پرخوری و علت های آن

دانشمندان این حقیقت را ثابت کرده اند که محیط بر روی مقدار غذا خوردن شما تاثیر میگذارد. همانطور که در تصویر شاهد هستید، وقتی که مقدار زیادی غذا برای خوردن در اختیار شما قرار بگیرد، احساس و تمایل به «بیشترخوردن» در شما تقویت می شود.گویی که احساس می کنید این مقدار «حق» شما و «نیاز بدن» تان است. در حالیکه میزان نیاز بدن شما به غذا در چند ساعت آینده را فقط خود بدن تان تعیین میکند نه هیچ عامل بیرونی دیگر.

 

اگر بتوانید غذا را ببینید، و اگر غذا به شما نزدیک باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که از آن بخورید! این ضرب المثل قدیمی را به یاد می آورد که:هرچه دیده بیند دل کند یاد! لذا سعی کنید خوراکی های وسوسه انگیز را دم دست تان نگهداری نکنید.

 

تنوع مواد غذایی هرچقدر بیشتر باشد وبا چیدمان تصادفی درمیز و سفره، اشتیاق شما به خوردن بیشتر را تقویت می شود. به میهمانی و عروسی و جشن و آئین های دیگر فکر کنید که چند نوع غذا معمولاً سرو می شود. در این شرایط ما تمایل شدیدی داریم که از همه مواد غذایی مقداری بخوریم و فرصت لذت بردن از آنها را از دست ندهیم! باوجود انواع مختلف و رنگارنگ غذاها، شهوت رانی درخوردن بسیار تشدید می شود و افراط و اسراف نیز ازحد میگذرد.

 

خوردن از درون ظرف های بزرگ نیز یکی از دلایل پرخوری است. مثلاً وقتی یک پاکت بزرگ چیپس، پفک، شیرینی، برای خوردن در اختیار شما باشد، به راحتی دو برابر بیشتر از شرایط عادی خواهید خورد.

 

حتماً بخوانید:

 

 

کنترل شما بر انتخاب های غذایی تان هرچقدر درونی باشد همانقدر موثر و ماندگار است. یعنی دلیل و انگیزه درونی قوی و نیرومند داشتن به اینکه نباید پرخوری کنید و نباید خارج از قاعده وچارچوب مشخص شده خارج شوید.

 

طبق تکنیک های لاغری دائمی، اساس تغذیه نیازهای بدن می باشد و بدن هر انسانی به مقدار مشخصی از غذا در طول روز نیاز دارد. نیاز بدن به غذا از طریق گرسنگی به شما ابلاغ می شود. یادگیری مشخصات سیگنال گرسنگی جسمی یکی از مهمترین و ضروریترین آموزش های تغذیه ای است. باید از همان دوران طفولیت به کودکانمان بیاموزیم که فقط در هنگام احساس گرسنگی غذا بخورند و سیگنال ها و علائم آنرا کودکان بهتر از هر شخص دیگری تشخیص میدهند.

 

با درنظر گفتن قانون گرسنگی در تغذیه، بدن شما ممکن است در طول روز چندین مرتبه گرسنه بشود. تعداد آن دقیقاً مشخص نیست ولی با توجه به میزان فعالیت، نوع و مقدار تغذیه در هروعده مشخص میگردد. تقریباً بین ۳ ساعت تا ۵ ساعت متغیر است. پس ممکن است بین ۳ تا ۵ حتی ۶ مرتبه دچار گرسنگی جسمی در طول روز بشوید.

 

بنابراین وقتی مشغول خوردن غذا هستید، باید به خودتان یادآوری نمائید که برای چند ساعت آینده غذا میخورید، نه برای یک هفته آینده! شما هرغذایی که بخورید، هرچقدر هم پرخوری بکنید، نهایتاً بعد از چند ساعت مجدداً گرسنه خواهید شد. پس لازم است در هنگام تغذیه ، اصلاً به فکر انباشتن زیاد معده نباشید.

 

ادامه دارد….

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!