنی مصرف نمایید  و آنهارا نسوزانید، مسلماً چاق می شوید. دریک رژیم کم چرب، کالری ها از سلولهای چربی بدن تامین و به سوخت بدن تبدیل می شوند، در نتیجه موجب  کاهش وزن مداوم می شوند.
ساده است، چربی کمتر افزایش سوخت چربی ذخیره ای بدن را در پی خواهد داشت، برعکس مصرف چربی بیشتر موجب ذخیره بیشتر وسوخت وساز کمتر و اجتماع آن در نواحی شکم ، ران ، باسن و لگن می شود. به عبارت ساده وجود چربی در رژیم غذایی، شما راچاق میکند.
از آن جا که هر ۴۵ گرم چربی بدن حاوی ۳۵۰۰ کالری است، بنابراین برای این که حدود نیم کیلو گرم از وزن خود بکاهید باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر ازآنچه میخورید بسوزانید. این کار تنها با کاهش چربی و کالری مصرفی یا افزایش فعالیت روزانه به دست می آید و هیچ راه دیگری وجود ندارد.
کاهش مصرف چربی اشباع نشده دو فایده دارد. اول درکنترل وزن تان به شما کمک میکند، دوم این که از بیماری های قلبی و سکته جلوگیری میکند زیرا این بیماری ها با افزایش کلسترول خون تشدید می شوند که خود حاصل استفاده از چربی های اشباع شده است.

 

food-fat-972348759283234007

ازمیزان لیپید بکاهید
به تمام چربی ها  ومواد شبه چربی که در جریان خون و جود دارند لیپید می گویند. لیپید ها محلول درچربی هستند، یعنی در آب حل نمی شوند. سوال این است: چگونه این مواد درخون که قسمت عمده ان را آب تشکیل داده است، حل می شوند؟! درواقع این چربی ها برای حل شدن درخون باید با پروتئین ها ترکیب شوند. به این نع لیپیدها، لیپوپروتئین (ترکیبی از چربی و پروتئین) میگویند. بطور کلی دونوع لیپید درجچریان خون وجود دارد که با پروتئین ترکیب می شوند. کلسترول وتری گلیسیرید. این ترکیبات لیپوپروتئینی بر اساس چگالی خود تقسیم شده اند.
کلسترول
کلسترول نیز مانند هورمون ها و اسیدهای صفراوی یک ماده اساسی در تمامی بافت ها و سلولهای بدن است. اما زمانی که میزان کلسترول درجریان خون افزایش یابد میتواند بسیار خطرناک باشد. سه نوع کلسترول وجود دارند که باید برای حفظ سلامتی ازآنها آگاه باشید.
کلسترول پایه: به تمام کلستروله ایی که درجریان خون شما وجود دارد از جمله آنچه  در بدنتان موجود است، آنچه میخورید و آنچه کبدتان می سازد کلسترول پایه میگونید.
کلسترول بد(LDL): لیپوپروتئین هایی با چگالی کم که اغلب با عث گرفتگی شریان وبروز حملات قلبی و سکته مغزی می شود. بعنوان کلسترول بد شناخته می شود. این نوع کلسترول ازخوردن چرب یاشباعش ده و پرکلسترول ایجاد می شود.  با پیروی از رژیم کم چربی و پرفیبر به همره ورزش منظم میتوانید ازمیزان کلستروهایی بد بکاهید. در بسیاری ازافراد میزان بالای  LDL نوعی مشکل ژنتیکی است و ارتباطی با رژیم غذایی ندارد. این موارد به خصوص که یک یا چند ژن مسئول بروز آن هستند، تنها با ساتفاده از داروهای کاهنده کلسترول که توسط پزشک تجویز میشود، کنترل می شوند.
کلسترول خوب (HDL): لیپوپروتئین هایی با چگالی بالا که برعکس کلسترول بد، از گرفتگی و رسوب کلسترول در شریان ها جلوگیری میکند، کلسترول خوب نام دارند. درواقع کلسترول خوب قبل از رسوب کلسترول بد در جداره رگ ها، آن را به طرف کبد هدایت میکند تا ازبدن دفع شود.

مطالعات جدید پزشکی نشان داده اند که کلسترول خوب میتواند کلسترول بد را از پلاک های عروقی (رسوب های کلسترولی) یعنی عروقی که دچار گرفتگی شده اند، برداشت کند! جالب است نه!

