مصرف ویتامین C می تواند مقدار جذب آهن را افزایش دهد

آیا شما نیز به دنبال افزودن آهن به رژیم غذایی خود هستید و دوست ندارید از گوشت استفاده کنید؟ در این مقاله قصد داریم چند مورد از غذاهای تایید شده ای که حاوی آهن هستند را معرفی کنیم.اگر قصد دارید مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید، حتما مقدار آهن دریافتی بدن نیز کاهش پیدا می کند. غذاهای گیاهی نیز حاوی مواد معدنی هستند اما به خوبی جذب نمی شوند. تنها ۲ الی ۲۰ درصد از آهن موجود در گیاهان از طریق سیستم گوارشی بدن وارد خون می شود و ۱۵ الی ۳۰ درصد از آن از طریق غذاهای حیوانی تامین خواهد شد.

اما خوشبختانه راه حل مفیدی برای اینکار وجود دارد. کافیست ویتامین C را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این ویتامین می تواند مقدار جذب آهن غیر هم را افزایش دهد. در ادامه با شش ماده گیاهی حاوی آهن اشنا می شوید که هر کدام از آن ها با میوه یا سبزیجاتی جفت می شود که حاوی ویتامین C است. بنابراین از جذب آهن مطمئن خواهید شد.food2345273465872635623846002اسفناج(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن) + فلفل دلمه ای قرمز(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین C):
روش های زیادی برای استفاده این دو مورد در کنار هم وجود دارد. شما می توانید فلفل خام خرد شده را در سالاداسفناج بریزید و میل کنید. قرار دادن اسفناج پخته درون فلفل پر شده با مواد دیگر ایده دیگری است. شما می توانید از فلفل، سیر و اسفناج استفاده کنید.

کلم بروکلی(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن) + گوجه فرنگی(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین):
بروکلی بخار پز را در داخل گوجه فرنگی تفت دهید. شما می توانید این ترکیب را با پیاز، قارچ،روغن زیتون، سیر و سس های مختلف استفاده کنید. وعده غذایی خود را با یک پروتئین بدون چربی(همچون مرغ، ماهی قزل آلا یا حبوبات) و کربوهیدرات سالم همچون کینوا تکمیل کنید. برای افزایش آهن در صبحانه، بروکلی و گوجه فرنگی را به املت خود اضافه کنید.

لوبیای سیاه(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن)+ کلم(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین):
یکی از روش های مورد علاقه من برای ترکیب این دو ماده، استفاده از تاکوی لوبیا به همراه سس سرکه است. رولت های کلم پر شده با لوبیای سیاه نیز روش دیگری برای کاربرد این دوماده در کنار یکدیگر است.

کلم پیچ(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن)+ پرتغال(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین):
شما می توانید این دو ماده را در اسموتی به کار ببرید. تکه های پرتغال را به سالاد کلم بیفزایید. همچنین شما می توانید چیپس کلم را با پرتغال مصرف نمایید.

عدس(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن) + کلم بروکسل(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین):
کلم بروکسل کبابی را بر روی عدس ها قرار دهید و سرو کنید. شما می توانید کلم را به صورت خام به عدس اضافه کنید و همانند سالاد میل نمایید.

 

food-chocolate-234785623487003

شکلات تلخ(تغذیه سالم زندگی سالم – آهن)+ توت فرنگی(تغذیه سالم زندگی سالم – ویتامین):
حتما شما هم می دانید که شکلات تلخ مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. این ماده سرشار از آهن است. شما می توانید شکلات را آب کنید و روی توت فرنگی بریزید. همچنین می توانید تکه های شکلات و توت فرنگی برش خورده را به وعده غذایی صبح خود اضافه کنید. درست کردن اسموتی شکلات و توت فرنگی روش دیگری است. برای داشتن یک دسر سالم، می توانید شیر بادام، شکلات و توت فرنگی را داخل مخلوط کن بریزید و با موادی همچون نعناع تزیین کنید.
ترفندهای دیگر:
با آهن آشپزی کنید: استفاده از وسایل آشپزی ساخته شده از آهن می تواند مقداری آهن وارد بدن شما کند. این موضوع زمانی بهتر می شود که بخواهید غذاهای اسیدی که محتوای آب بالایی دارند را در این ظرف ها آماده کنید.از مصرف غذاهایی که با جذب آهن تداخل دارند خودداری کنید: تانن(موجود در چای و قهوه) و کلسیم مانع جذب آهن می شوند.بنابراین اگر می خواهید آهن بیشتری جذب کنید از مصرف این مواد در کنار هم خودداری کنید.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!