پاسخ یا واکنش رفتاری به حمله پانیک-بخش دوم

panic-attack-152374568723478

 

ادامه مباحث مدل اول حمله پانیک

ب) واکنش های رفتاری
هنگامی که ما احساس اضطراب میکنیم یا انتظار داریم دچار اضطراب شویم، اغلب بشیوه مشابهی برای کنترل اضطراب مان عمل میکنیم.
یکی ازپاسخ های کنشی معمول “گریز” از موقعیت می باشدکه میتواند حمله پانیک را بوجود آورد؛ این را رفتاری پرهیزی می نامند، و میتواند شامل موارد زیر باشد:
گریز از موقعیت هایی که قبلاً در آنجا دچار حمله  پانیک یا وحشت شده اید.
موقعیت هایی که گریز از آنها دشوار است، یا جاییکه میتواند برای کسب کمک دشوار باشد، نظیر وسیله نقلیه عمومی، مراکز خرید، رانندگی در اوج ترافیک، جاییکه کمک های پزشکی قابل دسترس نیست.
موقعیت های یا فعالیت هایی که میتواند منجر به احساسات مشابه شوند، مانند فعالیت جسمانی، نوشیدن قهوه، رابطه جنسی، فعالیت های عاطفی مثل تماشای فیلم های هیجانی یا خوف برانگیز یاخشن
پاسخ کنشی دوم، میتواند رفتار به شیوه متفاوت یا همراه با”رفتارهای ایمنی”  باشد بطورمثال، اطمینان حاصل می کنید که در یک مسیر دارای امکان گریز یا فرار قرار دارید، با خودتان دارو و لوازم پزشکی برمیدارید، از جاهایی حرکت میکنید که اگر دچار حمله پانیک شدید بتوانید تکیه بدهید،مثلاً نزدیک دیوار حرکت میکنید. یا سعی می کنید خودتانرا با جستجوی اطمینان بخش، مطالعه، یا گوش سپردن به موسیقی از اضطراب دور بسازید. هرچند بنظر نمی رسد برای شروع کار مبارزه با حمله پانیک این کارها مضر باشند، ولی اگر نسبت به آنها وابسته و شرطی بشوید، میتواند حتی پریشان کننده تر  از اصل حمله پانیک باشد.

ج) واکنش های شناختی
تعدادی  از پاسخ های فکری یا تغییرات شناختی وجود دارند که با اضطراب و پانیک مرتبط هستند.
نخست، بعنوان بخش نرمال پاسخ جنگ/گریز،توجه مانرا به محیط اطراف مان متمرکز می سازیم و دنبال منبع تهدید میگردیم. درموقعیت هایی از لحاظ جسمانی خطرناک، این یک پاسخ مفیداست، ولی درموقعیت های دیگربه همین میزان ثمربخش نیست بلکه مضر نیز می باشد. تمرکزوگرایش به فعالیت های جاری خیلی مشکل است، چونکه مشغول اسکن کردن محیط هستید. هنگامی که هیچ علامت خارجی خطر وجود ندارد، ممکن است به دنبال اسکن کردن درون خود برای یافتن شواهد تهدید باشید، با تمرکز کردن بر عوارض جسمانی نظیر تپش قلب یا تعریق وغیره.
ثانیاً، برخی از انواع افکار غالباً مرتبط با اختلال پانیک:
۱٫    تفکرات کاسترتوفیک یا فاجعه آمیز راجع به احساسات جسمانی نرمال یا اضطربی مثلاً،”ضربان قلبم دچار نوسان شده، همین الان سکته می زنم!”
۲٫    بیش ارزیابی کردن احتمال دچار شدن به حمله پانیک خواهم شد مثلاً، ” اگر با اتوبوس به محل کارم بروم  قطعاً دچار حمله پانیک خواهیم شد”
۳٫    بیش ارزیابی کردن هزینه دچار شدن به حمله پانیک: فکر کردن به اینکه تبعات دچار شدن به حمله پانیک بسیاری جدی یا با تبعات خیلی منفی مواجه خواهید شد.

