معرفی قرص ایمی پرامین

معرفی قرص ایمی پرامین

 

قرص ایمی پرامین به عنوان یکی از داروهای سه حلقه ضد افسردگی شناخته می شود که در درمان بیماران افسرده به کار میرود. این قرص در دو نوع ۱۰ و ۲۵ میلی گرمی وجود دارد. در این مطلب به طور کامل به موارد مصرف, عوارض و منع مصرف این دارو پرداخته شده است.

بیشترین موارد تجویز قرص ایمی پرامین برای درمان شب ادراری کودکان, اضطراب، وسواس و افسردگی است. این دارو با افزایش سروتونین مغز باعث رفع و کاهش علائم افسردگی می شود. می تواند اختلالات اشتها و خواب را رفع کرده و همچنین در کاهش اضطراب و ترس موثر است.

مصرف این قرص بهتر است که با تجویز پزشک صورت گیرد. مقدار و نحوه صحیح مصرف قرص ایمی پرامین معمولا در تجویز پزشک لحاظ می شود. به همین خاطر نباید مقدار دارو را کم یا زیاد کنید. ممکن است تجویز پزشک در ابتدا دوز پایین باشد تا بدن فرد به اثرات دارو عادت کرده و کم کم دوز آن بالا رود.

معمولا مقدار مصرف این دارو ۴ بار در طی روز است, یعنی هر ۶ ساعت, همچنین دارو را با آب فراوان بنوشید. ممکن است مصرف این دارو با غذا باعث بروز حالت تهوع شود.

عوارض جانبی ایمی پرامین

قرص ایمی پرامین دارویی بی خطر است و عوارض بدی برای بدن و سلامت فرد ندارد با این حال هر دارویی ممکن است برای یک سری افراد حساسیت زا باشد. بهتر است قبل از تجویز هر دارویی, پزشک را در جریان دیگر داروهایی مصرفیتان و یا سابقه بیماریتان و همچنین حساسیتهای دارویی و غذایی قرار دهید.

ممکن است مصرف این دارو باعث بروز خشکی دهان, اختلالات خواب, کاهش اشتها, اسهال و حالت تهوع, احساس سرگیجه, تورم صورت و لبها, تنگی نفس, جوش های ریز پوستی, افزایش تعریق بدن و ناراحتی دستگاه گوارش بدن شود.

تداخل دارویی

مصرف بعضی داروها به صورت همزمان ممکن است عوارضی که در بالا ذکر شد را بوجود آورد. همچنین ممکن است اثر آن را کاهش و یا افزایش دهد. بنابراین از مصرف همزمان قرص های ایمی پرامین با داروهایی که در ادامه گفته می شود بپرهیزید.

داروهای پارکینسون, خواب آور هایی مثل آلپرازولام, زولپیدم و دیازپام، قرص های کدئین, داروهای ضد حساسیت مثل دیفن هیدرامین و سیتریزین. همچنین مصرف داروی ایمی پرامین با نوشیدنی های الکلی ممکن است خطرات زیادی داشته باشد.

موارد احتیاط

همانطور که گفته شد باید پزشک را در جریان سوابق بیماری و دیگر داروهای مصرفی قرار داد. اگر قبلا تحت درمان روانپزشک بوده اید و یا بیماری هایی مثل اختلال دو قطبی و سابق اقدام به خودکشی داشته اید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

گفتنی است بیماری های جسمی مانند مشکلات قلبی و عروقی, مشکلات دستگاه تنفس مانند برونشیت و آسم, بیماری پروستات, بیماری های کلیوی و کبدی, کم کاری تیروئید و همچنین سابقه تشنج, حتما با پزشک در میان گذاشته شود تا مقدار و دوز مصرفی مناسب تجویز گردد.

مصرف قرص ایمی پرامین برای گروه سنی کودکان و سالمندان توصیه نمی شود با این حال ممکن است در کودکان بالای ۶ سال که دچار شب ادراری می شوند مورد استفاده قرار گیرد که در این صورت حتما باید به مقدار مصرفی دقت داشت و در صورت مشاهده هرگونه عوارض سریعا مصرف دارو قطع شود.

گفتنی است مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و کاهش سطح هوشیاری شود. لذا در هنگام فعالیتهایی مانند رانندگی که نیاز به هوشیاری بالا دارد, از مصرف داروی ایمی پرامین اجتناب کنید.

مصرف داروی ایمی پرامین در دوران بارداری و شیردهی

مصرف قرص ایمی پرامین در طول دوره بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا ممکن است برای جنین خطرساز شده و عوارض بدی به همراه داشته باشد. بنابراین تنها با صلاح دید پزشک و در موارد ضروری مصرف شود.

در دوران شیر دهی عوارض و اثرات دارو از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود, با این حال عارضه خطرناکی از موارد آسیب به شیرخوار تحت تاثیر این دارو گزارش نشده است. با این حال بهتر است برای اطمینان بیشتر موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید.

منبع :arga.ir

موارد مصرف قرص ایبوپروفن (بروفن)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!