چربی سفید دربدن چطوری به چربی انرژی سوز قهوه ای تبدیل می شود؟

diet087239487529837458001 چگونه چربی مضر سفید در بدن به چربی انرژی سوز قهوه ای تبدیل می شود؟
محققان برای اولین بار نحوه تغییر چربی مضر سفید به نوع انرژی سوز چربی قهوه ای را در انسان ها کشف کرده اند.

محققان دانشگاه تگزاس آمریکا می گویند: چربی سفید در انسان ها با چاقی ارتباط دارد اما چربی قهوه ای می تواند سطح قند خون را کاهش داده و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. در واقع چربی قهوه ای زمانی که با آدرنالین فعال می شود، می تواند کالری های بیشتری را بسوزاند ،اما مقدار این چربی در بدن بزرگسالان کم است.
محققان این دانشگاه در جریان یک مطالعه که در مجله Molecular Cell منتشر شده است، متوجه شدند که می توان چربی سفید را با استفاده از یک الگوی تنش به چربی قهوه ای تبدیل کرد. آنها این الگوی تنش را بر اساس نتایج مطالعات بر روی قربانیان سوختگی بدست آوردند.
افراد مبتلا به آسیب های شدید سوختگی تحت سطوح شدید و طولانی مدت تنش قرار می گیرند؛ به دنبال این سوختگی های شدید ترشح آدرنالین در بدن آنها برای چند هفته به اندازه زیادی افزایش می یابد.
محققان در این مطالعه ۷۲ بیمار مبتلا به سوختگی های شدید را که ۵۰ درصد بدن آنها را پوشانده بود بررسی کردند. آنها در مراحل مختلف بهبودی افراد از آنها نمونه چربی گرفتند.
پژوهشگران با مطالعه نمونه های چربی متوجه شدند که ساختار مولکولی چربی سفید این بیماران به تدریج تغییر می کند تا سطوح بالاتری از میتوکندری را که شبیه سلول های چربی قهوه ای هستند، نمایش دهند.
میتوکندری نیروگاه سلول ها است که زمانی که فعال می شود به سوزاندن انرژی و تولید گرما کمک می کند.
به گفته محققان، این مطالعه ثابت می کند که سوزاندن چربی سفید در انسان ها امکان پذیر است. آنها در گام بعدی در نظر دارند تا مکانیزم این اثر را تشخیص دهند و داروهایی ابداع کنند که باعث ایجاد این اثر چربی سوزی می شوند.

منبع : ایرنا

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!