تمرین: هنگامی که دچار اضطراب می شوید، چه نوع افکاری در ذهن تان به جریان می افتد؟
……………….

panic-attack-152374568723463

 

حملات پانیک چه زمانی اتفاق می افتد؟

ترس یا پانیک؟
همانطور که قبلاً ذکرکردیم،نشانه حمله پانیک به نشانه های ترس خیلی شباهت دارد.هنگامی که دچارترس یا هراس می شویم،دارای یک پاسخ هشدار اتوماتیک هستیم که به ما اجازه آمادگی یا فرار را می دهد. از اینرو،اگرما بایک حیوان وحشی مواجه شدیم،یا درهنگام مواجه با خطر عنقریب تصادف با وسیله دیگری در جاده ها  باشیم، این موقعیت های خطرناک واقعی سامانه هشدار دهنده خودکارترس را روشن می سازد. بعضی از افراد ممکن است بگویند که دریک چنین موقعیت هایی”وحشت کردند” یا دچار حمله پانیک شدند، اما با درنظر گرفتن شرایط و پیش مقدمات حمله پانیک، یک چنین ترس یا وحشتی درموقعیت های خطرناک، حمله پانیک به حساب آید.
حمله پانیک
حملات پانیک هنگامی بروز میکند که شخص از نشانه های درونی حمله پانیک مثل حمله قلبی یا ازدست دادن هوشیاری و غش کردن،دچار ترس می شود. حمله پانیک ظاهراً کاملاً غیر منتظره واقع می شود، یا درهنگامی که بخاطر حمله پانیک دیگری در آینده، دچار اضطراب شدید می شویم.
فوبیا
حمله پانیکی همچنین در پاسخ به مشکلات اضطرابی مثل اضطراب سلامتی یا اضطراب اجتماعی نیز واقع می شود. افرادی که در هنگام مواجه شدن با مار، عنکبوت، موش، سوسک  یا سخنرانی دچار ترس می شوند، به اینگونه ترس ها فوبیا میگوئیم. این ترس شدید دریک موقعیتی ظاهر می شود که هیچ خطر جسمانی واقعی برای شخص وجود ندارد. بلکه فقط بخاطر ادراک یا پنداشت یا تصور نادرست ازیک  چیزی، آنرا تهدید به حساب می آوریم و در پاسخ به این تصورخودمان دچار ترس و سپس حمله پانیکی می شویم. مثلاً یک نمونه فوبیای اجتماعی، سخنرانی کردن برای گروهی از مردم می باشد.شخص درهنگامی که خود را برای سخنرانی کردن آماده میکند، بدلیل شدت اضطراب راجع به این موقعیت، دچار حمله پانیکی می شود.
حتی بعضی انواع فوبیا که ظاهراً درپاسخ به یک خطر جسمانی واقعی پدید می آید، مثلاً درمواجه با یک مار، یا عنکبوت سمی، زمانی که هیچ خطر مستقیمی فرد را تهدید نمی کند، هشدار یا “زنگ خطر” به صدا در می آید. مثلاً وقتی که مار از چند متری این شخص درحال خزیدن است که او دچار ترس می شود. از اینروکسانی که بشدت از موقعیت ها، اشیاء، یا حیوانات می ترسند شاید در رابطه با شرایطی که موجب ترس شدید بشود، دچار حمله پانیکی بشوند.
پانیک شبانه
گاهی اوقات، افرادی که اختلال پانیک دارند از پانیک شبانه رنج می برند، یا حملات پانیکی که در هنگام شب و موقع خواب به سراغ آنها می آید. این حملات پانیک تقریباً غیر منتظره  و احتمالاً  بخاطر کابوس های شبانه یا صداهای ناهنجار واقع می شود. اهمیت این نوع حمله پانیکی از آن جهت است که چنین شخصی فکر میکند با یک مشکل عجیب و غریبی روبرو است که هیچ منطق روشنی برای فعال و غیر فعال شدنش وجود ندارد. یعنی او فکر میکند درحالیکه مشغول استراحت و خواب ناز است، ناگهان دچار حمله وحشت شده است. اما مطالعات انجام شده بر روی کیفیت خواب این افراد نشان می دهد که آنها نمی توانند به خواب عمیق فرو بروند و بدن آنها قادر نیست آرامش طبیعی را درجریان خوب بدست آورد و اصطلاحاً بین دو سطح آلفا و بتا در نوسان است. درحالیکه بدن میخواه به فاز آلفا و آرامش برسد، بدلیل اضطرابی که در ناهوشیار شخص وجود دارد، به سطح بتا یعنی هوشیاری برمیگردد.
گرچه خودش نسبت به این جریان آگاهی ندارد ولی قطعاً بدن این وضعیت را تجربه میکند. تغییردر عوارض حسیات بدنی را میتوان به سهولت در فعالیت مغزی شناسایی کرد، چون مغز قادر است درحال خواب نیز تمامی اطلاعات را بررسی و تحلیل نماید. افراد دارای اختلال پانیک،احتمالاً این تغییرات را بصورت یک علامت خطری عنقریب تفسیر می کنند که میتواند به سکته قلبی منجر شود و درنتیجه با هراس شدید یا حمله پانیک ازخواب می پرند و بیدار می شوند.
نکته مهم دیگر در باب حمله پانیک این است که از هر ۱۰ نفر حداقل یک نفر به حمله پانیک غیر منتظره مبتلا هستند، پس نباید از این جهت دچار نگرانی بشوید که شما با یک بیماری خاص عجیب روانی درگیر هستید.

