مدلهای علمی معالجه اضطراب سلامتی

health-anxiety-762438758273415

قبل از اینکه بخواهیم سر صحبت را راجع به اضطراب سلامتی باز کنیم، بهتر است اشاره ای داشته باشیم به این که اصلاً  مفهوم سلامت بطور کلی چیست وبه چه معناست.

 

 

یقیناً در مفهوم سلامت اکثر مردم دیدگاه یکسان ندارند. این موضوع ازنظر متخصصان و مردم عادی تفاوت قابل ملاحظه دارد. اکثر مردم تصور میکنند فرد سالم یعنی کسی که فاقد بیماریست، از آسیب دیدگی جسمی، یا ناتوانی و معلولیت های مختلف رنج نمی برد. این درحالیست که، مفهوم “سلامتی” در ذهن اشخاص مختلف تفاوت هایی دارد، وهمینطور از فرهنگی به فرهنگ دیگر و ازاقلیمی به اقلیم دیگرفرق میکند.

 

 

بطور مثال یک ورزشکار یا قهرمان ورزشی با تناسب اندام خوب، اگر حادثه ای برایش اتفاق بیفتد و مانع تمرینات او بشود ممکن است خودش را فرد ناسالم تصور کند. در مقابل ممکن است فردی که بیماری مثلا دیابت یا تنگی نفس وغیره در او تشخیص داده شده، اگر بتواند شرایط بیماری را بخوبی مدیریت کند، میتواند خود را فرد سالمی بداند.

 

 

بنابراین مشاهده میکنیم که  اکثر تعریف های مربوط به سلامتی ازحد و مرزهایی عدم وجود بیماری، آسیب یا ناتوانی بسیار فراتر می رود، و عملکرد اجتماعی، ذهنی و جسمانی فرد را نیز دربرمی گیرد.

 

 

نکته بسیار مهم این است که موضوع سلامتی را نباید از قاب طرزتفکرسیاه و سفید نگاه کرد، مرزبندیهای خیلی دقیق وجود ندارد و باید به مرزهای خاکستری در تعریف سلامتی دقت نمود. مطابق این طرزنگرش جدید، تعریف های سلامتی در سه حوزه عملکرد اجتماعی، ذهنی و جسمانی  بصورت یک طیف مشاهده می شود که از طیف ضعیف شروع شده تا طیف شدید استمرار می یابد.

 

 

اساساً اضطراب هنگامی به سراغ انسان می آید که فکر میکند اتفاق بدی ممکن است برایش بیفتد.

 

این حس درواقع ناشی ازیک نوع مکانیسم دفاعی برای بقاء انسان است و می تواند درموقعیت هایی که زندگی ما بطور واقعی درمعرض تهدید قرار دارد، عملاً مفید و ثمربخش واقع شود.

 

مثلاً اگر با یک حیوان خطرناک  مثل کوسه روبرو شوید، کاملاً بنفع شماست که مغزتان این تهدید را درک کند و به بدنتان فرمان فرار، پنهان شدن، یا آماده شدن برای جنگ را بدهد.

 

وقتی بطور واقعی در معرض خطر جدی برای زندگی مان قرار می گیریم، درچنین موقعیتی  بدن ما یکسری تغییرات فیزیولوژیکی را تجربه میکند و طی یک فرایند پس از تشخیص خطر دو نوع پاسخ برحسب شرایط داده می شود؛

 

health-anxiety-762438758273413

در این پکیج مباحث و شیوه های شناخت و درمان اضطراب سلامتی طی چند مدل علمی-کاربردی  مورد بحث قرار گرفته و برای تغییر عملی در شما تمرینات ویژه ای را ارائه کرده است.

مطالب بطور کاملا منظم و پیوسته نوشته و تنظیم گردیده است. و همگی آنها ارتباط نزدیکی با همدیگر دارند.واقع هرمدلی پیش نیاز مدل بعدی می باشد.

برای نتیجه گیری هرچه بهتر می بایستی  تمام مراحل را گام به گام پیش بروید.

گرچه ظاهرا بنظرتان برسد که خواندن و انجام دادن مطالب و تمرینات برخی از مدل ها ضروری نیست، ولی این فقط نظر شخصی شماست و قطعا بر کیفیت معالجه و درمان شما اثر منفی میگذارد.

همچنین ضمن اجرای این برنامه، اگر با روانشناسی برنامه درمانی خود را شروع کرده اید، حتما آنرا ادامه دهید و او را نیز درجریان چنین برنامه ای قرار بدهید.

اعم از اینکه شما فقط اندکی نگرانی نسبت به سلامتی خود داشته باشید  یا اینک با نشانه های مرضی تشخیص داشته شده ای توسط پزشکان درگیر هستید، در هردو حالت مطالعه و اجرای تمرینات این پکیج میتواند برای شما مفید واقع شود. بدین وسیله قادر خواهید شد بطورقابل ملاحظه ای از نگرانی های خود بکاهید و از رفتارهای بی ثمر و بی فایده ایکه برای رفع نگرانی از سلامتی خود درگیرشده اید، دست برمیدارید.

 

مامباحث خود را راجع به چیستی اضطراب سلامتی شروع می کنیم وتاثیری که این نوع اضطراب میتواند برزندگی شما بگذارد را دنبال میکنیم. در۲ مدل ۳ و ۴  چگونگی ایجاد و پرورش اضطراب سلامتی را بحث میکنیم و چیزهایی که موجب تداوم آن می شوند. در ادامه بحث مدلهایی را ارائه میدهیم که شما بتوانید بدون کمک پزشک، به تنهایی با اجرای آنها، اضطراب سلامتی خود را درمان کنید.

 

health-anxiety-762438758273416

 بطور خلاصه میتوانم مدلهای این پکیج آموزشی برای  معالجه اضطراب سلامتی را اینگونه فهرست کنیم:

 

مدل۱:  شناخت اضطراب سلامتی

download

مدل۲: اضطراب سلامتی چگونه رشد میکند

مدل۳: چه چیزهایی باعث حفظ اضطراب سلامتی می شوند؟

مدل۴: چطوری  از تمرکز خود روی نشانه های مرضی و نگرانی های سلامتی بکاهید

مدل۵: ارزیابی مجدد تفکربی فایده  مرتبط به سلامتی

مدل۶: چگونه چک و بررسی و جستجوی اطمینان بخش را کمتر بسازید

مدل۷: به چالش کشیدن شواهد و رفتارهای ایمنی بخش

مدل۸:تعدیل و تنظیم قواعد و فرضیات بی فایده مرتبط به سلامتی

مدل۹: طرح ریزی زندگی سالم و مدیریت خویشتن

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!