عواقب خود زشت پنداری-بخش چهارم

این بیماری ازجنبه های مختلفی میتواند زندگی شخص مبتلا را تحت تاثیر قرار دارد که برخی ازآنها به این شرح است:

?ازبین بردن روابط اجتماعی و صمیمانه: اگرنگران باشید که دیگران نسبت به ظاهر شما  قضاوت منفی خواهند داشت،احتمالا سعی میکنید روابط اجتماعی خود را محدود سازید طوری که کمتر در معرض توجه و نگاه دیگران قرار بگیرید.

مثلاً سعی می کنید فقط هنگام شب بیرون بروید تاکمتر باعث جلب توجه بشوید. یا ممکن است از بیرون رفتن و ایجاد روابط اجتماعی خودداری کنید

? ایجاد روحیه پنهانکاری و  احساس شرم: بیشتر کسانی که دچار«اختلال خود زشت پنداری» هستند نگرانی های خودشان را برای هیچ کسی اظهار نمیکنند چونکه راجع به زشتی و زننده بودن ظاهرشان نگران هستند.همچنین نگران هستند که با گفتن عیب و نقص شان به شخص دیگر، توجه آنان را به سمت عیب خود بکشانند

?آنقدر بصورت ذهنی بر نواقص خیالی تمرکز میکنید و در جستجوی راههایی برای درمان و بهبود ظاهرتان می گردید که شما را از انجام دادن کارهایی که موجبات لذت و تفریخ هستند یا اینکه به شما حس پیشرفت و موفقیت را القا میکنندنظیر ورزش، کارهای ذوقی و سرگرمی ها باز می مانید

?پریشانی بخاطر ظاهرتان ممکن است شما را از دنبال کردن مسیر آرزوهای حرفه ای و تحصیلی تان بازبدارد.

?ممکن است احساس کنید که خانواده و دوستانتان با انرژی منفی که میدهند شما را درک نمیکنند ونسبت به وضع و حال شما بی توجه اند، یا تلاش های شما برای تغییر چهره و ظاهرتان را کمک نمیکنند

?هزینه های سرسام آور آرایش و استتار و جراحی

 

khod-zesht-pendari-1243123495441

 

تاثیر افکار و تخیلات شخص بر ایجاد خود زشت پنداری
پدیده «اختلال خود-زشت پنداری» یک ماجرای کاملاً ذهنی وفکریست. یعنی یکجورداستان سرایی ذهنی توسط شخص راجع به خودش و بدنش می باشد.

بنابراین برای اینکه بتوانیم به دلیل واقعی و اصلی «اختلال خود زشت پنداری» پی ببریم لازم است با یک ویژگی ذاتی انسان آشنا شویم.

درواقع به یک نوع قابلیت مغزی بسیار مهم و عظیم آگاه شویم که متاسفانه به دلیل بهره برداری نادرست، موجب نابودی زیبایی جهان و زندگی میشود. یعنی استفاده ناصحیح از قدرت «تخیل».

تخیل کردن یک قابلیت بی نظیر و استثنایی مخصوص ما انسان هاست. و اساسا می شود گفت، انسان بودن ما و وجه تمایز ما از سایر حیوانات به قدرت تخیل ما بستگی دارد.

هیچ انسانی نمی تواند مدعی شود که من فاقد قدرت تخیل هستم. هرفعلی از انسان سربزند،ریشه درپتانسیل تخیل او دارد. اما تخیل ورزی بقدری سریع و ناهوشیارانه واقع می شود، که بسیاری از ما حتی وجود آنرا درخودمان انکار میکنیم.

در این میان تصویرذهنی یا تصویرسازی ذهنی که تجسم عینی فکر در ذهن می باشد، بخش مهمی از این قابلیت تخیل انسانی محسوب می شود.

تصویر ذهنی محصول نهایی انعکاس یا بازتاب یک شئی واقعی اولیه در ذهن است، اما وقتی به درون سیاه چال ذهن می افتد، به چیزی تبدیل می شود که گاهی اوقات با اصل خودش متضاد خواهد بود.

