مسمومیت غذایی با کنسرو(بیماری بوتولیسم)چه نشانه هایی دارد؟

بوتولیسم یک بیماری فلج کننده جدی و نادر است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود

سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از بوتولیسم غذایی که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می شود

بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با باکتری کلستریدیوم بوتولینم است

بوتولیسم نوزادان که با مصرف ذرات حاوی باکتری ایجاد می شود

این ذرات در روده رشد و سم آزاد مى کنند.

تمام اشکال بوتولیسم کشنده است و به عنوان اورژانس هاى پزشکى در نظر گرفته مى شود.

کلستریدیوم بوتولینوم ارگانیسم میله اى شکلى است که در وضعیت کم اکسیژن (بى هوازى ) بهتر رشد مى کند.

 

health-botism-234572349857265635

باکترى در حالت غیرفعال زنده مى ماند تا این که در شرایط مناسب براى رشد قرار بگیرد. ۷ نوع سم بوتولیسم شناخته شده اند که با حروف Aتا Gنشانى داده مى شوند. تنها انواع A، B، E، Fدر انسان سبب بیمارى مى شوند.

 

شیوع

در امریکا سالانه به طور متوسط ۱۱۰مورد بوتولیسم گزارش مى شود که از این تعداد ۲۵درصد غذایى ، ۷۲درصد نوزادى و بقیه بوتولیسم زخم است.

بوتولیسم غذایى اغلب با خوردن غذاهاى آلوده کنسروى ایجاد مى شود. تعداد مسمومیت هاى بوتولیسم غذایى و نوزادى در سالهاى اخیر کمى کاهش یافته است ، ولى بوتولیسم زخم بخصوص در کالیفرنیا افزایش داشته است.

health-botism-234572349857265636

علایم

بوتولیسم با علایم دو بینى ، دید بلورى ، افتادگى پلکها، صحبتهاى درهم و نامشخص ، اشکال در بلع ، خشکى دهان ، و ضعف عضلانى همراه است.

در نوزادان دچار بوتولیسم خواب آلودگى،گریه ضعیف،یبوست و تن عضلانى بسیار ضعیف دیده مى شود.در صورت عدم درمان اولیه ، فلج دستها،پاها و حلق و عضلات تنفسى پیش خواهد آمد.

در حالت مسمومیت غذایى نشانه هاى بیمارى عموما ۱۸تا ۳۶ساعت پس از خوردن غذاى آلوده ایجاد مى شود، ولى از ۶ساعت تا ۱۰روز بعد هم احتمال بروز علایم هست.

 

راههاى تشخیص

از آنجا که علایم این بیمارى با بعضى بیمارى هاى عصبى عضلانى مثل سندرم گیلن باره و بیمارى هیاستینى گراو تشابه دارد نیاز به بعضى معاینات و تسمتهاى تخصصى تر براى تشخیص قطعى وجود دارد. از جمله این تسمتها اسکن مغز، آزمایش مایع نخاعى ، و الکترومیوگرام EMGاست. قطعى ترین راه تشخیص بوتولیسم تزریق سرم خون یا مدفوع بیمار به بدن موش و بررسى علایم در آن است.
درمان

به دلیل نارسایى تنفسى و فلج ناشى از بوتولیسم شدید، نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعى براى چند هفته وجود دارد. علاوه بر این مراقبت هاى ویژه پزشکى و پرستارى لازم است.

پس از چند هفته بتدریج علایم فلج کاهش مى یابد. در صورت تشخیص در مراحل اولیه بوتولیسم غذایى و بوتولیسم زخم مى توان با استفاده از یک آنتى توکسین (ضدسم) که فعالیت سم را در جریان خون متوقف مى کند درمان را شروع کرد؛ البته در این حالت هم نیاز به بسترى و تحت نظر بودن بیمار هست.

گاهى براى خارج کردن غذاى آلوده از معده،بیمار را وادار به استفراغ یا از تنقیه درمانى استفاده مى کنند.

 

health-botism-234572349857265634

عوارض

نارسایى تنفسى ناشى از بوتولیسم مى تواند منجر به مرگ شود؛ البته در ۵۰سال اخیر میزان مرگ و میر در مبتلایان به بوتولیسم از ۵۰درصد به ۸درصد کاهش پیدا کرده، اما عوارضى همچون خستگى زودرس و تنفس کوتاه تا مدتها باقى مى ماند که نیاز به درمان درازمدت را مسجل مى کند.

 

پیشگیرى

بوتولیسم قابل پیشگیرى است. همان طور که مى دانید بوتولیسم غذایى ناشى از کنسروهایى با محتویاتى است که اسیدیته پایین دارند، مثل کنسرو لوبیا، ذرت ، ماهى و…

البته شیوع بوتولیسم از منابع غیرمعمول مثل سیر، فلفل و گوجه فرنگى سرخ شده در روغن که خوب نگهدارى نشده اند و سیب زمینى پخته اى که داخل فویل آلومینیوم نگهدارى مى شود و دیگر غذاهایى که به طور بهداشتى ذخیره نشده اند نیز دیده شده است.

سیب زمینى و دیگر غذاهاى پخته تا زمان مصرف باید گرم بمانند یا این که در ظروف بهداشتى داخل یخچال نگهدارى شوند.
health-botism-234572349857265631

از آنجا که سم بوتولیسم در حرارت بالا از میان مى رود کنسروها پیش از مصرف باید در حدود ۱۰تا ۲۰دقیقه جوشانده شوند.

عسل یکى از خوراکى هایى است که احتمال آلودگى با باکترى کلستریدیوم بوتولینوم را دارد، بنابراین بهتر است براى تغذیه نوزادان کمتر از ۱۲ماهه مصرف نشود.

عسل براى افراد بالاى یک سال آلودگى ایجاد نمى کند. درباره زخمها، با مراقبت دقیق و رعایت بهداشت تحت نظر متخصص و عدم کاربرد داروهاى موضعى بدون تجویز پزشک مى توان از آلودگى پیشگیرى کرد. اطلاعات مهم مورد نیاز درخصوص چگونگى مصرف غذاهاى کنسرو شده ، معمولا روى قوطى هاى کنسرو و در دسترس مصرف کننده ها هست.

گفتنى است که بالابردن سطح آگاهى جامعه درباره راههاى نگهدارى و مصرف صحیح غذاهاى آماده ، مهمترین و بهترین راه پیشگیرى از این بیمارى است.

منبع:آفتاب

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!