چاقی سرعت پیری مغز را افزایش میدهد

چاقیظ. پیری مغزچاقی سرعت پیری مغز را افزایش میدهد

نتایج تحقیقات پزشکی گویای آن است که چاقی سرعت بالارفتن سن مغز را بیشتر می کندو قشر سفید مغز در افرادی که اضافه وزن دارند، با کاهش چشمگیری در مقایسه با افراد لاغر همراه است.

نتیجه تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کمبریج انگلیس حکایت از آن دارد که مغز افراد چاق با سرعت بیشتری در مقایسه با مغز افراد لاغر پیر می شود.

قشر سفید مغز افراد چاق میان سال، از سن واقعی شان ۱۰ سال پیرتر به نظر می رسد. قشر سفید، در حقیقت ارتباط بین نواحی مختلف مغز را ایجاد می کند و شرایط انتقال اطلاعات بین مناطق مختلف را فراهم می نماید.

طبیعتا با بالا رفتن سن، مغز افراد هم پیر می شود ولی دانشمندان بر این باورند که چاقی سرعت بالارفتن سن مغز را بیشتر می کند. آن ها درعین حال هشدار داده اند که چاقی در بروز بیماری هایی مثل دیابت، سرطان و مشکلات قلبی نیز تاثیرگذار است.

در تحقیقی که برروی ۴۷۳ نفر بین سنین ۲۰ تا ۸۷ سال به عمل آمده، محققان به این نتیجه رسیدند که تاثیر چاقی برروی ساختار مغز کاملا محسوس است.

افرادی که مورد تحقیق قرار گرفتند توسط مرکز سن و علوم اعصاب کمبریج انتخاب شدند و نتیجه این تحقیق در ژورنال نوروبیولوژی سن منتشر شد.

محققان اطلاعات افراد را در دو دسته طبقه بندی کردند:

افراد لاغر و افرادی با اضافه وزن و طی این تحقیق حجم قشر سفید مغز افراد را مورد بررسی قرار دادند. قشر سفید مغز در افرادی که اضافه وزن دارند، با کاهش چشمگیری در مقایسه با افراد لاغر همراه بود. این تیم تحقیقاتی هم چنین به این نتیجه رسیدند که حجم قشرسفید مغز در فرد چاق ۵۰ ساله، برابر با حجم قشرسفید مغز در یک فرد لاغر ۶۰ ساله است.

محققان در عین حال این تفاوت ها را در افراد میان سال نیز بررسی کردند و به این جمع بندی رسیدند که مغز افراد در این بازه سنی، خیلی حساس است. هنوز دلیل این اتفاق که چرا قشر سفید مغز در افراد چاق با کاهش چشم گیری مواجه می شود مشخص نشده است.

دکتر لیزا رونن از دانشگاه کمبریج دراین باره گفته:« ما فقط می توانیم گمانه زنی کنیم که چاقی چطور می تواند باعث این تغییرات شود و این که آیا چاقی از جمله عواقب تغییرات مغزی است یا خیر.»

 

 

پیری مغز، چاقی

پروفسور پل فلچر هم گفته:« ما جمعیت مسن زیادی داریم که میزان چاقی در آن ها در حال افزایش است.

 

پس این مهم است که به بررسی تاثیرات این موضوع بپردازیم. ما به این نتیجه رسیده ایم که مغز افراد میان سال واقعا حساس هستند. مهم این است که ببینیم که آیا با کاهش وزن در این افراد، این اثرات سوء در مغز افراد،

 

بازگشت پذیر است یا خیر.» محققان با انجام تست IQ مشابهی در این افراد، هیچ ارتباطی میان چاقی و افزایش وزن با توانایی های شناختی افراد نیافته اند.

پروفسور صدف فاروقی دراین باره گفته:« ما هنوز نمی دانیم که این ماجرا، چه تاثیراتی در ساختار مغز می گذارد. این نقطه شروعی برای ما برای انجام تحقیقات عمیق تری در مورد اثرات چاقی، رژیم و ورزش برروی مغز و حافظه است.»

آیا طب سوزنی مفید است؟

محققان چینی براین باورند که طب سوزنی می تواند در بهبود حافظه افراد مسن موثر باشد. آن ها اعلام کرده اند که افراد بعد از دو ماه انجام این درمان ۳هزار ساله، در تست های شناختی عملکرد بهتری داشته اند و تاثیرگذاری طب سوزنی در این افراد، به اندازه استفاده از دارو های مرتبط بوده.

محققان دانشگاه وو هان نتایج این تحقیقات را در ژورنال  BMJ طب سوزنی در پزشکی منتشر کردند و نتایج ۵ تحقیقشان برروی ۵۶۸ بیمار را اعلام نمودند. پروفسور ادزاد ارنست از دانشگاه اکستر اعلام کرده که طب سوزنی چینی هرگز نتایجی منفی نداشته است.

منبع : آکا ایران

قاعدگی علتی برای چاقی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!