فرایند علمی اعتیاد به مواد مخدر ازجمله سیگار

بررسی اثر هریک از انواع مواد مخدر روی مغز

مقدمه زیبا خو:

فرایند علمی معتاد شدن به مواد مخدر از جمله سیگار و قلیان

مواد مخدر هر یک نقش ویژه ای در ایجاد اعتیاد و وابستگی مغزی بوجود می آورند. البته در ابتدای مصرف آنها فقط خوشی، رهایی از غم و غصه، درد و استرس و فشار روانی وبالاخره  شعله ور شدن خیالات و توهمات زیبا و امیدوار کننده  در مغز دچار می شوند. اماهمه اینها فقط و فقط بخاطر مصرف مواد و از عوارض آن محسوب می شود.

بنابراین بعد از اینکه مدتی از مصرف مواد سپری شد، بدن شخص نسبت به این مواد شرطی می شود! یعنی اینکه ترشحات هورمون های ضروری بدن برای ایجاد شادی و تسکین درد مثل هورمون سروتونین، دوپامین و  اندروفین، از این پس بصورت طبیعی ترشح نمیشود. بلکه فقط و فقط پس از تزریق یا داخل شدن ماده مخدر به بدن است که، هورمون آرامش بخش ترشح میگردد.

مثلا هنگامی که بدن شما بر اثر هر عاملی دچار استرس می شود، فورا بدن با ترشح هورمون اندروفین یا دوپامین بعنوان مسکن های طبیعی تا حدودی بسیار زیادی شدت و ناراحتی این درد و فشار روانی را کاهش میدهد.

اما اگر شما بعدا مشغول سیگار کشیدن شوید، چون سیگار مثل همه مواد مخدر، دارای ترکیبات سمی و بسیار درد آور بنام نیکوتین به بدن داخل می سازد، لذا مغز طبق ماموریت طبیعی خودش، برای خنثی کردن اثر ماده سمی، دستور میدهد مقدار زیادی هورمون دوپامین یا اندروفین ترشح شود.

بعد از آن شما بعنوان یک فرد سیگاری احساس خوبی پیدا میکنید وگمان می برید که این احساس خوب در نتیجه سیگار کشیدن می باشد!!

ولی برعکس، این بدن شماست که در مقابل ورود ماده سمی و خطرناک نیکوتین، به مقدار زیادی هورمون ترشح کرده که نتیجه اش احساس آرامش و راحتی برای شماست.

بعد از مدتی از سیگاری شدن شما، دیگر بدن تان در مقابل دردها و استرس های معمولی و متعارف زندگی روزمره، هورمون اندروفین ترشح نمیکند.  چون اثر این دردها در مقابل درد ناشی از سم نیکوتین یک به هزار هم نیست!!!

طبیعی است که شما دچار احساس ناراحتی خواهید شد و درد جسمی و روانی را متحمل خواهید شد. البته قبلا هم تجربه آرامش بعد از سیگار در مغزتان ثبت شده است. لذا در اینجاست که دود کردن یک نخ سیگار یا چند تا پشت سرهم یا قلیان لذت بهشتی را به شما به ارمغان می آورد.

اینجاست که باید بخودتان تبریک بگویید، چون شما معتاد شده اید! به همین راحتی!

این کل داستان اعتیاد است. در مورد همه مواد مخدر قضیه همین است و بس!

بعد از این مرحله، دیگر اختیار شما بدست خودتان نیست. و شما بعنوان یک بیمار شناخته می شوید. اگر تسلیم این واقعیت شدید و هرچه سریعتر بوسیله یک تیم خبره داوطلب درمان شوید، بسیار به نفع تان می باشد تا اینکه بگذارید این اعتیاد هر روز عمیقتر و عمیقتر شود و همه شریان های لذت طبیعی در وجود شما را بخشکاند.

 

 

فرایند علمی اعتیاد به مواد مخدر ازجمله سیگار

اکنون به تاثیر خاص هریک از مواد مخدر توجه فرمائید:

 

ماریجوانا

هنگامی که ماده فعال ماریجوانا یعنی «THC» به مغز می رسد، این عضو هورمون دوپامین را آزاد می کند و به همین دلیل، احساس خوبی به ما دست می دهد. این همان ماده ایست که هنگام انجام کارهای لذت بخشی مانند غذا خوردن، در بدن ما ترشح می شود. همین امر می تواند در برخی موارد به بدن ما آسیب بزند. اگر بیش از حد احساس رضایت به شما دست دهد، ممکن است دیگر احساسات خوب را کمتر حس کنید.

قارچ های جادویی

تحقیقات نشان می دهند که این نوع قارچ ها به نوعی همانند روانگردان ها عمل می کنند. آن ها فعالیت های همیشگی مغز را تغییر داده و ارتباطات جدیدی میان قسمت های مختلف برقرار می سازند. این اتصال ها، حس های مختلف را با یکدیگر ترکیب می کنند و باعث می شوند که همه چیز به هم بریزد. آن ها بدون ضرر هم نیستند و می توانند اضطراب های بیش از حد و یا توهمات خطرناک را به همراه داشته باشند.

