غذا خوردن در حالت ایستاده و حرکت چه عوارضی دارد؟

diet-82745826438462456342۱

 

متاسفانه برخی از افراد بعلت عجله و شتاب همیشگی، لقمه ها و نوشیدنی خود را سرپا میخورند و می نوشند. این اقدام بسیار خطرناک می باشد.چرا که پریدن غذا در نای و خفگی را به همراه می آورد.درعینحال دارای عوارض گوارشی می باشد که بهتر است در این شیوه غذا خوردن تجدیدنظر کنید.
این گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را برطرف نمی کند. برای همین هم معمولاً به ریزه خواری بعد از غذا رو می آورید. این عادت های نامناسب غذایی به اضافه وزن و چاقی مفرط منجر می شود. واقعیت این است که این حالت ها نیز برای بدن گران تمام می شود. برای همین پزشکان و متخصصان حوزه ی تغذیه توصیه می کنند که همیشه نشسته غذا بخورید. مطالعه ی ادامه ی مطلب را از دست ندهید.

لحظاتی که برای غذا خوردن اختصاص داده می شود باید در آرامش واقعی باشد. در این لحظات نباید بدن ما در تنش و استرس باشد. به خاطر اینکه استرس کار گوارش را دچار اختلال جدی می کند. نشسته و در حالت آرام غذا خوردن به تعادل غذایی کمک کرده و اجازه نمی دهد که بدن دچار مشکلاتی مانند چاقی و اضافه وزن شود.
احساس گرسنگی با خوردن یک میان وعده ی مناسب آن هم در حالت نشسته و با آرامش از بین می رود. در این صورت فرد با تمرکز بیشتری غذا می خورد و بیشتر می تواند از آنچه خورده است بهره ببرید.

 

diet-827458264384624563۵۶۴

 

متخصصان به افرادی که رژیم می گیرند توصیه می کنند که همیشه با توجه به اشتهای خود غذا بخورند. یعنی فقط زمانی که احساس گرسنگی می کنید غذا بخورید و از روی عادت یا بی حوصلگی به سراغ مواد غذایی نروید. بدن برای اینکه بتواند احساس سیری را دریافت کند به آرامش نیاز دارد. برای رسیدن به این وضعیت هم لازم است که از سرپا غذا خوردن و همچنین تند غذا خوردن بپرهیزید.
زمانی که سرپا غذا می خورید بدن نمی تواند گوارش خوبی داشته باشد و به درستی غذایی که دریافت کرده را هضم کند. برای همین حتماً زمانی را برای خود و غذا خوردنتان اختصاص دهید تا از هر لقمه ای که به دهان می برید استفاده کنید.
باید بدانید که داشتن سلامتی در گرو داشتن تعادل غذایی است. یعنی برای اینکه سالم بمانید باید اولاً مواد غذایی سالمی میل کنید و ثانیاً این مواد غذایی سالم را با عادت های درست غذایی میل کنید و عادت های نادرستی مانند سرپا غذا خوردن را کنار بگذارید.
اینکه یک بشقاب از بهترین مواد غذایی دنیا را دستتان بگیرید و این طرف و آن طرف بدوید و در عین حال غذا هم بخورید نه تنها چیزی عاید بدنتان نمی کند بلکه به سیستم گوارشتان نیز آسیب می زند.
برای اینکه تغذیه ی سالم و متعادلی داشته باشید توصیه می کنیم که سه وعده ی غذایی را به هیچ عنوان فراموش نکنید. صبحانه تان باید کامل و سرشار از پروتئین ها باشد. تا جایی هم که می توانید از ریزه خواری بین وعده های غذایی بپرهیزید.
علاوه بر این لازم است که یک تعادل مناسب بین چربی ها، پروتئین ها و گلوسیدها برقرار شود. البته داشتن تعادل غذایی فقط به این ها خلاصه نمی شود. همان طور که گفتیم شیوه ی غذا خوردن هم بسیار مهم است.

 

diet-8274582643846245634۳۵

اینکه یک بشقاب از بهترین مواد غذایی دنیا را دستتان بگیرید و این طرف و آن طرف بدوید و در عین حال غذا هم بخورید نه تنها چیزی عاید بدنتان نمی کند بلکه به سیستم گوارشتان نیز آسیب می زند. اما زمانی که نشسته و با آرامش غذا می خورید هضم غذا به بهترین نحو انجام شده و زودتر هم احساس سیری می کنید.
سعی کنید در ساعات مشخصی غذا بخورید. درست است که شاید با مشغله های زندگی امروز زمان کمی برای داشتن سه وعده ی غذایی با آرامش مانده باشد اما به خاطر سلامتیتان هم که شده باید تمام تلاشتان را بکنید که زمانی را برای غذا خوردن اختصاص دهید آن هم به حالت نشسته و تا حد امکان با آرامش. حتی اگر سر کار هستید و دور و برتان شلوغ است باز سعی کنید یک گوشه ی دنج و دور از هیاهو پیدا کنید. بنشینید. لقمه هایتان را با دقت بجویید و از غذایتان لذت ببرید. در نهایت اینکه سالم و تندرست باشید.

بطور فشرده عوارض ایستاده غذا خوردن عبارت است از:

خوردن غذا به صورت ایستاده موجب افزایش سودا در خون شده و ایجاد غلظت در خون می‌کند.
موجب عدم هضم درست غذا میشود.
در بلند مدت باعث افزایش صفرا و باعث سنگ سازی صفرا میگردد.

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!