مشغولیت ذهنی به وضع ظاهری در افراد دچارخود زشت پنداری(۸)

آرایش چهره

در ادامه مبحث انواع مشغولیت ذهنی در باره ظاهر و بدن

واکنش های منفی

یکی دیگر از اشکال بسیار رایج مشغولیت ذهنی به وضع ظاهر، به واکنش های منفی مربوط می شود که عمدتا میراث تاریخ گذشته هستند. گاهی اوقات احتمالا متوجه شده اید که ذهن تان به گذشته سفر کرده و خاطراتی را ورق می زندکه و در صفحه زنده ذهن تان به نمایش میگذارد که مرده اند و شما هرگز توان دست کاری و تغییر آنها را ندارید،ولی بشدت با آنها به جدال و مبارزه افتاده اید.

هرچند که شما بشدت علاقمندید بر اساس تجربه فعلی تان، خطا و اشتباه گذشته را هر طور شده جبران کنید و یا پاکسازی نمایید، ولی اینکار عملا برای هیچ انسانی میسر و ممکن نبوده و نیست. اما مشغولیت ذهنی داشتن به چنین خبط و خطاهای گذشته بخشی از فعالیت اصلی ذهن انسان ها را تشگیل میدهد و منشاء تولید احساسات و هیجانات منفی و دردناک می باشد.

به چند نمونه از این افکار توجه کنید:

اگر اون جراحی را انجام نداده بودم، الان همه چیزعالی بود

ای کاش هیچ وقت اجازه نمی دادم که بدنم را ببینند

این کاش وقتی جوان بودم، هیچ وقت آفتاب نمی گرفتم،

همچنین احتمال دارد در سیر وسیاحت ذهنی تان در گذشته، فکرتان در قلاب چیزهای از دست رفته و منفی گیرکرده باشد و نسبت به هرنوع اطلاعات مثبت راجع به آن موقعیت، بی تفاوت باشید. یا با استفاده از فیلترینگ ذهنی یا تونل مشاهده ای(که یکی از مهمترین طرزتفکرهای بی فایده می باشد)فقط جزئیات منفی یک موقعیت را ببینید و به کل آن، توجهی نکند.

بطور مثال؛

بنظرم آنها فقط زیبا بودند، چونکه دلشان به حال من سوخت.

همسرم به من گفت که خوشگل هستم، ولی با این حرفاش هدفش رسیدن به خواسته های خودش بود.

آیا شما نیز به چنین بازتاب های منفی  از گذشته درگیر هستید؟چند نمونه از آنها را یادداشت کنید:

……………………

 

مشغولیت ذهنی از طریق تصویر سازی

شاید متوجه شده باشید که نسبت به اینکه ظاهرتان چطوری بنظر می رسد، یکسری تصاویر ذهنی ناراحت کننده و بد ازوضع ظاهر و ریخت و قیافه خودتان،در ذهن تان درست میکنید.

اغلب مواقع افراد خود زشت پندار گزارش میکنند که تصاویری ذهنی از خودشان  را تجربه میکنندکه گویی دیگران هم همین تصاویر  از او را عیناً می بینند. اینها باور دارند تصاویرمذکور نشان میدهد که قیافه او در نظر مردم چقدر زشت و زننده می باشد. درنتیجه مطابق اهمین افکار و باور به آن، دچار احساس اضطراب و شرمساری می شوند.

این تصاویر ممکن است ناشی از رخدادهای ناراحت کننده گذشته در رابطه با وضع ظاهریتان باشد؛ مثلاً ممکن است خاطره ای از دورزان نوجوانی و مدرسه بیادتان بیفتد که همکلاسی ها و دوستانتان شما را بخاطر جوش های صورت، یا دماغ، یا شکم تان مورد تمسخر قرار میدادند.

آیا شما هم یک چنین تصاویر ذهنی از خودتانرا تجربه میکنید؟ اگر اینطور است، بنویسید که در این تصاویر ذهنی از خودتان، چه چیزهایی را می بینید؟ اگر شما علاقمندید این تصویر را روی کاغذ بکشید، یعنی همان تصویر ذهنی را روی یک تکه کاغذ نقاشی کنید. لازم نیست مثل یک نقاش حرفه ای طرح بکشید، در همان حدی که میتوانید این نقاشی را بکشید.

………………………..

………………………………………………….

 

مشغولیت ذهنی

آثار و ضربات منفی

همانطور که می بینید، شیوه های بسیاری هستند که توجه شما میتواند به ظاهرتان مشغول شود. متاسفانه، این مشغولیت ذهنی به ظاهر متیواند بسیار پریشان کننده باشد.

