موانع اولیه برای تغییر کمالگرایی(۱۳)

توصیه هایی  برای سفر تغییر

تغییراصلاً آسان نیست!بعنوان یک کمالگرا،احتمالاً برای خودتان استانداردهای معقول و بالایی را تعیین کرده اید. توصیه میکنم واقع بین باشید وتلاش های خودتان را برای تغییرکمالگرایی درچشم انداز واقعا مشخص دنبال کنید. به چند پیشنهاد جهت شروع این پرمخاطره توجه کنید:

تمرین است که کاری را کامل می سازد. حتماً بارها این جمله را شنیده اید که برای اینکه رفتاری یا کاری را بطورکامل به انجام برسانید باید بارها و بارها آنرا تکرار کنید. خوب، اکنون توصیه میکنیم برای کامل نبودن تمرین کنید!

به خودتان مجوز خطا و اشتباه کردن را صادر کنید. همه ما اشتباه میکنیم. اشتباه کردن و زندگی با آن علامت پیشرفت است! درواقع، برخی از مردم بدلیل  داشتن نگاه عاری ازداوری و قضاوت، ازاشتباهات خودشان درس های خوب و ارزشمندی می گیرند. بیشتر مخترعین و مکتشفین برای نهایی کردن اختراع و ابداع  خود، اشتباهات بسیار زیاد دچار شده و حتی برخی از ایشان جان خود را در این راه داده اند، اما مهم این است که اشتباه ایشان درسی برای دیگران شده و به توسعه و ادامه راه او پرداخته اند.

بخودتان تبعات بی فایده کمالگرایی را یادآوری کنید. مخصوصاً این کار از آن جهت مفید است درتلاش هستید تا انگیزه خود را برای ادامه راه حفظ کنید و دچار عقب نشینی و ترک برنامه نشوید.

خندیدن را بیاموزید. افراد خوشحال میدانند چطوری بخندند و زندگی را خیلی جدی و سخت نگیرند.

اغلب مواقع به خودتان پاداش بدهید. موقعی که کاری را خارج از وقت استراحت به اتمام رساندید، خود را نوازش کنید، به خودتان پاداش بدهید.

 

Image result for perfectionism

 

راههای غلبه برموانع

خصوصیت واقع گرایی و پیش بینی احتمالی مشکلاتی که ممکن است در مسیر حرکت شما بسوی هدف تان مانع تراشی نماید، مفید و ثمر بخش می باشد.همانطورکه قبلاً هم گفتیم، اساسا وقتی کسی گرفتار کمالگرایی باشد از یکسری استاندارید خود ساخته ای پیروی میکند که مانع اصلی و اولیه برای شروع هرگونه تغییر می باشد. بنابراین بهتر است  شما با اندکی تامل و مرور در رفتارها و افکار خودتان به شناسایی اینگونه موانع بپردازید.

در مطالب زیر سعی کرده ایم تعدادی از موانع و دست انداز های مخصوص در حوزه کمالگرایی را مورد شناسایی قرار بدهیم و احتمالا موانع شما هم در زمره اینها باشد.

 

کمالگرایی چیز خوبی است

معمولا افراد کمالگرا این روحیه و منش خود را چیز خوب و ارزشمندی به حساب می آورندو خیلی از اوقات رفتارهای کمالگرایانه خود را جزو وجوه شخصیتی مثبت خود حساب می کنند.شاید شما هم احساس کنیدکه کمالگرا بودن یک چیز خوبی است و هیچ مشکلی نه او با شما دارد و نه شما با او! ولی اگرتعمدا از واقعیت فرار نکنید، چشمان خود را نبندید و منصفانه به قضیه نگاه کنید، احتمالاً تاحدودی متوجه مشکلات مربوط به آن شده اید. ازجمله هزینه تعقیب کردن استانداردهای سفت و سخت، نسبت به منافع اش بسیار سنگین تراست؛ برای درک این واقعیت میتوانید از نزدیکان خودتان سئوال کنید که آیا کمالگرایی من واقعاً در زندگی روزمره و ارتباط با دیگران تداخل بوجود می آورد یا خیر؟ هدف از این تلاش به حداقل رساندن عمق مشکل است!