خلاصه مطالب مربوط به مدل نخست شناخت اختلال دو قطبی:

✳️ حمله پانیک یورش فشرده و ناگهانی اضطراب شدید است، با نشانه هایی که بسیار شبیه به ترس یا وحشت می باشد. اختلال پانیک به وضعیتی اطلاق می شود که بنظر می رسد بطور غیر منتظره ای واقع می شود یا درجاییکه اضطراب بیش از حد درخصوص حمله پانیک وجود دارد.

✳️رفتارهای جنگ/گریز یک واکنش طبیعی و نرمال مخصوص نوع بشراست که در هنگام ترس آشکار می شود.یعنی وقتی که انسان در معرض یک خطر جسمانی واقع می شود. گاهی اوقات نیز این ترس موقعی که هیچ خطری واقعی شخص را تهدید نمی کند، پدید می آید. این نوع ترس یا فوبیا سه نوع وکنش عمده را دربر میگیرد:

✅پاسخ های جسمی یا بدنی، همچون افزایش ضربان قلب، افزایش میزان تنفس، افزایش فشار خون به سمت عضلات و اندام های مهم، تعرق شدید، و تنش یا استرس عضلانی.

✅پاسخ های رفتاری نظیر دوری گزیدن از موقعیت های ترس آور یا تغییر دادن رفتار در چنین موقعیت هایی

✅پاسخ های فکری مانند جستجوی اطلاعات راجع به عامل تهدید کننده در شرایط اضطرابی. اطلاعاتی که باور شخص برمبنی براین که توسط دیگران بصورت بد و منفی قضاوت خواهد شد را، مورد تایید قرار بدهد.

✳️هرچند حمله پانیک و ترس میتواند بسیار مشابه هم باشند، اصلاح “حمله پانیک” به یورش ترس شدید اشاره دارد.حمله پانیک میتواند در شرایط زیر واقع شود:

✅برای کسانی که اختلال پانیک دارند، حملات پانیک بصورت غیر منتظره و سرزده واقع می شود و پریشانی قابل ملاحظه ای راجع به دچار شدن به حملات پانیک در دفعات بعد تولید میکند.

✅کسانیکه فوبیا دارند در رابطه با موقعیت ها و اشیایی که می ترسند، شاید به حملات پانیک دچار شوند.

✳️برخی اشخاص دارای اختلال پانیک  بخاطر حمله پانیک بعد از به خواب رفتن، از خواب می پرند. برخی افراد ممکن است تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط باخواب عمیق را بصورت یک خطرتفسیر و تحلیل کنند و ازخواب بیدار شوند.

ادامه دارد…

 

کاربرگ تمرینی برای این مدل

pdf-logo-1

حمله پانیک چگونه واقع می شوند؟بخش سوم

نشانه های حمله پانیک-بخش نخست

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!