الکل

همانند دیگر مواد، مشروبات الکلی نیز انتقال دهنده های عصبیِ کنترل کننده فکر و رفتار را تغییر می دهند. الکل با متوقف نمودن این پیام رسان های محرک، قدرت تفکر، سرعت تنفس و نرخ ضربان قلب ما را کاهش می دهد.

به نظر می رسد این موارد، انرژی ما را افزایش می دهند. این ماده، پیام رسان های بازدارنده که معمولا باعث آرامش هستند را تقویت می کند. به علاوه، مقداری ماده دوپامین نیز آزاد می شود که قبلا درباره آن توضیح داده ایم.

هروئین

مغز ما، هروئین را به مورفین تبدیل می کند. این امر آرامش را به همراه دارد و گیرایی مواد مخدر نامیده می شود و چگونگی درک ما از درد را تغییر می دهد. به همین دلیل است که افراد بعد از تزریق آن، احساس سرخوشی زیادی دارند. به دلیل آن که سلول های مغز نیز دارای این ویژگی هستند، مصرف بیش از حد می تواند توقف تنفس، آسیب به مغز، رفتن به کما و مرگ را به همراه داشته باشد.

فرایند علمی اعتیاد به مواد مخدر ازجمله سیگار

مواد مخدر کاهش دهنده درد

تحقیقات اخیر نشان می دهند که میان هروئین و داروهایی مانند ویکودین و اکسی کانتین، ارتباط وجود دارد. گزارش ها حاکی از آن هستند که این داروها در برخی موارد به جای هروئین مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا همان احساس را به مغز منتقل می کنند.

کافئین

کافئین را می توان پرمصرف ترین ماده روان گردان جهان دانست. این ماده سامانه عصبی مرکزی را تحریک نموده و به این وسیله، انرژی و سطح هوشیاری ما را افزایش می دهد. آزاد شدن آدرنالین نیز از دیگر تاثیرات کافئین است که البته می تواند باعث افزایش اضطراب شود. این ماده توسط عملکرد مشابهش با ملکولی به نام «آدِنوسین»، به ما کمک می کند.

اسید دالای لاما

این ماده همانند قارچ های جادویی برای شما توهم ایجاد می کند و قسمتی از مغز که حالات ما را کنترل می کند را تحت تاثیر قرار می دهد. به علاوه، بخش هایی که واکنش در برابر استرس را کنترل می کنند نیز دچار تغییر می شوند. مصرف آن می تواند هر گونه توهم مانند دیدن مرگ خود را به همراه داشته باشد.

فلاکا

به خاطر جدید بودن این ماده، دانشمندان هنوز درباره نحوه اثر گذاری آن بر روی مغز مطمئن نیستند. در حال حاضر، تنها می توان بر روی ترکیبات فلاکا مانند آمفتامین و کوکائین مانور داد. این مواد باعث رهاسازی دو هورمون می شوند: دوپامین که احساس خوبی را به بدن می دهد و نوراپی نفرین که ضربان قلب را افزایش داده و ما را هوشیار نگه می دارد.

وابستگی که توسط مواد مخدر مذکور ایجاد می شود، می تواند به سوء استفاده از آن بیانجامد. مصرف بیش از حد آن، عصبانیت، پارانویا، توهم و حس خشونت را به همراه خواهد داشت.

فرایند علمی اعتیاد به مواد مخدر ازجمله سیگار

اکستازی

مصرف این ماده، عملکرد دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را تقویت می کند. این موارد، نقشی اساسی در کنترل رفتار ما ایفا می کنند. افزایش سروتونین می تواند عامل تمام رفتارهای عجیب مصرف کنندگان باشد. استفاده زیاد و یا کم از این ماده، به مغز آسیب خواهد رساند. افرادی که آن ها را به صورت مزمن استفاده می کنند، در یادگیری و قدرت حافظه دچار مشکل می شوند.

کوکائین

تزریق، دود کردن و یا هر نوع مصرف، این ماده را وارد جریان خون نموده و آن را به مغز می رساند. رها سازی مقدار زیادی دوپامین، باعث می شود که احساس خوبی به مصرف کننده دست دهد. تاثیر آن به قدری زیاد است که برخی آزمایشگاه ها، از آن برای از بین بردن حیوانات استفاده می کنند. این ماده بخش های اصلی حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل اعتیاد آور است.

در یک آزمایش، در اثر مصرف مداوم کوکائین، سلول های بخشی از مغز موش ها که بر روی تصمیم گیری و بازدارندگی موثر هستند، دچار تغییر شدند. هر چه مصرف بیشتر باشد، تمایل برای بازگشت نیز افزایش خواهد یافت.

منبع:coca.ir

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!