ذهن آنچیزی را که ما دوست داریم و دلمان میخواهد ببینیم را به ما نشان میدهد، نه آنچیزی را که بطور واقعی توسط چشم یا سایر حواس به آن داخل می شود

ازنظر روانشناسی ذهن ما در مراحل درک، ارزیابی و قضاوت دچار خطاهای مختلفی می شود. روانشناسی به نام آلبرت آلیس حدود ده نوع خطای شناختی بسیار رایج و شایع در بین انسانها را کشف و مورد بررسی قرار داده است.

شما وقتی به سینما می روید و مشغول تماشای فیلم روی پرده سینما می شوید، قطعاً و یقیناً تصویری که از آدم های روی پرده می افتد چند برابر بزرگتر از اندازه واقعی آنهاست.

اما شما هیچ وقت در موقع تماشای فیلم از خودتان سئوال نمیکنید که چرا آدم های اینقدر بزرگ هستند و هیچ جای تعجبی برایتان ندارد.

چون ذهن شما بطور خودکار و اتوماتیک تصاویر واقعی منعکس  شده روی پرده را از با تصویر ذخیره شده در ذهن خویش از انسان، منطبق و سازگار می سازد.

بنابراین ذهن ما هیچ وقت واقعیت ها را آنطور که هستند،نمی بیند،بلکه همیشه طبق یک پیش داوری و حکمی از مغز صادر میکند به مشاهده واقعیت های بیرونی می پردازد.

براساس  همین خطاهای ذهنی است که  تصویر ما ازخودمان و بدن مان،به احتمال زیاد دچار تجریف می شود و  نقائص و معایب ساختگی را به آن نسبت میدهد.

khod-zesht-pendari-1243123495442

همه ما راجع به اینکه “چطوری بنظرمی رسم؟” دارای ذهنیت هستیم یا تصویری ازخودمان را در ذهن خویش می پروریم که به زعم خودمان دیگران نیز همان تصویرما را  می بینند،

درحالیکه بازتاب صویرذهنی همیشه تحت تاثیر تفسیرها و تحلیل های ذهن ناهوشیار هرانسانی قرار دارد و ذهن ناهوشیار مرکزجمیع اطلاعات کاشته شده از نخستین لحظه زندگی انسان تا لحظه موجود می باشد.

لذا تصویر ذهنی ما از خودمان و بدن مان، برمبنای «باورهایی» می باشد که ازخودمان ساخته و پرداخته ایم،

و متاسفانه خیلی ا ز مواقع بی آنکه بدانیم و متوجه باشیم اغلب این باورها  نادرست و باطل هستند.

چون یا حاصل تجربیات دوران کودکی و طفولیت ما می باشند که بواسطه دیگران برما تحمیل شده اند و در حقیقت تاریخ گذشته هستند، یعنی تاریخ مصرف شان تمام شده است.

 

khod-zesht-pendari-1243123495434
یا باورهایی هستند که ذهن ما بدلیل برخی تحریفات شناختی(در موضوع افسردگی آنها را توضیح داده ایم) باعث می شوند تا نسبت به خودمان نگاه واقعی و صحیح نداشته باشیم.

همانطور که می بینید تصویر ذهنی ما یک چیز ساده نیست بلکه یک دنیا حرف و سخن درخود دارد. جنبه های مختلف و لایه های عمیقتری از رابطه بدن و ذهن را منعکس می سازد. تصویرذهنی بازتاب  همه خصوصیات و ابعاد انسانی و شخصیتی ما میباشد.

تصویر ذهنی شما ازخودتان یعنی حکم نهایی شما در این لحظه راجع به خودتان می باشد.

درست مثل یک قاضی که در دادگاه برله(به نفع ) یا علیه(به ضرر) یک نفر حکم صادر میکند.

وای به  آن روزی که قاضی دادگاه براساس شواهد جعلی، منافع شخصی و از روی دشمنی و کینه نسبت به کسی حکم صادر کند!!

آیا شما راجع به خودتان و بدن تان اینطوری رای صادر میکنید؟!

… ادامه دارد…

 

عوامل ماندگاری یا تداوم خود زشت پنداری-بخش پنجم

 

علائم و نشانه های «اختلال خود زشت پنداری»-بخش سوم

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!