قوانین و افکاری که عزت نفس ضعیف را حفظ میکنند!(۶)

در ادامه مباحث مدل دوم مربوط به عزت نفس ضعیف

محافظت کردن ازخودمان بوسیله  قوانین و پیش فرض ها

هنگامی که ما این توضیحات منفی راجع به خودمانرا، قویاً باور کنیم، شگفت انگیز نیست که راجع به خودمان احساس خیلی بدی داشته باشیم و عواطف منفی نیرومندی را تجربه کنیم.

درحالیکه ما موقعیت های منفی را تجربه میکنیم و به این نتیجه گیریهای منفی راجع به خودمان می رسیم، غریزه بقاء انسانی مانیز دست به کار می شود و برای اطمینان از بقاء و حیات ما و فعال نگهداشتن مان، ما را به سوی ساختن و پرداختن قواعد و قوانین و پیش فرض هایی برای زندگی هدایت میکند تا بتوانیم عزت نفس خود را حفظ کنیم.

ما این قوانین و فرض های ذهنی  را در مقام دفاع از عزت نفس و کسب عواطف و احساس مثبت نسبت به خودمان پرورش میدهیم.

مثلا ما می توانیم در زندگی مان یک چنین قوانین و قواعدی را درست بکنیم تا ازخودمان در مقابل آسیب های احتمالی باورهای هسته ای منفی پشتیبانی کنیم:

?من باید درهرکاری بهترین باشم

?من هرگز نباید مرتکب اشتباه بشوم

?به هیچ وجه نباید درمنظر عمومی عواطف خود را آشکار نمایم

?همیشه باید کارم را درست انجام بدهم

 

همچنین پیشفرض هایی هم در رابطه با چنین قواعدی در ذهن درست میکنیم:

?اگر بگویم که به چیزی نیاز دارم، خودم را کوچک و حقیر می سازم

?مهم نیست که چکار میکنم، هیچ وقت بقدرکافی درست از آب در نمیاد.

?اگر نتوانم برمقدار غذایی که میخورم کنترل داشته باشم، هرگز قادر نخواهم بود در زندگی روی هیچ کاردیگری کنترل داشته باشم.

 

قوانین و پیشفرض ها میتوانند با همدیگر ترکیب شوند:

?من به هرترتیبی شده باید بتوانم رضایت دیگران بدست آورم چون اگر به هرنحوی مورد انتقاد قرار بگیریم، به این معناست که مقبولیتی ندارم.

?من دست به هیچ کاری نمیزنم مگر اینکه کاملاً مطمئن ومطلع شوم که میتوانم آنرا به کاملترین وجه انجام میدهم، چونکه اگر نتوانم ، بدان معناست که کلا شکسته خورده ام.

?من همیشه باید لاغر اندام باشم و لباس شیک و اطو کشیده بپوشم، درغیراینصورت هرگز مورد مقبولیت قرار نمیگیرم.

قوانین و پیشفرض های راهنمای رفتار

داشتن این قوانین و پیشفرض ها یعنی هدایت رفتارها و اعمال بوسیله آنها. آنچه که در زندگی روزمره انجام میدهیدبطور گسترده ای  بوسیله انواع قوانینی که بکار میگیرید،تعیین می شود.

بنابراین، طبق قانونی که وضع کرده اید: تلاش خواهید کرد هرکاری را بطور کامل انجام دهید،از نزدیکی و صمیمیت خیلی زیاد با مردم پرهیز کنید، میزان خورد و خوراک خودتانرا محدود سازید و ورزش شدید انجام بدهید تا لاغر شوید، همان کاری را انجام میدهد که رضایت مردم را جلب کنید و از انجام هرکار چالش برانگیز خود داری کنید، از انجام کارهای نو یا کارهایی که قبلاً هرگز انجام نداده اید و تجربه ندارید، پرهیز میکنید… فهرستی که میتواند همچنان ادامه یابد.

مشاهده می کنید که  قوانین و پیش فرض های ذهنی که  برای زندگی تان تعیین می کنید چگونه می توانند به تقویت عزت نفس یا تضعیف آن بیانجامد؟

بنظرشما چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یکی از قوانین شما بطورمثال« من هرگز نباید مرتکب اشتباه شوم » اجرا نشود؟ تاثیر این قانون  بعنوان راهنمای رفتار شما این خواهد بود که شما را نسبت به انجام کارتان خیلی دقیق و حساس خواهد ساخت، کارتان را چندین مرتبه چک و بررسی خواهید کرد و به احتمال زیاد دچار اشتباهات زیادی نخواهید شد. بنابراین به احتمال اندکی مورد انتقاد قرارمیگیرد و درنتیجه عزت نفس شما حفاظت می شود. و براثر آن راجع به خودتان احساس خیلی خوبی پیدا میکنید.

یا مثلا در مورد قانون  مربوط به  شکل و  وزن بدنتان چنانچه با رژیم گرفتن و ورزش سخت وزن بدن خود را کم کنید و آنرا حفظ نمائید، راجع به خودتان نظر مثبتی پیدا خواهید کرد وتا مدتی که مرتکب اشتباه نشوید و رژیم خود را نشکنید، عزت نفس مثبتی خواهید داشت.

یا در مورد قانون دیگری«همیشه باید کارم را درست انجام بدهم» همیشه تایید دوستان، همکاران، یا مدیرتانرا کسب خواهید کرد، همیشه درمدرسه یا دانشگاه نتایج فوق العاده خوب و عالی بدست می آورید، میتوانید میزانی از عزت نفس بالا را تجربه کنید.

با وجود اینکه در ظاهر این قوانین و پیش فرض ها به نتایج مثت و سازنده ای منجر می شوند و عزت نفس و احساسات مثبتی رابرای شما به ارمغان می آورند، اما در درون این شیوه زهر کشنده و و آسیب و خسران پنهانی وجود دارد که دیر یازود شما را گرفتار خواهد ساخت.

شما میتوانیددر تلاش برای زندگی  مطابق با این قوانین، با خویشتن مسابقه بگذاری خودتانرا تحت فشار زیاد قرار بدهید تا عزت نفس خود را مدیریت کنید و تبعا احساس بدی نسبت به خودتان نداشته باشید.

اما درحالیکه این کارها میتوانند در پوسته و وضعیت سطحی و ظاهری خوب پیش بروند، ولی در لایه عمیقت تر، باورهای هسته منفی هنوز وجود دارد و شما با اینهمه تلاش نتوانسته اید آنها را پاکسازی نمائید. در حقیقت باورهای هسته منفی بوسیله قوانین و پیشفرض ها و رفتارهای متکی به اینها، همچنان حفاظت و نگهداری می شود. شما با این قوانین سرپناهی برای باورهای منفی درست کرده اید! تا این موقع، اگر شما توانسته اید با قوانین تان زندگی کنید، ممکن است احساس عالی  داشته باشید، اما عزت نفس ضعیف شما  درخواب رفته و فعلاً خاموش است.

ادامه دارد…

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!