 

food-fat-972348759283234017
خب، حالا چطور میتوان میزان کلسترول خوب را افزود؟ مثل همیشه راه های فراوانی وجود دارد. مهم تر ازهمه وراثت نقش مهمی درتولید کلسترول خوب توسط بدن دارد. برخی افراد به دلایل ژنتیکی اچ دی ال بیش تری نسبت به سایرین دراند. کاهش مصرف چربی اشباع شده  و کلسترول درغذاها، موجب افزایش اچ دی ال نمی شود.

اما افزودن چربی های غیر اشباع خوب مانند روغن زیتون ، آجیل و چربی های امگا ۳ موجود درماهی هایی مانند ماهی آزاد و تن موجب افزایش ایچ دی ال می شوند.  هم چنین ورزش منظم و درست مانند پیاده روی میتواند موجب افزایش کلسترول خوب شود.

این در حالی است که ترک ورزش و استعمال دخانیات موجب کاهش اچ دی ال می شوند. افرادی که قادرن نیستند اچ دی ال خون خود را بالا ببرند تنها با رژیم غذایی و  ورزش نمی توانند ال دی ال خون خود را کاهش دهند. تنها راه موثر برای اینگونه افراد استفاده از داروهای کاهنده کلسترول، تحت نظر پزشکان است.
تری گلیسیریدها
لپید های بزرگ و اساسی درخون که کم چگالی ترین نوع ترکیب چربی و پروتئین اند نیز هستند  و لیپوپروتئین با چگالی بسیار اندک لقب گرفته اند، تری گلیسیرید نام دارند.
تری گلیسیریدها نقش مهم و حیاتی در انتقال انرژی غذای مصرف شده به سلولها دارند و همچنین موجب تنظیم متابولیسم سلولی می شوند. ازایش تری گلیسیریدها در خون موجب دیابت، عدم تحمل گلوکز، چاقی، نقرس و بیماری عروق کرونر می شود.
دربعضی از افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا، عوامل ارثی دخالت دارند، درحالیکه در اکثر افراد ، عامل اصلی ازایش تری گلیسیرید درخون شخص، نوع غذای مصرفی است. مهمترین راه کنترل تری گلیسیردیهای بالا کاهش میزان کربوهیدرات های غنی شده، قندها، و چربی های اشباع شده مصرفی میباشد.
رزیم پرفیبر حاوی غلات سبوس دار، نان، سبزیجات، میوه جات، لوبیاها و سایر بقولات، موجب کاهش سطح تری گلیسیریدها درجریان خون می شوند. ورزش هوازی منظم مانند پیاده روی نیز میتواند کاهش تری گلیسیرید  را در پی داشته باشد. اما گاهی اوقات مشکلات موروثی موجب می شود که تری گلیسیریدها نیز مانند کلسترول ها، خود به خود کاهش نیابند دراین مواقع باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کرد.

 

food-fat-972348759283234021

مشکل اراده شما نیست، بلکه تری گلیسیرید است
مطالعات اخیر نشان  داده آن چه در واقع باعث افزایش اشتها می شود میزان تری گلیسیریدهاست ونه اراده شما. افرادی که تری گلیسیرید بالایی دارند میل بیشتر به پرخوری دارند، زیرا میزان بالای تری گلیسیریدها  درخون مانع از تکسیل هورمون ضد اشتها به نام لپتین می شود.

هرچه قندهای مصنوعی و چربی اشباع شده خوراکی بیشتر شود، میزان تری گلیسیردی خون شما نیز افزایش می یابد و هرچه میزان تری گلیسیرید خون بالا برود، تولید هورمون کنترل کننده اشتها کم می وشد بنابراین زمانی که واقعاً سیر شده باشید آنرا احساس نخواهید کرد. نتیجه ؟ مجبورید غذای نامناسب بیشتری بخورید.
تنها راه حل مشکل این است خود را از خوردن این گونه غذاها منع کنید. درنتیجه چون تری گلیسیرید خون شما افزایش غیر معمولی پیدا نمی کند، ترشح هورمون ضد اشتها یا هما لپتین نیز مهار نمی شود. هنگامی که لپتین ترشح می شود اشتهای شما نیز کنترل  شده ، در زمان صحیح میتوانید از خوردن دست بکشید.

کاهش میزان چربی اشباع شده مصرفی موجب کاهش تری گلیسیرید درخون می شود ولی کم کردن مصرف قندهای مصنوعی وکربوهیدرات های نامناسب و ورزش هوازی کمک بیشتری به کاهش سطح تری گلیسیرید درخون می شود.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!