غلبه بر اختلال دو قطبی با شناخت بر ابعاد مختلف خویشتن!(21)

اختلال دو قطبی، طرح مدیریت خویشتن

اگر همه مدلها را به ترتیب خوانده باشید، قطع یک اقدام بسیار مهمی در راستای رهایی از اختلال دو قطبی بعمل آورده اید.

اگر چنانچه اینطور نیست، توصیه میکنم به عقب برگردید وتمام نکاتی را که از دست داده اید، مطالعه کنید. بسیارحائز اهمیت است، شما اکنون عملاً برخی از آنچه را که برنامه ریزی کرده اید، شروع کنید و به تمرین آنچه که آموخته اید یا در طول جریان مطالعه تمرین کرده اید، بپردازید !
این بدان معناست که همه مهارت های مفید، بینش و آگاهی راجع به خودتان را که درطول مدلهای این پکیج بدست آورده اید را، باید در قالب عملیاتی اجرایی، حفظ کنید.

دراین شیوه، مفاهیم و مهارت هایی که آموخته اید میتواند براثر تکرار و پایبندی هرچه بیشتر به عادت های خودکار و ناهوشیارانه در شما تبدیل شود که به طرز زیبا با الگوی کلی زندگی همسو و هماهنگ شود.

در بخش پایانی مدل هشتم هستیم و بعنوان آخرین مدل و آخرین بخش، میخواهیم «طرح مدیریت خویشتن» را جهت رسیدن به هدفهای ذکر شده در بالا فرا بگیریم.

طرح مدیریت خویشتن، مطلب تازه ای برای گفتن ندارد، بلکه تجمیع و ترکیب وظایف و تمرینات شما می باشد تا همه کارهای مهمی که دراین پکیج آموزشی فرا گرفته اید، بطور فشرده و دریک نگاه داشته باشید.

توصیه میکنیم کاربرگ مربوط به طرح مدیریت خویشتن را با جزئیات، کامل کنید و برگه آنرا همیشه دم دست خود داشته باشید تا بتوانید درهنگام ضرورت و نیاز به آن رجوع کنید. همچنین میتوانید یک نسخه یا کپی ازآن را به افراد نزدیک خانواده خود بدهید تا اگر برای برگه خودتان مشکلی پیش آمد نسخه ای از آن را داشته باشید

 

زندگی طرح و نقشه خود را دارد!

تدبیر کند بنده و تقدیر نداند
تدبیر به تقدیر خداوند نماند
مولوی

زندگی یا به تعبیر دیگری خداوند، برای اداره جهانی که خلق کرده، مطابق نقشه وطرح کلی خودش عمل میکند و یقیناً با طرح و نقشه ذهنی ما انسان ها که محاسبات و چرتکه انداختن های جزئی و ناقص صورت میگیرد، کاملا متفاوت است.

ما وظیفه داریم تدبیر و اندیشه کنیم. و هر روز نسبت به روز قبل با مطالعه و تحقیق و توسعه قابلیت های خویش تدابیر بهتری برای زندگی کردن داشته باشیم. اما در این میان تقدیرخداوند، داستان دیگریست. این تقدیر ناقض تدبیر ما نیست، تکمیل کننده آن است.

بنابراین همیشه در راستای یک مسیر و جهت، مطابق طرح کلی زندگی(تقدیر) ما دچار افت و خیزهای مختلف خواهیم شد. درست مثل پیچ و خم های یک جاده کوهستانی!

نباید توقع غیر واقع بینانه از زندگی در ذهن خود بپروریم و نقشه زندگی را هموار و فلات تصور نمائیم. شما همه تلاش خود را کرده اید، مطالب مهمی راجع به اختلال دو قطبی در این پکیج فرا گرفته که براساس تجربیات و مطالعات علمی دقیق حاصل شده است. اما این بدان معنا نیست که شما با اجرای اینها بطور حتی دقیق، مشکل تان بطور مطلق برطرف خواهد شد.

دو اختلال دو قطبی مثل هر بیماری یا آسیب جسمی و روانشناختی، ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با کرد کلی سیستم روح و روان شما دارد. اگر روح شما بعلت واقع شدن در مسیر انحرافی، دائماً توسط زندگی چنگ انداخته می شود، نباید دردها و ناراحتی های خود را به حساب ناکارآمدی این برنامه یا ضعف و ناتوانی خودتان بگذارید.

در کنار ابعاد، جسمی، عاطفی- هیجانی، ذهنی- فکری،رفتاری انسان، یک بعد بسیار قدرتمند و با نفوذ بعد روحانی بشر وجود دارد که بقیه ابعاد ذکر شده را زیر نفوذ دارد و به آنها انرژی و حیات می بخشد.

اگر شما همه ابعاد وجودی خود را به بهترین نحو در سایه دانش های اکتسابی مدیریت عالی داشته باشید، ولی بعد روحانی خود را رها کنید، در واقع مثل مجسمه تراشی می مانید که یک مجسمه زیبا و خوشکل می تراشد، ولی بدون روح!

با این اشاره، میخواهم بگویم که روح و بعد معنوی خود را برای نتیجه گرفتن از این برنامه باید، باید و باید بسازید و پرورش دهید. تقویت و نوسازی بعد روحی تان، شما را به سرچشمه خلاقیت، انرژی و حیات وصل خواهد ساخت و لحظه به لحظه از آنجا برکتهای مختلف به ابعاد دیگر شما جاری خواهد شد.

به این ترتیب شما، در مقابل نوسانات زندگی، درست نقش لنگر یک کشتی بزرگ را خواهید داشت که هرچقدر طوفان سهمگین در اقیانوس برپا شود، با لنگری که شما در اعماق اقیانوس وجودتان انداخته اید، آسیبی نخواهد دید.

برای شروع این راه شگفت انگیز، حیات بخش و زیبا و دلنشین، توصیه میکنیم برنامه «گنج حضور»
را دنبال کنید.

برای این منظور می توانید از سایت «گنج حضور»

و سایت «زیبا خو» در بخش «گنج حضور» استفاده فرمائید

بنابر آنچه گفته شده در جریان اجرای این پکیج آموزشی می بایست انتظار مواجه شدن با این مسائل و چالش ها را داشته باشید:

ادامه دارد…..

راهبرد حل مسئله برای چالش های اختلال دو قطبی (20)

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!