 

ترس از تغییر

ویژگی روانی هر انسانی این است که میخواهد در پناهگاه امن و همیشگی خودش راحت باشد. اما اساس زندگی انسانی با چنین روحیه ای سازگار نیست و لازم است هر انسانی به وادی ناایمن و ناشناخته ها وارد شود تا ابعاد پنهان شخصیت خود را بپرورد. بنظرتان آیا شما می ترسید چنانچه استانداردهای سفت و سخت خودتان را از دست بدهید، ابداً ازهیچ استانداردی برخوردارنشوید؟یا می ترسید شاید استاندارد خود را به لجن کشیدو خرابش بکنید؟

اگرازچنین ذهنیتی برخوردارید، به احتمال زیاد در دام الگوی فکری بی فایده ای بنام «تفکر سیاه و سفید»افتاده اید. طرزتفکری که به شما می گوید یک موضوع یا همه چیزاست یا هیچ چیزنیست! خوبی برای همیشه خوب است و بدی برای همشه بد!  شاید با جستجوی در جهان اطراف خود متوجه شوید که میتوانید بدون رعایت استاندارد کمالگرایانه،زندگی شاد، سالم و موفقیت آمیزی داشته باشید. فقط اندکی به خودتان زحمت جستجو و تحقیق بدهید، آن وقت می بینید، در آنسوی دیوار امن روانی و تفکر سیاه و سفید، جهان رنگارنگ و دوست داشتنی به شما چشمک می زند.

 

سرزنش خود

بررسی کنید که اگربرنامه ریزی کافی برای بدست آوردن هدف تان نداشته باشید، آیا نسبت به خودتان سخت گیری میکنید،خود را سرزنش می کنید؟آیا در چنین حالتی به رها کردن هدف تان گرایش می یابید؟ آیا از تلاش برای تغییر هراس دارید، به این دلیل که شاید موفق نشوید؟اینها از کمالگرایی شما خبر میدهند و اینکه  در  حال افتاده به چاه تعلل ورزی هستید. یعنی از چاله کمالگرایی به سوی چاه تعلل ورزی  پیش می روید.

 

مقتضیات زندگی

آیا مدت زمان طولانی برای غلبه برکمالگرایی در زندگی تان  تلاش میکنید؟ با جدیت تمام ازخودتان سئوال کنید، اگردرپی عذر و بهانه تراشی نباشید، آیا واقعاً بصورت افراطی و بیش از حد دریک رخداد(مثلا یک بیماری یا مرگ عزیزی، یک تغییرعمده در جریان زندگی تان مثل ازدواج یا بچه دار شدن،یا قطع یک رابطه  مثل طلاق و جدایی) درگیر هستید؟دراینصورت بهترین موقع است که برنامه رهایی از کمالگرایی را شروع کنید و خودتان را متعهد بسازید تا این مسئله را در یک دوره زمان خاص(بطور مثال طی سه ماه)درآینده نزدیک،پیگیری کنید.

شاید مشکلات بالقوه دیگری وجود دارد که بتوانید شناسایی کنید. برای شناسایی موانع احتمالی غلبه برکمالگرایی چند دقیقه ای وقت بگذارید. این موانع را در جدول زیر و در ستون« راه بندها یا موانع» بنویسید. سپس راجع به اینکه چرا غلبه کردن براین موانع برایتان مهم است و افکار و ایده های مربوط را در ستونی به نام «باخود حرف زدن» یادداشت کنید. سپس در ستون«کنشها یا رفتارها» یاد داشت کنید برای غلبه بر«راه بند یا مانع» میخواهید چکار بکنید و سپس همان کار را انجام دهید!

مانع یا راه بند

باخود حرف زدن

کنش و رفتار

مثال:«ازاینکه بعد ازیک ساعت کار،دست از تلاش بکشم و آن را متوقف سازم، ترس دارم. به تلاش بیشتری احساس نیاز میکنم.» مثال:«میدانم که اگربرای متوقف کردن کارم پس ازیک ساعت تلاش کنم،درکوتاه مدت دچاراضطراب می شوم، ولی دربلند مدت احساس بهتری خواهم داشت. این کار به من کمک میکند تا کمالگرایی را کنترل و مدیریت کنم.» مثال:«زنگ زدن و صحبت کردن با یک نفر در باره مزایای فعالیت فقط به مدت یک ساعت.

بعد از یک ساعت کارم را متوقف می سازم.»

     
     
     

 

 

ادامه دارد…

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!