نکاتی برای حرکات کششی آرامبخش

حرکات کششی

انجام حرکات کششی باعث می شوند عضلات شما دور از هر گونه تنش بوده و کاملا” ریلکس باشند. تنش های عضلانی موجب خستگی، عدم توانایی در انجام حرکات و گاهی اوقات موجب درد نیز می شوند،همچنین باعث می شوند هر مفصل و عضله مربوط به آن، دامنه و محدوده حرکتی طبیعی خود را حفظ کند و شما از انعطاف پذیری بالای برخودار باشید.حرکات کششی

شما می توانید با صرف ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در روز برای انجام این حرکات وقت بگذارید و همچنین به فعالیت های کوتاه مدت دیگری مانند دویدن درجا(جاگینگ) استفاده از طناب کشی و یا طناب زدن بپردازید.

نکته:لطفا قبل از انجام این حرکات با حرکات نرمشی و ورزشی بدن خود را به خوبی گرم کنید تا دچار آسیب نشوید.

بررسی ها نشان داده است که انجام حرکات کششی ایستا که در آن یک عضله برای مدتی در یک حالت کششی قرار می گیرد باعث افزایش دامنه حرکت بدن می شود.

بعد از انجام حرکات کششی بدن احساس آرامش بیشتری می کند. داشتن دامنه حرکت بیشتر به کارایی بیشتر برای انجام فعالیت های روزانه کمک می کند. حرکات کششی انعطاف پذیری را نیز افزایش می دهند.

انجام حرکات کششی به بدن آرامش خاصی میدهد
می توان با توجه به نکات زیر بیشتر از حرکات کششی فایده برد:
۱٫ حرکات کششی را به یک عادت تبدیل کنید

در صورتی که به صورت مداوم حرکات کششی انجام دهید نتیجه آن را خواهید دید. شما باید یک برنامه برای این حرکات داشته باشید. برای مثال دو تا سه بار در هفته این حرکات را تکرار کنید. در ناحیه همسترینگ انجام حرکات کششی به مدت شش هفته می تواند موثر باشد.
انجام حرکات کششی به صورت مداوم باعث افزایش آرامش و راحتی بدن می شود.

 

۲٫ گرم کردن بدن

در صورتی که به صورت مرتب حرکات کششی انجام می دهید قبل از انجام آنها بدن را گرم کنید. برای گرم کردن بدن می توانید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید یا بدوید. این کار بدن را برای انجام حرکات کششی آماده می کند و آسیب به بدن وارد نمی شود.

 

۳٫ به میزان درست حرکات کششی انجام دهید

بررسی ها نشان داده است که ۱۵ تا ۳۰ ثانیه ماندن در حالت کششی برای هر حرکت می تواند موثر باشد. تکرار هر حرکت کششی بین دو تا چهار بار کافی است. به صورت کلی تمامی حرکات کششی با هم باید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول بیانجامد.
۴٫ زمان انجام حرکات کششی اهمیت دارد

بهتر است حرکات کششی ایستا را بعد از ورزش و برای سرد کردن بدن انجام دهید. حرکات کششی که قبل از ورزش مناسب هستند حرکات کششی پویا هستند.

۵٫ برنامه کششی مخصوص خود را داشته باشید

هر کسی در ناحیه ای از بدن انعطاف پذیری کمتری دارد. بنا بر این باید حرکات کششی را با توجه به نیازی که دارید انجام دهید.
چگونه حرکات کششی موثر داشته باشیم ؟

منبع : ایسنا / م.ف

ضرورت استراحت در ورزش

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!