عوارض لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی ها

۹۳۵۹۶۸۳۷

لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی های بدن یکی از پرطرفدارترین جراحی ها در جهان است. جراحان می توانند به کمک این تکنیک، چربی های زیر پوست بدن را بیرون بکشند. لیپوساکشن روشی برای برداشتن چربی مازاد از نقاط مختلف بدن مانند شکم، باسن، ران، بازو، گردن و چانه و زیر چانه است، لیپوساکشن بیشتر در برجستگی های کناره پا و شکم های چاقی که افتاده نیستند ثمربخش است.

با این تعریف مشخص است که لیپوساکشن برای افرادی که در نقاط خاصی از بدنشان، تراکم چربی دارند اما با این وجود، وزن شان خیلی بالاتر از حد طبیعی نیست مناسب است و به هیچ وجه، شیوه مناسبی برای کاهش وزن نیست.

دنیای امروز دنیای تغییر و تحول است؛ تغییر و تحول در همه چیز، از ارتباطات مردم با یکدیگر گرفته تا شیوه زندگی آنها. پس عجیب نیست که گهگاه این تغییر و تحول ها به زیبایی معطوف شود. شاید یکی از دلایلی که عمل های زیبایی امروزه رونق زیادی گرفته اند، همین باشد. اما پرسش اینجاست که در این میان، چه عملی و تحت چه شرایطی مناسب است؟ در «کلینیک زیبایی» این هفته، یک جراح پلاستیک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پاسخگوی پرسش های ما درباره لیپوساکشن یا پیکرتراشی شده است .

اجازه دهید گفت وگویمان را با بحث درباره لیپوساکشن و تاثیرش بر زیبایی شروع کنیم

لیپوساکشن یک جراحی زیبایی برای از بین بردن توده های چربی است. لیپوساکشن یعنی خارج کردن چربی با استفاده از کانولای متصل به پمپ تخلیه کننده. مهم ترین نکته در خصوص این جراحی آن است که نباید روی این روش به عنوان روش مناسبی برای درمان چاقی حساب کنید. لیپوساکشن فقط برای افرادی که وزن نسبتا متعادلی دارند ولی بدنشان شکل مناسبی ندارد، توصیه می شود. با این حال، باز هم به دلیل عوارض جانبی این عمل، بهتر است افراد برای خوش فرم کردن اندامشان از روش های دیگری مانند رژیم های درمانی و ورزش های مناسب استفاده کنند .
 لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که به علت چاقی دچار درد های استخوانی و درد های ستون فقرات هستند، افراد مبتلا به بیماری دیابت و همچنین افرادی که فشار خون بالایی دارند، باید از انجام این عمل خودداری کنند .
سن هم در انجام لیپوساکشن مهم است؟

نه، اما فرد داوطلب باید پوست مناسبی داشته باشد. در کل، افرادی باید این عمل را انجام دهند که قبل از انجامش، بدنشان را از نظر دستگاه های گوارشی و غدد درون ریز بررسی کرده اند، چراکه گاهی اوقات افراد به کم کاری تیرویید یا دیابت دچارند و نمی دانند که این عمل می تواند برای آنها مشکل ایجاد کند .

 معمولا چربی های اضافه بدن در کدام اندام ها دیده می شوند؟

شکم و ران اعضای عمده ای هستند که چربی بدن در آنها ذخیره می شود .
آیا انجام لیپوساکشن می تواند خطراتی برای سلامت فرد ایجاد کند؟

قطعا. بافت چربی هم مانند سایر بافت های بدن زنده و فعال است و رگ های خونی فراوانی دارد. به همین دلیل تراشیدن این بافت منجر به ایجاد ضایعات شدید در شبکه رگ های خونی بدن می شود و گاهی بدن هرگز قدرت ترمیم کامل این ضایعات را پیدا نمی کند. در ضمن علاوه بر ایجاد ضایعات کلیوی ناشی از این خونریزی، ممکن است تکه هایی از رگ آسیب دیده در جریان خون به حرکت درآید و باعث کاهش خونرسانی به اندام هایی مانند قلب و مغز شود و این در نهایت سکته قلبی یا مغزی را برای فرد رقم می زند. از طرف دیگر، عمل لیپوساکشن با پاره شدن پرده نازک دربرگیرنده اعضای داخل شکم همراه است بنابراین ممکن است فرد در معرض خطر عفونت شدید و گاهی مرگ قرار گیرد. پوست ناحیه لیپوساکشن نیز غالبا متعاقب این عمل دچار چروکیدگی دائمی می شود .
 آیا لیپوساکشن علاوه بر در نظر گرفتن عوارض یادشده، می تواند در از بین بردن چاقی فرد تاثیری داشته باشد؟

متاسفانه در اکثر موارد نه تنها نتیجه دلخواه به دست نمی آید، بلکه با انجام این عمل بافت چربی با سرعت بیشتری در بدن ذخیره می شود و فرد مجددا چاق خواهد شد .

چه مقدار از چربی بدن با لیپوساکشن خارج می شود؟

حدود ۵/۲ کیلوگرم. این در حالی است که یک فرد چاق ۱۰۰ کیلوگرمی حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم چربی در بدن خود دارد و حداقل ۱۵-۱۰ کیلوگرم آن اضافی است، بنابراین عملا لیپوساکشن هیچ تاثیر مثبتی بر وضعیت فیزیکی سلامت فرد ندارد .

 یعنی شما به هیچ عنوان انجام لیپوساکشن را توصیه نمی کنید؟

ببینید، این عمل صرفا برای دستیابی به زیبایی یا برای افراد عادی که قادرند با تغییر روش زندگی و در پیش گرفتن تغذیه درست و سالم به وزن متعادل برسند، توصیه نمی شود. فقط در برخی موارد خاص با در نظر گرفتن تمام جوانب ایمنی و زیر نظر پزشک حاذق، استفاده از لیپوساکشن می تواند تا اندازه ای باعث کاهش چربی زیرپوستی و چاقی های موضعی شود .
برخی خانم ها مایلند پس از زایمان شکم خود را لیپوساکشن کنند. برای آنها چه توصیه ای دارید؟

بهتر است سعی کنند با ورزش های مخصوص بعد از زایمان به وزن ایده آل برسند. برخی خانم ها متاسفانه بعد از زایمان خودشان را رها می کنند و پرخوری زیادی دارند و وقتی چاق شدند، فکر می کنند با ساکشن به وزن قبل خود برمی گردند، در حالی که این فکر اشتباه است .

اساسا فکر می کنید چرا این گونه عمل ها در جامعه افزایش پیدا کرده است؟

من فکر می کنم تبلیغات رسانه های مختلف مانند ماهواره و شبکه های مجازی سبب افزایش این قبیل تقاضاها شده، در حالی که ما باید سعی کنیم فرهنگسازی درستی در این زمینه داشته باشیم تا بیماران با خطر کمتری روبرو شوند
لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی های بدن چیست؟

منبع : هفته نامه سلامت

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!