مدل چهارم تغییر دادن کمالگرایی(۱۱)

مدل چهارم تغییر دادن کمال گرایی

با سپری شدن ۳ مدل ازمباحث کمالگرایی متوجه شده اید که  ایده و اندیشه کمال گرایی دریک فرایند یا چرخه باطل و مخرب، حفظ می شود. بدیهی است  با توجه به  ارزش اجتماعی دنبال نمودن استانداردهای بالا و کمالگرایی و حتی وجود برخی تبعات مثبت احتمالی در کمالگرایی برای شما، این سئوال مطرح است که آیا واقعا برای متوقف ساختن چنین روندی، تصمیم و انگیزه ای دارید یا خیر؟
اگر چنین تصمیمی را ندارید، بهتر است از شما بخواهم که به هزینه های خرد کننده کمالگرایی و منافع تغییریا کنارگذاشتن این رفتار که در این مدل بحث می شود، نگاهی بیاندازید.شاید شما تنها شخصی باشید که در پرتو کسب دانش و بینش ناشی ازمطالعه این مباحث، بتواند بدرستی تصمیم گیری کندو نسبت به اینکه استانداردهای بالا چقدر نامعقول بوده و تا چه اندازه هزینه بر می باشد.

تمرین : لطفا تمرین زیر را انجام دهید تا در باره تغییر کمالگرایی تصمیم قاطعانه بگیرید. بنویسید  که از این تجربیات چه چیزی می آموزید؟ فکرمیکنید برای تغییرچطوری آماده می شوید؟ افکارخود را یادداشت نمائید. ………………………………
تبعات منفی دنبال کردن استانداردهای سفت وسخت و بالا(کمالگرایی)را فهرست کنید
برای مثال،ممکن است خیلی آسان بدون هیچ استراحتی یکی پس از دیگری به سراغ کارهای مختلفی بروید، چرا که نمی توانید تمرکز خود را از فعالیت های هدفدار بلند مدت جدا کنید.

تبعات مثبت دنبال کردن استانداردهای سفت وسخت و بالا(کمالگرایی)را فهرست کنید
هنگامی که  کارسختی انجام میدهیم،مردم تقدیر میکنند. یا میتوانیم باورکنیم که داشتن استانداردبالا(سفت و سخت) ما را به فعالیت سخت تر و تلاش بیشتر، سوق میدهد.

اگراستانداردسفت وسخت و بالا(کمالگرایی)تحقق نیافت، چه فوایدی را توقع دارید بدنبال داشته باشد؟
راجع به هدف کلی تان فکر کنید و اینکه چگونه درجهت بدست آوردن آن مجبورید تغییر کنید.
مثلاً اگر چنین اهدافی داشته باشید، چه تغییری باید بوجود آورید:
“توانایی واگذاری وظایف به دیگران درکارباشد”،
“اختصاص وقت بیشتر برای اعضای خانواده”

هزینه هایی که توقع دارید در صورت عدم تحقق استانداردبالا یا سفت وسخت، برای شما بوجود آید را فهرست کنید
درراستای ایجاد«تغییر»، به انجام دادن چه کارهایی نیاز است؟ مثلا احتمال دارد کارهایی را انجام بدهید که کاملا متفاوت بوده و از حیطه امن و راحت همیشگی شما بیرون است.

چه عواملی در تغییر کمالگرایی دخالت دارند؟

کاهش استانداردهای بالا (سفت و سخت) و اندیشیدن  در سایه های خاکستری
آیا مطالب مدل سوم در باره طرزتفکر«سیاه و سفید» و اینکه چگونه موجب حفظ جریان کمالگرایی می شد را بخاطر دارید؟مثلا، « اگر آشپزخانه را بعد از هر وعده غذا بطور کامل تمییز و دستمال نکشم، پاکیزه به حساب نمی آید؟»
غلبه برکمالگرایی در بخش «تفکر خاکستری» قرار دارد. استانداردها سفید و سیاه نیستند، آنها بصورت دامنه دار می باشند.
در مجموع نیازی نیست که از استانداردهای خودتان دست بکشید، فقط کافیست آنها را بقدری کاهش بدهید که هزینه های مرتبط با دنبال کردن آنها را کاهش بدهد. از شما میخواهیم  استانداردهای بالای معقول را جایگزین استانداردهای سفت و سخت بسازید.

نمودار زیر وضعیت تعیین استاندارد مثلا برای کار نظافت منزل یا آشپزخانه را نشان میدهد

آمادگی داشتن برای انجام کارهای تازه
درجهت تغییرکمالگرایی ازشما خواسته می شود به شیوه ای رفتار نمائید که جزو عادت هایتان معمول تان نیست. از جمله این برنامه اختصاص وقت به رلکسیشن، یا فراگیری تحمل اشتباهات می باشد.

اینجور فعالیت ها طبیعی است که در مقدمه راه، چندان مورد پسندشما واقع نشود و دچار احساس ناراحتی بشوید. حتی ممکن است فکرکردن به اختصاص وقت برای استراحت وآرامش، با وجود استانداردهای بالا، دچارهراس بشوید. در این حالت ممکن است وسوسه شوید که هر چه سریعتر به عادت قبلی خودتان برگردید.

داشتن احساس ترس به هنگام ترک عادت های کهنه کاملا نرمال است اما با ماندن در وضعیت جدید و ادامه دادن به آن، خیلی زود اضطراب شما فروکش میکند. درواقع، هرچقدر راهبردهای درون این مدلها را بیشتر تمرین کنید بیشتر احساس آرامش میکنید از اینکه مشغول کاستن از کمالگرایی خود هستید.

و همچنین بخاطر بیاورید که دربلند مدت  عدم تغییر کمالگرایی، هزینه های سنگینی را میتواند برای شما بوجود آورد.

تعهد داشتن به زمان و کوشش
تغییردادن کمالگرایی  به وقت و تلاش مشخص و معینی نیازمند است.آیا شما به این وظیفه متعهد هستید؟

اگرکارهای استرس آور دیگری در زندگی تان داشته باشید مثل، مشکلات مربوط به روابط خصوصی، افسردگی شدید، و اعتیاد به مواد، احتمالا نتوانید به این تعهد خود پایبند باشید.

اگر شما نسبت به چنین مشکلاتی مبتلا باشید مثلاً افسردگی شدید داشته باشید، لازم است قبل ازاختصاص وقت و انرژی برای غلبه برکمالگرایی، این مشکلات را برطرف سازید.

ادامه دارد….

رفتارهای بی فایده کمالگرایی(۱۰)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!