غذاهای مجاز درهنگام تماشای تلویزیون

diet-telvizion-98475239847592835679

?اساسا یکی از بزرگترین اشتباه مردم شرطی شدن به خوردن است.

?یعنی بین موقعیت ها و کارهای خاص با غذا خوردن پیوند روانی بوجود می آورند.

?درحالیکه ازنظر عرف و فرهنگ برخی از این عادت ها صحیح به نظر می رسد ولی ازنظر تغذیه سالم، اقدام درستی محسوب نمی شود.

?انسان فقط باید به هنگام گرسنگی جسمی غذا بخورد، ولی بعلت عادت ها و شرطی شدگی های فرهنگی و اجتماعی، بسیاری از اوقات ما بدون دلیل مشغول غذا خوردن می شویم.

?یکی از این موقعیت ها، تماشای فیلم سینمایی، تلویزیون، مسابقات و ….می باشد.

?چون بسیاری از شما به این سادگی حاضر نخواهید شد این عادت را ترک کنید، لذا در این مقاله سعی شده است،  بجای خوراکی های پرکالری، مواد کم کالتری را برای تغذیه درهنگام تماشای تلویزیون پیشنهاد بدهیم.

?آدامس

جویدنی بی دردسری که هم می تواند میل به خوردن شما را مهار کند و هم هیجانتان را کنترل. محققان معتقدند خیلی از افراد با جویدن محکم و تندتند آدامس به نوعی می توانند هیجان های خود را تخلیه کنند و میل به خوردن سایر خوراکی ها را هم از دست بدهند. بهتر است طرفداران چیپس بدانند یک عدد آدامس، تنها ۲ کیلوکالری انرژی دارد در حالی که یک عدد چیپس، حدود ۱۱ کیلوکالری و هر یک پاکت ۱۰۰ گرمی آن حدود ۵۰۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

? ذرت بوداده

ذرت بوداده هم جزو خوراکی های جویدنی و سالمی است که می توانید همراه تماشای تلویزیون آن را بخورید؛ البته ذرتی که خودتان در منزل، بدون روغن و با کمترین میزان نمک تهیه کرده باشید. هریک لیوان ذرت بوداده خانگی و بدون روغن، تنها حدود ۲۵ کیلوکالری انرژی دارد. این در حالی است که انرژی هریک لیوان ذرت بوداده حاضری و سرشار از نمک، چربی و گاهی هم پنیر، حدود ۱۲۰ ۹۰ کیلوکالری است.

diet-telvizion-98475239847592835677

?خیار و هویج

خیار و هویج جزو بهترین خوراکی های قابل جویدن هستند که خوردن آنها در طول تماشای برنامه های تلویزیونی، هم کالری بالایی به بدنتان نمی رساند و هم فایده زیادی برایتان دارد. مثلا بافت خیار، سرشار از آب و فیبر است و درنتیجه می تواند ملینی بسیار مناسب برای افرادی باشد که مبتلا به یبوست هستند.

یا اینکه هویج، سرشار از پیش ساز ویتامین A یا همان بتاکاروتن است و مصرف آن می تواند به تقویت قدرت بینایی تان کمک بکند. بهتر است این را هم بدانید که هریک عدد خیار، حدود ۵ و هریک عدد هویج حدود ۱۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

?خربزه

بین صیفی های مختلف، بافت خربزه کمی سفت تر و قابل جویدن تر است. به همین دلیل خوردن این صیفی خوشمزه که طعم شیرینی هم دارد، می تواند باعث ایجاد آرامش و کنترل هیجان و ولع خوردن خوراکی های مختلف هنگام تماشای تلویزیون بشود. خربزه، سرشار از فیبر و جزو خوراکی های مدر است و باعث رفع یبوست هم می شود.

ضمن اینکه می تواند به هضم غذا هم کمک بکند. البته باید بدانید عاملی به نام عامل آزادکننده هیستامین، در خربزه وجود دارد. بنابراین با مصرف این خوراکی، احتمال تشدید سرماخوردگی یا ابتلا به حساسیت در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند، بالا می رود.

به همین دلیل اگر سرما خورده اید یا علایم حساسیت دارید، دور این خوراکی را خط بکشید. هر ۱۰۰ گرم خربزه، حدود ۲۳ کیلوکالری انرژی دارد. البته هرچه میزان شیرینی آن بیشتر باشد، کالری اش بالاتر خواهد بود.

?دوغ و شیر

خیلی از ما عادت داریم در میان تماشای برنامه های تلویزیونی، مقداری نوشیدنی مانند نوشابه های شیرین و گازدار هم مصرف کنیم.

این عادت، به هیچ عنوان عادت خوبی نیست. خود نوشیدنی های گازدار و بسیار شیرین، نوعی محرک برای مغز محسوب می شوند و اجازه آرامش و تمدد اعصاب را به ما نمی دهند. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد نوشیدن یک لیوان نوشیدنی هنگام تماشای تلویزیون را داشتید، حتما شیر و دوغ کم نمک را جایگزین سایر نوشیدنی هایتان بکنید. به طور کلی، شیر، ماست و دوغ جزو خوراکی های آرام بخش، طبقه بندی می شوند.

مصرف این محصولات به دو دلیل باعث ایجاد آرامش می شود؛ اول به دلیل نوع پروتئین موجود در آنها و دوم هم به دلیل اینکه پس از مصرف شیر و ماست، جذب ماده قندی موجود در آنها باعث افزایش سطح اسید آمینه تریپتوفان در خون می شود و به همین دلیل هم نوعی آرامش عصبی در فرد مصرف کننده به وجود می آید. با این حساب می توان گفت مصرف شیر و سایر لبنیات در طول تماشای برنامه های هیجان انگیز و سرشار از استرس تلویزیونی می تواند به افراد آرامش بدهد و جلوی پرخوری های آنها را بگیرد.

هریک لیوان شیر (با چربی متوسط) حاوی ۱۱۰ کیلوکالری انرژی، هریک لیوان دوغ حاوی ۳۵ کیلوکالری انرژی و هر ۱۰۰ گرم ماست هم حاوی حدود ۵۵ کیلوکالری انرژی است.

منبع : دکتر سلام

 

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!