بطور مثال، اندکی وقت بگذارید و یادداشت های خودتان در پاسخ به سئوالاتی که از شما بعمل آمد را بخوانید. همینکه مشغول خواندن آنها هستید، در باره اینکه چه حسی پیدا کرده اید و اکنون واقعا چه احساسی دارید، فکر کنید. سپس تاثیر این افکار را درنظر داشته باشید که در طی ایام آینده هر روز در ذهن تان مرور کنید. بنظرتان گیر کردن چنکک ذهن تان به اینجور افکار منفی در بلند مدت چه تاثیراتی میتواند برجا بگذارد؟

متاسفانه نگهداشتن توجه ثابت خودتان روی اینگونه افکار منفی اغلب باعث شده است تا دچار احساس اضطراب، شرمساری، نفرت و بیزاری، خفت و خجالت  و یا روحیه افسرده بشوید.

علاوه براینها، متمرکز ساختن شدید توجه خویشتن بریک ناحیه خاص از بدن میتواند منجر به هشدار باش راجع به یکسری علائمی در آن قسمت بدهد که در شرایط معمول هیچ وقت چنین چیزی را نمی شود مشاهده کرد. و خود همین موضوع باعث نگرانی بیشتر، مقایسه های نابجا و منفی ظاهرخود، و سرزنش کردن خود بخاطر ظاهرتان بشود.

 

تمرینی برای آزمایش«مشغولیت ذهنی به ظاهر»

 

 

گام نخست : سعی کنید با چشمان خویش روی انگشتان، شکل آنها، بندها، تعداد، به عدم تقارن و تفاوت های ناخن هایتان توجه کنید.چطوری هستند؟ واقعاً ازآنچه می بینید می توانید احساس راحتی بکنید؟ به مدت یک دقیقه در این حالت باشید.

گام دوم: اکنون قبل از اینکه بصورت هدفمند به انگشتان خود توجه کنید، ازخودتان سئوال کنید آیا  چیزی را درآنها متوجه شدم  که نسبت به قبل برایم جالب توجه بود؟

در ادامه تمرین توجه ورزی روی انگشتان، زمان تمرکز کردن روی انگشت تان را بیشتربسازید، مثلاً ۲ دقیقه روی انگشتان خودتان تمرکز کنید.

آیا در انگشتان تان چیز خاصی توجه شما را بخودش جلب نکرد؟

بیشتر مردم  پس از اندکی تمرین توجه ورزیدن، یکسری چیزها را که قبلاً  هیچ توجه یا آگاهی نسبت به آنها نداشتند را، در انگشتان خود متوجه می شوند. یعنی یکسری چیزها برایشان جلب توجه میکند. اما هنگامی که مدت زمان تمرکز مثلا از ۲ دقیقه به ۴ یا ۵ دقیقه افزایش می یابد، چیزهای جالب توجه خیلی بیشتری را می بییند و اندک اندک، سیستم اخطار و هشدار روانی در آنها بیدار می شود.رنگ ناخن ها، اندازه انگشتان نسبت به همدیگر… بصورت جدیتری مورد توجه آنها قرار میگیرد.

گام سوم: متاسفانه، وقتی روی وضع ظاهرتان تمرکز میکنید، توجه شما از فعالیت های روزمره زندگی  حتی از کارها و مسئولیت های مهمتر زندگی  جدا می شود. حتماً برای شما اتفاق افتاده که روی وظایف و امور منزل، پروژه و کار اداری، تحصیلی یا حتی خواندن این مطالب، بسختی میتوانید تمرکز کنید، چونکه توجه تان سرگردان است و خیلی زود به سراغ نواحی خاصی از بدن تان می رود، و دوباره به افکار منفی راجع به وضع ظاهرتان مشغول می شوید، آیا اینطور نیست؟

آموختن اینکه چطوری توجه خود را برگردانید و بگذارید تفکرات منفی مکرر راجع به وضع ظاهرتان بدون هرگونه قضاوت کردنی به زمان اکنون برگردد، یک گام خیلی مهم در غلبه کردن بر اختلال خود زشت  پنداری می باشد.

این کار فقط باعث نمی شود که مقدار زمان تمرکز تان روی وضع ظاهرکم بشود، بلکه درعینحال توجه شما را آزاد میکند تا روی فعالیت ها و تجربیات مهم دیگرزندگی تان،تمرکز نماید.

ادامه دارد…

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!