معرفی سبک فولدینگ،سبکی که هنوز وارد معماری ایران نشده است

مجله منزل – رویا رضایی نسب: شاید اگر تحصیلات آکادمیک معماری، هنر یا فلسفه را نگذرانده باشید، کمتر نام فولدینگ به گوش تان خورده باشد. این کاملا طبیعی است چون در ایران هنوز ساختمان مشهوری به این سبک ساخته نشده است.

با اینکه این سبک متعلق به اواخر قرن 20 اروپاست اما در معماری قدیم ایران هم می توان حس بودن در ساختمانی به سبک فولدینگ را تجربه کرد و آن زمانی است که شما در راسته مجاور یکی از بازار های سنتی ایران قدم می‏زنید؛ راسته های بی شماری که هر یک برای فروش کالایی خاص شکل گرفته اند؛ راسته قماش فروش ها، راسته گلیم فروش ها، راسته مسگرها و ده ها راسته دیگر که هیچ کدام نمی‏خواهند بگویند از باقی راسته ها بهترند و دقیقا معماری فولدینگ همین است.

1. لایه لایه است
معرفی سبک فولدینگ،سبکی که هنوز وارد معماری ایران نشده است

هر فضا در ساختمانی به سبک فولدینگ شبیه یک لایه است. این لایه ها گاهی به صورت موازی در کنار هم قرار می گیرند و گاهی درهم پیچ و تاب می‏خورند. لایه لایه بودن یکی از بارزترین ویژگی‎های این سبک است و تقریبا در تمام ساختمان های این سبک دیده می شود.

یکی از ویژگی های این لایه ها این است که از محیطی که در آن قرار گرفته اند، تبعیت می کنند. این لایه لایه بودن نه تنها در شکل کلی بنا بلکه در طراحی فضاهای داخلی هم مشهود است و به دلیل تکرار این لایه ها که سبب ریتم در طراحی می شود، جلوه ای خاص به ساختمان می دهد. در طرح پیشنهادی برای یک هتل اثر «زاها حدید» می توانید به راحتی این لایه ها را ببینید.

2. نرم و انعطاف پذیر استمعرفی سبک فولدینگ،سبکی که هنوز وارد معماری ایران نشده است

فرم های معماری در این سبک بیشتر به صورت منحنی و نرم هستند و به راحتی می توانند به فرم های دیگر تبدیل شوند. این ساختمان ها درست مثل فیلم نابودگر 2 (terminator2) هستند که بازیگر نقش منفی آن می توانست بدن خود را به صورت جیوه درآورد و مثل جیوه در هر شرایطی تغییر حالت دهد و روی کف زمین به صورت یک کفپوش پهن شود.

این ویژگی را می توانید در ساختمان «مرکز فرهنگی حیدر علی اف» کشور آذربایجان ببینید. پوسته این ساختمان کاملا نرم و منعطف است و در هر نقطه با توجه به کاربرد فضا شکلی خاص به خود می گیرد. ناگفته نماند معمار داخلی این اثر سارا شیخ اکبری، زنی ایرانی است. او از همان لایه های نرم و منعطف سبک فولدینگ در طراحی داخلی این بنا استفاده کرده است؛ لایه هایی که با حرکت آزادانه خود از سطح برخاسته روی دیوار می روند و روی سقف به حرکت روان و سیال خود ادامه می دهند.

3. هم رنگ زمینه است

فرم در معماری فولدینگ انعطاف‏پذیر است. این فرم خود را با شرایط محیطی وفق می دهد. همان طور که ژله شکل ظرفی که در آن قرار گرفته را به خود می گیرد، فرم‏ها یا لایه های معماری فولدینگ در کنار هم شکل محیط اطراف را به خود می گیرند؛ مثلا ساختمانی که نقش راه آهن را بازی می کند، شکلی کشیده مثل خطوط را ه آهن دارد. این ویژگی را می توانید در «راه آهن افراگولا» در ایتالیا اثر «زاها حدید» ببینید. البته ناگفته نماند فولدینگ ها فقط به شکل ظاهری محیط توجه نمی کنند بلکه ویژگی های اجتماعی و تاریخی محیط را نیز در نظر می گیرند.

4. افقی است، نه عمودی

معماران این سبک با ساختمان های بلند عمودی مخالف هستند. بیشتر ساختمان هایی که به این سبک ساخته شده اند، شکل افقی دارند. شاید این یکی از همان دلایلی باشد که کمتر این نوع ساختمان را در معماری جدید ایران می بینیم. «گرگ لین» یکی از معماران مشهور این سبک، در یک حرکت نمادین طبقات مختلف «برج سیرز» را که یکی از بلندترین ساختمان‏های ساخته شده به این سبک بود به صورت لایه هایی درآورد و آنها را به صورت افقی در کنار هم قرار داد. او با این کار مخالفت خود را با ساختمان های بلند عمودی اعلام کرد.

5. وی آی پی نیستمعرفی سبک فولدینگ،سبکی که هنوز وارد معماری ایران نشده است

در بسیاری از ساختمان ها فضاهای مهم در راس بنا یا در بهترین جایگاه قرار می گیرند و حتی شکل آنها کاملا متمایز از بقیه فضا هاست. این تفاوت آن قدر است که بیننده به راحتی می تواند این فضا را از بقیه تشخیص دهد اما معماران سبک فولدینگ با این سلسله مراتب مخالف هستند. در این سبک، هر فضا کاربری مخصوص خود را دارد و مانند فضاهای «مرکز گردهمایی کلمبوس» بدون آنکه بخواهد خود را به رخ دیگر فضاها بکشد، آرام در کنار بقیه قرار می گیرد.

6. در طراحی وسایل خانه هم قابل استفاده است

معماران از این سبک در ساخت وسایل خانه هم استفاده می کنند. فرانک گهری یکی از معمارانی است که با سبک فولدینگ میز و صندلی ساخته است. در کارهای او لایه ها به خوبی مشخص هستند. این لایه ها در کمال سادگی بسته به نوع کاربری صندلی یا حتی خواسته مشتری به شکل های خاص درآمدند. این لایه ها که کاملا شبیه هم ساخته شده‏اند با توجه به موقعیت قرار گیری شان نقش متفاوتی را بازی می کنند.

چندتا از این لایه ها که نقش کف صندلی را دارند وقتی به سمت بالا حرکت می کنند، نقش خود را تغییر می دهند و کاربری پشتی صندلی را بر عهده می گیرند. برای پایه ها و دسته صندلی هم همین طور است. همین لایه های ساده و انعطاف‏پذیر در کاری دیگر از فرانک گهری تبدیل به یک میز دوست داشتنی می‏شود.

منبع:برترین ها

معماری ارگانیک پیوندی بین انسان و طبیعت