پرخوری را نمی توان جبران کرد!(۵)

 پرخوری جبران پرخوری ملامت و سرزنش خود مسهل ها و مدرها

عادت خیلی بدی که اکثر مردم  به آن دچار هستند اینکه فکر میکنند، می توانند پس از پرخوری کردن آنرا جبران نمایند. این کار تقریبا محال است و فقط یک نوع توهم و اغوای ذهنی می باشد. بنابراین  تلاش برای جبران پرخوری(با همین شیوه های معمول که مردم عادت دارند) به مراتب از اصل پرخوری کردن، مخرب تربوده و بیشتر باعث اختلال تغذیه ای عمیقتر می شود.

فراموش نکنید که پرخوری را نمی توان جبران کرد. بیشتر افرادچاق ازجمله آنهائی که دچار اختلال تغذیه ای هستند، عادت دارند که بعد از هربار پرخوری کردن یا تسلیم شدن درمقابل هوس، برای جبران ویا برای تنبیه کردن خود، چندین وعده غذا نمی خورند و به خودشان گرسنگی  شدید میدهند!

توصیه موکد ما این است که طبق  برنامه تغذیه نرمال که در چهار کلید طلایی لاغری دایمی توصیه شده است،  برای اصلاح عادت  و اختلال تغذیه ای خود تلاش کنید.

چرا که اگر شما بخواهید چندوعده غذا نخورید و یا به رفتارهای جبرانی دست بزنید(روزه داری شدید، قی اجباری، اسهال و…) تا کالری مازاد را از بدن تان دفع کنید، در اینصورت زمینه دچار شدن به هوس و بینج های بسیارشدیدتر را فراهم می سازید.

و بعد از مدت کوتاهی، اختلال تغذیه ای شدیدتر و عمیقتری دچار می شوید(یعنی بجز گرسنگی دادن به خودتان ، سراغ شیوه های بسیار خطرناک تری قی اجباری مستمر، مصرف مسهل ها و مدرهای مداوم، داروهای شیمیایی و محصولات لاغری خطرناک، روش های چربی سوزی خطرناک، ورزش های سخت و ضجر آور و….).

بهترین قدم و گزینه برای شما این است که

بعد از هربار بینج شدن و پرخوری، بدون احساس ملامت و گناه، سعی کنید به کلید طلایی اول لاغری دایمی پایبند باشید، و علائم یا سیگنال گرسنگی جسمی خود را دنبال کنید و هروقت  احساس گرسنگی جسمی داشتید، در کمال آرامش و آسوده خاطر غذا بخورید، البته با درنظر گرفتن سه کلید طلایی دیگرکه توضیح داده شده است.

 پرخوری جبران پرخوری ملامت و سرزنش خود مسهل ها و مدرها

خود را همانطور که هستید، بپذیرید،

همیشه و همه جا، خودتان را بی قید و شرط بپذیرید. شما همینی هستید  که باید می شدید.

خوب و بد نکنید،

مقایسه نکنید،

منفی بافی تعطیل،

بنابراین نباید اینگونه باشید که : هر وقت به روش درست تغذیه کردید یا غذاهای سالم خوردید، یا تکنیک های چهار کلید لاغری دایمی رعایت کردید،  ازخودتان اظهار رضایت کنید.

همینطور هر هدف شغلی، خصوصی و اجتماعی دیگر،

شما باید بدون هرگونه پیش شرطی، برخویشتن محبت کنید.

توصیه میکنم خود را دوست بدارید حتی اگر خطا ها و تقصیر های زیادی از شما سرزده باشد.

چون سرزنش کردن خودتان، عزت نفس شما را می کشد، و شما طعمه راحتی برای عادت های بد می شوید!

برای من اتفاق افتاده است که یکی از دوستانم  در زمینه همان سرزنش ها و انتقادات ذهنی که دائماً خودم نسبت به خودم  گفتیم، انتقاد ضعیفی بعمل آورده است. و البته قصد بدی نیز نداشته است و من از دست او عصبانی و ناراحت  شد ه ام!

بعداً وقتی با دقت بیشتری به این داستان فکر کردم، دیدم که او فقط یک بار از من انتقاد کرد، درحالیکه من همیشه و به هربهانه ای خودم را سرزنش و تحقیر میکنم، ولی به روی خود هم نمی آورم. متوجه شدم، بزرگترین  دشمن من در در درون من، یا به عبارت بهتر در ذهن من قرار دارد، بنام «منِ ذهنی»!

فهمیدم  دشمن واقعی تصاویر ذهنی منفی و سیاهی هستند که توسط همین سیستم «من ذهنی» طی سالیان دراز از کودکی به این سو ذخیره شده و هر بار که خطا و اشتباهی از من سر میدهد، آنها را مثل پتک به سر من می کوبد!!

جنگیدن، ستیزه کردن، ناراحت شدن، مقاومت کردن در مقابل این «من ذهنی»، فقط آنرا تقویت میکند.

داروی شفا بخش شما نه فقط در زمینه تغذیه اشتباه، بلکه هر خطا و اشتباه دیگر، تسلیم شدن و پذیرش اتفاق این لحظه است. یعنی هر خطایی از شما سر زد مثلا پرخوری کردید، بعدا خودتان را سرزنش نکنید، ناراحت نشوید، قضاوت نکنید، بلکه بپذیرید و تسلیم آنچه واقع شده است بشوید.

بعدا، ضمن محبت کردن به خودتان  که این اشتباه از اصل شما نبوده، بلکه تحمیل شده از جانب «من ذهنی» بوده، با اجرای تکنیک های چهار کلید طلایی رفتارهای خود را در زمینه تغذیه بتدریج اصلاح کنید.

 پرخوری جبران پرخوری ملامت و سرزنش خود مسهل ها و مدرها

و نهایتاً اینکه:

و بالاخره برخی پاسخ هایی که بعضیها بلدند علیه هوس ها بدهند، شما هم درنظر داشته باشید گاهی اوقات در صورت لزوم بکار ببندید!

 

آیا تاکنون آب نبات ها و شکلات ها را داخل آتش ریخته و جشن گرفته اید؟

آیا سعی کرده اید کلوچه ها را زیر پای خود له کنید؟

آیا تاکنون با نوشابه های گاز دار سنگ توالت را تمیز کرده اید؟

آیا بستنی را داخل توالت  انداخته اید؟

آیا کره بادام زمینی را به همسایه هدیه کرده اید؟

اگر بسته آب نبات به شما چشمک می زنند، گوشه آنرا بگیرید، کنار جوی آب بایستید و همانجا خالی کنید!

وقتی هرکدام از این کارها را انجام میدهید، به نوع احساس خود کنترلی  دست می یابید. خوب  اگر چنین کاری را انجام دادید، به خودتان چه  نمره می دهید؟

شواهد نشان می دهند که اکثر مردم قدرت خود کنترلی بسیاربالایی کسب  میکنند.مطمئنم که شما هم یکی از این افراد هستید.

 

چهار کلید طلایی لاغری دائمی بدون رژیم و گرسنگی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!