همراه هرلقمه، یک تفکر هوشیارانه بخورید

همراه هرلقمه، یک تفکر هوشیارانه بخورید

در هر لقمه داخل دهان، یک نوع تفکر هوشیارانه بخورید که با ملایمت به شما یاد آوری میکند؛

این ماده ایست برای سوخت رسانی وتامین انرژی ماشین حیرت انگیزبدن. غذا یک ماده خوشمزه است، نه یک محبوب و معشوقه برای شما!  پس حواس تان باشد که عاشق هیچ غذایی نشوید و بالعکس از هیچ غذایی نفرت به دل راه ندهید. همه غذاها نهایتا یک هدف دارند و آنهم ایجاد احساس سیری در شما که نتیجه هایی اش تامین انرژی و مواد مغذی بدن می باشد.

از طعم ومزه آن لذت ببر. قدر دان و شکرگزار وجود اینهمه اختلاف درطعم ها ورایحه ها و مزه ها باشید. اینهمه تنوع در طعم و مزه و تجربه کردن هرکدام از آنها بواسطه سیستم بسیار پیچیده ایست که در بدن ما نصب شده است. پس با تجربه کردن تک تک مزه ها و طعم ها، شکر گزار اینهمه نعمت بیکران و ارزان باشید.

به آرامی بجو. آیا خوردن را دوست داری؟ آیا از طعم ومزه غذا لذت میبری؟ تنها جایی که میتوانی از غذا لذت ببری فقط در دهان و با جویدن آرام می باشد! یعنی اگر لقمه خود را عجولانه قورت دادی، دیگر هیچ لذتی را بعد از آن تجربه نخواهی کرد. این سیستم شناسایی در بزاق دهان و گیرنده های حسی آن بیهوده طراحی نشده است.

هدفی بسیار مهمی در آن نهفته است و آنهم تامین سلامتی و جلوگیری از ورود میکروب ها و عوامل بیماری زا به درون سیستم بدن می باشد. وقتی هوشیارانه لقمه ها را بجوید، یعنی به بدن تان اجازه میدهید تا میکروب ها و ویروس های پنهان در داخل مواد غذایی را شناسایی کرده و سیستم دفاعی را برای مقابله با آن فعال سازید. در این حالت حتی قدرت مواد سمی و کشنده هم بطور قابل ملاحظه ای کاسته می شود، چرا که سیستم دفاعی بدن قبل از ورود مواد سمی، آن را شناسایی و آماده دفاع می شود.

همراه هرلقمه، یک تفکر هوشیارانه بخورید

اندکی درنگ کنید و مقداری آب بخورید. خوردن آب قبل از غذا کمک میکند تا احساس سیری بیشتری به شما دست بدهد. از ولع شما به خوردن حریصانه کاسته شود. اگر سالاد بدون سس و چربی  با مقداری سرکه سیب را  نیز در ابتدای غذا بخورید، سهم زیادی در پر کردن معده و کنترل اشتهای شما خواهد داشت. امتحان بزودی شاهد معجزه خواهید بود. از نوشیدن آب  زیاد در ضمن غذا خود داری کنید.

توجه کنید و هوشیار باشید، وقتی احساس سیری به شما دست داد، خوردن را متوقف سازید! در جریان خوردن، بطور مکرر مکث کنید وسیگنالهای اعلام کننده اشباع یا سیری خود را بررسی کنید. یاد تان باشد که مشغول خوردن آخرین وعده غذای خود نیستید! شما بازهم گرسنه خواهید شد، بازهم غذا خواهید خورد! غذایی که میخورید فقط حداکثر برای ۴ ساعت آینده است، نه ۴ روز آینده!

دقت کنید و ببینید که خوردن خوراکی ها ونوشیدنی ها هرکدام چه اثری روی بدن تان برجا میگذارند، و بدن تان چه احساسی پیدا میکند. ببینید آیا بعد از خوردن آن دچار احساس رخوت و خمودگی، بی حسی و خستگی می شوید، یا اینکه احساس سیری، سیرابی از انرژی، هوشیاری و آمادگی برای یک زندگی کامل برخوردار شده اید؟ در واقع هرنوع غذایی را که میخورید، تاثیرش را بر بدن تان جستجو نمائید.

 

فلسفه و شیوه های عملی تغذیه آرام و هوشیارانه

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!